SHTOJCA 24:

Futja e duarve nė fjalėn e Zotit

 

Njė sistem matematikor mbinjerėzor pėrshkon Kuranin dhe shėrben pėr tė ruajtur dhe vėrtetuar ēdo element nė tė.

Nėntėmbėdhjetė vite pas vdekjes sė Profetit, disa shkrues futėn dy strofa tė rrejshme nė fund tė Sures 9, sures sė fundit tė shpallur nė Medinė. Evidenca e paraqitur nė kėtė Shtojcė i heqė nė mėnyrė tė pakundėrshtueshme kėto futje njerėzore, e riparon Kuranin nė pastėrtinė e tij origjinale, dhe ilustron njė funksion madhor tė kodit matematikor tė Kuranit, domethėnė, qė ta mbrojė Kuranin edhe nga ndryshimi mė i vogėl. Pra, kodi i pėrjashton VETĖM futjet e rrejshme 9:128-129.

 

"Padyshim, e kemi shpallur kėtė shkrim, dhe padyshim, do e ruajmė.”  [15:9]

 

Kurani ėshtė Besėlidhja e Fundit e Zotit. Pėr kėtė arsye ėshtė bėrė zotimi hyjnor pėr ta mbajtur plotėsisht tė ruajtur. Pėr tė na siguruar edhe me autorėsinė hyjnore, edhe me ruajtjen e pėrkryer tė Kuranit, autori i Plotfuqishėm e ka bėrė Kuranin tė hartuar matematikisht. Siē ėshtė vėrtetuar me evidencėn materiale nė Shtojcėn 1, njė hartim i tillė matematikor ėshtė pėrtej aftėsive njerėzore. Edhe dhunimi mė i vogėl i Besėlidhjes sė Fundit tė Zotit ėshtė i paracaktuar tė vėrehet si disharmoni qė dallohet. Njė ndryshim i vetėm – njė sureje, njė strofe, njė fjale, madje edhe njė shkronje – menjėherė del nė shesh.

Nėntėmbėdhjetė vjet pas vdekjes sė Profetit Muhamed, gjatė sundimit tė Khalifa Uthmanit, njė komision shkruesish u caktua pėr tė bėrė disa kopje tė Kuranit qė tė dėrgohen nė vendet e reja Myslimane. Kopjet kishin pėr tu bėrė nga Kurani origjinal i cili u shkrua nga dora e Muhamedit (Shtojca 28).

Ky komision u mbikėqyr nga `Uthman Ibn `Affaan, `Ali Ibn Abi Taaleb, Zeid Ibn Thaabet, Ubayy Ibn Ka`ab, `Abdullah Ibn Al-Zubair, Sa`eed Ibn Al-`Aas, dhe `Abdul Rahman Ibn Al-Haareth Ibn Heshaam. Profeti, natyrisht, e kishte shkruar Kuranin nė rendin e tij kronologjik tė shpalljes (Shtojca 23), sė bashku me porositė e nevojshme pėr vendosjen e secilės pjesė nė vendin e duhur. Surja e fundit e shpallur nė Medinė ishte Surja 9. Vetėm Surja 110, sure shumė e shkurtėr, u shpall pas Sures 9, nė Mine.

Komisioni i shkruesve mė nė fund arriti te Surja 9, dhe e vuri atė nė vendin e duhur. Njėri prej shkruesve propozoi qė tė shtoheshin dy strofa pėr tė nderuar Profetin. Shumica e shkruesve u pajtuan. Aliu u inatos. Ai me pasion mbrojti pozitėn qė fjala e Zotit, e shkruar nga dora e profetit tė fundit tė Tij, nuk duhet kurrė tė ndryshohet.

Kundėrshtimi i Aliut dokumentohet nė shumė citime, por unė citoj dhe riprodhoj kėtu citimin klasik AL ITQAAN FEE 'ULUM AL QURAN nga Jalaluddin Al-Suyuty, Al-Azhareyyah Press, Kairo, Egjipt, 1318 Pas Hixhrės, Faqe 59 [shih Shtesėn 1].

 

Pėrkthim: Aliun e pyetėn: “Pse po rri nė shtėpi?” Ai tha, “Diēka i ėshtė shtuar Kuranit, dhe unė jam zotuar tė mos i vesh mė rrobat e rrugės, pėrveē pėr lutje, derisa tė riparohet Kurani.” [Shtesa 1]

 

Dimensionet tronditėse tė kėtij krimi mund tė pėrfytyrohen nėse i shikojmė pasojat:

(1) `Uthmanin e vranė, dhe Aliu u caktua si Khalifa i katėrt.

(2) Njė luftė 50 vjeēare shpėrtheu ndėrmjet Khalifas sė ri dhe pėrkrahėsve tė tij nė njėrėn anė, dhe shtrembėruesve Muhamedan tė Kuranit nė anėn tjetėr.

(3) Aliu ra dėshmor, dhe pėrfundimisht edhe familja e tij, familja e profetit Muhamed, pėrveē disa grave dhe fėmijėve, u vranė.

(4) Zėnka arriti kulmin nė Betejėn Famėkeqe tė Qerbelasė, ku djali i Aliut, Hyseni, dhe familja e tij u masakruan.

(5) Myslimanėve iu mor Kurani i pastėr i pandryshuar, pėr 1400 vjet.

Shtrembėruesit e Kuranit mė nė fund e fituan luftėn, dhe historia “zyrtare” qė arriti te ne paraqet pikėvėshtrimin e fituesve. Kjo fitore-(nė shikim tė jashtėm) pėr armiqtė e Zotit ishte, natyrisht, nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. Pėr vetėm dy dekada pas vdekjes sė Profetit, adhuruesit e idhujve qė u mposhtėn nga Profeti nė pushtimin e Mekės (632 Pas Krishtit) u rikthyen nė idhujtari. Pėr ironi, kėsaj radhe idhulli i tyre ishte vetė Profeti. Adhuruesit e tillė tė idhujve natyrisht nuk merituan ta kenė Kuranin e pastėr. Pėr kėtė arsye ndodhi rėnia e bekuar e dėshmorėve si besimtarė tė vėrtetė qė u pėrpoqėn ta riparonin Kuranin, dhe fitorja-(nė shikim tė jashtėm) pėr shtrembėruesit e fjalės sė Zotit.

Sunduesi i parė gjatė kohės sė paqes pas kėsaj lufte tė gjatė dhe shkatėrrimtare ishte Marvan Ibn Al Hakam (vdiq 65 Pas Hixhrės/684 Pas Krishtit). Njėra prej detyrave tė para qė ekzekutoi ai ishte shkatėrrimi i Kuranit origjinal, i atij qė ishte shkruar aq me pėrpikėri nga vetė dora e Profetit, “duke u frikėsuar qė mund tė bėhet shkak i grindjeve TĖ REJA” [shih `ULUM AL-QURAN, nga Ahmad von Denffer, Islamic Foundation, Leicester, Mbretėria e Bashkuar, 1983, Faqe 56.]. Pyetjen qė njė person inteligjent duhet ta pyes ėshtė: “Sikur Kurani origjinal tė ishte identik me Kuranin nė qarkullim nė atė kohė, pse Marwan Ibn Al-Hakam u desh ta shkatėrrojė?!”

Me shqyrtimin e citimeve mė tė vjetra Islamike, e kuptojmė qė futjet e rrejshme, 9:128-129, ishin gjithmonė tė dyshimta. Pėr shembull, lexojmė nė Hadithin e famshėm tė Bukharit, dhe Itkanin e famshėm tė Al-Sujutjit, qė secila strofė nė Kuran u verifikua nga mė shumė se njė dėshmitar “me pėrjashtim tė Strofave 128 dhe 129 tė Sures 9; ato u gjetėn vetėm me Khuzeimah Ibn Thaabet Al-Ansari.” Kur disa njerėz e vunė nė dyshim kėtė pėrjashtim tė pavend, dikush doli me njė Hadith qė thotė qė “dėshmia e Khuzeimas ėshtė e barabartė me dėshminė e dy njerėzve!!!” (shih ēfarė gjendet te Hadithi Bukhari pėr kėtė. Vėllimi 6, Libri 61, Numėr 511)

Pėr ēudi, futjet e rrejshme 9:128-129 klasifikohen nė botimet tradicionale tė Kuranit si “Mekase” [shih Shtesėn 2].

 

Paraqitja e titullit tė Sures 9 nga Kurani standard, qė tregon qė kjo sure ėshtė Medinase, “me pėrjashtim tė dy strofave tė fundit; ato janė Mekase”!!!   [Shtesa 2]

 

Si mund kėto strofa Mekase tė gjenden me Khuzeiman, njė Mysliman ‘Medinas’ i vonshėm?! Si ka mundur njė sure Medinase tė ketė strofa Mekase, kur tradita e gjithanshme ka qenė qė tė emėrohen si ‘Medinase’ tė gjitha shpalljet pas Hixhrės sė Profetit nga Meka??!! Pėrkundėr kėtyre mospėrputhjeve, plus edhe shumė kundėrthėnieve tė tjera tė dukshme tė ndėrlidhura me Strofat 9:128-129, askush nuk guxoi qė ta vė nė dyshim autorėsinė e tyre. Zbulimi i kodit matematikor tė Kuranit nė vitin 1974, megjithatė na futi nė njė epokė tė re ku autorėsia e secilit element nė Kuran vėrtetohet (Shtojca 1). 

Siē del, futja e dy Strofave tė rrejshme, 9:128-129, rezultoi nė:

(1) demonstrimin e funksionit madhor tė sistemit matematikor tė Kuranit, dhe
(2) prodhimin e njė mrekullie mbresėlėnėse edhe si e veēuar nga tė tjerat, dhe
(3) dallimin e besimtarėve tė vėrtetė nga hipokritėt (qė iu pėrmbahen traditave).

Pėrkthimi i dy strofave tė rrejshme tregohet nė Shtesėn 3:

 

"Njė i dėrguar ka ardhur te ju nga mes jush qė nuk dėshiron vėshtirėsitė tė ju pllakosin juve, dhe kujdeset pėr ju, dhe ėshtė i butė ndaj besimtarėve, i mėshirshėm. Nėse ata kthehen prapa, atėherė thuaj, “Pėr mua mjafton Zoti, nuk ka zot pėrveē Atij. Unė kam besim nė Atė. Ai ėshtė Zotėruesi me fronin e madh.’” [Shtesa 3]

 

PROVA MATERIALE

[1] Shkelja e parė e kodit tė Kuranit nga Strofat 9:128-129 u shfaq kur numėrimi i fjalės “Zot” (Allah) nė Kuran u gjet tė jetė 2699, qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės, po tė mos e heqim njė.

