SHTOJCA 20:

Kurani: Si asnjė libėr tjetėr

 

Kurani ėshtė Besėlidhja e Fundit e Zotit pėr botėn, dhe Ai ėshtė zotuar ta ruajė atė edhe nga shtrembėrimi mė i vogėl (15:9). Pra, Kurani ėshtė i rrethuar me forca tė padukshme qė e ruajnė atė dhe i shėrbejnė atij (13:39, 41:42, 42:24).

Si asnjė libėr tjetėr, Kuranin na mėson Zoti (55:1-2); Ai na mėson neve ēka kemi nevojė nė kohėn kur kemi nevojė pėr tė. Kjo ėshtė pse e lexojmė Kuranin me qindra herė pa u mėrzitur. Mund ta lexojmė njė roman, pėr shembull, vetėm njė herė. Por Kurani mund tė lexohet pakufi herė, dhe tė nxjerrim informata tė reja tė vlefshme nga ai secilėn herė. Nė anėn tjetėr, lexuesit e pasinqertė – ata qė lexojnė Kuranin pėr tė gjetur gabim nė tė – largohen nga Kurani (7:146, 17:45, 18:57, 41:44). Nė fakt, forcat e padukshme tė Zotit iu ndihmojnė atyre t’i gjejnė gabimet qė i kėrkojnė. Pasi qė Kurani ėshtė i pėrsosur, “gabimet” e tilla vetėm shėrbejnė pėr tė zbuluar budallallėkun e armiqve tė Zotit.

Zoti i pėrdorė tiparet e Veta pėr ta pėrshkruar Kuranin; Ai e quan Kuranin “Adhim = i Madh” (15:87), “Hakim = Plot menēuri” (36:2), “Mexhid = Madhėshtor” (50:1), dhe “Kerim = i Nderuar” (56:77). Ēka mbetet tė thuhet?

Pasi qė Kurani ėshtė lajmi i Zotit pėr tė gjithė njerėzit, pa marrė parasysh gjuhėn e tyre, nė Kuran kanė qasje besimtarėt, pa marrė parasysh gjuhėn e tyre (41:44). Kjo shpjegon fenomenin e thellė: besimtarėt qė nuk dinė arabisht e dinė Kuranin mė mirė sesa pabesimtarėt arab-folės. Pėr shkak tė forcave tė padukshme qė i shėrbejnė Kuranit, nė tė kanė qasje besimtarėt me gatishmėri dhe kėnaqėsi, dhe nuk kanė qasje aspak mosbesimtarėt (17:45, 18:57, 56:79).