DEKLARATA

 

Njė Fe tė Bashkuar Pėr tė Gjithė Njerėzit

 

Tė gjitha fetė e botės – Jahudizmi, Krishterimi, Islami, Hinduizmi, Budizmi, dhe tė tjerat – janė korruptuar sė tepėrmi nėpėrmjet shpikjeve, traditave, dhe idolizimeve tė njerėzve siē janė profetėt dhe tė shenjtėt.

Plani i Zotit, siē thuhet nė Besėlidhjen e Vjetėr (Malakia 3:1), Besėlidhjen e Re (Luka 17:22-36 & Mateu 24:27), dhe nė kėtė Besėlidhje tė Fundit (3:81), thėrret pėr dėrgimin e tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes pasi qė tė gjitha shkrimet tė jenė dorėzuar. Funksioni kryesor i tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes ėshtė pėr tė pastruar shkrimet dhe pėr t’i bashkuar ato nė njė lajm tė pėrbotshėm pėr kėtė botė nga Krijuesi dhe Mbajtėsi i kėsaj bote.

Kjo profeci madhore e shkrimeve tė shenjta tashmė ėshtė pėrmbushur. I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes ka arritur, i pėrkrahur me provė materiale tė pakalueshme (shih Shtojcėn Dy). Procesi i pastrimit dhe bashkimit tashmė ka filluar. Plani i Zotit pėrkrahet me forcat e padukshme tė Zotit, dhe dimensionet vigane tė kėtij plani hyjnor manifestohen nė demaskimin bashkėkohor tė fetarėve tė rrejshėm, dhe heqjes sė barrierave anti-liri siē ishte Muri i Berlinit, Perdja e Hekurt, dhe perdja bambu.

Tash e tutje, ėshtė vetėm njė fe e pranueshme pėr Zotin – Nėnshtrimi.

Kushdo qė i nėnshtrohet Zotit dhe ia kushton adhurimin VETĖM Zotit ėshtė “i Nėnshtruar.” Pra, dikush mund tė jetė i Nėnshtruar Jahudi, i Nėnshtruar i Krishterė, i Nėnshtruar Budist, i Nėnshtruar Hindu, ose i Nėnshtruar Mysliman.

E vetmja fe e pranueshme nga Zoti ėshtė Nėnshtrimi.

[3:19]

 

Kushdo qė pranon tjetėr pos Nėnshtrimit si fe tė tij, nuk do i pranohet, dhe nė Pėrjetėsi, do tė jetė me dėshtakėt.

            [3:85]

                     

   (Rashad Khalifa, Nėntor, 1989)