Numėrimi i fjalės “Zot” tregohet nė fund tė secilės faqe nė kėtė pėrkthim. Totali i paraqitur nė fund tė Kuranit ėshtė 2698, 19x142, sepse futjet e rrejshme 9:128-129 janė hequr.

[2] Shuma e tė gjithė numrave tė strofave ku fjala “Zot” ndodhė ėshtė 118123, ose 19x6217. Ky total arrihet duke i mbledhur numrat e strofave kudo qė fjala “Zot” gjendet. Nėse Strofa e rrejshme 9:129 pėrfshihet, ky fenomen zhduket.

 

[3] Siē paraqitet nė fund tė Sures 9 nė kėtė pėrkthim, ndodhja totale e fjalės “Zot” nė

fund tė Sures 9 ėshtė 1273, 19x67. Nėse futja e rrejshme 9:128-129 pėrfshihet, totali do tė bėhej 1274, qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės.

[4] Ndodhja e fjalės “Zot” nga iniciali i parė Kuranor (“A.L.M.” i sures 2:1) deri te iniciali i fundit (“N.” i 68:1) jep shumėn 2641, ose 19x139. Pasi qė ėshtė mė lehtė tė shfaqen nė listė suret jashtė pjesės tė inicializuar tė Kuranit, Tabela 1 tregon tė 57 ndodhjet e fjalės “Zot” nė atė pjesė. Me zbritjen e numrit 57 nga ndodhja totale e fjalės “Zot” marrim 2698-57 = 2641 = 19x139, nga iniciali i parė deri te iniciali i fundit. Nėse futjet njerėzore 9:128 dhe 129 pėrfshihen, numėrimi i fjalės “Zot” nė pjesėn e inicializuar do tė bėhej 2642,

 

Tabela 1: Ndodhja e fjalės “Zot” jashtė seksionit tė inicializuar

Nr. i

Nr. i

Nr. i

Nr. i

sures

fjalės "Zot"

sures

fjalės "Zot”

1

2

84

1

69

1

85

3

70

1

87

1

71

7

88

1

72

10

91

2

73

7

95

1

74

3

96

1

76

5

98

3

79

1

104

1

81

1

110

2

82

1

112

2

 

 

 

57

19x3

 

[5] Surja 9 ėshtė sure pa iniciale dhe nėse i shikojmė 85 suret e pa inicializuara, gjejmė qė fjala “Zot” ndodhė nė 57 nga kėto sure, 19x3. Numri total i strofave nė ato sure ku fjala “Zot” gjendet ėshtė 1045, 19x55. Nėse 9:128-129 do tė pėrfshiheshin, strofat qė pėrmbajnė fjalėn “Zot” do rriteshin pėr 1.

[6] Fjala “Zot” nga Bismilahu qė mungon (Surja 9) deri te Bismilahu shtesė (Surja 27) ndodhet nė 513 strofa, 19x27, pėrbrenda 19 sureve (Tabela 2). Nėse Strofat e rrejshme 9:128-129 pėrfshihen, numri i strofave qė pėrmbajnė fjalėn “Zot” do tė bėhej 514, dhe ky fenomen do tė ishte zhdukur.

 

Tabela 2: Fjala “Zot” nga Bismilahu qė mungon deri te Bismilahu shtesė.

Nr.

Nr. i sures

Nr. i strofave me “Zot”

1

9

100

2

10

49

3

11

33

4

12

34

5

13

23

6

14

28

7

15

2

8

16

64

9

17

10

10

18

14

11

19

8

12

20

6

13

21

5

14

22

50

15

23

12

16

24

50

17

25

6

18

26

13

19

27

6

-----

-----

-----

19

342

513

Nr. i sureve = 19

Totali i numrave tė sureve =342 =19x18

Totali i strofave = 513 = 19 x 27

 

[7] Fjala “Ilah” qė do tė thotė “zot” ndodhet nė Strofat 9:129. Ndodhja totale e kėsaj fjale nė Kuran ėshtė 95, 19x5. Pėrfshirja e 9:128-129 e bėn kėtė fjalė tė rritet pėr njė, pra 96.

[8] INDEKSI PĖR FJALĖT E KURANIT, tregon 116 fjalė “Resul” (i dėrguar). Njėra prej kėtyre fjalėve ėshtė nė 9:128. Duke e hequr kėtė strofė tė rrejshme, 115 fjalė “Rasul” mbesin. Njė tjetėr fjalė “Rasul” qė duhet tė pėrjashtohet nga numėrimi ėshtė nė 12:50, pasi qė ajo i referohet “tė dėrguarit tė Faraonit” e jo tė dėrguarit tė Zotit. Pra, ndodhja totale e “Rasul”-ve tė Zotit ėshtė 114, 19x6.

[9] Njė fjalė tjetėr e rėndėsishme qė ndodhet nė Strofat e rrejshme 9:128-129 ėshtė fjala “Rrahim” (i Mėshirshėm). Kjo fjalė pėrdoret nė Kuran nė veēanti si emėr i Zotit, dhe numri total i saj ėshtė 114, 19x6, pas heqjes sė fjalės “Rrahim” nga 9:128, e cila i referohet profetit. Sipas 7:188, 10:49, dhe 72:21 Profeti nuk kishte aspak fuqi mėshire.

[10] INDEKSI tregon 22 ndodhje tė fjalės “Arsh” (Fron). Pas heqjes sė futjes sė rrejshme 9:129, dhe “Arshit” tė Jozefit qė ndodhet nė 12:100, dhe “Arshit” tė Mbretėreshės Sheba (27:23), pėrfundojmė me 19 fjalė “Arsh”. Kjo vėrteton qė fjala “Arsh” e 9:129 nuk pėrket nė Kuran.

[11] Urdhri Kuranor “Kul” (Thuaj) ndodhet nė Kuran 332 herė. Gjithashtu, fjala “Kalu” (Thanė) ndodhet po aq herė, 332. Pasi qė Strofa e rrejshme 9:129 pėrmban fjalėn “Kul” (Thuaj), pėrfshirja e saj do e shkatėrronte kėtė fenomen tipik Kuranor.

 [12] Kurani pėrmban 6234 strofa me numra dhe 112 strofa pa numra (Bismilahe). Pra, numri total i strofave nė Kuran ėshtė 6346, 19x334. Strofat e rrejshme 9:128-129 e shkelin kėtė kriter tė rėndėsishėm tė kodit tė Kuranit.

[13] Aq mė shumė, pėrveē shkeljes sė numrave tė fjalėve siē tregohen mė lartė, 9:128-129 shkelin strukturėn matematikore tė Kuranit. Kur i mbledhim numrat e strofave nė secilėn sure, plus shumėn e numrave tė strofave (1+2+3+... +n, ku n=numri i strofave), plus numri i secilės sure, totali i akumuluar pėr tėrė Kuranin del 346199, ose 19x19x959. Ky fenomen konfirmon autencitetin e secilės strofė nė Kuran, pėrderisa pėrjashton 9:128-129. Tabela 3 ėshtė ilustrim i shkurtuar i Artikullit 13. Ky fenomen ėshtė i pamundur nėse Strofat e rrejshme 9:128-129 pėrfshihen.

 

Tabela 3: Kodimi matematikor i sureve & strofave tė Kuranit, i bazuar nė “19”

Nr. i

Nr. i

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

sures

strofave

1

7

28

36

2

286

41041

41329

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

114

6

21

141

----

----

----

----

6555

6234

333410

346199

(19 x 19 x 959)

 

[14] Kur i bėjmė njehsimet e njėjta si nė Artikullin 13 mė lartė, por vetėm pėr 85 suret pa iniciale, tė cilat pėrfshijnė Suren 9, totali i akumuluar ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės. Totali i akumuluar pėr tė gjitha suret pa iniciale ėshtė 156066, ose 19x8214. Ky rezultat varet nga fakti qė Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa, e jo 129. Tė dhėnat paraqiten nė Tabelėn 4. Strofat e rrejshme do e kishin shkatėrruar kėtė kriter.

 

Tabela 4: Kodimi matematikor i 85 sureve pa iniciale tė Kuranit.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

1

7

28

36

4

176

15576

15756

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

114

6

21

141

 

 

 

156066

= (19x8214)

 

[15] Duke i mbledhur numrat e sureve tė tė gjitha sureve pa iniciale (85 sure), plus numrin e strofave tė tyre, nga fillimi i Kuranit deri te fundi i Sures 9 marrim 703, 19x37. Tė dhėnat e hollėsishme paraqiten nė Tabelėn 5. Ky fenomen varet nga fakti qė Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa.

 

Tabela 5: Suret pa iniciale dhe strofat e tyre nga fillimi deri te Surja 9

Surja

Nr. i strofave

Totali

1

7

8

4

176

180

5

120

125

6

165

171

8

75

83

9

127

136

 

 

703 (19x37)

 

[16] Duke mbledhur numrin e sures tė sureve pa iniciale, plus numrin e strofave, plus shumėn e numrave tė strofave nga Bismilahu qė mungon (9:1) deri nė fund tė Kuranit, shuma totale del 116090, ose 19x6110. Kėto tė dhėna janė nė Tabelėn 6. Nėse Strofat 9:128-129 pėrfshihen, numri i strofave pėr Suren 9 bėhet 129, dhe shuma totale bėhet 116349, qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės.

[17] Kur tė njėjtat njehsime tė Artikullit 16 bėhen pėr tė gjitha strofat nga Bismilahu qė mungon i Sures 9 deri te Bismilahu shtesė i Sures 27, shuma totale del 119966, ose 19x6314. Ky fenomen do tė shkatėrrohej, dhe totali nuk do tė ishte i plotpjesėtueshėm me 19, nėse numri i strofave nė Suren 9 do tė ishte 129. Pasi qė ky fenomen ėshtė gjithashtu i ndėrlidhur me mungesėn e Bismilahut nga Surja 9, ai shpjegohet dhe tė dhėnat e hollėsishme jepen nė formė tabelare nė Shtojcėn 29.

