SHTOJCA 12:

Roli i Profetit Muhamed

 

Misioni i vetėm i Profetit ishte qė tė dorėzojė Kuranin, tėrė Kuranin, dhe asgjė pėrveē Kuranit (3:20; 5:48-50, 92, 99; 6:19; 13:40; 16:35, 82; 24:54; 29:18; 42:48; 64:12).

Dorėzimi i Kuranit ishte njė mision aq i rėndėsishėm dhe fisnik sa qė Profeti nuk pati pak kohė tė bėjė ndonjė gjė tjetėr. Aq mė shumė, Profeti u ndalua me fjalėt mė tė rrepta nga lėshimi i ndonjė mėsim fetar pėrveē Kuranit (69:38-47). Atij madje edhe iu ndalua qė ta shpjegojė Kuranin (75:15-19) – Zoti ėshtė mėsuesi i Kuranit (55:1-2) dhe Kurani ėshtė Hadithi mė i mirė (39:23 & 45:6).

Kėto fakte Kuranore manifestohen nė realitetin historik qė fjalėt dhe veprat (Hadith & Suna) qė i janė mveshur Profetit nuk u shfaqėn deri nė shekullin e dytė pas vdekjes sė tij. Kurani ka profetizuar trillimet e Hadithit dhe Sunės nga armiqtė e Profetit (6:112-115). Kurani na mėson qė ishte vullneti i Zotit qė tė lejojė shpikjen e Hadithit dhe Sunės pėr t’i shėrbyer njė kriteri qė i ekspozon ata qė besojnė vetėm me fjalė goje, jo nė zemrat e tyre. Ata qė i tėrheqė Hadithi dhe Suna vėrtetohet tė jenė besimtarė tė pavėrtetė (6:113). Pėr ironi, librat e Hadithit raportojnė porositė e Profetit qė tė mos shkruajnė asgjė nga ai pėrveē Kuranit! Tė paraqitura mė poshtė janė dy Hadithe tė tilla tė marra nga burimet mė tė besueshme tė Hadithistėve, Sahih Muslilm dhe Is-haah Ahmad Ibn Hanbal:

 

Profeti tha, “Mos shkruani asgjė prej meje pėrveē Kuranit.” [Ahmed, Vėllimi. 1, Faqe 171, dhe Sahih Muslim]

 

 

Ky Hadith thotė qė Profeti e mbajti qėndrimin e tij anti-Hadithist deri nė vdekje. [Ahmed, Vėllimi. 1, Faqe 192]