SHTOJCA 25:

Fundi i botės

 

(Zoti ėshtė) Njohėsi i tė ardhmes; Ai nuk e lejon askėnd qė tė zbulojė njė njohuri tė tillė. Vetėm nėpėrmjet tė dėrguarve qė Ai zgjedhė Ai zbulon ngjarjet nga e ardhmja dhe e kaluara.” [72:27]

Mes detyrave qė mė janė ngarkuar mua si i Dėrguar i Zotit i Besėlidhjes ėshtė zbulimi i fundit tė botės (Faqe 415). Mėsojmė nga 18:7-8 dhe 69:13-15 qė kėsaj bote do i vij fundi. Njė tokė e re dhe qiej tė ri do tė zėvendėsojnė tokėn dhe qiejt e tanishėm (14:48).

 

Shenjat e afrimit tė fundit tė botės

Kurani furnizon shumė shenja, dhe deklaron qė mjetet pėr zbulimin e fundit tė botės janė dhėnė (47:18). Shenjat e dhėna nė Kuran pėrfshijnė:

1.  Ndarja e hėnės: Kjo tashmė ndodhi nė Qershor tė vitit 1969 kur ateruam nė hėnė dhe ndamė nga ajo dhe sollėm gurėt nė tokė. Njerėzit nė tokė tash mund tė shkojnė nė shumė muze, kolegje dhe observatorė qė tė shikojnė copat e hėnės.

2.  Zbulimi i kodit matematikor tė Kuranit tė bazuar nė 19 (74:30-37): U pėrmbush mė 1969-1974.

3.  Krijesa (27:82): "E bėrė nga toka, i alarmon njerėzit qė ata kanė qenė tė pavėmendshėm ndaj Krijuesit tė tyre.” Krijesa, e bėrė nga toka, u shfaq dhe ishte pjesė ndihmuese nė zbulimin e kodit numerik tė Kuranit, dhe nė shpalljen qė bota e ka braktisur lajmin e Zotit; krijesa ėshtė kompjuteri. Vini re qė shifrat qė formojnė 27:82 japin shumėn 19.

4.  Shfaqja e tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes (3:81): Siē tregohet hollėsisht nė Shtojcėn 2, njė i dėrguar konsolidues, i profetizuar nė Kuran, vjen pasi tė kenė dorėzuar shkrimin tė gjithė profetėt, pėr ta pastruar dhe bashkuar. Kjo profeci u pėrmbush nė Ramazan 1408.

5.  Tymi (44:10): ndodh pasi qė i Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes tė ketė dorėzuar lajmin e bashkuar dhe tė ketė deklaruar Islamin (Nėnshtrimin) si tė vetmen fe tė pranueshme nga Zoti.

6.  Gogu and Magogu: ata riparaqiten, nė pėrputhje me planin e Zotit, nė vitin 1700 Pas Hixhrės (2271 Pas Krishtit). Gogu dhe Magogu pėrmenden nė 18:94 dhe 21:96. Nėse i numėroni strofat nga 18:94 deri te fundi i Sures 18, i gjeni ato 17. Nėse i numėroni strofat nga 21:96 deri nė fund tė Sures 21, i gjeni ato gjithashtu 17. Kjo ėshtė shenja e Kuranit qė Gogu dhe Magogu do tė rishfaqen nė 1700 Pas Hixhrės.

 

Nuk do tė mbesė e fshehur [20:15]

Strofa 15 e Sures 20 na informon qė fundi i botės do tė zbulohet nga Zoti para fundit tė botės, dhe Surja 15, Strofa 87, e japin kohėn pėr atė ngjarje:

"Tė kemi dhėnė shtatė palėt, dhe Kuranin madhėshtor.” [ 15:87 ]

Shtatė palėt janė 14 Inicialet Kuranore. Vlera totale germore e kėtyre shtyllave tė thella tė mrekullisė sė Kuranit lokalizon vitin e fundit tė botės. Vlen tė pėrmendet qė Strofa 85 e Sures 15 thotė: “Fundit tė botės do i vij koha patjetėr.” Strofa e ardhshme, 15:86, na tregon qė Zoti ėshtė Krijuesi i kėsaj bote, dhe, natyrisht, Ai e di se kur do tė pėrfundojė ajo. Strofa nė vijim, 15:87, na tregon kur do i vij fundi botės. Siē paraqitet nė Tabelėn 1, totali i vlerės germore tė “Shtatė Palėve” tė Inicialeve Kuranore ėshtė 1709 (shih gjithashtu Tabelėn 1 tė Shtojcės 1). Sipas 15:87, bota do tė mbijetojė pėr 1709 vite hėnore nga koha kur kjo profeci thuhet nė Kuran. Kjo do tė thotė qė bota do tė pėrfundojė nė vitin 1710 Pas Hixhrės. Ky numėr ėshtė shumėfish i 19-tės; 1710 = 19x90.

