SHTOJCA 1:

“Njėra prej mrekullive mė tė mėdha” [74:35]

 

 

 

Kurani karakterizohet me njė fenomen tė veēantė qė nuk gjendet nė asnjė libėr tjetėr me autor njerėzor. Ēdo element i Kuranit ėshtė i hartuar matematikisht – suret, strofat, fjalėt, numri i shkronjave tė caktuara, numri i fjalėve nga e njėjta rrėnjė, numri dhe shumėllojshmėria e emrave hyjnor, shkrimi i veēantė i fjalėve tė caktuara, mungesa apo ndryshimi i qėllimshėm i shkronjave tė caktuara brenda fjalėve tė caktuara, dhe shumė elemente tė tjera tė Kuranit, e edhe mė shumė pėrmbajtja e tij. Janė dy aspekte madhore tė sistemit matematikor tė Kuranit: (1) Hartimi letraro-matematikor, dhe (2) Ndėrtimi matematikor qė pėrfshinė numrat e sureve dhe strofave. Pėr shkak tė kėtij kodimi matematikor gjithėpėrfshirės, edhe shtrembėrimi mė i vogėl i tekstit tė Kuranit ose renditjes fizike menjėherė del nė shesh.

 

E thjeshtė pėr ta kuptuar,

e pamundur pėr ta imituar

Pėr herė tė parė nė histori kemi njė shkrim me provė tė ndėrthurur nė brendėsi pėr autorėsi hyjnore – hartimin matematikor mbinjerėzor.

Faqja e fundit e tekstit tregon qė ndodhja totale e fjalės “Zot” ėshtė 2698, ose 19x142. Shuma totale e numrave tė strofave pėr tė gjithė strofat qė pėrmbajnė fjalėn “Zot” ėshtė 118123, gjithashtu shumėfish i numrit 19 (118123 = 19x6217).

Numri nėntėmbėdhjetė ėshtė emėruesi i pėrbashkėt pėrgjatė sistemit matematikor tė Kuranit.

Edhe i vetėm, ky fenomen mjafton si provė e pakundėrshtueshme qė Kurani ėshtė lajmi i Zotit pėr botėn. Asnjė qenie njerėzore nuk do tė kishte mundur t’i mbajė nė ‘binarė’ 2698 ndodhje tė fjalės “Zot,” dhe numrat e strofave ku ato ndodhen. Kjo ėshtė posaēėrisht e pamundur kur marrim parasysh (1) kohėn e paditurisė gjatė tė cilės Kurani u shpall, dhe (2) faktin qė suret dhe strofat ishin shumė gjerė tė ndara nga njėra tjetra me kohė dhe vend tė shpalljes. Rendi kronologjik i shpalljes ishte gjerėsisht i ndryshėm nga formati i fundit (Shtojca 23). Megjithatė, sistemi matematikor i Kuranit nuk mbaron me fjalėn “Zot;” ėshtė tejet i gjerė, tejet i ndėrlidhur dhe i ndėrlikuar, dhe krejtėsisht gjithėpėrfshirės.

 

Faktet e thjeshta

Si vetė Kurani, kodimi matematikor i Kuranit shtrihet qė nga faktet mė tė thjeshta, deri te ato mė tė ndėrlikuarat. Faktet e Thjeshta janė ato vrojtime qė mund tė gjenden pa pėrdorur ndonjė vegėl. Faktet e ndėrlikuara kėrkojnė ndihmėn e njė kalkulatori ose kompjuteri. Faktet nė vijim nuk kanė nevojė pėr ndonjė vegėl pėr tu verifikuar, por mbani mend qė ato i referohen tekstit origjinal arabisht:

1.      Strofa e parė (1:1), e njohur si “Bismilahu,” pėrbėhet nga 19 shkronja.

2.      Kurani pėrbėhet nga 114 sure, qė ėshtė 19 x 6.

3.      Numri total i strofave nė Kuran ėshtė 6346, ose 19x334 [6234 strofa tė numėruara & 112 strofa tė panumėruara (Bismilahe) 6234+112 = 6346] Vini re qė 6+3+4+6 =19.

4.      Bismilahu ndodhet 114 herė, pėrkundėr mungesės sė dukshme nga Surja 9 (ndodhet dy herė nė Suren 27) & 114= 19x6.

5.      Nga Bismilahu qė mungon nė Suren 9 deri te Bismilahu shtesė nė Suren 27, janė saktėsisht 19 sure.

6.      Rrjedh qė totali i numrave tė sureve nga 9 deri te 27 (9+10+11+12+...+26+27) ėshtė 342, ose 19 x 18.

7.      Ky total (342) gjithashtu ėshtė i barabartė me numrin e fjalėve ndėrmjet dy Bismilaheve tė Sures 27, dhe 342 = 19 x 18.

8.      Shpallja e parė e famshme (96:1-5) pėrbėhet nga 19 fjalė.

9.      Kjo shpallje e parė 19 fjalėshe pėrbėhet nga 76 shkronja 19 x 4.

10.   Surja 96, e para nė renditjen kronologjike, pėrbėhet nga 19 strofa.

11.   Kjo sure e parė kronologjikisht ėshtė e vendosur mbi 19 suret e fundit.

12.   Surja 96 pėrbėhet nga 304 shkronja arabe, dhe 304 ėshtė e barabartė me 19 x 16.

13.   Shpallja e fundit (Surja 110) pėrbėhet nga 19 fjalė.

14.   Strofa e parė e shpalljes sė fundit (110:1) pėrbėhet nga19 shkronja.

15.   14 shkronja tė ndryshme arabe, formojnė 14 bashkėsi tė ndryshme tė “Inicialeve Kuranore” (siē ėshtė A.L.M. nė 2:1), dhe gjenden para 29 sureve. Kėta numra japin shumėn 14+14+29 = 57 = 19 x 3.

16.   Totali i numrave tė 29 sureve ku Inicialet Kuranore ndodhen ėshtė 2+3+7+...+50+68 = 822, dhe 822+14 (14 bashkėsi inicialesh) ėshtė 836, ose 19 x 44.

17.   Ndėrmjet sures sė parė me inicial (Sures 2) dhe sures sė fundit me inicial (Sures 68) janė 38 sure pa iniciale. Pra 19 x 2.

18.   Ndėrmjet sures sė parė dhe tė fundit me iniciale ka 19 bashkėsi ndėrrimesh mes sureve tė “inicializuara” dhe “tė pa inicializuara”.

19.   Kurani pėrmend 30 numra tė ndryshėm: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 99, 100, 200, 300, 1000, 2000, 3000, 5000, 50,000, & 100,000. Shuma e kėtyre numrave ėshtė 162146, qė ėshtė e barabartė me 19x8534.

Kjo ėshtė njė pėrmbledhje e shkurtėr e Fakteve tė Thjeshta.

 

Hartimi letraro-matematikor

Tabela 1: Lista e inicialeve Kuranore dhe suret e tyre

Nr.

Nr. i sures

Titulli i sures

Inicialet Kuranore

1

2

Mėshtjerra

A.L.M.

2

3

Amramitėt

A.L.M.

3

7

Purgatori

A.L.M.S.

4

10

Jona

A.L.R.

5

11

Hudi

A.L.R.

6

12

Jozefi

A.L.R.

7

13

Bubullimė

A.L.M.R.

8

14

Ibrahimi

A.L.R.

9

15

Lugina El-Hixhr

A.L.R.

10

19

Maria

Q.H.J.`A.S.

11

20

T.H.

T.H.

12

26

Poetėt

T.S.M.

13

27

Milingona

T.S.

14

28

Histori

T.S.M.

15

29

Merimanga

A.L.M.

16

30

Romakėt

A.L.M.

17

31

Llukmani

A.L.M.

18

32

Pėrulja

A.L.M.

19

36

J.S.

J.S.

20

38

S.

S.

21

40

Falėsi

H.M.

22

41

Hollėsishėm

H.M.

23

42

Konsultimi

H.M.`A.S.K.

24

43

Stolitė

H.M.

25

44

Tym

H.M.

26

45

Gjunjėzimi

H.M.

27

46

Dunat

H.M.

28

50

K.

K.

29

68

Lapsi

NuN

 

Kurani karakterizohet me njė fenomen tė veēantė qė nuk ėshtė gjetur kurrė nė ndonjė libėr tjetėr: 29 sure kanė parashtesat me 14 bashkėsi tė ndryshme tė “Inicialeve Kuranore,” qė pėrbėhen nga njė deri nė pesė shkronja pėr secilėn bashkėsi. Katėrmbėdhjetė shkronja, gjysma e alfabetit arab, marrim pjesė nė kėto iniciale. Rėndėsia e inicialeve Kuranore mbeti sekret i ruajtur hyjnisht pėr 14 shekuj.

Kurani thotė nė 10:20 dhe 25:4-6 qė mrekullia e tij, d.m.th., prova e autorėsisė hyjnore, ishte paracaktuar tė mbetet sekret pėr njė afat specifik tė pėrcaktuar:

 

Ata thanė, “Pse nuk i ka zbritur njė mrekulli atij nga Zotėruesi i tij?” Thuaj, “Vetėm Zoti e di tė ardhmen. Prandaj, prisni, dhe unė po pres sė bashku me ju.” [10:20]

******
Ata qė nuk besuan thanė, “Kjo nuk ėshtė asgjė mė shumė se trillim nga ai, me ndihmėn e njerėzve tjerė.” Nė tė vėrtetė, ata shprehin njė blasfemi; njė gėnjeshtėr. Tė tjerėt thanė, “Pėrralla tė moēme qė ai i shkroi; ato iu diktuan atij ditė e natė.” Thuaj, “Ky ėshtė zbritur nga Ai qė din ‘sekretin’ nė qiej dhe tokė.” Padyshim, Ai ėshtė Falės, i Mėshirshėm.
[25:4-6]

Inicialet Kuranore pėrbėjnė njė pjesė tė madhe tė mrekullisė matematikore tė Kuranit tė bazuar nė numrin 19.

 

Prapaskena historike

Nė 1968, e kuptova qė pėrkthimet e Kuranit nė gjuhėn Angleze qė ekzistonin nuk e paraqitnin lajmin e vėrtetė tė Besėlidhjes sė Fundit tė Zotit. Pėr shembull, dy pėrkthyesit mė tė popullarizuar, Jusuf Ali dhe Marmaduke Pickthall, nuk kishin arritur t’i tejkalojnė traditat e tyre fetare tė korruptuara kur vinte puna te kriter i madh i Kuranit nė strofėn 39:45.