 

Tabela 6: Suret pa iniciale & strofat e tyre nga Bismilahu qė mungon (Surja 9) deri te fundi i Kuranit

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr. tė strofave

Totali

9

127

8128

8264

16

128

8256

8400

-

-

-

-

113

5

15

133

114

6

21

141

 

 

 

116090

(19x6110)

 

[18] Kur tė njėjtat njehsime tė Artikullit 16 dhe 17 bėhen nga Bismilahu qė mungon (9:1) deri te strofa ku numri 19 pėrmendet (74:30), gjejmė qė shuma totale del 207670, ose 19x10930 (Tabela 7). Surja 9 duhet tė pėrbėhet nga 127 strofa.

 

Tabela 7: Suret dhe strofat nga Bismilahu qė mungon deri te 74:30.

Nr. i sures

Nr. i  strofave

Shuma e numrave tė strofave

Totali

9

127

8128

8264

10

109

5995

6114

-

-

-

-

73

20

210

303

74

30

465

569

2739

4288

200643

207670

(19x10930)

 

[19] Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa. Shifrat e numrit 127 japin shumėn 1+2+7=10. Le t’i shikojmė tė gjithė strofat ku shifrat japin shumėn 10, nga Bismilahu qė mungon nė Suren 9, deri te Bismilahu shtesė i Sures 27. Po tė kishte Surja 9 129 strofa, shuma totale do tė ishte 2472, nė vend tė 2470 (19x130); 2472 nuk ėshtė shumėfish i 19-tės, dhe ky fenomen do tė ishte zhdukur. Tė dhėnat janė nė Tabelėn 8.

 

Tabela 8: Strofat shifrat e tė cilave japin shumėn 10 nga 9:1 deri te 27:29.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Sa prej tyre japin shumėn 10

Nr. i totalit

9

127

12

148

10

109

10

129

11

123

11

145

12

111

10

133

13

43

3

59

14

52

4

70

15

99

9

123

16

128

12

156

17

111

10

138

18

110

10

138

19

98

9

126

20

135

12

167

21

112

10

143

22

78

7

107

23

118

11

152

24

64

6

94

25

77

7

109

26

227

22

275

27

29

2

58

---

---

---

-----

342

1951

177

2470

342 = 19x18  &  2470 = 19x130

 

[20] Falsifikuesit dėshiruan qė ne tė besonim qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa. Numri 129 pėrfundon me shifrėn “9.” Le tė shikojmė suren e parė dhe suren e fundit numri i strofave tė tė cilės pėrfundon me shifrėn “9.” Kėto janė Surja 10 dhe Surja 104. Duke mbledhur numrin e sures, plus numrin e strofave, plus shumėn e numrave tė strofave, nga Surja 10 deri te Surja 104, marrim shumėn totale qė ėshtė e barabartė me 23655, ose 19x1245. Hollėsirat paraqiten nė Tabelėn 9. Pėrfshirja e Sures 9 me numrin e gabuar tė strofave, 129, do tė ndryshonte edhe shumėn e numrave tė strofave edhe totalin e akumuluar – shuma e numrave tė strofave do tė kishte qenė 627+129=756, dhe totali i akumuluar nuk do tė ishte 23655 – dhe kodi i Kuranit do tė ishte shkelur (Tabela 9).

 

Tabela 9: Tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me “9.”

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e  nr.-ve tė strofave

Totali

10

109

5995

6114

15

99

4950

5064

29

69

2415

2513

43

89

4005

4137

44

59

1770

1873

48

29

435

512

52

49

1225

1326

57

29

435

521

81

29

435

545

82

19

190

291

87

19

190

296

96

19

190

305

104

9

45

158

748

627

22280

23655

(19x1245)

 

[21] Futjet e rrejshme pėrbėheshin nga Strofat 128 dhe 129 nė fund tė Sures 9. Nėse i shikojmė numrat 128 dhe 129, shohim dy 1-sha, dy 2-sha dhe njė 8-she, dhe njė 9-she.

Tash le t’i shikojmė tė gjitha strofat nė Kuran, dhe t’i numėrojmė tė gjithė 1-shat qė i shohim. Kjo do tė thotė 1-shat i shohim nė strofat 1, 10, 11, 12, 13... 21, 31, dhe kėshtu me radhė.

Numri total i 1-shave ėshtė 2546 (19x134), nėse e pėrdorim numrin e saktė tė sureve nė Suren 9, 127-shin. Nėse pėrfshihen 128-shi dhe 129-shi, shuma totale bėhet 2548, gjė qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės (Tabela 11).

 

Tabela 10: Numėrimi i tė gjithė 1-shave nė 85 suret pa iniciale.

Surja

Nr. i strofės

Nr. i 1-shave

1

7

1

4

176

115

-

-

-

9

127

61

-

-

-

113

5

1

114

6

1

 

 

---

 

 

1406

(19x74)

 

Tabela 11: Numėrimi i shifrave qė formojnė 128-shin dhe 129-shin nė tėrė Kuranin.

Surja

Nr. i 1-shave

Nr i 2-shave

Nr i 8-ve

Nr. i  9-ve

Totali

1

1

1

0

0

2

2

159

146

55

48

408

-

-

-

-

-

-

9

61

31

22

22

136

10

31

21

21

21

94

-

-

-

-

-

-

114

1

1

0

0

2

 

-----

------

-----

----

----

 

2546

1641

908

833

5928

 

(19 x 134)

 

 

 

(19 x 312)

 

 [22] Pasi qė Surja 9 ėshtė sure pa iniciale, le t’i shikojmė tė gjithė numrat e strofave nė 85 suret pa iniciale dhe t’i numėrojmė tė gjithė 1-shat qė shohim.

Siē paraqitet nė Tabelėn 10, numri total i shifrės “1” nė suret pa iniciale ėshtė 1406, ose 19x74. Siē shihet, nėse Surja 9 do tė pėrbėhej nga 129 strofa, ne do i shihnim 1-shat shtesė nga 128-shi dhe 129-shi, dhe kodi do tė prishej.

[23] Duke e ndjekur tė njėjtin proces tė shpjeguar nė Artikullin 22 dhe 23 pėr shifrėn “1,” le t’i numėrojmė tė gjithė 2-shat, 8-at dhe 9-at nė tė gjithė numrat e strofave tė tėrė Kuranit. Siē paraqitet nė Tabelėn 11, numri total i tė gjithė 2-shave, 8-ve, dhe 9-ve ėshtė 3382, ose 19x178. Kjo e bėn shumėn totale tė tė gjitha 1-ve, 2-ve, 8-ve, dhe 9-ve 2546+3382 = 5928, 19x312.

Nė kėtė fenomen tė shquar, e morėm parasysh ēdo strofė nė Kuran, dhe shqyrtuam shifrat individuale qė formojnė Strofat 128 dhe 129. Pasi qė 128-shi dhe 129-shi pėrmbajnė 6 shifra, pėrfshirja e kėtyre futjeve njerėzore e bėn numrin total tė kėtyre shifrave nė tėrė Kuranin tė jetė 5928+6 = 5934, jo shumėfish i 19-tės.

[24] Numri total i tė gjitha shifrave (1 deri nė 9) nė tė gjithė numrat e strofave tė 85 sureve pa iniciale, duke pėrfshirė Suren 9 me 127 strofa, ėshtė 27075, ose 19x19x75.

[25] Mbledhja e shifrave tė sureve dhe strofave tė Kuranit jep shumėfish tė 19-tės, me kusht qė numri i saktė i strofave pėr Suren 9, 127, tė merret. Pėr ta bėrė kėtė, bėhet lista e 114 sureve tė Kuranit dhe numri i strofave nė secilėn sure. Mblidhni shifrat e numrit tė secilės sure. Shuma e shifrave tė 10=1, 11=2, 12=3, 99=18, dhe kėshtu me radhė. Totali pėr tė gjithė suret ėshtė 975. E njėjta gjė bėhet pėr numrat e strofave nė secilėn sure. Pėr shembull, Surja 2 pėrbėhet nga 286 strofave. Shifrat e 286-shit japin 2+8+6=16. Pėr Suren 9, shifrat e numrit tė strofave tė saj japin 1+2+7=10. Totali pėr tė gjithė 114 suret ėshtė 906. Pra, shuma totale pėr shumėn e shifrave tė tė gjithė sureve dhe strofave ėshtė 975+906 = 1881 = 19x99. Natyrisht, ky vrojtim nuk do tė ishte i mundur sikur Surja 9 tė kishte 129 strofa. Tabela 12 ėshtė shkurtuar pėr tė ilustruar njehsimet.

 

Tabela 12: Shuma e shifrave tė tė gjitha sureve & numrave tė strofave nė tėrė Kuranin.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e sureve

Shifrat e strofave

1

7

1

7

2

286

2

16

3

200

3

2

-

-

-

-

9

127

9

10

-

-

-

-

114

6

6

6

 

 

---

---

 

 

975

906

975+906 = 1881 = 19x99

 

[26] Nėse njehsojmė shumėn e shifrave pėr secilėn sure nė Kuran, dhe e shumėzojmė shumėn pėr secilėn sure me shumėn e shifrave tė numrit tė strofave tė saj, nė vend qė t’i mbledhim, prapė se prapė pėrfundojmė me shumė totale qė ėshtė shumėfish i 19-tės. Pėr shembull, Surja 2 ka 286 strofa. Shuma e shifrave tė 2+8+6=16. Pra nėse e shumėzoni 2-shin me 16, dhe merr 32, nė vend qė t’i mblidhni 2+16 siē bėmė nė Artikullin 26. Kjo ėshtė bėrė pėr secilėn sure nė Kuran. Shuma totale pėr tė gjitha suret ėshtė 7771, ose 19x409. Edhe njė herė, secila strofė nė Kuran konfirmohet, pėrderisa strofat e rrejshme pėrjashtohen krejtėsisht. Shih Tabelėn 13.

 

Tabela 13: Shumėzimi i shumės sė shifrave tė sureve dhe strofave tė Kuranit.

Nr. i sures

Nr. i

Shuma e shifrave tė

 

Prodhimi

strofave

sureve

 

strofave

 

1

7

1

x

7

=

7

2

286

2

x

16

=

32

3

200

3

x

2

=

6

-

-

-

-

-

-

-

9

127

9

x

10

=

90

-

-

-

-

-

-

-

114

6

6

x

6

=

36

 

 

-----

 

-----

 

------

 

 

975

 

906

 

7771

(19x409)

 

[27] Njė tjetėr fenomen vėrtetė mbresėlėnės: Surja 9 ėshtė sure me numėr tek, dhe nėse i bėjmė njehsimet e pėrshkruara mė lart vetėm pėr suret tek, gjejmė qė totali pėr suret ėshtė 513 (19x27), totali pėr strofat ėshtė 437 (19x23), dhe shuma totale pėr tė dyja ėshtė 513+437 = 950 (19x50).

