SHTOJCA 14:

Paracaktimi (Fati)

 

Ne jemi absolutisht tė lirė tė besojmė ose tė mos besojmė nė Zotin. Ėshtė vullneti i Zotit qė ne do tė bėjmė ashtu (18:29, 25:57, 73:19, 74:37, 76:29, 78:39, 80:12).

Pas kryerjes sė mėkatit fillestar (Shtojca 7), Zoti na dha njė shans pėr tė dėnuar haptas krimin tonė dhe ta pranojmė autoritetin absolut tė Tij (33:72). Por ne vendosėm qė deshėm tė shohim njė demonstrim tė kompetencės sė Dreqit si zot. Shumė njerėzve nuk iu pėlqen fakti qė Zoti i ka krijuar, pėr t’i vėnė ata nėpėr kėtė test tė tmerrshėm. Shihet qartė qė njerėzit e tillė nuk janė tė vetėdijshėm qė [1] kanė kryer njė krim tė tmerrshėm (Hyrja & Shtojca 7), dhe [2] qė atyre iu ėshtė dhėnė shansi pėr ta dėnuar krimin e tyre dhe ta shpengojnė veten, por zgjodhėn tė pėrjetojnė testin.

Mėsojmė nga 57:22 qė jetėt tona, sė bashku me gjithēka tjetėr rreth nesh, janė tė para-incizuara nė diēka si videokasetė. Zoti e di tėrėsisht ēfarė lloj vendimi secili prej nesh ėshtė i paracaktuar tė marrė; Ai e di cilėt prej nesh po shkojnė nė Parajsė dhe cilėt po shkojnė nė Ferr. Madje edhe para se tė kishim lindur nė kėtė botė, Zoti e dinte cilėt shpirtra janė tė mirė dhe cilėt shpirtra janė tė kėqij. Sa i pėrket gjithdijshmėrisė sė Zotit, ne mund ta paramendojmė njė vulė nė ballin e secilit qė thotė “Parajsė” ose “Ferr.” Por, sa na pėrket neve, ne jemi plotėsisht tė lirė tė anojmė kah autoriteti absolut i Zotit, ose kah pikėvėshtrimet politeiste tė Dreqit. Paracaktimi, pra, ėshtė fakt sa i pėrket Zotit, jo sa na pėrket neve.

Kjo mėnyrė e tė kuptuarit shpjegon strofat e shumta qė thonė qė “Zoti udhėzon kėdo Ai vendosė, dhe ēorienton kėdo Ai vendosė.” Duke u bazuar nė njohurinė e Tij, Zoti i cakton shpirtrat tanė nė rrethanat qė i meritojmė. Kur Zoti iu tha engjėjve, “Unė di ēka ju nuk dini” (2:30), kjo do tė thoshte qė disa prej nesh merituam njė shans pėr ta shpenguar veten. Njė shembull i udhėzimit tė Zotit pėr ata qė meritojnė udhėzim gjendet nė 21:51: “I dhamė Ibrahimit udhėzimin e tij, se ishim tėrėsisht tė vetėdijshėm pėr tė.” Me fjalė tė tjera, Zoti e dinte qė Ibrahimi ishte shpirt i mirė qė meritonte tė jetė i udhėzuar, dhe Zoti ia dhuroi atij udhėzimin e tij dhe tė kuptueshmit. Njė shembull tjetėr thuhet nė 12:24. Jozefi anoi nga bashkėshortja e fisnikut Egjiptas, dhe gati sa nuk kreu marrėdhėnie jashtėmartesore “po tė mos ishte qė ai pa njė shenjė nga Zotėruesi i tij.” Zoti na mėson nė 12:24 qė Ai “largoi tė keqen dhe mėkatin nga Jozefi, se ai ishte njė prej adhuruesve tė Mi tė pėrkushtuar.” A ishte Jozefi ai qė e pėrmbajti epshin e tij? Apo, a ishte mbrojtja e Zotit nga mėkati qė e bėri atė tė dėlirė? I tillė ėshtė paracaktimi.