 

Kur VETĖM Zoti pėrmendet, zemrat e atyre qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė tkurren me neveri. Por kur tė tjerėt pėrmenden pėrkrah Tij, ata kėnaqen. [39:45]

 

Pėrkthyesi Jusuf Ali e hoqi fjalėn kyēe “VETĖM” nga pėrkthimi i tij, dhe ndryshoi pjesėn tjetėr tė strofės duke shtuar fjalėn “(zotat).” Pra, e shkatėrroi krejtėsisht kėtė mė tė rėndėsishmin kriter Kuranor. Ai e pėrktheu 39:45 si nė vijim: 

 

Kur Zoti, Njė dhe i Vetmi, pėrmendet, zemrat e atyre qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė mbushen me pakėnaqėsi dhe tmerr; por kur (zotat) tjerė pos Tij pėrmenden, ja, ato mbushen me gėzim. [39:45]  (sipas A. Jusuf Ali)

 

Shprehja “Kur Zoti, Njė dhe i Vetmi, pėrmendet,” nuk ėshtė e njėjtė si thėnia, “Kur vetėm Zoti pėrmendet.” Dikush mund ta pėrmendė “Zotin, Njė dhe tė Vetmin,” dhe gjithashtu ta pėrmendė Muhamedin ose Jezusin, dhe askush nuk do tė mėrzitet. Por nėse “VETĖM Zoti pėrmendet,” nuk mund ta pėrmendni dikė tjetėr, dhe shumė njerėzve – ata qė idhujtarizojnė Muhamedin ose Jezusin – do iu prishet qejfi. Pra, Jusuf Aliu nuk mundi ta sjellė veten nė atė pikė qė tė paraqesė tė vėrtetėn e Kuranit, nėse ajo e ekspozonte besimin e tij tė korruptuar.

Marmaduke Pickthall e ka pėrkthyer fjalėn “VETĖM” saktė, por e prishi kriterin duke futur besimin e tij personal nė kllapa; ai pėrktheu 39:45 si nė vijim:

 

Dhe kur vetėm Allahu pėrmendet, zemrat e atyre qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė zmbrapsen, dhe kur ata (qė ata i adhurojnė) pėrkrah Tij pėrmenden, ja! ata janė tė kėnaqur. [39:45]  (sipas Marmaduke Pickthal)

 

Kur e pashė tė vėrtetėn e fjalės sė Zotit tė shtrembėruar nė atė mėnyrė vendosa ta pėrkthej Kuranin, sė paku pėr tė mirėn e fėmijėve tė mi. Pasi qė isha kimist me profesion, dhe pavarėsisht nga prapavija e gjerė fetare e imja – babai im ishte udhėheqės Sufi me nam nė Egjipt – iu betova Zotit qė nuk do tė lėvizja nga njėra strofė nė tjetrėn nė mos e kuptofsha plotėsisht atė.

I bleva tė gjitha librat nė dispozicion tė pėrkthimeve tė Kuranit dhe interpretimet (Tefsiret) qė munda t’i gjejė, i vura nė nja tavolinė tė madhe, dhe fillova pėrkthimin tim. Surja e parė, Ēelėsi, u pėrfundua pėr pak ditė. Strofa e parė nė Suren 2 ėshtė “A.L.M.” Pėr tė pėrkthyer kėtė strofė mu deshėn katėr vite, dhe kjo pėrkoi me zbulimin hyjnor tė “sekretit”, Mrekullisė sė madhe Matematikore tė Kuranit. Librat e interpretimeve Kuranore unanimisht pajtoheshin qė “askush nuk e din domethėnien ose rėndėsinė e Inicialeve Kuranore A.L.M., ose ndonjė iniciali tjetėr.” Vendosa tė shkruaj Kuranin nė kompjuter, tė analizoj krejt tekstin, dhe tė shoh nėse kishte ndonjė ndėrthurje matematikore ndėrmjet kėtyre inicialeve Kuranore. Pėrdora njė terminal time-share, tė lidhur me telefon nė njė kompjuter tė madh. Pėr tė testuar hipotezėn, vendosa tė shikoj Inicialet Kuranore me vetėm njė shkronjė – “K” (Kaf) tė Sureve 42 dhe 50, “S” (Sad) tė Sureve 7, 19, dhe 38, dhe “N” (Nun) tė Sures 68. Siē ėshtė treguar hollėsisht nė librin tim tė parė MREKULLIA E KURANIT: RĖNDĖSIA E SHKRONJAVE MISTERIOZE (Islamic Productions, 1973), shumė pėrpjekje tė mėparshme pėr tė zgjidhur misterin kishin dėshtuar.

 

Iniciali Kuranor “K” (Kaf)

Tė dhėnat e kompjuterit treguan qė teksti i tė vetmeve sure me inicialin “K”, 42 dhe 50, pėrmbante numrin e njėjtė tė K-ve, 57 dhe 57. Ai ishte aluzioni i parė qė ndoshta njė sistem matematikor i qėllimshėm ekziston nė Kuran.

Surja 50 titullohet “K,” me prefiksin “K,” dhe strofa e parė shkruan, “K, dhe Kurani i madhėrishėm.” Kjo sugjeronte qė “K” paraqiste “Kuranin,” dhe numri total i K-ve nė dy suret me iniciale “K” paraqiste 114 suret e Kuranit (57+57 = 114 = 19x6). Kjo ide u pėrforcua nga fakti qė fjala “Kurani” ndodh nė Kuran 57 herė.

Kurani pėrshkruhet nė Suren “K” si “Mexhid” (i madhėrueshėm), dhe fjala arabe “Mexhid” ka vlerėn germore 57: M(40)+XH(3)+I(10)+D(4) = 57.

Surja 42 pėrbėhet nga 53 strofa, dhe 42+53 = 95 = 19x5.

Surja 50 pėrbėhet nga 45 strofa, dhe 50+45 = 95, i njėjti total si nė Suren 42.

Duke numėruar shkronjėn “K” nė secilėn “Strofė 19” pėrgjatė Kuranit, totali del 76, 19x4. Ja njė pėrmbledhje e tė dhėnave qė kanė lidhje me K-nė:

 

1

Shpeshtėsia e ndodhjes sė “K” nė Suren “K” (Nr. 50) ėshtė 57, 19x3.

2

Shkronja “K” ndodh nė suren tjetėr me inicial “K” (Nr. 42) saktėsisht po aq herė, 57.

3

Ndodhja totale e shkronjės “K” nė dy suret me inicial “K” ėshtė 114, gjė qė ėshtė e barabartė me numrat e sureve nė Kuran.

4

“Kurani” pėrmendet nė Kuran 57 herė.

5

Pėrshkrimi i Kuranit si “Mexhid” (Madhėshtor) ka lidhje me shpeshtėsinė e ndodhjes sė shkronjės “K” nė secilėn nga suret me inicial “K”. Fjala “Mexhid” ka vlerė germore 57.

6

Surja 42 pėrbėhet nga 53 strofa, dhe 42+53 ėshtė 95, ose 19x5.

7

Surja 50 pėrbėhet nga 45 strofa, dhe 50+45 bėn 95, 19x5.

8

Numri i K-ve nė tė gjitha strofat me numėr “19” pėrgjatė Kuranit ėshtė 76, 19x4.

 

Dukuritė e para tė hartimit matematikor tė Kuranit filluan tė shfaqen. Pėr shembull, u vėrejt qė njerėzit qė nuk i besuan Lutit pėrmenden nė 50:13 dhe ndodhin nė Kuran 13 herė - 7:80; 11:70, 74, 89; 21:74; 22:43; 26:160; 27:54, 56; 29:28; 38:13; 50:13; dhe 54:33. Vazhdimisht, atyre iu referohet si “Kaum,” me tė vetmin pėrjashtim nė Suren me inicial “K”, nė Suren 50 ku atyre iu referohet si “Ikhuan.” Natyrisht, nėse fjala e rregullt qė pėrmbante “K-nė” do tė pėrdorej, numri i shkronjave “K” nė Suren 50 do tė ishte bėrė 58, dhe i tėrė ky fenomen do tė ishte zhdukur. Me saktėsinė absolute tė matematikės qė tashmė dihet, ndryshimi i vetėm njė shkronje e shkatėrron sistemin.

Njė shembull tjetėr i rėndėsishėm ėshtė pėrmendja e Mekės nė 3:96 si “Beka”! Ky shqiptim i ēuditshėm i qytetit me nam ka qenė enigmė pėr studiuesit Islamik pėr shumė shekuj. Edhe pse Meka pėrmendet nė Kuran e shqiptuar si duhet nė strofėn 48:24, shkronja “M” zėvendėsohet me “B-nė” nė strofėn 3:96. Shihet qė Surja 3 ėshtė sure me inicial “M”, dhe numri i shkronjės “M” do tė kishte devijuar nga kodi i Kuranit nėse “Meka” do tė ishte shqiptuar si duhet nė 3:96.

 

NuN (Nun)

Ky inicial ėshtė i veēantė; ndodhė vetėm nė suren 68, dhe emri i shkronjės ėshtė i shqiptuar si tre shkronja – Nun U Nun – nė tekstin origjinal, dhe prandaj numėrohet si dy N-ja. Numri total i kėsaj shkronje nė suren me inicial N ėshtė 133, 19x7. Fakti qė “N-ja” ėshtė Iniciali i fundit Kuranor (shih Tabelėn 1) nxjerr nė pah njė numėr tė dukurive tė veēanta. Pėr shembull, numri i strofave nga Iniciali i parė Kuranor (A.L.M. i 2:1) deri te iniciali i fundit (N-ja e 68:1) ėshtė 5263, ose 19x277.

 

Fjala “Zot” (Allah) ndodh 2641 (19x139) herė ndėrmjet inicialit tė parė dhe inicialit tė fundit. Pasi qė ndodhja totale e fjalės “Zot” ėshtė 2698, rrjedh qė ndodhja e saj jashtė inicialeve “A.L.M.” tė strofės 2:1 nė njėrėn anė, dhe inicialit “N” tė strofės 68:1 nė anėn tjetėr, ėshtė 57, 19x3. Tabelat 9 deri nė 18 vėrtetojnė qė iniciali “NuN” duhet tė shkruhet nė atė mėnyrė qė tė paraqesė dy N-ja.

 

S (Sad)

Ky inicial ėshtė para tre sureve, 7, 19, dhe 38, dhe ndodhja totale e shkronjės “S” (Sad) nė kėto tre sure ėshtė 152, 19x8 (Tabela 2). Vlen tė pėrmendet qė nė 7:69, fjala “Bastatan” shkruhet nė disa printime me “Sad,” nė vend tė “Sin.”

 

Tabela 2: Shpeshtėsia e ndodhjes sė shkronjės “S” nė suret me inicial Sad

Surja

Shpeshtėsia e shkronjės "S"

7

97

19

26

38

29

 

152 (19x8)

 

Ky ėshtė njė shtrembėrim i gabuar qė shkelė kodin e Kuranit. Duke e shikuar kopjen mė tė vjetėr tė Kuranit nė dispozicion, Kopjen Tashkent, u gjet qė fjala “Bastatan” shqiptohet nė mėnyrė tė saktė me shkronjėn “Sin” (shih fotokopjen mė poshtė).

