SHTOJCA 11:

Dita e Ringjalljes

 

Bririt i bihet, dhe tė gjithėve nė qiej dhe tokė iu bie tė fiktė, pėrveē atyre qė kursehen nga Zoti. Pastaj i bihet sė dyti, dhe ata ngriten. [39:68]

Tė gjitha gjeneratat e njerėzve dhe xhinėve do tė ringjallen nė kėtė tokė; rreth 150 bilion prej tyre. Por nuk do tė jemi tė lidhur pėr toke. Zoti na mėson nėpėrmjet shembullit tė larvės; ajo shndėrrohet nė krizalid brenda fshikėzės (varrit), pastaj del nga fshikėza si njė flutur fluturuese. Ngjashėm, ne jetojmė kėtu nė tokė, dhe kur dalim nga varri nė Ditėn e Ringjalljes nuk do tė jemi tė lidhur pėr toke; sikur flutura (101:4).

Toka do tė shkėlqejė me dritėn e Zotit (39:69) pėrderisa Ai vjen nė gjithėsinė tonė, sė bashku me engjėjt (89:22). Pasi qė gjithėsia jonė ėshtė fushėveprim i pėrkohshėm i Dreqit, ajo nuk mund ta durojė praninė fizike tė Zotit (7:143). Pėrderisa i Plotfuqishmi afrohet, yjet do tė pėrplasen nė njėri tjetrin (77:8, 81:2), dhe toka do tė shkatėrrohet nėn kėmbėt tona (69:14, 89:21). Kėto tmerre nuk do i brengosin besimtarėt (21:103).

 

Parajsa e lartė

Me arritjen e tė Plotfuqishmit Zot, tė gjithė njerėzit dhe xhinėt do tė shtresohen automatikisht varėsisht sipas shkallės sė rritjes dhe zhvillimit tė tyre. Ata qė i ushqyen shpirtrat e tyre duke adhuruar vetėm Zotit, duke besuar nė Pėrjetėsinė, dhe duke ēuar jetė tė drejtė do tė jenė tė fortė mjaft pėr tė qėndruar afėr Zotit; ata do i zėnė vendet apo rangjet mė tė larta (shih Shtojcėn 5).

 

Parajsa e ulėt

Ata qė i zhvilluan shpirtrat e tyre nė njė shkallė mė tė ulėt, si dhe ata qė vdesin para moshės dyzet vjeēare, do tė lėvizin mė poshtė nė Parajsėn e Ulėt. Ata do tė shkojnė nė vendin ku ata mund tė jenė afėr Zotit aq sa i lejon shkalla e rritjes dhe zhvillimit tė tyre qė tė jenė.

 

Purgatori

Do tė ketė njerėz qė i kanė ushqyer shpirtrat e vet aq sa pėr t’i kursyer ata nga Ferri, por jo edhe sa duhet pėr tė hyrė nė Parajsėn e Ulėt. Ata nuk janė as nė Ferr, as nė Parajsė. Ata do i luten Zotit qė t’i pranojė ata nė Parajsėn e Ulėt (7:46-50). Zoti do tė jetė i mėshirshėm ndaj tyre, dhe do tė bashkėngjisė Purgatorin nė Parajsėn e Ulėt.

 

Ferri

Njė gjithėsi e tetė, e re do tė krijohet pėr t’i strehuar ata qė ikin nga Zoti pėr shkak tė dobėsisė sė tyre; ata dėshtuan qė t’i ushqejnė dhe zhvillojnė shpirtrat e tyre (69:17). Zoti nuk e fut asnjė qenie nė Ferr; ata shkojnė nė tė me vetė vullnetin e tyre (Shtojca 5).