SHTOJCA 19:

Hadithi & Suna: Shpikje dreqnore

 

Cilit Hadith, pos Zotit dhe shpalljeve tė Tij, i pėrmbahen ata? [45:6]

Kurani nuk ėshtė Hadith i shpikur; ...ai sqaron hollėsisht ēdo gjė. [12:111]

Disa njerėz i pėrmbahen Hadithit tė kotė pėr t’i larguar tė tjerėt nga rruga e Zotit. [31:6]

Suna e vetme pėr tu ndjekur duhet tė jetė Suna e Zotit. [17:77, 33:62, 48:23, 6:114]

 

Kurani na informon qė disa armiq tė Profetit, tė pėrshkruar si “djaj njerėz dhe xhin,” do tė trillojnė rrena dhe t’ia mveshin ato Profetit (6:112, 25:31). Kjo ėshtė saktėsisht ēka ndodhi pas vdekjes sė profetit Muhamed; Hadithet (gojėdhėnat) dhe Sunat (veprat) u shpikėn dhe iu mveshėn Profetit. Hadithi dhe Suna janė shpikje dreqnore sepse ato: [1] hedhin poshtė pohimin hyjnor qė Kurani ėshtė i plotė, i pėrkryer, dhe krejtėsisht i hollėsishėm, dhe qė duhet tė jetė i vetmi burim i udhėzimit fetar (6:19, 38, 114 & 45:6-7), [2] blasfemojnė kundėr Profetit dhe e pėrshkruajnė atė si tiran tė egėr qė nuk iu pėrmbajt Kuranit, dhe [3] krijojnė doktrina tė pavėrteta tė bazuara nė besėtytni, padituri, dhe tradita tė papėrligjshme dhe tė pakuptimta. Profetit Muhamed iu ndalua, me fjalė shumė tė ashpra, qė tė japė mėsime fetare pėrveē Kuranit (69:38-48).

Disa Myslimanė bėjnė kompromis: “Nėse Hadithi pajtohet me Kuranin ne do e pranojmė, dhe nėse bie nė kundėrshtim me Kuranin, do e refuzojmė!” Njė kusht i tillė vėrteton qė kėta njerėz nuk besojnė nė pohimin e Zotit qė Kurani ėshtė “komplet, i pėrsosur, dhe krejtėsisht i hollėsishėm.” Nė momentin kur ata kėrkojnė udhėzim nga ēfarėdo tjetėr pėrveē Kuranit, pa marrė parasysh sa “e drejtė” ajo duket, ata bien nė kurthin e Dreqit (shih 63:1). Se ata kanė refuzuar fjalėn e Zotit dhe kanė ngritur zot tjetėr pėrveē Zotit (18:57). Shih Shtojcėn 33.

Mrekullia matematikore e Kuranit jep evidencė matematikore qė Kurani duhet tė jetė burimi ynė i vetėm i mėsimeve fetare. Kėtu janė vetėm 2 shembuj:

1. “Nuk lamė asgjė jashtė kėtij libri,” ėshtė nė Strofėn 38 (19x2) dhe pėrbėhet nga 19 shkronja arabe (6:38).

2. “Ai zbriti kėtė libėr krejtėsisht tė hollėsishėm,” ėshtė nė Strofėn 114 (19x6) dhe pėrbėhet nga 19 shkronja arabe (6:114).

 

Pėr hollėsira lidhje me kėtė ēėshtje shih librin “Kurani, Hadithi, dhe Islami

 nga Rashad Khalifa.