 

 

Shėnim historik

Zbulimi shumė i rėndėsishėm qė numri “19” ėshtė plotpjesėtuesi i pėrbashkėt i Kuranit u bė realitet nė Janar tė 1974, qė pėrkon me Dhyl-Hixhe 1393 Pas Hixhrės. Kurani u shpall nė vitin 13 (Para Hixhrės). Kjo e bėn numrin e viteve nga shpallja e Kuranit deri te shpallja e mrekullisė sė tij 1393 + 13 = 1406 = 19x74. Siē ėshtė shėnuar mė lartė, zbulimi i Mrekullisė ndodhi nė Janar 1974. Lidhja ndėrmjet 19x74 viteve hėnore dhe 1974 viteve diellore nuk na shpėtoi pa e vėrejtur. Kjo ėshtė posaēėrisht e mistershme duke marrė parasysh faktin qė numri “19” pėrmendet nė Suren 74.

 

 

J. S. (Ja Sin)

Kėto dy shkronja janė para Sures 36. Shkronja “J” ndodh nė kėtė sure 237 herė, pėrderisa “S-ja” (Sin) ndodh 48 herė. Shuma e tė dy shkronjave ėshtė 285, 19x15.

Vlen tė pėrmendet qė shkronja “J” ėshtė e shkruar nė Kuran nė dy forma; njėra ėshtė e fortė kurse tjetra e butė. Forma e butė e shkronjės mund tė iu pėrzihet atyre qė nuk janė tė njoftuar mirė me gjuhėn arabe. Njė shembull i mirė ėshtė fjala “Araanj qė pėrmendet dy herė nė 12:36. Shkronja “J” pėrdoret dy herė nė kėtė fjalė, e para “J” ėshtė e butė dhe e dyta e fortė. Surja 36 nuk pėrmban asnjė “J” qė ėshtė e llojit tė butė. Ky ėshtė fenomen i mrekullueshėm, dhe qė zakonisht nuk ndodh nė njė sure tė gjatė si Surja 36. Nė librin tim KURANI: PREZANTIMI VIZUEL I MREKULLISĖ (Islamic Productions, 1982) secila “J” dhe “S” nė Suren 36 shėnohet me njė yll.

 

H.M. (Ha Mim)

Shtatė sure kanė parashtesa me shkronjat “H “ dhe “M ”; suret prej 40 deri nė 46. Ndodhja totale e kėtyre dy shkronjave nė shtatė suret me iniciale H.M. ėshtė 2147, ose 19x113. Detajet paraqiten nė Tabelėn 3. Natyrisht, ndryshimi i edhe njė shkronje tė vetme “H” ose “M” nė cilėndo nga shtatė suret me inicialet H.M. do e kishte shkatėrruar kėtė fenomen tė ndėrthurur.

 

Tabela 3: Ndodhja e shkronjave “H” dhe “M” nė shtatė suret me iniciale H.M.

 

Shpeshtėsia e Ndodhjes

 

Nr.

"H"

"M"

"H+M"

40

64

380

444

41

48

276

324

42

53

300

353

43

44

324

368

44

16

150

166

45

31

200

231

46

36

225

261

 

292

1855

2147

 

 

 

(19x113)

`A.S.K. (`Ajn Sin Kaf)

Kėto iniciale pėrbėjnė Strofėn 2 tė Sures 42, dhe ndodhja totale e kėtyre shkronjave nė kėtė sure ėshtė 209, ose 19x11. Shkronja “`A” (`Ajn) ndodhet 98 herė, shkronja “S” (Sin) ndodhet 54 herė, dhe shkronja “K” (Kaf) ndodhet 57 herė.

 

A.L.M. (Alif Lam Mim)

Shkronjat “A,” “L,” dhe “M” janė shkronjat mė tė shpeshta nė pėrdorim nė gjuhėn arabe, dhe nė tė njėjtin rend siē i shohim nė Inicialet Kuranore – “A,” pastaj “L,” pastaj “M.” Kėto shkronja janė para gjashtė sureve – 2, 3, 29, 30, 31, dhe 32 – dhe ndodhja totale e tre shkronjave nė secilėn nga gjashtė suret ėshtė shumėfish i 19-tės [9899 (19x521), 5662 (19x 298), 1672 (19x88), 1254 (19x66), 817 (19x43), dhe 570 (19x30), pėrkatėsisht]. Pra, ndodhja totale e tre shkronjave nė gjashtė suret ėshtė 19874 (19x1046), dhe ndryshimi i njėrės nga kėto shkronja e shkatėrron kėtė fenomen.

 

Tabela 4: Ndodhja e shkronjės “A,” “L,” dhe “M” nė suret me iniciale A.L.M.

Surja

Shpeshtėsia e Ndodhjes

 

Nr.

"A"

"L"

"M"

Totali

2

4502

3202

2195

9899 (19x521)

3

2521

1892

1249

5662 (19x298)

29

774

554

344

1672 (19x88)

30

544

393

317

1254 (19x66)

31

347

297

173

817 (19x43)

32

257

155

158

570 (19x30)

 

8945

6493

4436

19874 (19x1046)

 

A.L.R. (Alif Lam Ra)

Kėto iniciale gjinden nė Suret 10, 11, 12, 14, dhe 15. Ndodhja totale e kėtyre shkronjave nė kėto sure ėshtė 2489 (19x131), 2489 (19x131), 2375 (19x 125), 1197 (19x63), dhe 912 (19x48), pėrkatėsisht (Tabela 5).

 

Tabela 5: Ndodhja e shkronjave “A,” “L,” dhe “R” nė suret me iniciale A.L.R.

Surja

Shpeshtėsia e ndodhjes

 

Nr.

"A"

"L"

"R"

 

10

1319

913

257

2489 (19x131)

11

1370

794

325

2489 (19x131)

12

1306

812

257

2375 (19x125)

14

585

452

160

1197 (19x63)

15

493

323

96

912 (19x48)

 

5073

3294

1095

9462 (19x498)

A.L.M.R. (Alif Lam Mim Ra)

Kėto iniciale gjenden vetėm para sures nr. 13, dhe shpeshtėsia totale e ndodhjes sė katėr shkronjave ėshtė 1482, ose 19x78. Shkronja “A” ndodhė 605 herė, “L” ndodhė 480 herė, “M” ndodhė 260 herė, dhe “R” ndodhė 137 herė.

 

A.L.M.S. (Alif Lam Mim Sad)

Vetėm njė sure ka si prefiks kėto iniciale, Surja 7, dhe shkronja “A” gjendet nė kėtė sure 2529 herė, “L” gjendet 1530 herė, “M” gjendet 1164 herė, dhe “S” (Sad) gjendet 97 herė. Pra, ndodhja totale e katėr shkronjave nė kėtė sure ėshtė 2529+1530+1164+97 = 5320 = 19x280.

Njė vrojtim i rėndėsishėm kėtu ėshtė marrėdhėnia e ngėrthyer qė pėrfshinė shkronjėn “S” (Sad). Ky inicial gjithashtu gjendet nė Suret 19 dhe 38. Pėrderisa plotėson shkronjat e saj motra nė Suren 7 pėr tė dhėnė totalin qė ėshtė i plotpjesėtueshėm me 19, shpeshtėsia e kėsaj shkronje gjithashtu plotėson shkronjat motra tė saj nė Suret 19 dhe 38 pėr tė dhėnė shumėfish tė 19-tės.

Aq mė shumė, Iniciali Kuranor “S” (Sad) bashkėvepron me Inicialet Kuranore “Q.H.J.`A.” (Qaf Haa Ja `Ajn) nė Suren 19 pėr tė dhėnė njė total tjetėr qė ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės.  Kjo marrėdhėnie ndėrlidhėse – qė nuk ėshtė e veēantė vetėm pėr inicialin “S” (Sad) – kontribuon nė ndėrthurjen e kodit numerik tė Kuranit.

 

Q.H.J.`A.S. (Qaf Ha Ja `Ajn Sad)

Kjo ėshtė bashkėsia mė e gjatė e inicialeve, qė pėrbėhet nga pesė shkronja, dhe gjendet nė njė sure, nė Suren 19. Shkronja “Q” nė Suren 19 gjendet 137 herė, “H” gjendet 175 herė, “J” gjendet 343 herė, “`A” gjendet 117 herė, dhe “S” (Sad) gjendet 26 herė. Pra, ndodhja totale e pesė shkronjave ėshtė 137+175+343+117+26 = 798 = 19x42.

 

H., T.H. (Ta Ha), T.S. (Ta Sin), & T.S.M. (Ta Sin Mim)

Njė marrėdhėnie e ndėrthurur i lidhė kėto Iniciale Kuranore pėr tė nxjerrė njė total qė ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės. Iniciali “H.” gjendet nė Suret 19 dhe 20. Inicialet “T.H.” gjenden te Surja 20. Inicialet “T.S.” gjenden nė Suren 27, pėrderisa inicialet “T.S.M.” gjenden nė Suret rreth saj 26 & 28.

Duhet tė thuhet tashmė qė inicialet mė tė gjata, mė komplekse, dhe mė tė ndėrlidhura dhe gjithėpėrfshirėse gjenden nė suret ku mrekulli tė fuqishme tė pazakonshme kallėzohen. Pėr shembull, lindja e Jezusit nga virgjėresha jepet nė Suren 19, nė tė cilėn gjendet bashkėsia mė e gjatė e inicialeve, Q.H.J.`A.S.

Inicialet e ndėrlidhura “H.,” “T.H.,” “T.S.,” dhe “T.S.M.” gjenden nė fillim tė sureve qė pėrshkruajnė mrekullitė e Moisiut, Jezusit, dhe ngjarjet e pazakonta qė kanė tė bėjnė me Salomonin dhe xhinėt e tij. Zoti kėshtu furnizon evidencė mė tė fuqishme pėr tė pėrkrahur mrekulli tė fuqishme. Shpeshtėsitė e ndodhjes sė kėtyre inicialeve paraqiten nė Tabelėn 6.

Tabela 6: Ndodhja e inicialeve Kuranore “H.,” "T.H.," "T.S. ", dhe "T.S.M." nė suret e tyre

Surja

Shpeshtėsia e

 

"H"

"T"

"S"

"M"

19

175

-

-

-

20

251

28

-

-

26

-

33

94

484

27

-

27

94

-

28

-

19

102

460

 

426

107

290

944

426+107+290+944 = 1767 = (19x93)

 

 

Ēka ėshtė “Vlera Germore”?

Kur u shpall Kurani, 14 shekuj mė parė, numrat qė i njohim sot nuk ekzistonin. Njė sistem i pėrgjithshėm pėrdorej ku shkronjat e alfabeteve arabe, hebreje, aramaike, dhe greke pėrdoreshin si shifra. Numri qė i caktohej secilės shkronjė ėshtė “Vlera Germore” e saj. Vlerat numerike tė alfabetit arab paraqiten nė Tabelėn 7.

 

Tabela 7: Vlerat germore tė alfabetit arab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tipare tė tjera matematike tė sureve me iniciale

Katėrmbėdhjetė shkronja arabe, gjysma e alfabetit arab, marrin pjesė nė formimin e 14 bashkėsive tė ndryshme tė Inicialeve Kuranore. Duke mbledhur vlerėn germore tė secilės prej kėtyre shkronjave, plus numrin e sureve tė cilat kanė Inicialet Kuranore (29), marrim shumėn 722, ose 19x19x2.

Aq mė shumė, nėse mbledhim vlerėn totale germore tė tė gjitha 14 inicialeve, me numrin e sures sė parė ku iniciali ndodh, marrim shumėn totale 988, 19x52. Tabela 8 paraqet kėto tė dhėna.