Tabela 14 ilustron kėtė fenomen tė shquar.

 

Tabela 14: Tė njėjtat tė dhėna si nė Tabelėn 12, por vetėm pėr suret tek.

Nr. i sures.

Nr. i strofave

Shuma e sureve

Shifrat e strofave

Totali

1

7

1

7

8

3

200

3

2

5

-

-

-

-

-

9

127

9

10

19

-

-

-

-

-

113

5

5

5

10

 

 

---

---

---

 

 

513

437

950

(19x27)

(19x23)

(19x50)


 

[28] Le t’i marrim tė gjitha suret qė pėrbėhen nga 127 strofa ose mė pak. Janė 105 sure tė tilla. Shuma e numrave tė sureve pėr kėto 105 sure, plus shuma e numrave tė strofave tė tyre ėshtė 10963, ose 19x577. Surja 9 ėshtė surja e vetme qė ka 127 strofa. Shih Tabelėn 15.

Sikur surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, nuk do tė pėrfshihej nė kėtė listė tė sureve, totali do tė ishte 10827 (10963-136), ky fenomen do tė ishte zhdukur, dhe kodi i Kuranit do tė ishte shkelur.

 

Tabela 15: Kodimi matematikor i tė gjitha sureve qė pėrbėhen nga 127 strofa ose mė pak.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Totali

1

7

8

5

120

125

8

75

83

9

127

136

-

-

-

113

5

118

114

6

120

---

---

---

6434

4529

10963

(19x577)

 

[29] Pasi qė Surja 9 ėshtė tek, dhe numri i strofave tė saj ėshtė gjithashtu tek, le tė shikojmė te tė gjithė suret me numėr tek numri i strofave tė tė cilės ėshtė gjithashtu tek. Kjo na jep 27 sure: 1, 9, 11, 13, 15, 17, 25, 27, 29, 33, 35, 39, 43, 45, 57, 63, 81, 87, 91, 93, 97, 101, 103, 105, 107, 111, dhe 113. Ato pėrbėhen nga 7, 127, 123, 43, 99, 111, 77, 93, 69, 73, 45, 75, 89, 37, 29, 11, 29, 19, 15, 11, 5, 11, 3, 5, 7, 5, dhe 5 strofa, pėrkatėsisht. Shuma e numrave tė kėtyre sureve, plus shuma e numrave tė tyre tė strofave ėshtė 2774, 19x146. Nėse e marrim numrin jo tė saktė tė strofave nga Surja 9, d.m.th. 129, kjo mrekulli zhduket.

[30] Numri i saktė i strofave nė Suren 9 ėshtė 127, dhe ky ėshtė numėr i thjeshtė (prim) – nuk ėshtė i plotpjesėtueshėm me asnjė numėr pėrveē me 1-shin, dhe veten. Le t’i shikojmė tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave ėshtė numėr i thjeshtė. Kėto janė Suret 1, 9, 13, 33, 43, 45, 57, 63, 81, 87, 93, 97, 101, 103, 105, 107, 111, dhe 113. Numrat e strofave nė kėto sure janė 7, 127, 43, 73, 89, 37, 29, 11, 29, 19, 11, 5, 11, 3, 5, 7, 5, dhe 5, pėrkatėsisht. Nėse i mblidhni shifrat e kėtyre sureve, atėherė del 137, pėrderisa shifrat e strofave japin shumėn 129. Kjo e bėn shumėn totale tė tė gjithė shifrave 137+129 = 266 = 19x14.

[31] Shtrembėruesit shtuan dy strofa tė rrejshme nė Suren 9, dhe kjo bėri qė surja tė ketė 129 strofa. Pasi qė 129-shi pėrbėhet nga 3 shifra, dhe ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3, le t’i shikojmė suret numri i strofave tė tė cilave ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3, dhe pėrbėhet nga 3 shifra. Totali i kėtyre sureve ėshtė 71, dhe numri total i strofave ėshtė 765. Kjo jep shumėn totale 71+765 = 836, ose 19x44. Tė dhėnat paraqiten nė Tabelėn 16.

 

Tabela 16: Tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave ėshtė 3 shifror, dhe ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3

Surja

Nr. i strofave

Totali

5

120

125

6

165

171

11

123

134

12

111

123

17

111

128

20

135

155

---

---

---

71

765

836

(19x44)

 

Sikur Surja 9 tė kishte 129 strofa, do tė ishte pėrfshirė nė kėtė tabelė, dhe do tė kishte shkatėrruar kėtė fenomen.

[32] Sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, siē dėshirojnė falsifikuesit qė tė besojmė, atėherė le t’i shikojmė tė gjitha suret tė cilat pėrbėhen nga 129 strofa ose mė shumė. Ekzistojnė 8 sure tė tilla. Tė dhėnat e tyre janė tė paraqitura nė Tabelėn 17. Sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, numri total i strofave do tė kishte qenė 1577 + 129 = 1706, jo shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 17: Tė gjitha suret qė pėrbėhen nga 129 strofa ose mė shumė.

Nr. i sures

Nr. i strofave

2

286

3

200

4

176

6

165

7

206

20

135

26

227

37

182

 

----

 

1577

(19x83)

 

[33] Numrat 127, 128, dhe 129 kanė dy shifra tė pėrbashkėta, “1” dhe “2.” Le t’i marrim parasysh tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave pėrmban shifrat 1 dhe 2. Duke i mbledhur numrat e sureve plus numrat e strofave, marrim 1159, 19x61. Shih Tabelėn 18. Nėse Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa, totali do tė ishte bėrė 1159+2 = 1161, jo shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 18: Suret strofat e fundit tė tė cilave kanė numrat “1” dhe “2” tė pėrbashkėt me strofat nė fjalė (127, 128, dhe 129).

Nr. i sures

Nr. i strofave

Totali

5

120

125

9

127

136

11

123

134

16

128

144

21

112

133

37

182

219

65

12

77

66

12

78

92

21

113

---

----

---

322

837

1159

(19x61)

 

[34] Surja 9 ėshtė sure njėshifrore numri i strofave tė tė cilės pėrmban shifrat 1 dhe 2. Ėshtė vetėm njė sure tjetėr qė posedon kėto veti: Surja 5 ėshtė sure njėshifrore, dhe

pėrbėhet nga 120 strofa. Siē paraqitet nė Tabelėn 19, numri i strofave nė kėto dy sure ėshtė 120+127 = 247 = 19x13.

Nėse Surja 9 do tė pėrbėhej nga 129 strofa, totali do tė ishte 247+2 = 249, jo shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 19: E vetmja sure numri i tė cilės ėshtė njėshifror, dhe numri i strofave pėrmban numrat “1” dhe “2.”

Nr. i sures

Nr. i strofave

5

120

9

127

 

---

 

247  (19x13)

 

[35] I shikuam tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave pėrmban “1” dhe “2.” Le t’i shikojmė tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave fillon me shifrėn “1.” Ekzistojnė 30 sure qė posedojnė kėtė kualitet: Suret 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20, 21, 23, 37, 49, 60,61, 62, 63, 64, 65, 66, 82, 86, 87, 91, 93, 96, 100, dhe 101.

Numrat e strofave tė tyre janė 176, 120, 165, 127, 109, 123, 111, 128, 111, 110, 135, 112, 118, 182, 18, 13, 14, 11, 11, 18, 12, 12, 19, 17, 19, 15, 11, 19, 11, dhe 11. Shuma e numrave tė strofave (1+2+3+...+n) pėr kėto 30 sure ėshtė 126122, ose 19x6638.

Sikur Surja 9 tė kishte 129 strofa, shuma e numrave tė strofave tė tyre do tė kishte qenė 126122 + 128 + 129 = 126379, dhe ky total nuk ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

[36] Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa, dhe 9+1+2+7 ėshtė e barabartė me 19. Le t’i shikojmė tė gjitha suret shifrat e sures dhe strofave tė tė cilave japin shumėn 19. Janė 10 sure qė pėrmbushin kėtė karakteristikė, dhe totali i numrave tė sureve dhe numrave tė strofave tė tyre ėshtė 1216, ose 19x64. Tė dhėnat paraqiten nė Tabelėn 20.

 

Tabela 20: Tė gjitha suret ku shifrat e numrit tė sures dhe numri i strofave japin shumėn 19.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Totali

9

127

136

22

78

100

26

227

253

45

37

82

54

55

109

64

18

82

72

28

100

77

50

127

78

40

118

84

25

109

---

---

---

531

685

1216

(19x64)

 

Z. Gatut Adisoma nga Xhamia Tucson bėri dy zbulimet nė vijim.

[37] Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa, dhe (9) plus (1+2+7) japin shumėn 19. Ekzistojnė tre sure tjera nė tėrė Kuranin shifrat e sureve tė tė cilave japin shumėn 9 dhe shifrat e numrit tė strofave japin shumėn 10. Kėto janė suret 9, 45, 54, dhe 72. Ato pėrbėhen nga 127, 37, 55, dhe 28 strofa, pėrkatėsisht. Numri total i strofave nė kėto tre sure ėshtė 247, 19x13.

Nėse Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa, nuk do tė pėrfshihej nė kėtė tabelė pikė sė pari. Shih Tabelėn 21.

 

Tabela 21: Tė gjithė suret ku shifrat e numrit tė sures japin shumėn 9 dhe shifrat e numrit tė strofave japin shumėn 10

Nr. i sures

Nr. i strofave

9

127

45

37

54

55

72

28

 

----

 

247

(19x13)

 

[38] Nėse Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa siē pretenduan shtrembėruesit, atėherė ekziston vetėm njė sure tjetėr nė tėrė Kuranin shifrat e sures tė tė cilės japin shumėn 9, dhe shifrat e numrit tė strofave japin shumėn 12, d.m.th. Surja 27.

Siē paraqitet nė Tabelėn 22, ky kombinim, me 129 strofa pėr Suren 9, nuk pėrputhet me kodin e Kuranit.

 

Tabela 22: Suret ku shifrat e numrit tė sures japin shumėn 9, dhe shifrat e numrit tė strofės japin shumėn 12, duke supozuar qė Surja 9 ėshtė me 129 strofa.

