SHTOJCA 21:

Dreqi: Engjėll i rėnė

 

Nė mbretėrinė e Zotit, krijesave tė caktuara u jepen medoemos fuqitė e nevojshme pėr tė kryer detyrat e tyre. Dreqi besoi qė fuqitė e tij tė dhėna nga Zoti e kualifikuan atė tė funksionojė si zot i pavarur. Siē ėshtė vėrtetuar nga mbizotėrimi i vuajtjeve, sėmundjeve, aksidenteve, dhe luftėrave nė pushtetin e tij, ne tash e dimė qė Dreqi nuk ėshtė i kualifikuar dhe ėshtė i pazoti.

Kurani qartazi pohon qė Dreqi ishte njė engjėll, i krijuar me fuqi vigane dhe rang qė i ishte dhuruar atij. Kjo ėshtė pse atij i drejtohet si engjėll (2:34, 7:11, 15:29, 17:61, 18:50, 20:116, 38:71) para rėnies sė tij. Me definicion, njė xhin ėshtė engjėll i rėnė (18:50). Kryengritja e Dreqit na mėson qė engjėjt u krijuan me mendje tė tyre, dhe liri absolute tė zgjedhjes (2:34).