 

Tabela 8: 14 Shkronjat e pėrdorura nė  formimin e inicialeve Kuranore

Shkronja

Vlera

Surja e parė

A (Alif)

1

2

L (Lam)

30

2

M (Mim)

40

2

S (Sad)

90

7

R (Ra)

200

10

Q (Qaf)

20

19

H (Ha)

5

19

J (Ja)

10

19

`A (`Ajn)

70

19

T (Ta)

9

20

S (Sin)

60

26

H (HHa)

8

40

K (Kaf)

100

42

N (Nun)

50

68

693

295

693 + 295 = 988 = 19 x 52

gjithashtu 693 + 29 (suras) = 722 = 19x19x2.

 

Nėse e mbledhim numrin e ndodhjeve pėr secilėn nga 14 shkronjat e renditura nė Tabelėn 8 si iniciale, plus numrin e sureve ku ajo ndodh si inicial, totali del 2033, 19x107. Shih Tabelėn 9.

 

Tabela 9: Shpėrndarja e ndėrtuar matematikisht e inicialeve Kuranore

Iniciali

Numri i ndodhjeve

Suret ku ndodhet

Totali

A (Alif)

13

[+ 2 + 3 + 7 + 10 + 11 + 12 + 13 + 14 + 15 + 29 + 30 + 31 + 32]

222

L (Lam)

13

[+ 2 + 3 + 7 + 10 + 11 + 12 + 13 + 14 + 15 + 29 + 30 + 31 + 32]

222

M (Mim)

17

[+ 2 + 3 + 7 + 13 + 26 + 28 + 29 + 30 + 31 + 32 + 40 + 41 + 42 + 43 + 44 + 45 + 46]

519

S (Sad)

3

+7+19+38

67

R (Ra)

6

+10+11+12+13+14+15

81

Q (Qaf)

1

+ 19

20

H (Ha)

2

+ 19 + 20

41

J (Ja)

2

+ 19 + 36

57

`A (`Ajn)

2

+ 19 + 42

63

T (Ta)

4

+ 20 + 26 + 27 + 28

105

S (Sin)

5

+ 26 + 27 + 28 + 36 + 42

164

H (HHa)

7

+ 40 + 41 + 42 + 43 + 44 + 45 + 46

308

K (Kaf)

2

+ 42 + 50

94

N (Nun)

2

+ 68

70

 

79

1954

2033

 

 

 

(19x107)

 

Tabela 10 paraqet shpeshtėsinė totale tė Inicialeve Kuranore, plus vlerėn totale germore tė kėtyre shkronjave nė tėrė suren. Shuma Totale pėr tė gjitha suret me iniciale ėshtė 1089479. Ky numėr, mė i madh se njė milion, ėshtė shumėfish i 19-tės (1089479 = 19 x 57341). Edhe ndryshimi apo shtrembėrimi mė i vogėl e shkatėrron sistemin.

Vini re: Vlera totale germore e Inicialeve Kuranore nė njė sure tė caktuar ėshtė e barabartė me vlerėn germore tė secilit inicial i shumėzuar me shpeshtėsinė e ndodhjes tė atij iniciali nė sure.

 

Tabela 10: Vlera totale germore e tė gjitha inicialeve Kuranore nė suret e tyre

Surja

Inicialet

Shpeshtėsia e inicialeve

Vlera totale germore nė sure

2

A.L.M.

9899

188362

3

A.L.M.

5662

109241

7

A.L.M.S

5320

103719

10

A.L.R.

2489

80109

11

A.L.R.

2489

90190

12

A.L.R.

2375

77066

13

A.L.M.R.

1482

52805

14

A.L.R.

1197

46145

15

A.L.R.

912

29383

19

Q.H.J.`A.S.

798

17575

20

T.H.

279

1507

26

T.S.M.

611

25297

27

T.S.

121

5883

28

T.S.M.

581

24691

29

A.L.M.

1672

31154

30

A.L.M.

1254

25014

31

A.L.M.

817

16177

32

A.L.M.

570

11227

36

J.S.

285

5250

38

S.

29

2610

40

H.M.

444

15712

41

H.M.

324

11424

42

H.M.-`A.S.K.

562

28224

43

H.M.

368

13312

44

H.M.

166

6128

45

H.M.

231

8248

46

H.M.

261

9288

50

K

57

5700

68

N,N

133

6650

 

 

41388

1048091

41388 + 1048091 = 1089479 (19 x 57341)

 

 

Parametra madhor tė inicialeve Kuranore (Suret, strofat, shpeshtėsia, surja e parė, & surja e fundit)

Tabela 11 tregon qė shuma e numrave tė sureve dhe strofave ku Inicialet Kuranore gjenden, plus shpeshtėsia e ndodhjes sė inicialit nė atė sure, plus numri i sures sė parė ku inicialet ndodhen, plus numri i sures sė fundit ku inicialet ndodhen, jep njė total qė ėshtė i barabartė me 44232, ose 19x2348. Pra, shpėrndarja e Inicialeve Kuranore nė suret me iniciale ėshtė aq e ndėrlidhur sa qė numri i tyre dhe vendosja e tyre pėrbrenda sureve janė tė ndėrlidhura qė tė japin njė shumė totale qė ėshtė shumėfish i 19-tės.

Vlen tė pėrmendet qė iniciali “N” duhet tė numėrohet si dy N-ja. Kjo pasqyron faktin qė teksti origjinal Kuranor e shqipton kėtė inicial me 2 N-ja.


 


Tabela 11: Parametrat e 14 inicialeve individuale Kuranore

Iniciali

Surja , strofa, & (shpeshtėsia) e inicialit nė secilėn sure

Surja e parė

Surja e fundit

A (Alif)

2:1 (4502), 3:1 (2521), 7:1 (2529), 10:1 (1319) 11:1 (1370), 12:1 (1306), 13:1 (605), 14:1 (585), 15:1 (493), 29:1 (774), 30:1 (544), 31:1 (347), 32:1 (257)

2

32

L (Lam)

2:1 (3202), 3:1 (1892), 7:1 (1530), 10:1 (913), 11:1 (794), 12:1 (812), 13:1 (480), 14:1 (452), 15:1 (323), 29:1 (554), 30:1 (393), 31:1 (297), 32:1 (155)

2

32

M (Mim)

2:1 (2195), 3:1 (1249), 7:1 (1164), 13:1 (260) 26:1 (484), 28:1 (460), 29:1 (344), 30:1 (317), 31:1 (173), 32:1 (158), 40:1 (380), 41:1 (276), 42:1 (300), 43:1 (324), 44:1 (150), 45:1 (200), 46:1 (225)

2

46

S (Sad)

7:1 (97), 19:1 (26), 38:1 (29)

7

38

R (Ra)

10:1 (257), 11:1 (325), 12:1 (257), 13:1 (137), 14:1 (160), 15:1 (96)

10

15

Q (Qaf)

19:1 (137)

19

19

H (Ha)

19:1 (175), 20:1 (251)

19

20

J (Ja)

19:1 (343), 36:1 (237)

19

36

`A (`Ajn)

19:1 (117), 42:2 (98)

19

42

T (Ta)

20:1 (28), 26:1 (33), 27:1 (27), 28:1 (19)

20

28

S (Sin)

26:1 (94), 27:1 (94), 28:1 (102), 36:1 (48), 42:2 (54)

26

42

H (HHa)

40:1 (64), 41:1 (48), 42:1 (53), 43:1 (44) 44:1 (16), 45:1 (31), 46:1 (36)

40

46

K (Kaf)

42:2 (57), 50:1 (57)

42

50

N (NuN)

68:1 (133)

68

68

 

43423

295

514

 

Shuma Totale = 43423+295+514 = 44232 = 19x2328.

 

Njė kodim matematikor i posaēėm vėrteton numrin e strofave ku vetė Inicialet Kuranore gjenden. Siē paraqitet hollėsisht nė Tabelėn 11, tė gjitha Inicialet Kuranore ndodhen nė Strofėn 1, pėrveē nė Suren 42 (inicialet nė Strofat 1 dhe 2). Ky fakt pėrkrahet nga fenomeni matematikor i mrekullueshėm i paraqitur hollėsisht nė Tabelėn 12.

 

Tabela 12: Kodimi matematikor i numrave tė strofave me iniciale

Nr. i sures

Nr. i inicialeve

Strofat me iniciale

2

3

1

3

3

1

7

4

1

10

3

1

11

3

1

12

3

1

13

4

1

14

3

1

15

3

1

19

5

1

20

2

1

26

3

1

27

2

1

28

3

1

29

3

1

30

3

1

31

3

1

32

3

1

36

2

1

38

1

1

40

2

1

41

2

1

42

5

2

43

2

1

44

2

1

45

2

1

46

2

1

50

1

1

68

2

1

822

79

30

822 + 79 + 30  931 (19x49)

 

 

Nėse i shumėzojmė dy kolonat e para tė Tabelės 12, nė vend qė t’i mbledhim, prapė se prapė pėrfundojmė me Shumė qė ėshtė e plotpjesėtueshme me 19 (shih Tabelėn 13).

 

Tabela 13: Shumėzimi i dy kolonave tė para tė Tabelės 12, nė vend tė mbledhjes

Nr. i sures

 

Nr. i inicialeve

Nr. i strofave me iniciale

2

x

3

1

3

x

3

1

7

x

4

1

-

 

-

-

42

x

5

2

-

 

-

-

50

x

1

1

68

x

2

1

 

2022

 

30

2022 + 30 = 2052 (19x108)

 

Natyrisht, ėshtė me rėndėsi tė kemi dy strofa tė ndryshme me iniciale nė Suren 42 nė mėnyrė qė tė pėrputhen me kodin matematikor tė Kuranit. Fakti qė Strofa 1 e Sures 42 pėrbėhet nga dy Iniciale Kuranore “H.M.” dhe strofa e dytė pėrbėhet nga tre Iniciale “`A.S.K.” i ka hutuar studiuesit dhe orientalistėt Mysliman pėr 14 shekuj.

Nga fundi i kėsaj Shtojce, lexuesi do tė shohė qė ēdo element i Kuranit ėshtė i vėrtetuar matematikisht. Elementet me tė cilat po merremi ne tani janė “numri i Inicialeve Kuranore nė secilėn sure me iniciale” dhe “numri i strofave qė pėrmbajnė Iniciale Kuranore.” Tabelat 11 deri nė 13 merren me kėto dy elemente.

Vėrtetim shtesė matematikor paraqitet nė Tabelat 14 dhe 15. Nė Tabelėn 14, i kemi numrat e tė gjitha sureve me iniciale tė mbledhura me numrat e strofave nė secilėn sure, plus numrin e strofave qė pėrmbajnė iniciale, plus vlerat germore tė atyre inicialeve. Shuma Totale ėshtė 7030, ose 19x370.