Nr. i sures

Nr. i strofave

9

129

27

93

 

---

 

222

(nuk ėshtė shumėfish i 19-tės)

 

[39] Le tė supozojmė pėr pak kohė qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa. Pasi qė numri 129 pėrfundon me shifrėn “9,” le t’i shikojmė tė gjitha suret ku numri i strofave pėrfundon me shifrėn “9.”

Gjejmė 13 sure nė Kuran numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me shifrėn “9.” Ato janė Suret 10, 15, 29, 43, 44, 48, 52, 57, 81, 82, 87, 96, dhe 104. Numrat e tyre tė strofave janė 109, 99, 69, 89, 59, 29, 49, 29, 29, 19, 19, 19, dhe 9, pėrkatėsisht.

Siē ilustrohet me Tabelėn 23, shumė prej tyre pėrputhen me kodin e Kuranit vetėm nėse Surja 9 pėrjashtohet; ajo nuk pėrbėhet nga 129 strofa. Pa Suren 9, numri total i strofave nė kėto 13 sure ėshtė 627, 19x33. Aq mė shumė, numri i sures, plus numri i strofave, plus shuma e numrave tė strofave, japin shumėn 23655, ose 19x1245. Kėto fenomene do tė ishin zhdukur nėse Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa.

 

Tabela 23: Tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me numrin “9.”

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e numrave tė strofave

Totali

10

109

5995

6114

15

99

4950

5064

29

69

2415

2513

43

89

4005

4137

44

59

1770

1873

48

29

435

512

52

49

1225

1326

57

29

435

521

81

29

435

545

82

19

190

291

87

19

190

296

96

19

190

305

104

9

45

158

---

---

---

---

748

627

22280

23655

(19x33)

(19x1245)

 

[40] Surja 9 ėshtė sure me numėr tek numri i strofave tė tė cilės pėrfundon me shifrėn “9.” Le t’i shikojmė tė gjithė suret me numėr tek numri i strofave tė tė cilės pėrfundon me “9.” Siē paraqitet nė Tabelėn 24, totali i numrit tė sures dhe numrit tė strofave nė kėto sure ėshtė 646, ose 19x34. Sikur Surja 9 tė kishte 129 strofa, do tė ishte pėrfshirė nė kėtė grup, dhe totali do tė kishte qenė 646+129+9 = 784, gjė qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 24: Suret me numėr tek numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me “9.”

Nr. i sures

Nr. i strofave

Totali

15

99

114

29

69

98

43

89

132

57

29

86

81

29

110

87

19

106

--

--

--

312

334

646

(19x34)

 

[41] Deri mė tani, ėshtė vėrtetuar pakundėrshtueshėm qė Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa. Le t’i shikojmė suret numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me “7.”

Ekzistojnė 7 sure tė tilla; ato janė Suret 1, 9, 25, 26, 45, 86,  dhe 107. Numrat e strofave tė tyre janė 7, 127, 77, 227, 37, 17, dhe 7 strofa, pėrkatėsisht. Shuma totale e numrave tė sureve plus numri i strofave pėr kėto shtatė sure ėshtė 798, 19x42. Hollėsirat janė tė paraqitura nė Tabelėn 25. Pra, secila sure numri i strofave tė tė cilės pėrfundon me shifrėn “7,” duke pėrfshirė Suren 9, ėshtė nė pėrputhje me kodin.

 

Tabela 25: Suret numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me shifrėn “7.”

Nr. i sures

Nr. i strofave

Totali

1

7

8

9

127

136

25

77

102

26

227

253

45

37

82

86

17

103

107

7

114

----

---

---

299

499

798

(19x42)

 

[42] Dy strofat e fundit tė Sures 9 janė 126 dhe 127. Pasi qė falsifikuesit shtuan dy strofa, le t’i shikojmė dy strofat e fundit tė secilės sure nė Kuran, dhe tė numėrojmė shifrėn “7,” tė gjitha ato, mes kėtyre dy strofave tė fundit.

Siē tregohet nė Tabelėn 26, numri total i shifrės “7” mes dy strofave tė fundit tė secilės sure nė Kuran ėshtė 38, 19x2. Sikur strofa e fundit e Sures 9 tė ishte 129 nė vend tė 127, numri i ndodhjeve i shifrės “7” do tė ishte 37, jo 38, dhe ky kriter do tė ishte shkatėrruar.

 

Tabela 26: Numri total i shifrės “7” prej dy strofave tė fundit tė secilės sure nė Kuran.

Nr. i sures

2 Strofat e fundit

7-shet nė 2  strofat e fundit

1

6,7

1

2

285,286

0

3

199,200

0

4

175,176

2

9

126,127

1

-

-

-

25

76,77

3

-

-

-

114

5,6

0

 

 

---

 

 

38

 

[43] Nėse supozojmė qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa, le t’i shikojmė tė gjitha suret qė pėrmbajnė njė strofė me Nr. 129. Kjo do tė thotė qė do i shikojmė tė gjitha suret qė pėrbėhen nga 129 ose mė shumė strofa. Pėr shembull, Surja 2 pėrbėhet nga 286 strofa. Prandaj, ajo e pėrmban njė strofė qė e ka numrin “129.” Pastaj e marrim kėtė strofė dhe e shtojmė atė te tė gjitha strofat tjera qė kanė numrin 129 pėrgjatė Kuranit.

Me kėtė supozim, ka 9 sure qė pėrmbajnė Nr. 129. Gjejmė qė totali i numrave tė sureve i kėtyre 9 sureve ėshtė shumėfish i 19-tės (114), pėrderisa totali i nėntė 129-ėve mund tė jetė shumėfish i 19 nėse 2-shi zbritet nga totali i tyre. Me fjalė tė tjera, na tregohet qė njėra prej kėtyre 9 sureve pėrmban 2 strofa shtesė. Hollėsirat janė nė Tabelėn 27.

Kur e mbledhim 114, plus 1161, dhe zbresim 2, marrim 1273, ose 19x67. Krahasojeni kėtė shumė (1273) me totalin e raportuar nė Artikullin 44 mė poshtė. Nga 9 suret e listuara nė Tabelėn 27, cila ka 2 strofat shtesė? Pėrgjigja jepet nė Artikullin 44.

 

Tabela 27: Tė gjitha suret tė cilat pėrmbajnė njė numėr strofe “129”

Nr. i sures

Nr i strofės

2

129

3

129

4

129

6

129

7

129

9

129

20

129

26

129

37

129

---

---

114

1161

(114+1161)-2 = 1273 =  (19x67)


[44] Pėr tė lokalizuar vendin e kėtyre dy strofave tė rrejshme, le t’i shikojmė tė gjitha suret qė pėrmbajnė njė strofė me numėr 128, pėrderisa vazhdojmė tė supozojmė qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa. Kjo do tė na japė listėn e njėjtė tė sureve si nė Tabelėn 27, dhe gjithashtu tė sjellė Suren 16 e cila ka saktėsisht 128 strofa.

Siē tregohet nė Tabelėn 28, Surja 9 del jashtė si mos-harmoni e dukshme; dallohet si surja qė pėrmban dy strofat e rrejshme. Totali i sureve dhe strofave bėhet i plotpjesėtueshėm me 19 vetėm nėse Surja 9 hiqet. Vini re qė totali i plotpjesėtueshėm, pasi qė tė heqim Suren 9, ėshtė 1273, 19x67, gjė qė ėshtė totali i njėjtė i arritur nė Artikullin 43 mė lartė pas heqjes sė 2 strofave. Ky fenomen i mrekullueshėm vėrteton qė Surja 9 nuk do tė kishte mundur tė ketė njė strofė qė pėrmban numrin 128.

Tabela 28: Tė gjitha suret qė pėrmbajnė njė numėr strofeje “128.”

Nr. i sures

Nr. i strofės

2

128

3

128

4

128

6

128

7

128

9

128

16

128

20

128

26

128

37

128

---

---

130

1280

(130+1280 = 1410

nuk ėshtė shumėfish i 19-tės)

Nėse heqim Suren 9, me 128 strofat e saj, marrim 1410-9-128 = 1273 = 19 x 67

 

[45] Surja 9 ėshtė sure pa inicial dy strofat e fundit tė tė cilės janė 126 dhe 127. Le t’i marrim 85 suret pa iniciale, dhe t’i shtojmė numrat e dy strofave tė fundit nė secilėn sure. Pėr shembull, dy strofat e fundit nė Suren 1 janė 6 dhe 7. Mblidhni 6+7 dhe fitoni 13. Surja e ardhshme pa iniciale ėshtė Surja 4;

dy strofat e fundit tė saj janė 175 dhe 176. Mblidhni 175+176 dhe fitoni 351. Bėjeni kėtė pėr tė gjithė suret pa iniciale. Tė dhėnat janė nė Tabelėn 29. Pra, dy strofat e fundit tė Sures 9 konfirmohet tė jenė 126 dhe 127.

 

Tabela 29: Tabelė e shkurtuar e dy strofave tė fundit nė suret pa iniciale

Nr. i sures

2 strofat e fundit

Totali

1

6+7

13

4

175+176

351

5

119+120

239

-

-

-

9

126+127

253

-

-

-

114

5+6

11

 

 

---

 

 

6897

(19x363)

 

[46] Le t’i marrim tash dy strofat e fundit nė secilėn sure nė Kuran, me iniciale dhe pa iniciale, dhe tė shtojmė shifrat e dy strofave tė fundit nė secilėn sure (Tabela 30). Duket qartė qė dy strofat e fundit tė secilės sure nė Kuran janė tė vendosura hyjnisht, dhe tė ruajtura hyjnisht nėpėrmjet kėtij kodi matematikor tė ndėrlidhur. Dy strofat e fundit tė Sures 9 konfirmohet tė jenė 126 & 127, jo 128 & 129.

 

Tabela 30: Shuma e shifrave tė dy strofave tė fundit tė secilės sure nė Kuran

Nr i sures

2 strofat e fundit

Shuma shifrave

1

6,7

6 + 7

2

285,286

2+8+5+2+8+6

3

199,200

1+9+9+2+0+0

9

126,127

1+2+6+1+2+7

-

-

-

113

4,5

4 + 5

114

5,6

5 + 6

 

 

------

 

 

1824 = 19x96

 

[47] Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa, dhe 127-shi pėrbėhet nga 3-shifra. Le t’i shikojmė tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave pėrbėhet nga 3 shifra; kėto janė suret 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20, 21, 23, 26, dhe 37. Numrat e strofave tė tyre janė 286, 200, 176, 120, 165, 206, 127, 109, 123, 111, 128, 111, 110, 135, 112, 118, 227, dhe 182, pėrkatėsisht. Duke marrė shifrėn e fundit nė secilin numėr tė strofave, dhe duke mbledhur kėto shifra, marrim 6+0+6+0+5+ 6+7+9+ 3+ 1+8+ 1+0+5+2+8+7+2 = 76 = 19x4.