 

Tabela 14: Karakteristikat matematikore tė sureve me iniciale

Numri i sures

Nr. i strofave

Numri i strofave me iniciale

Vlera germore e inicialeve

TOTALI

2

286

1

71

360

3

200

1

71

275

7

206

1

161

375

10

109

1

231

351

11

123

1

231

366

12

111

1

231

355

13

43

1

271

328

14

52

1

231

298

15

99

1

231

346

19

98

1

195

313

20

135

1

14

170

26

227

1

109

363

27

93

1

69

190

28

88

1

109

226

29

69

1

71

170

30

60

1

71

162

31

34

1

71

137

32

30

1

71

134

36

83

1

70

190

38

88

1

90

217

40

85

1

48

174

41

54

1

48

144

42

53

2

278

375

43

89

1

48

181

44

59

1

48

152

45

37

1

48

131

46

35

1

48

130

50

45

1

100

196

68

52

1

50 + 50

221

822

+ 2743

+ 30

+ 3435

= 7030

 

 

 

 

(19x370)

 

Pėr mrekulli, nėse i shumėzojmė dy kolonat e para tė Tabelės 14, nė vend qė t’i mbledhim, prapė se prapė del njė Shumė Totale qė ėshtė e plotpjesėtueshme me 19 (Tabela 15).

 

Tabela 15: Shumėzimi i 2 kolonave tė para tė tabelės 14, nė vend qė ti mbledhim

Numri i sures

 

Numri i strofave

 

Numri i strofave me iniciale

 

Vlera germore e inicialeve

 

TOTALI

2

x

286

+

1

+

71

=

644

3

x

200

+

1

+

71

=

672

7

x

206

+

1

+

161

=

1604

-

 

-

 

-

-

-

 

-

50

x

45

+

1

+

100

=

2351

68

x

52

+

1

+

(50+50)

=

3637

60071

 

30

 

3435

=

63536

 

 

 

 

 

 

 

 

(19x3344)

 

Numri i strofave pėr sure, dhe numrat e caktuar pėr secilėn strofė janė mes elementeve themelore tė Kuranit. Jo vetėm qė kėto elemente janė tė vėrtetuara matematikisht, por tė dyja suret me iniciale dhe pa iniciale janė tė koduara edhe veē e veē. Pasi qė ne po merremi me suret me iniciale, Tabela 16 paraqet numrat e caktuar pėr kėta sure, tė mbledhur me numrat e strofave nė secilėn sure, plus shumėn numrave tė strofave (1+2+3+ ... + n). Shuma totale ėshtė 190133, apo 19x10007.

 

Tabela 16: Strukturimi matematikor i strofave tė sureve me iniciale

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e Nr. tė strofave

Totali

2

286

41041

41329

3

200

20100

20303

7

206

21321

21534

-

-

-

-

50

45

1035

1130

68

52

1378

1498

822

2743

186568

190133

 

 

 

(19x10007)

 

Duke mbledhur numrin e secilės sure me numrin e sures sė ardhshme, dhe duke akumuluar shumat e numrave tė sureve pėrderisa vazhdojmė kėtė proces deri nė fund tė Kuranit, do tė kemi vlerė qė korrespondon me secilėn sure. Pra, Surja 1 do tė ketė vlerė korresponduese 1, Surja 2 do tė ketė vlerė 1+2=3, Surja 3 do tė ketė vlerė 3+3=6, Surja 4 do tė ketė vlerė 6+4 = 10, dhe kėshtu me radhė deri nė fund tė Kuranit. Vlerat totale tė sureve me iniciale dhe pa iniciale janė veē e veē tė plotpjesėtueshme me 19. Vlerat pėr suret e pa iniciale paraqiten nė Tabelėn 17.

Vlerat e njehsuara pėr suret e painicializuara japin shumėn totale 237785, e cila ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės (237785 = 19x12515).

 

 

Tabela 17: Vlerat e arritura duke mbledhur njė pas njė numrat e sureve.

Nr. i sures

Vlera e njehsuar

2

3

3

6

7

28

10

55

11

66

12

78

13

91

14

105

15

120

19

190

20

210

-

-

44

990

45

1035

46

1081

50

1275

68

2346

 

15675

 

(19x825)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kodimi matematikor i fjalėve tė posaēme:  Fjala “Zot” (Allah)

[1] Siē u tregua mė herėt fjala “Zot” gjendet nė Kuran 2698 herė, 19x142.

[2] Numri i strofave ku fjala “Zot” gjendet jep shumėn 118123, gjithashtu shumėfish i 19-tės (118123 = 19x6217).

Kėto fenomene tė thjeshta na sollėn shumė vėshtirėsi pėrderisa thjeshtė e numėruam fjalėn “Zot.” Ishim njė grup hulumtuesish, tė pajisur me kompjuterė, dhe tė gjithė ne tė diplomuar. Prapė se prapė, ne bėmė shumė gabime kur i numėruam, llogaritėm, ose thjeshtė kur i shkruamė numėrimet e fjalės “Zot.” Ata qė ende pretendojnė qė Muhamedi ishte autori i Kuranit janė krejtėsisht tė palogjikshėm; ai nuk shkoi nė universitet, dhe ai nuk kishte kompjuter.

[3] Nga iniciali i parė Kuranor (A.L.M. 2:1) deri te iniciali i fundit (N. 68:1), janė 2641, 19 x 139, ndodhje tė fjalės “Zot.”

[4] Fjala “Zot” ndodh 57 herė nė pjesėn jashtė Inicialeve (Tabela 18).

 

Tabela 18: Ndodhja e fjalės “Zot” jashtė pjesės sė inicializuar

Nr. i sures

Nr. i strofave

Sa herė ndodhė

1

1,2

2

69

33

1

70

3

1

71

3,4,13,15,17,19,25

7

72

4,5,7,12,18,19,22,23

10

73

20

7

74

31,56

3

76

6,9,11,30

5

79

25

1

81

29

1

82

19

1

84

23

1

85

8,9,20

3

87

7

1

88

24

1

91

13

2

95

8

1

96

14

1

98

2,5,8

3

104

6

1

110

1,2

2

112

1,2

2

1798

634

57

 

 

(19x3)

Shuma e numrave tė sureve & strofave = 1798 + 634 = 2432 = 19 x 128

Ndodhja totale e fjalės “Zot” jashtė pjesės sė inicializuar = 57 (19 x 3).

 

[5] Duke i shtuar numrat e sureve dhe strofave ku kėto 57 ndodhje tė fjalėve “Zot” gjenden, marrim njė total 2432, ose 19x128. Shih Tabelėn 18.

[6] Fjala “Zot” ndodh nė 85 sure. Nėse e mbledhim numrin e secilės sure me numrin e strofave ndėrmjet ndodhjes sė parė dhe tė fundit tė fjalės “Zot,” duke pėrfshirė edhe ato dy strofa, Shuma Totale del 8170 ose 19 x 430. Njė paraqitje e shkurtėr e tė dhėnave ėshtė nė Tabelėn 19.

Kėto karakteristika matematikore pėrfshijnė tė gjitha ndodhjet e fjalės “Zot.”

[7] Lajmi dominues i Kuranit ėshtė qė ėshtė vetėm “Njė Zot.” Fjala “Njė,” nė arabisht “Vahid” ndodh nė Kuran 25 herė. Gjashtė prej kėtyre ndodhjeve iu referohen tjetėr pos Zotit (njė lloj ushqimi, njė derė, etj.). 19 ndodhjet e tjera i referohen Zotit. Kėto tė dhėna gjenden nė referencėn klasike INDEKSI I FJALĖVE TĖ KURANIT.

 

Tabela 19: Tė gjitha suret nė tė cilat fjala “Zot” (Allah) pėrmendet

 

Nr. i sures

Strofa e parė

Strofa e fundit

Strofat prej tė parės deri tė fundit

1.

1

1

2

2

2.

2

7

286

280

3.

3

2

200

199

-

-

-

-

-

84.

110

1

2

2

85.

112

1

2

2

 

3910

 

 

4260

3910 +4260 =8170 = 19x430

 

PSE 19!

Siē u theksua mė vonė nė kėtė shtojcė, tė gjitha shkrimet e Zotit, jo vetėm Kurani, ishin matematikisht tė koduara me numrin “19.” Madje edhe gjithėsia nė pėrgjithėsi e mbanė kėtė shenjė hyjnore.

 

Zoti, Zotėruesi ynė ėshtė NJĖ!

Prandaj, ta adhuroni

Zotin Zotėruesin tuaj

me gjithė zemėr,

me gjithė shpirt,

me gjithė mendje,

dhe me gjithė forcėn tuaj.

 

[Ligji i Pėrtėrirė 6:4-5]

[Marku 12:29]

[Kuran 12:163, 17:22-23]

 

Numrin 19 mund ta shohim si nėnshkrim tė Krijuesit tė Plotfuqishėm nė ēdo gjė qė Ai krijoi (shih Shtojcėn 38). Numri “19” posedon karakteristika tė posaēme matematikore pėrtej kufijve tė kėsaj Shtojce. Pėr shembull:

[1] Ėshtė numėr i thjeshtė (prim).

[2] Pėrfshin numrin e parė (1) dhe numrin  fundit (9), sikur tė donte tė thoshte vetinė e Zotit nė 57:3 si “Alfa dhe Omega.”

[3] Duket ngjashėm nė tė gjitha gjuhėt e botės. Tė dy pėrbėrėsit, 1 dhe 9, janė tė vetmit numra qė duken tė ngjashėm nė tė gjitha gjuhėt.

[4] Posedon karakteristika tė veēanta matematikore. Pėr shembull, 19-shi ėshtė shuma e fuqive tė para tė 9 dhe 10, dhe diferenca ndėrmjet fuqive tė dyta tė 9 dhe 10.

Tash e kuptojmė qė kodimi i pėrbotshėm i krijesave tė Zotit me numrin 19 mbėshtetet nė faktin qė ėshtė vlera germore e fjalės “NJĖ” nė tė gjitha gjuhėt e shkrimeve – aramaike, hebreje, dhe arabishte.

Numri 19, pra, deklaron Urdhrin e Parė nė tė gjitha shkrimet: ėshtė vetėm NJĖ Zot.

Siē paraqitet nė Tabelėn 7, alfabeti aramaik, hebre, dhe arab pėrdorej edhe pėr shifra sipas njė sistem tė themeluar univerzalisht. Fjala Hebreje “NJĖ” ėshtė “VAHD” (shqiptohet V-EHED). Nė arabisht, fjala “NJĖ” ėshtė “UAHD” (shqiptohet UAHID). Shih Tabelėn 20.

Tabela 20: Pse "19!"

Shkronja

 

Hebraisht

Arabisht

Vlera

V

U

6

A

A

1

H

H

8

D

D

4

 

 

________

 

 

19

 

Fjala “Kuran”

Fjala “Kuran” ndodh nė Kuran 58 herė, me njėrėn prej tyre, nė 10:15, qė i referohet njė “Kurani tjetėr.” Kjo ndodhje e veēantė, pra, duhet tė pėrjashtohet. Pra, shpeshtėsia e ndodhjes sė “kėtij Kurani” nė Kuran ėshtė 57, ose 19x3.

Dy forma tjera gramatikore tė fjalės “Kuran” ndodhen nė 12 strofa. Kėto pėrfshijnė fjalėn “Kuranun” dhe fjalėn “Kuranahu.” Njėra prej kėtyre ndodhjeve, nė 13:31 i referohet njė “Kurani tjetėr” qė bėn malet tė shemben. Njė ndodhje tjetėr, nė 41:44, i referohet “njė Kurani jo-arabisht.” Kėto dy ndodhje, pra, pėrjashtohen. Tabela 21 tregon njė listė tė sureve dhe strofave ku fjala “Kuran,” nė tė gjitha format e saj gramatikore gjendet.

 

Tabela 21: Suret dhe strofat ku fjala “Kuran” ndodhet

Surja

Strofa

Surja

Strofa

2

185

28

85

4

82

30

58

5

101

34

31

6

19

36

2

7

204

-

69

9

111

38

1

10

37

39

27

-

61

-

28

12

2

41

3

-

3

-

26

15

1

42

7

-

87

43

3

-

91

-

31

16

98

46

29

17

9

47

24

-

41

50

1

-

45

-

45

-

46

54

17

-

60

-

22

-

78

-

32

-

82

-

40

-

88

55

2

-

89

56

77

-

106

59

21

18

54

72

1

20

2

73

4

-

113

-

20

-

114

75

17

25

30

-

18

-

32

76

23

27

1

84

21

-

6

85

21

-

76

1356

3052

-

92

-

-

 

1356+3052=4408 = 19 x 232

 

 

THEMEL I FORTĖ

Strofa e parė e Kuranit, “Nė Emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, Mė tė Mėshirshmit,” e njohur si Bismilahu, pėrbėhet nga 19 shkronja arabe. Fjalėt e saj pėrbėrėse nė Kuran ndodhen vazhdimisht nė shumėfisha tė 19-tės.

 

Fjala e parė

“Ism”

(Emėr)

19 herė.

Fjala e dytė

“Allah”

(Zot)

2698 herė (19x142).

Fjala e tretė

“Al-Rrahman”

(Mirėbėrėsi)

57 herė, 19x3.

Fjala e katėrt

“Al-Rrahim”

( i Mėshirshmi)

114 herė, 19x6.

 

Profesori Cesar Majul shikoi vlerat germore tė mė shumė se 400 vetive tė Zotit, dhe gjeti qė vetėm katėr emra kishin vlera germore me shumėfish tė numrit 19:

 

Emri Hyjnor

Vlera germore

1. “Uahed” (Njė)

19

2. “Dhyl Fadl Al-`Adhim” (Posedues i Hirėsisė sė Pakufi)

2698

3. “Mexhid” (I Madhėrishėm)

57

4. “Xhami` “ (Mbledhės)

114

 

Siē ceket mė lartė, tė vetmit Emra Hyjnor vlerat germore tė tė cilėve janė tė plotpjesėtueshėm me 19 korrespondojnė saktėsisht me shpeshtėsinė e ndodhjes sė katėr fjalėve tė Bismilahut. Figura mė poshtė ilustron kėtė fenomen tė ēuditshėm:

 

 

Pesė shtyllat e Islamit

Edhe pse Kurani jep urdhra tė shumtė tė rėndėsishėm qė rregullojnė tė gjitha aspektet e jetėve tona (shih pėr shembull 17:22-38), pesė “shtylla” themelore janė theksuar tradicionalisht. Ato janė:

1. Shehadeti: Dėshmia qė nuk ka asnjė zot tjetėr pėrveē Zotit.

2. Salati: Zbatimi i pesė Lutjeve tė pėrditshme tė Kontaktit.

3. Sejami: Agjėrimi gjatė muajit tė nėntė tė kalendarit Islamik (Ramazanit).

4. Zeqati: Dhėnia e 2.5% tė tė ardhurave neto si bamirėsi pėr njerėz tė posaēėm.

5. Haxhi: Shtegtimi nė Mekė njė herė nė jetė pėr ata qė kanė mundėsi.

Si ēdo gjė tjetėr nė Kuran, kėto janė matematikisht tė ndėrtuara.

 

1. Njė Zot (Shehadeti) :
Siē u pėrmend mė herėt, fjala “NJĖ” qė i referohet Zotit ndodhet nė Kuran 19 herė. Pėrmendja e fjalės “VETĖM” sa i pėrket Zotit ndodhet 5 herė, dhe shuma e numrave tė sureve dhe strofave ku gjejmė kėto pesė ndodhje ėshtė 361, 19x19. 

 “Shtylla e Parė e Islamit” thuhet nė 3:18 si “LA ILAHE ILA HU” (Nuk ka asnjė zot tjetėr pėrveē Tij). Kjo shprehje si mė e rėndėsishmja ndodhet nė 19 sure. Ndodhja e parė ėshtė nė 2:163, dhe ndodhja e fundit ėshtė nė 73:9. Tabela 22 tregon qė totali i numrave tė sureve, plus numri i strofave ndėrmjet ndodhjes sė parė dhe tė fundit, plus shuma e numrave tė kėtyre strofave ėshtė 316502, ose 19x16658.

Tabela 22: Tė gjitha suret dhe strofat nga ndodhja e parė e LA ILAHE ILA HU deri te ndodhja e fundit.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

2

123

27675

27800

3

200

20100

20303

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

72

28

406

506

73

9

45

127

2700

5312

308490

316502

 

 

 

(19x16658)

 

Gjithashtu, duke mbledhur numrat e 19 sureve ku LA ILAHE ILA HU ndodhet, plus numrat e strofave ku kjo shprehje kyēe gjendet, plus numri total i ndodhjeve (29), Shuma Totale del 2128, ose 19x112. Hollėsirat paraqiten nė Tabela 23.

 

Tabela 23: Lista e tė gjitha ndodhjeve tė frazės kyēe: "LA ILAHE ILA HU" (Nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij)

Nr.

Nr. i sures

Strofat me shehadet

Shpeshtėsia e shehadetit

1

2

163,255

2

2

3

2,6,18 (dy herė)

4

3

4

87

1

4

6

102,106

2

5

7

158

1

6

9

31

1

7

11

14

1

8

13

30

1

9

20

8,98

2

10

23

116

1

11

27

26

1

12

28

70,88

2

13

35

3

1

14

39

6

1

15

40

3,62,65

3

16

44

8

1

17

59

22,23

2

18

64

13

1

19

73

9

1

 

507

1592

29

507 + 1592 + 29 = 2128 = 19x112

 

2.           Lutjet e Kontaktit “Salat”:

Fjala “Salat” ndodh nė Kuran 67 herė, dhe kur i mbledhim numrat e sureve dhe strofave tė kėtyre 67 ndodhjeve, totali del 4674, ose 19x246.

3.           Agjėrimi (Sejami):

Urdhri pėr tė agjėruar pėrmendet nė 2:183, 184, 185, 187, 196; 4:92; 5:89, 95; 33:35, 35; & 58:4. Totali i kėtyre numrave ėshtė 1387, ose 19x73. Vlen tė pėrmendet qė 33:35 e pėrmend agjėrimin dy herė, njėrėn pėr besimtarėt, dhe tjetrėn pėr besimtaret.

4.           Bamirėsia e Obligueshme (Zeqati):& 5. Shtegtimi Haxh nė Mekė:
Pėrderisa tre tė parat “Shtylla tė Islamit” janė tė obligueshme pėr tė gjithė Myslimanėt dhe Myslimanet, Zeqati dhe Haxhi janė shpallur vetėm pėr ata qė kanė mundėsi pėr to. Kjo shpjegon fenomenin interesant matematikor tė ndėrlidhur me Zeqatin dhe Haxhin.

 

Bamirėsia Zeqat pėrmendet nė 2:43, 2:43, 83, 110, 177, 277; 4:77, 162; 5:12, 55, 7:156; 9:5, 11, 18, 71; 18:81; 19:13, 31, 55; 21:73; 22:41, 78; 23:4; 24:37, 56; 27:3; 30:39; 31:4; 33:33; 41:7; 58:13; 73:20; dhe 98:5. Kėta numra japin shumėn 2395. Ky total nuk ia del qė tė jetė shumėfish i 19-tės; ėshtė 1 mė shumė.

Shtegtimi Haxh ndodh nė 2:189, 196, 197; 9:3; dhe 22:27. Kėta numra japin shumėn 645, dhe kjo shumė nuk ia del tė jetė shumėfish i 19-tės; ėshtė 1 mė pak.

Pra, Zeqati dhe Haxhi, sė bashku, japin shumėn 2395+645 = 3040 = 19x160.

 

STRUKTURA MATEMATIKORE E KURANIT

Suret, strofat, fjalėt, dhe shkronjat e Kuranit jo vetėm qė janė tė hartuara matematikisht, por gjithashtu rregullohen nė njė strukturė mbinjerėzore qė ėshtė krejtėsisht matematikore, d.m.th., pėrmbajtja letrare nuk ka asgjė tė bėj me njė rregullim tė tillė.

Pasi qė ndėrtimi material i Kuranit ėshtė krejtėsisht matematikor, do tė pritej qė numrat e pėrmendur nė Kuran duhet tė pėrputhen me kodin Kuranor tė bazuar nė 19.

 

Njė total i 30 numrave tė veēantė pėrmendet pėrgjatė Kuranit, dhe shuma e tė gjithė kėtyre numrave ėshtė 162146, shumėfish i 19-tės (162146 = 19x8534). Tabela 24 rendit tė gjithė numrat e pėrmendur nė Kuran, pa pėrsėritje.

 

Tabela 24: Tė gjithė numrat Kuranor.

Numri

Shembull i vendit

1

2:163

2

4:11

3

4:171

4

9:2

5

18:22

6

25:59

7

41:12

8

69:17

9

27:48

10

2:196

11

12:4

12

9:36

19

74:30

20

8:65

30

7:141

40

7:142

50

29:14

60

58:4

70

9:80

80

24:4

99

38:23

100

2:259

200

8:65

300

18:25

1000

2:96

2000

8:66

3000

3:124

5000

3:125

50000

70:4

100000

37:147

162146 (19 x 8534)

 

Numrat qė pėrmenden vetėm njė herė nė Kuran janė: 11, 19, 20, 50, 60, 80, 99, 300, 2000, 3000, 5000, 50000, dhe 100000. Tė gjithė numrat e pėrmendur nė Kuran, me pėrsėritje, ndodhin 285 herė, dhe ky numėr ėshtė shumėfish i 19-tės; 285 = 19x15.

 

Numrat e sureve dhe strofave

Sistemi i numrave tė sureve dhe strofave tė Kuranit ėshtė ruajtur nė mėnyrė tė pėrkryer. Vetėm disa botime tė paautorizuara dhe lehtė tė zbuluara devijojnė nga sistemi standard qė ėshtė i ruajtur hyjnisht.

Kur i mbledhim numrat e tė gjitha sureve, plus numrin e strofave nė secilėn sure, plus shumėn e numrave tė strofave, Shuma totale pėr tėrė Kuranin del 346199, 19x19x959. Tabela 25 ėshtė paraqitje e shkurtėr e kėtyre tė dhėnave.