Nėse Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa, shifra e fundit nė numrin e saj tė strofave do tė ishte 9 nė vend tė 7, dhe totali i shifrave tė fundit do tė ishte 78 nė vend 76, dhe ky fenomen do tė zhdukej.

[48] Le ta shikojmė listėn e sureve tė paraqitur nė Artikullin 47 mė lartė. Pasi qė numri i strofave nė Suren 9 ėshtė numėr tek, le t’i konsiderojmė tash numrat e strofave tek. Kėto janė 8 sure me njė strofė me numėr me 3 shifra dhe tek: Surja  6, 9, 10, 11, 12, 17, 20, dhe 26. Numrat e strofave tė tyre janė 165, 127, 109, 123, 111, 111, 135, & 227.

Shifrat e fundit nė kėta numra tė strofave janė 5, 7, 9, 3, 1, 1, 5, dhe 7, pėrkatėsisht, dhe shuma e kėtyre shifrave ėshtė 38, ose 19x2. Siē duket, sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, shifra e saj e fundit do tė ishte 9, e jo 7, dhe shuma shifrave tė fundit do tė ishte 40, qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės. Tė dhėnat e hollėsishme paraqiten nė Tabelėn 31. Kėshtu, ne po bėhemi specifik e mė specifik, pėrderisa e ngushtojmė diapazonin kah shifra e fundit nė numrin e strofave.

 

Tabela 31: Tė gjitha suret numri i strofave tė tė cilave ėshtė tek, dhe pėrbėhet nga 3 shifra

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shifra e fundit

6

165

5

9

127

7

10

109

9

11

123

3

12

111

1

17

111

1

20

135

5

26

227

7

 

 

---

 

 

38

(19x2)

 

[49] Le tė vazhdojmė tė punojmė me grupin e njėjtė tė sureve tė Artikullit 47 dhe 48. Pasi qė Surja 9 ėshtė sure me numėr tek, le t’i heqim tash tė gjitha suret tek nga lista e sureve tė paraqitura nė Artikullin 47. Tash kemi sure me numėr tek, me strofa me numėr tek. Ekzistojnė vetėm tre sure tė tilla nė tėrė Kuranin: 9, 11, dhe 17. Numrat e strofave tė tyre janė 127, 123, dhe 111 (Tabela 32). Sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, ky fenomen i mrekullueshėm do tė ishte shkatėrruar.

 

Tabela 32: Suret me numėr tek numri i strofave tė tė cilave ėshtė tek dhe pėrbėhet nga 3 shifra.

Nr. i sures

Nr. i strofave

9

127

11

123

17

111

 

---

 

361

(19x19)

 

[50] Le tė vazhdojmė tė punojmė me tre suret e listuara nė Artikullin 49. Kėto janė tė gjitha suret nė Kuran numri i tė cilave ėshtė tek (si Surja 9), numri i strofave tė tyre pėrbėhet nga 3 shifra (si Surja 9), dhe numri i strofave tė tyre ėshtė gjithashtu tek (si Surja 9). Siē paraqitet nė Tabelėn 32, numrat e strofave tė kėtyre 3 sureve janė 127, 123, dhe 111. Thjeshtė mblidhni shifrat individuale, dhe fitoni 1 + 2 + 7 + 1 + 2 + 3 + 1 + 1 + 1=19.

Siē shihet, ky fenomen varet nga e vėrteta e vėrtetuar tashmė qė Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa. Sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, e vetmja sure nė Kuran qė posedon kualitetet e pėrmendura mė lartė do tė jepte shumėn 1+2+9+1+2+3+1+1+1 = 21. Me fjalė tė tjera, ky pėrbėrės i rėndėsishėm i kodit matematikor tė Kuranit do tė ishte zhdukur. 

[51] Ekzistojnė tre sure (1) numrat e tė cilave janė tek, (2) numrat e strofave tė tyre janė tek, dhe (3) numri i strofave pėrbėhet nga 3 shifra. Ato janė Suret: 9, 11, dhe 17 (shih prej Artikullit 48 deri te 50 pėr rrjedhėn e kėsaj pike). Thjeshtė mbledh shifrat individuale qė formojnė tre numrat e sureve, dhe fiton 9+1+1+1+7=19.

[52] Numri 129 ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3.  Sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa siē pretendojnė shtrembėruesit, atėherė ajo do tė ishte (1) sure tek qė (2) pėrbėhet nga numėr 3 shifrorė i strofave, (3) numri i strofave ėshtė tek, dhe (4) numri i strofave ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3. Janė vetėm 2 sure nė tėrė Kuranin qė posedojnė kėto kualitete: Surja 11 me 123 strofa, dhe Surja 17 me 111 strofa. Shuma e shifrave e tė dy numrave tė sureve dhe numrave tė strofave del 1+1+1+2+3+1+7+1+1+1 = 19. Kjo mund tė ndodhė vetėm nėse Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa.

[53] Surja 9 ėshtė (1) tek, (2) me numėr strofash tek, (3) numri i strofave tė saj ėshtė numėr i thjeshtė (prim), dhe (5) numri i sures ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3 & 9. Tė vetmet dy sure qė posedojnė kėto kualitete janė: Surja 9 (127 strofa), dhe Surja 45 (37 strofa). Thjeshtė mblidhni shifrat qė i shihni:

9+1+2+7=19  &  4+5+3+7=19; 

 Totali pėr tė dyja suret = 19+19 = 38.

 

[54] Le tė supozojmė qė Surja 9 ka 129 strofa. Nė atė rast do tė kemi vetėm dy sure nė tėrė Kuranin numri i tė cilave fillon me 9, dhe numri i strofave tė tyre pėrfundon me 9: Surja 9 (129 strofa) dhe Surja 96 (19 strofa). Siē tregohet hollėsisht nė Tabelėn 33, shuma totale e numrit tė sures, plus numrit tė strofave, plus shumės sė numrave tė sureve ėshtė 8828, gjė qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

Tabela 33: Suret numrat e tė cilave fillojnė me “9”  dhe numri i strofave tė tė cilave pėrfundon me “9.”

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e numrave tė strofave

Totali

9

129?

8385

8523

96

19

190

305

---

---

---

---

105

148

8575

8828

(Nuk ėshtė shumėfish i 19-tės)

Tash le t’i heqim strofat e rrejshme (128 & 129) nga Surja 9, dhe tė pėrsėrisim njehsimet e njėjta. Rezultati i kėtij korrigjimi tregohet nė Tabelėn 34. Shuma totale bėhet 8569, 19x451.

 

Tabela 34: Tė njėjtat tė dhėna si nė Tabelėn 33, pas pėrmirėsimit tė numrit tė strofave nė Suren 9.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

9

127

8128

8264

96

19

190

305

----

----

----

----

105

146

8318

8569

(19x451)

 

[55] Le tė supozojmė qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa. Totali i kėtyre shifrave ėshtė 9+1+2+9=21. Le t’i shikojmė tė gjitha suret ku shifrat e numrit tė strofave tė tyre japin shumėn 21. Ekzistojnė 7 sure tė tilla: 9, 25, 27, 37, 68, 94, dhe 97.

Duke i mbledhur numrat e sureve, plus numrin e strofave nė secilėn sure, plus shumėn e numrave tė strofave, shuma totale del tė jetė 34744, gjė qė nuk ėshtė shumėfish i 19-tės (Tabela 35).

 

Tabela 35: Suret shifrat e numrave tė sureve dhe numrat e strofės tė tė cilave japin shumėn 21, duke supozuar qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

9

129

8385

8523

25

77

3003

3105

27

93

4371

4491

37

182

16653

16872

68

52

1378

1498

94

8

36

138

97

5

15

117

----

----

----

----

357

546

33841

34744

(nuk ėshtė i plotpjesėtueshėm me 19)

 

Tash, le tė pėrdorim numrin e saktė tė strofave pėr Suren 9, 127, dhe tė pėrsėrisim tė njėjtat njehsime si nė Tabelėn 35. Kjo e bėn shumėn totale tė jetė 34485, ose 19x1815. Shih Tabelėn 36.

 

Tabela 36: Njehsimet e Tabelės 35, pas korrigjimit tė strofave nė Suren 9.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

9

127

8128

8264

25

77

3003

3105

27

93

4371

4491

37

182

16653

16872

68

52

1378

1498

94

8

36

138

97

5

15

117

---

---

---

---

357

544

33584

34485

(19x1815)

 

[56] Pėr herė tė fundit, le tė supozojmė qė Surja 9 pėrbėhet nga 129 strofa. Kemi kėtu njė sure qė (1) ėshtė sure tek, (2) numri i saj ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3, (3) numri i strofave, 129, ėshtė gjithashtu i plotpjesėtueshėm me 3, dhe (4) numri i strofave pėrfundon me shifrėn “9.” Ėshtė vetėm njė sure qė posedon kėto kualitete: Surja 15 ėshtė e plotpjesėtueshme me 3, numri i strofave tė saj ėshtė 99, i cili ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3 dhe pėrfundon me shifrėn “9.” Sikur Surja 9 tė pėrbėhej nga 129 strofa, dhe tė mblidhnim numrat e sureve dhe strofave pėr kėto dy sure, do tė pėrfundonim me rezultatet nė vijim: 9 + 129 + 15 + 99 =  252 – jo shumėfish i 19-tės.

Nėse e heqim numrin e rrejshėm 129, kemi njė sure nė Kuran numri i tė cilės ėshtė tek, dhe numri i strofave tė saj ėshtė i plotpjesėtueshėm me 3 dhe pėrfundon me shifrat 9 – Surja 15. Tash kemi rezultatin nė vijim:

 

15 + 99 = 114 = 19x6.

 

[57] Pėr ca kohė tani, jemi marrė me numra. Le t’i shikojmė tash fjalėt dhe shkronjat specifike qė ndodhin nė futjet e rrejshme 9:128-129. Thėnia e fundit nė 9:127 i pėrshkruan mosbesimtarėt si “LAA JAFKAHUN" (ata nuk kuptojnė).