 

Tabela 25: Kodimi matematikor i numrave tė sureve dhe strofave.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

TOTALI

1

7

28

36

2

286

41041

41329

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

113

5

15

133

114

6

21

141

6555

6234

333410

346199

 

 

 

(19x19x959)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pra, edhe ndryshimi mė i vogėl i njė sureje ose strofe tė vetme do e kishte shkatėrruar kėtė sistem. Siē paraqitet nė Tabelėn 16, nėse i konsiderojmė vetėm 29 suret me iniciale, kėto tė dhėna tė njėjta japin Shumėn Totale e cila ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės. Pason qė tė dhėnat e sureve tė painicializuara janė gjithashtu tė plotpjesėtueshme me 19.

Tabela 26 ėshtė paraqitje e shkurtuar e tė dhėnave tė njėjta qė kanė lidhje me 85 suret pa iniciale. Tash le tė shikojmė njė bashkėsi tjetėr tė mrekullive qė pėrfshijnė numrat e sureve dhe strofave.

 


Tabela 26: Kodimi matematikor i 85 sureve tė pa-inicializuara

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

TOTALI

1

7

28

36

4

176

15576

15756

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

113

5

15

133

114

6

21

141

5733

3491

146842

156066

 

 

 

(19x8214)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shkruaj numrat e sureve, tė ndjekur me numrin e strofave nė atė sure, pastaj numrin e secilės strofė, dhe mė nė fund, shumėn e numrave tė strofave. Pra, pėr Suren 1 do tė shkruaje 1 pėr suren, pastaj 7 pėr numrin e strofave, 1234567 pėr numrin e secilės strofė, dhe mė nė fund 28 pėr shumėn e numrave tė strofave, d.m.th. 1 7 1234567 28. Numri i Sures 2 do tė duket kėshtu: 2 286 123456.... 286 41041. Bėjeni tė njėjtėn pėr tė gjitha 114 suret, dhe pastaj mblidhni kėta numra. Totali pėrbėhet nga 759 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 27: Surja, numri total i strofave, numrat e strofave dhe shuma e numrave tė strofave pėr secilėn sure.

Surja

Surja, nr. i strofave, numrat e strofave & shuma e numrave tė strofave

1

17123456728

2

228612345........28641041

-

-

114

114612345621

Totali ėshtė 759 shifror & shumėfish i 19-tės

 

Tani shkruani numrin total tė strofave nė sure, tė ndjekur me shumėn e numrave tė strofave, dhe mbani tė gjithė numrat nė tė majtė. Pėr shembull, numri i strofave nė Suren 1 ėshtė 7, dhe shuma e numrave tė strofave ėshtė 28. Pra, numri i kombinuar pėr Suren 1 do tė jetė 7 28, pėr Suren 2 do tė jetė 286 41041, pėr Suren 3 do tė jetė 200 20100; dhe kėshtu me radhė deri te Surja 114 pėr tė cilėn numri i kombinuar ėshtė 6 21. Mos harroni qė kėta numra janė tė shkruar krejtėsisht nė tė majtė, siē paraqiten nė Tabelėn 28. Pastaj mblidhni ata nė mėnyrėn e zakonshme, nga e djathta nė tė majtė. Totali i tė gjithė kėtyre numrave tė drejtuar nė tė majtė ėshtė 4,859,309,774, ose 19 x 255753146.

 

Tabela 28: Numri i strofave pėr secilėn sure & shuma e numrave tė strofave, tė drejtuar nė tė majtė

Surja

Strofat totale & shuma e strofave

1

728

2

28641041

3

20020100

-

-

114

621

 

4859309774 = 19 x 255753146

 

Mė nė fund, bėjeni tė njėjtėn gjė si mė lartė (duke vazhduar t’i mbani tė gjithė numrat tė drejtuar nė tė majtė), pėrveē qė i shkruani numrat e secilės strofė, nė vend tė numrit total tė strofave. Pėr shembull, numri pėr Suren 1 pėrbėhet nga shtatė numra tė strofave (1234567) i kombinuar me shumėn e atyre numrave (28). Pra, numri i kombinuar i Sures 1 do tė jetė 1234567 28. Numri i kombinuar pėr Suren 114 do tė jetė 123456 21. Tabela 29 demonstron kėtė proces. Totali i tė gjithė kėtyre numrave tė drejtuar nė tė majtė pėrbėhet nga 757 shifra, dhe prapė se prapė ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 29: Numrat e strofave dhe shuma e numrave tė strofave, nė tė majtė

Surja

Numrat e strofave & shuma e strofave

1

123456728

2

1234...28641041

-

-

114

12345621

Totali ėshtė 757 shifror & shumėfish i 19-tės

 

Ndėrthurjet numerike mbinjerėzore

Le tė shkruajmė numrin e secilės strofė nė Kuran, pėr secilėn sure pas numrit tė strofave tė asaj sureje. Pra, Surja 1, e cila pėrbėhet nga shtatė strofa, do tė pėrfaqėsohet nga numri 7 1234567. Ēka ne po bėjmė kėtu ėshtė qė po formojmė numra tė gjatė duke shkruar numrat e strofave afėr njėra tjetrės. Pėr tė gjetur numrin qė pėrfaqėson Suren 2, shkruaje numrin e strofave nė kėtė sure, 286, tė ndjekur nga numri i secilės strofė, tė shkruara afėr njėra tjetrės. Pra, numri qė pėrfaqėson Suren 2 do tė duket kėshtu: 286 12345.....284285286. Dy numrat qė pėrfaqėsojnė dy suret e para janė:

 

7 1 2 3 4 5 6 7 & 286 1 2 3 4 5.....284 285 286.

 

Duke i vendosur kėta dy numra sė bashku pėr tė formuar njė numėr qė pėrfaqėson dy suret e para, marrim kėtė numėr:

 

7 1 2 3 4 5 6 7 286 1 2 3 4 5.....284 285 286.

 

Ky proces vazhdohet derisa secila strofė nė Kuran shkruhet, kėshtu duke formuar njė numėr shumė tė gjatė qė pėrfshinė numrin e secilės strofė nė Kuran. Numri qė pėrfaqėson tėrė Kuranin ėshtė shumėfish i 19-tės & pėrbėhet nga 12692 shifra, qė ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės.

  7 1234567 286 12345...286 ...5 12345 6 123456

Nr. I PARĖ: Ky numėr shumė i gjatė pėrbėhet nga 12692 shifra (19x668) dhe pėrfshin ēdo strofė nė Kuran. Numri i strofave nė secilėn sure ėshtė para strofave tė saj. Njė program i veēantė kompjuterik qė pjesėton numra shumė tė gjatė ka treguar qė ky numėr i gjatė ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Nė vend qė tė vihet numri total i strofave nė secilėn sure para sures, le ta vėmė atė nė fund tė secilės sure. Pra, numri qė pėrfaqėson Suren 1 do tė duket kėshtu: 1234567 7, nė vend tė 7 1234567. Numri qė pėrfaqėson Suren 2 do tė duket kėshtu: 12345.....284 285 286 286 nė vend tė 286 12345.....284285286. Numri qė pėrfaqėson dy suret e para do tė duket kėshtu:

 

1 2 3 4 5 6 7 7 & 1 2 3 4 5.....284 285 286 286.

 

Vendosja e kėtyre dy numrave sė bashku pėr tė formuar njė numėr tė gjatė qė pėrfaqėson dy suret e para, na jep njė numėr qė duket kėshtu:

 

1 2 3 4 5 6 7 7 1 2 3 4 5.....284 285 286 286.

 

Pasi qė po e vendosim numrin total tė strofave pėr sure nė fund tė secilės sure, duhet ta vendosim numrin total tė strofave me numra (6234) nė fund tė Kuranit. Numrat e fundit, pra, pėrfaqėsojnė suren e fundit (123456 6), tė ndjekur me numrin total tė strofave me numra nė Kuran (6234):

 

1 2 3 4 5 6 6 & 6234 >>>>>>1 2 3 4 5 6 6 6234.

 

Vendosja sė bashku e tė gjitha strofave, jep njė numėr tė gjatė qė pėrbėhet nga 12696 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19.

1234567 7 12345...286 286 12345 5...123456 6 6234

Nr. I DYTĖ: Numri i secilės strofė nė secilėn sure ndiqet nga numri i strofave pėr sure. 11 shifrat e fundit tė treguara kėtu janė 6 strofat e sures sė fundit, tė ndjekur me numrin e saj tė strofave (6), tė ndjekur nga numri total i strofave me numra nė Kuran (6234). Numri i plotė, shumė i gjatė, ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

 

Tani le tė pėrfshijmė numrin e secilės sure.

Shkruaj numrin e secilės strofė nė secilėn sure, tė ndjekur me numrin e sures, tė ndjekur me numrin e strofave nė sure. Pra, numri qė pėrfaqėson Suren 1 duket kėshtu: 1 2 3 4 5 6 7 1 7. Numri qė pėrfaqėson Suren 2 duket kėshtu: 1 2 3 4 5 .....284 285 286 2 286. Numri qė pėrfaqėson suren e fundit (Nr. 114) duket kėshtu: 1 2 3 4 5 6 114 6. Pėrsėri, numri total i strofave me numra (6234) shtohet nė fund. Ky numėr, qė pėrfaqėson tėrė Kuranin, ėshtė shumėfish i 19-tės; duket kėshtu:

1234567 1 7 12345...286 2 286 ...123456 114 6 6234

Nr. I TRETĖ: Numri i secilės strofė, i ndjekur me numrin e sures, pastaj me numrin e strofave nė sure. Numri total i strofave me numra shtohet nė fund. Numri i gjatė (12930 shifror) ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Nė vend qė tė vendosim numrin total tė strofave nė secilėn sure pas sures, le ta vendosim atė para sures. Pra, numri qė pėrfaqėson Suren 1 duket kėshtu: 7 1234567 1, nė vend tė 1234567 1 7, dhe numri qė pėrfaqėson Suren 2 duket kėshtu: 286 12345.....284 285 286 2, nė vend tė 12345.....284 285 286 2 286. Ky numėr shumė i gjatė qė pėrfaqėson tėrė Kuranin ėshtė shumėfish i 19-tės.

7 1234567 1 286 12345...286 2...6 123456 114 6234

Nr. I KATĖRT: Numri total i strofave nė secilėn sure ndiqet nga numri i secilės strofė, pastaj nga numri i sures. 14 shifrat e fundit tė paraqitura mė lartė janė numri i strofave nė suren e fundit (6), i ndjekur nga numrat e gjashtė strofave (123456), i ndjekur nga numri i sures (114), pastaj nga numri total i strofave nė Kuran.

 

Numri shumė i gjatė (qė pėrbėhet nga 12930 shifra) ėshtė shumėfish i 19-tės.

Tani, le tė shkruajmė numrin e secilės strofė nė secilėn sure, tė ndjekur nga shuma e numrave tė strofave tė secilės sure. Surja 1 pėrbėhet nga 7 strofa, dhe shuma e numrave tė strofave ėshtė 1+2+3+4+5+6+7 = 28. Pra, numri qė pėrfaqėson Suren 1 duket kėshtu: 1234567 28.