Pra, shkronja e fundit nė Suren 9 ėshtė “N” (Nun). Sipas falsifikuesve, strofa e fundit ėshtė 129, dhe shkronja e fundit ėshtė “M” (Mim), pasi qė fjala e rrejshme e fundit ėshtė “ADHIM.”

Tash le tė shikojmė te shkronja e parė dhe shkronja e fundit e secilės sure nga fillimi i Kuranit deri te Surja 9, dhe tė njehsojmė vlerat e tyre germore (numerike). Tabela 37 tregon qė shkronja e fundit e vėrtetė nė Suren 9 duhet tė jetė “N,” jo “M.”

 

Tabela 37: Vlera germore e shkronjave tė para dhe tė fundit tė secilės sure nga fillim i Kuranit deri te Surja 9.

Nr. i sures.

Shkronja e parė

Shkronja e fundit

Totali

1

B = 2

N = 50

52

2

A = 1

N = 50

51

3

A = 1

N = 50

51

4

J = 10

M = 40

50

5

J = 10

R = 200

210

6

A = 1

M = 40

41

7

A = 1

N = 50

51

8

J = 10

M = 40

50

9

B = 2

N = 50

52

 

---

---

---

 

38

570

608

(19x2)

(19x30)

(19x32)

 

[58] Motra Ihsan Ramadan e Xhamisė Tucson numėroi tė gjitha suret nė Kuran tė cilat pėrfundojnė me shkronjėn “N” (Nun), shkronjėn e fundit nė Suren 9. Ajo gjeti qė 43 sure pėrfundojnė me shkronjėn e njėjtė si tė Sures 9 (N) – suret 1, 2, 3, 7, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 21, 23, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 36, 37, 38, 39, 40, 43, 44, 46, 49, 51, 58, 61, 62, 63, 66, 67, 68, 70, 77, 81, 83, 84, 95, 107, dhe 109. Thjeshtė mblidhni numrat e sureve + numrin e sureve qė pėrfundojnė me “N”, dhe fitoni:

 

1919

 

Pra, shkronja e fundit nė Suren 9 konfirmohet edhe njė herė qė ėshtė “N,” e jo “M.”

[59] Tash le tė shikojmė shprehjen kyēe “LA ILAHE ILA HU" (Nuk ka asnjė zot pėrveē Atij). Kjo frazė ndodhė nė futjen e rrejshme 9:129. Kjo shprehje shumė e rėndėsishme ndodhė 29 herė nė 19 sure (Tabela 38).

Duke mbledhur numrat e sureve tė 19 sureve, plus numrat e strofave ku fraza "LA ILAHE ILA HU” ndodhė, plus numri i ndodhjeve tė kėsaj fraze kyēe, shuma totale del tė jetė 2128, ose 19x112. Ky rezultat ėshtė i varur nė faktin qė strofat 9:128-129 nuk pėrkasin nė Kuran.

Natyrisht, sikur 9:129 tė pėrfshihej, shprehja kyēe “LA ILAHE ILA HU,” Shtylla e Parė e Islamit, nuk do tė pėrputhej me kodin matematikor.

 

Tabela 38: Lista e tė gjitha ndodhjeve tė frazės kyēe:”:"LA ILAHE ILA HU" (Nuk ka asnjė zot tjetėr pėrkrah Tij), pas heqjes 9:129

Nr.

Nr. i sures

Strofat me frazėn kyēe

Shpeshtėsia e frazės

1

2

163,255

2

2

3

2,6,18(2x)

4

3

4

87

1

4

6

102, 106

2

5

7

158

1

6

9

31

1

7

11

14

1

8

13

30

1

9

20

8,98

2

10

23

116

1

11

27

26

1

12

28

70,88

2

13

35

3

1

14

39

6

1

15

40

3,62,65

3

16

44

8

1

17

59

22,23

2

18

64

13

1

19

73

9

1

 

----

----

----

 

507

1592

29

507+1592+29 = 2128 = 19x112

 

[60] Ndodhja e parė e "LA ILAHE ILA HU " ėshtė nė 2:163, dhe ndodhja e fundit ėshtė nė 73:9. Nėse mbledhim numrin e sures, plus numrin strofave, plus shumėn e numrave tė strofave nga ndodhja e parė deri te ndodhja e fundit, shuma totale del tė jetė 316502,ose 19x16658.

Tabela 39 paraqet tė dhėnat e hollėsishme. Natyrisht, nėse "LA ILAHE ILA HU" e strofės sė rrejshme 129 do tė ishte pėrfshirė, ky fenomen do tė ishte zhdukur.

 

Tabela 39: Tė gjitha suret dhe strofat nga ndodhja e parė deri te ndodhja e fundit nė "LA ILAHE ILA HU"

Nr. i sures

Nr. strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

Totali

2

123

27675

27800

(286-163)

3

200

20100

20303

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

72

28

406

506

73

9

45

127

-----

-----

-----

-----

2700

5312

308490

316502

(19x16658)

 

[61] Fraza "LA ILAHE ILA HU" ndodh 7 herė ndėrmjet Bismilahut qė mungon nė Suren 9 dhe Bismilahut shtesė tė Sures 27, nė 9:31, 11:14, 13:30, 20:8, 20:98, 23:116, dhe 27:26. Duke mbledhur numrat e 7 strofave, marrim 323, ose 19x17. Tė dhėnat e hollėsishme tregohen nė Tabelėn 40. 

 

 Tabela 40: Ndodhjet e frazės "LA ILAHE ILA HU" nga Bismilahu qė mungon deri te Bismilahu shtesė.

Nr. i sures

Numrat e strofave me frazėn

9

31

11

14

13

30

20

8

20

98

23

116

27

26

 

---

 

323

(19x17)

Sikur 9:129 tė ishte pjesė e Kuranit, totali nė Tabelėn 40 do tė kishte qenė: 323 + 129 = 452, gjė qė nuk ėshtė i plotpjesėtueshėm me 19. Zoti nuk ua pranon ēka shprehin hipokritėt, edhe nėse ėshtė e vėrteta (63:1).

 

Mrekullia pėrfundimtare Kuranore

[62] Vėllai Abdullah Arik ka zbuluar ēka unė e konsideroj tė jetė mrekullia pėrfundimtare Kuranore. Ky fenomen i mrekullueshėm pakundėrshtueshėm vėrteton secilėn strofė nė Kuran – numrin e strofave nė secilėn sure, dhe numrat e caktuar pėr secilėn strofė nė Kuran – pėrderisa ekspozon dhe pėrjashton futjet e rrejshme, 9:128-129. Pėr tė dėshmuar kėtė fenomen tė madh, shih Shtojcėn 1 (nėn titullin: Kombinacionet Numerike Mbinjerėzore). Vėnia e numrit tė secilės strofė nė Kuran nė rend nga fillimi deri nė fund, me numrat e strofave nė secilėn sure para numrave tė strofave tė secilės sure, numri i fundit pėrbėhet nga 12692 shifra (19x668), dhe vetė numri ėshtė shumėfish i 19-tės. Nėse numri i gabuar i strofave pėr Suren 9 do tė pėrdorej – 129 nė vend tė 127 – as numri i shifrave, as numri vetė nuk do tė ishte i plotpjesėtueshėm me 19.

[63] Pasi qė tema e kėsaj Shtojce ėshtė Surja 9 dhe numri i vėrtetė i strofave tė saj, vlen tė pėrmendet qė nėse shkruajmė numrin e sures, 9, tė ndjekur nga numri i saktė i strofave, 127, i ndjekur nga numri i tė gjitha strofave nga 1 deri nė 127, rezulton numri i gjatė qė ėshtė i plotpjesėtueshėm me 19. Madje, nėse numri i gabuar i strofave pėrdoret, d.m.th., 129 nė vend tė 127, kjo mrekulli e mahnitshme do tė ishte zhdukur:

 

9 127 1 2 3 4 5 ..... 122 123 124 125 126 127.
Numri total i strofave nė Suren 9 ėshtė i ndjekur nga numrat e secilės strofė nė sure nga 1 deri nė 127. Pra, rezulton numri qė ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

[64] Numri i strofave nė Suren 9, 127, ėshtė numėr tek. Falsifikuesit shtuan dy strofa tė rrejshme, dhe kjo e bėri numrin e strofave 129, i cili gjithashtu ėshtė numėr tek. Z. Arik pėrdori tė njėjtin program kompjuterik qė ai e programoi pėr Artikullin 62 mė lartė pėr tė kontrolluar tė gjithė strofat me numra tek nė Kuran. Pra, numri i strofave nė secilėn sure u shkrua, i ndjekur vetėm me shifrėn e fundit tė secilės nga strofat me numėr tek nė atė sure. Surja 1 u pėrfaqėsua me numrin 71357. Surja 2 u pėrfaqėsua me numrin 28613579.....5, dhe kėshtu me radhė deri nė suren e fundit. Rezultati ėshtė njė numėr i gjatė, me 3371 shifra, qė ėshtė i plotpjesėtueshėm me 19. Natyrisht, Surja 9 u pėrfaqėsua me numrin 12713579......7:

 

 7 1 3 5 7 286 1 3 5 ... 3 5 ...... 5 1 3 5 6 1 3 5.
Numri i strofave nė secilėn sure i ndjekur nga strofat me numėr tek. Rezulton numri i gjatė, me 3371 shifra, qė ėshtė shumėfish i 19-tės.

 

[65] Pasi qė Surja 9 ėshtė sure pa-iniciale, Z. Arik zbatoi tė njėjtin program kompjuterik te tė gjithė 85 suret pa iniciale. Numri i secilės sure nė secilėn nga 85 suret u shkrua, pa numrin e strofave nė sure. Pra, Surja 1 u pėrfaqėsua nga numri 1234567, e jo 71234567. Kjo u bė me tė gjitha suret pa iniciale. Rezultati pėrfundimtar ėshtė numėr qė pėrbėhet nga 6635 shifra, dhe ėshtė shumėfish i 19-tės. Kėto fenomene mbresėlėnėse do tė ishin shkatėrruar nėse do i kishim pėrdorur numrat e gabuar pėr Suren 9, d.m.th., 129 nė vend tė 127.

 

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes I paracaktuar tė pastrojė Kuranin

 

[66] Pėrfundimisht, nė njė demonstrim tė theksuar tė njohurisė paraprake tė Autorit tė Plotfuqishėm tė Kuranit, ėshtė koduar matematikisht qė “Personi i paracaktuar pėr tė vėrtetuar qė Surja 9 pėrbėhet nga 127 strofa ėshtė Rashad Khalifa, i Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes (shih Shtojcėn 2). Artikulli i paraqitur kėtu ėshtė njė tjetėr prej provave tė shumta; ėshtė zgjedhur pėr arsye tė lidhshmėrisė me kėtė Shtojcė.

Vlera germore e fjalės “Rashad,” siē ėshtė shkruar nė Kuran (40:29, 38) ėshtė 505 (R=200, Sh=300, A=1, dhe D=4). Vlera germore e fjalės “Khalifa,” siē shkruhet nė Kuran (38:26) ėshtė 725 (Kh=600, L=30, I=10, F=80, dhe H=5). Duke e shkruar vlerėn e “Rashad,” tė ndjekur me vlerėn e “Khalifa,” tė ndjekur me numrin e Sures 9, tė ndjekur me numrin e saktė tė kėsaj sureje, del numri 5057259127. Ky numėr ėshtė shumėfish i 19-tės; pra, 19x266171533.

[67] Numri i strofave nga 3:81, ku profetizohet i Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes, deri te 9:127, fundi i Sures 9, ėshtė 988 (19x52). Tabela 41.

[68] Shuma e numrave tė strofave nga 3:81 deri te 9:127 ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės (Tabela 41).

 

Tabela 41: Numri i strofave nga 3:81 deri te Surja 9.

Nr. i sures

Nr. i strofave

Shuma e nr.-ve tė strofave

3

119

16860

4

176

15576

5

120

7260

6

165

13695

7

206

21321

8

75

2850

9

127

8128

 

---

----

 

988

85690

(19x52)

(19x4510)

 

Tabela 42: Ndodhja e fjalės “Zot” nga 3:78 deri te fundi i Sures 9

Nr. i sures

Shpeshtėsia e fjalės “Zot”

3

132

4

229

5

147

6

87

7

61

8

88

9

168

 

----

 

912

(19x48)

 

[69] Nė Strofėn 3:78, vetėm 3 strofa para shpalljes sė tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes, fjala “Zot” numėr 361 (19x19) ndodhė. Kjo strofė (3:78) na informon qė disa falsifikues do tė “shtojnė tė pavėrteta nė Kuran, dhe pastaj tė pretendojnė qė ėshtė pjesė e Kuranit; ata i mveshin gėnjeshtra Zotit, me dije.”

[70] Fjala “Zot” ndodhė 912 herė (19x48) nga Strofa 3:78, qė i nxjerrė nė shesh falsifikuesit, deri te 9:127.

[71] Numri i shkronjave, plus numri i fjalėve nė 3:78 dhe nė strofat e rrejshme 9:128-129, japin totalin e njėjtė, 143. Strofa 3:78 pėrbėhet nga 27 fjalė dhe 116 shkronja, & 9:128-129 pėrbėhen nga 115 shkronja dhe 28 fjalė.

 

Ēka mund tė themi?

Evidenca materiale e pakalueshme e furnizuar nga i Plotfuqishmi pėr tė mbrojtur dhe vėrtetuar lajmin e Tij nuk lė asnjė dyshim qė: (1) asnjė shtrembėrim i asnjė lloji nuk mund tė futet nė Kuran, (2) Strofat 9:128-129 nuk pėrkasin nė Kuran, dhe (3) ēdo element nė Kuran ėshtė i ndėrtuar matematikisht pėrtej mundėsive njerėzore – numri i sureve, numri i strofave, numrat e caktuar pėr suret dhe strofat, shpeshtėsia e ndodhjes sė shprehjeve kyēe, numri i fjalėve, numri i shkronjave, dhe shqiptimi i veēantė dhe shpesh i pazakontė i fjalėve tė caktuara.

Kjo Shtojcė dokumenton njė mrekulli tė thellė edhe vetė. E gjerė dhe krejtėsisht e pakalueshme siē ėshtė, nuk e tejkalon as nuk barazohet me mrekullinė e pėrgjithshme matematikore tė Kuranit qė ėshtė e detajuar nė Shtojcėn Njė. Kjo thjeshtė e konfirmon faktin qė Autori i Plotfuqishėm i Kuranit ka lejuar me qėllim shtesėn blasfemuese tė dy strofave nė Suren 9 nė mėnyrė qė:

(1) Tė demonstrojė njė funksion themelor tė hartimit matematikor tė Kuranit.
(2) Tė vėrtetojė pamundėsinė e futjes sė duarve nė Kuran.
(3) Tė pėrmbushė premtimin e Zotit qė t’i dallojė besimtarėt dhe t’i nxjerrė nė shesh hipokritėt.

 

Pse e lejoi Zoti pėr 1400 vite??

Pėr shkak tė korruptimit tė Islamit nė masė tė madhe pas vdekjes sė profetit Muhamed, Zoti natyrisht e ka pėrmbushur zotimin e Tij nė 47:38. Njė vendim hyjnor i lėshuar nė Suren 47, qė ėshtė e titulluar “Muhamed,” Strofa 38 (19x2), pėrcakton qė “nėse arabėt nuk arrijnė t’i pėrmbahen Kuranit, Zoti do i pėrjashtojė ata nga hirėsia e Tij, dhe tė zėvendėsojė njerėz tė tjerė nė vendin e tyre.”

Kur arabėt shtrembėruan Kuranin pak vite pas vdekjes sė Profetit, dhe farosėn familjen e Profetit gjatė procesit, ata pėsuan zotimin e Zotit nė 47:38, dhe nuk merituan mė qė tė kenė Kuranin; Kuranin e vėrtetė. Ka evidencė tė pakundėrshtueshme qė arabėt e kanė braktisur Kuranin nė masė tė madhe.

Pėr shembull, nuk ka asnjė xhami tė vetme nė tė ashtuquajturėn botė Myslimane sot (1989) qė i pėrmbahet urdhrit kyē: “Xhamitė i pėrkasin Zotit; tė mos thirrni askėnd tjetėr pėrveē Zotit” (72:18).

Thirrja pėr nė lutje (Ezani) dhe vetė lutja nuk i kushtohen mė vetėm Zotit; Emri i Muhamedit thirret pandarė sė bashku me emrin e Zotit.

“Shtylla e Parė e Islamit” thuhet qartė nė Kuran, 3:18 & 47:19, dhe fjalėt e saj deklarohet tė jenė: LA ILAHE ILA ALLAH (Nuk ka asnjė zot tjetėr pėrveē Zotit). Por Myslimanėt, madje edhe aq herėt sa nė shekullin e parė Pas Hixhrės, nuk e duan Zotin nėse Muhamedi nuk pėrmendet sė bashku me Tė. Kjo ėshtė lehtė e provueshme sot duke hyrė nė cilėndo xhami dhe duke deklaruar “LA ILAHE ILA ALLAH;” kjo nė realitet do i zemėrojė Myslimanėt e sotshėm. Kjo sjellje dokumentohet nė Kuran, 39:45. Aq mė shumė, hulumtimi im tash mė ka bindur qė Myslimanėve tradicional iu ndalohet nga Zoti qė tė shprehin Shehadetin Kuranor tė diktuar hyjnisht: “Esh-hedu Ela Ilahe Ila Allah.” Ata nuk mund ta thonė kėtė Shehadet (pa e pėrmendur emrin e Muhamedit). Testoni ata edhe vetė. Shtylla e Parė e Islamit e shtrembėruar, LA ILAHE ILA ALLAH, MUHAMED RESUL ALLAH, nuk ėshtė nė pėrputhje me urdhrat e Zotit qė erdhėn te ne nėpėrmjet Muhamedit (shih Shtojcėn 13).

Njė numėr i urdhrave tjerė shkelen gjithashtu nga ky Shehadet Muhamedan. Pėr shembull, Kurani na urdhėron vazhdimisht qė tė mos bėjmė dallime mes tė dėrguarve tė Zotit (2:136, 285; 3:84). Shehadeti i shtrembėruar i jep mė shumė dallim (shquarje) Muhamedit, kundėr vullnetit tė tij. Pėrkundėr pohimeve tė pėrsėritura tė Kuranit qė ėshtė “i plotė, i pėrkryer, dhe tėrėsisht i hollėsishėm” (6:19, 38, & 114), “Myslimanėt” kanė refuzuar tė besojnė nė Krijuesin e tyre; ata iu pėrmbahen burimeve aq qesharake dhe tė paarsyeshme si Hadithi dhe Suna. Kjo kryengritje e njėzėshme kundėr Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij, dhe kthimi i masės nė idhujtari tė qartė – duke idolizuar Profetin dhe tė shenjtėt – kėrkoi pėrmbushjen e zotimit tė Zotit nė 47:38.

Nė vėshtrim tė evidencės hyjnore tė pakundėrshtueshme tė paraqitur kėtu, dhe nė Shtojcat 1, 2, dhe 26, dikush vėrtetė mund t’i ēmojė strofat nė vijim:

 

Padyshim, e kemi shpallur kėtė lajm, dhe padyshim, do e  ruajmė. [ 15:9 ]

Thuaj, “Nėse tė gjithė njerėzit, dhe tė gjithė xhinėt, bėhen bashkė, nė mėnyrė qė tė prodhojnė njė Kuran si ky, ata padyshim do tė dėshtojnė, pa marrė parasysh sa shumė i ndihmojnė njėri tjetrit.” [17:88]

Mosbesimtarėt e refuzuan kėtė lajm kur erdhi te ta, edhe pse ėshtė shkrim i thellė. Asnjė gėnjeshtėr nuk mund tė futet nė tė, nėpėrmjet shtimit ose fshirjes. Se ėshtė shpallje nga Mė i Menēuri, i Falėnderuari. [41:41-42]

Po t’ia shpallnim kėtė Kuran malit, do e shihnit duke u  thėrrmuar, nga respekti pėr Zotin. [ 59:21 ]

Ēmoj kontributet e vlefshme tė Mahmoud Ali Abib, Gatut Adisoma, Abdullah Arik, Ihsan Ramadan, Lisa Spray, dhe Edip Yuksel. Disa nga faktet mahnitėse matematikore nė kėtė Shtojcė u zbuluan nga kėta hulumtues tė Masxhid (Xhamisė) Tucson [Arizona, SHBA].