Shuma e numrave tė strofave pėr Suren 2 ėshtė 41041 (1+2+3+...+286). Pra, numri qė pėrfaqėson Suren 2 duket kėshtu: 12345...284 285 286 41041.

Numri qė pėrfaqėson suren e fundit, qė pėrbėhet nga 6 strofa, duket kėshtu: 123456 21, pasi qė 1+2+3+4+5+6 = 21.

Numri i plotė, qė pėrfaqėson tėrė Kuranin, pėrbėhet nga 12836 shifra dhe ėshtė shumėfish i 19-tės. Duket kėshtu:

1234567 28 12345...284285286 41041...123456 21

Nr. I PESTĖ: Numri i secilės strofė nė secilėn sure ndiqet nga shuma e numrave tė strofave. Numri i gjatė pėrbėhet nga 12836 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Pėr ēudi, nėse e marrim “Nr. e Pestė” tė treguar mė lartė dhe e kthejmė mbrapsht rendin e numrave tė strofave dhe shumės sė numrave tė strofave, d.m.th., tė lėvizim shumėn e numrave tė strofave, dhe ta vėmė atė para sures, numri i gjatė qė del ėshtė ende shumėfish i 19-tės.

28 1234567 41041 12345....285286.....21 123456

Nr. i GJASHTĖ: Vendosja e shumės sė numrave tė strofave para secilės sure, nė vend qė tė vendoset pas saj, jep njė numėr tė gjatė (12836 shifror) qė ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės.

 

Madje edhe nėse i shkruajmė suret mbrapshtė, d.m.th. e kthejmė renditjen e sureve duke filluar me suren e fundit dhe duke pėrfunduar me suren e parė, dhe duke vėnė shumėn e numrave tė strofave pas strofave tė secilės sure, rezultati ėshtė ende shumėfish i 19-tės .

123456 21 12345 15..12345..286 41041 1234567 28

Nr. I SHTATĖ: Kthimi mbrapsht i renditjes sė sureve – duke filluar nga surja e fundit dhe duke pėrfunduar me suren e parė – dhe duke shkruar numrin e secilės strofė, me shumėn e numrave tė strofave pėr secilėn sure pas strofave tė saj, shuma ėshtė njė numėr i gjatė qė pėrbėhet nga 12836. Ky numėr i gjatė ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Shkruani shumėn e numrave tė strofave pėr tėrė Kuranin (333410), tė ndjekur nga numri total i strofave me numra nė Kuran (6234), pastaj numrin e sureve (114). Secila sure pastaj pėrfaqėsohet nga numri i saj i ndjekur me numrin e strofave tė saj. Numrat qė pėrfaqėsojnė Suren 1 dhe 2 janė 1 7 dhe 2 286. Numri i plotė, qė pėrfshin tė gjitha suret nė Kuran, pėrbėhet nga 474 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės – duket kėshtu: 

333410 6234 114 1 7 2 286 3 200..113 5 114 6

Nr. I TETĖ: Shuma Totale e numrave tė strofave (333410) ndiqet nga numri total i strofave me numra (6234), numri i sureve (114), pastaj numrat e sureve dhe numrat e strofave tė secilės sure.

 

Tani le tė kthejmė mbrapshtė rendin e numrit tė sures dhe numrit tė strofave tė saj siē paraqitet nė “Nr. e Tetė” Pra, numri qė pėrfaqėson dy suret e para duket kėshtu: 7 1 & 286 2, nė vend tė 1 7 & 2 286. Numri i plotė gjithashtu pėrbėhet nga 474 shifra dhe ėshtė ende shumėfish i 19-tės. Duket kėshtu:

333410 6234 114 7 1 286 2 200 3...5 113 6 114

Nr. i NĖNTĖ: Kthimi mbrapshtė i rendit tė numrit tė sureve dhe numrit tė strofave ende jep njė numėr tė gjatė qė ėshtė shumėfish i 19-tės

 

Nėse e shkruajmė shumėn e numrave tė strofave pėr Suren 1 (28), tė ndjekur nga shuma e numrave tė strofave pėr Suren 2 (41041), dhe kėshtu me radhė deri nė fund tė Kuranit, dhe vendosim Shumėn Totale tė numrave tė sureve (333410) nė fund, numri i gjatė qė rrjedh (Nr. i Dhjetė) pėrbėhet nga 377 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės. 

28 41041 20100 ..... 15 21 333410

Nr. I DHJETĖ: Shumat e numrave tė strofave pėr secilėn sure nė Kuran tė shkruara afėr njėra tjetrės, tė ndjekura nė fund me Shumėn Totale tė numrave tė strofave (333410). Ky numėr i gjatė (377 shifror) ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Nėse shkruajmė numrin e sureve nė Kuran (114), tė ndjekur me numrin total tė strofave me numra (6234), tė ndjekur me numrin e secilės sure dhe shumėn e numrave tė strofave tė saj, numri i gjatė qė del (612 shifror) ėshtė shumėfish i 19.

114 6234 1 28 2 41041 3 20100...113 15 114 21

Nr. i NJĖMBĖDHJETĖ: Numri i sureve, i ndjekur nga numri total i strofave me numra, e pastaj nga numri i secilės sure dhe shuma e numrave tė strofave tė saj, japin kėtė numėr tė gjatė (612 shifror) qė ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Qė tė mos mendojė ndokush qė ndonjė parametėr Kuranor ėshtė i paruajtur me kėtė kod mbresėlėnės matematikor, le tė shikojmė mė shumė parametra.

Nėse shkruajmė numrin e sureve (114), tė ndjekur nga numri total i strofave me numra, tė ndjekur nga Shuma Totale e numrave tė strofave nė tėrė Kuranin (333410), tė ndjekur nga numri i secilės sure dhe strofave tė saj, pėrfundojmė me njė numėr shumė tė gjatė (12712 shifror) qė ėshtė shumėfish i 19-tės.

114 6234 333410 1 1 2 3 4 5 6 7...114 1 2 3 4 5 6
NUMRI I DYMBĖDHJETĖ

 

Nėse i shkruajmė numrat e strofave nė secilėn sure afėr njėra tjetrės, pėrfundojmė me numėr 235 shifror qė ėshtė shumėfish i 19-tės. Pėr tė bėrė kėtė, shkruaje numrin total tė strofave me numra nė Kuran (6234), tė ndjekur me numrin strofave nė secilėn sure, pastaj afėr me numrin total tė strofave me numra nė Kuran. Numri i fundit i gjatė duket kėshtu: 

6234

7    286   200

176

..... 127

....

5    4    5    6

6234

(strofat totale)

(4 suret e para)

 

(Surja 9)

 

(4 suret e fundit)

(Nr. total i strofave)

NUMRI I TREMBĖDHJETĖ

 

Nėse e shkruajmė numrin e strofave me numra nė Kuran (6234), tė ndjekur me numrin e sureve (114), tė ndjekur me numrin e secilės strofė nė secilėn strofė, pastaj edhe me numrin e strofave me numra nė Kuran (6234) dhe numrin e sureve (114), numri pėrfundimtar pėrbėhet nga 12479 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės. 

6234 114 1234567 12345...286...123456 6234 114
NUMRI I KATĖRMBĖDHJETĖ

 

Njė numėr tjetėr i gjatė qė pėrbėhet nga 12774 shifra formohet duke shkruar numrin e secilės strofė nė secilėn sure, tė ndjekur nga numri i secilės sure tė shtuar te numri i strofave tė saj. Surja 1 pėrbėhet nga 7 strofa, dhe totali 1+7 ėshtė 8. Prandaj, numri qė pėrfaqėson Suren 1 duket kėshtu: 1234567 8. Pasi qė Surja 2 pėrbėhet nga 286 strofa, numri qė pėrfaqėson Suren 2 duket kėshtu: 12345...286 288. Kjo bėhet pėr secilėn sure nė Kuran. Numri pėrfundimtar i ndėrthurur pėrbėhet nga 12774 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės.

1234567

8

12345

 

......

286

288

...........

123456

120

 

 

(1+7)

 

 

(2+286)

 

(114+6)

 

 

NUMRI I PESĖMBĖDHEJTĖ

Tipare mė tė veēanta gjenden nė Shtojcat 2, 9, 19, 24, 25, 26, 29, dhe 37.

Njė dėshmitar nga Fėmijėt e Izraelit [46:10]

 

Deklaro: “Ēka nėse ėshtė prej Zotit, dhe ju nuk besuat nė tė? Njė dėshmitar nga Fėmijėt e Izraelit ka dėshmuar pėr njė fenomen tė ngjashėm, dhe ai ka besuar, pėrderisa ju jeni bėrė shumė mendjemėdhenj pėr tė besuar. Zoti nuk udhėzon shpirtligj.” [46:10]

 

Citimi nė vijim ėshtė marrė nga STUDIME MBI MISTICIZMIN JAHUDI, (Shoqata pėr Studime Hebreje, Kembrixh, Mass., Joseph Dan & Frank Talmage, eds., Faqe 88, 1982). Citimi i referohet veprės sė Rabinit Judah Besimtarit (Shekulli i XII):

Njerėzit [Jahuditė] nė Francė e bėnė zakon tė shtojnė [nė lutjen e mėngjesit] fjalėt: “`Ashrei temimei derekh [tė bekuar janė ata qė ecin rrugės sė drejtė],”  dhe Rabini ynė, Besimtari, qoftė i bekuar, shkroi qė ata ishin plotėsisht dhe krejtėsisht gabim. Ėshtė krejt falsifikim i tepėrt, sepse janė vetėm nėntėmbėdhjetė herė qė Emri i Shenjtė pėrmendet [nė atė pjesė tė lutjes sė mėngjesit]... dhe ngjashėm gjejmė fjalėn ‘Elohim nėntėmbėdhjetė herė nė perikopenė [kapitullin] e Ve-`vlleh shemot ... Ngjashėm, gjejmė qė Izraelitėt u quajtėn “bijė” nėntėmbėdhjetė herė, dhe ka shumė shembuj tė tjerė. Tė gjitha kėto bashkėsi nėntėmbėdhjetash janė tė ndėrthura dhe gėrshetuara, dhe ato pėrmbajnė shumė sekrete dhe kuptime tė brendshme, qė pėrmbahen nė mė shumė se tetė vėllime tė mėdha... Aq mė shumė, nė kėtė pjesė ka 152 (19x8) fjalė.

 

Mirėnjohje

Tė gjitha lėvdatat dhe falėnderimet i takojnė Zotit qė ka dashur qė mrekullia e Tij e Kuranit tė zbulohet nė kėtė kohė. Ai i ka shquar individėt nė vijim dhe i ka bekuar ata duke zbuluar nėpėrmjet tyre shumė pjesė tė kėtij zbulimi shumė tė rėndėsishėm: Abdullah Arik, Mohamoud Ali Abib, Lisa Spray, Edip Yuksel, Ihsan Ramadan, Feroz Karmally, Ismail Barakat, Gatut Adisoma, Ahmed Yusuf, Cesar A. Majul, Muhtesem Erisen, dhe Emily Kay Sterrett.