 

Tabela 1: Vlera totale germore e “Shtatė Palėve” inicialeve Kuranore

 

Iniciali Kuranor

Vlera germore

1

K

100

2

N

50

3

S (Sad)

90

4

H.M.

48

5

J.S.

70

6

T.H.

14

7

T.S.

69

8

A.L.M.

71

9

A.L.R.

231

10

T.S.M.

109

11

`A.S.K.

230

12

A.L.M.S.

161

13

A.L.M.R.

271

14

Q.H.J.`A.S.

195

 

 

1709

 

Zbulimi i kėsaj informate ndodhi nė vitin 1400 Pas Hixhrės, 309 vite para fundit tė profetizuar tė botės (1709-1400=309). Numri 309 ėshtė numėr Kuranor (18:25), dhe ėshtė i lidhur me fundin e botės (18:21). Mėnyra e ēuditshme e shkrimit tė 309-shit nė 18:25, “Treqind vite, plus nėntė,” tregon qė 309 janė vite hėnore. Dallimi mes 300 viteve diellore dhe 300 viteve hėnore ėshtė 9 vite.

Viti i kėtij zbulimi, 1400 Pas Hixhrės, pėrkoi me 1980 Pas Krishtit, dhe 1980 plus 300 vite diellore ėshtė 2280, gjithashtu shumėfish i 19-tės, 19x120. Pra bota pėrfundon nė vitin 1710 Pas Hixhrės, 19x90, qė pėrkon me 2280 Pas Krishtit, 19x120. Pėr mosbesimtarėt qė nuk i pranojnė kėto prova tė fuqishme Kuranore, fundi i botės do tė vij papritmas (6:31, 44, 47; 7:95, 187; 12:107; 21:40, 22:55; 26:202; 29:53; 39:55; 43:66; dhe 47:18).

 

Pėrderisa Hadithi ėshtė i ndaluar si burim i mėsimeve fetare (Shtojca 19), ai mund tė jetė burim i pėrdorshėm pėr histori. Mund tė nxjerrim shumė informata pėr ngjarje historike dhe zakonet dhe traditat e vendit gjatė shekujve tė hershėm tė Islamit. Librat e Hadithit sugjerojnė qė Inicialet Kuranore u besua qė e pėrcaktonin jetėgjatėsinė e Umah-sė (Kombit) Mysliman. Interpretimi klasik i Al-Bajdavy e pėrmendė ngjarjen historike nė vijim si shpjegim tė mundshėm tė Inicialeve Kuranore. E njėjta ngjarje jepet hollėsisht nė Al-Sujuty’s ITKAN, Printimi i Parė, 1318 Pas Hixhrės, Vėllimi 2, Faqe 10:

 

 

Jahuditė e Medinės shkuan te Profeti dhe thanė, “Kurani yt ėshtė i inicializuar me A.L.M., dhe kėto Iniciale pėrcaktojnė jetėgjatėsinė e fesė suaj. Pasi ‘A’ ėshtė 1, ‘L’ ėshtė 30, dhe ‘M’ ėshtė 40, kjo do thotė feja jote do mbijetojė vetėm 71 viteMuhamedi tha, “Ne gjithashtu kemi A.L.M.S.” Ata thanė ‘A’ ėshtė 1, ‘L’ ėshtė 30, ‘M’ ėshtė 40 dhe ‘S’ ėshtė 90. Kjo jep shumėn 161. A ke diēka tjetėr Profeti tha, “Po, A.L.M.R.” Ata thanė, “Kjo ėshtė e gjatė dhe e rėndė; ‘A’ ėshtė 1, ‘L’ ėshtė ‘30’, ‘M’ ėshtė 40, dhe ‘R’ ėshtė 200 e bėn totalin 271.” Ata fund u dorėzuan, duke thėnė “Ne nuk e dimė sa prej kėtyre Inicialeve i janė dhėnė atij!” [Referenca e Famshme e Al-Sujuty’s ITKAN]

Edhe pse ky tregim ėshtė i popullarizuar, shumė studiues kanė ngurruar qė ta pranojnė lidhjen e pagabueshme ndėrmjet Inicialeve Kuranore dhe fundit tė botės. Ata nuk mundėn ta sjellin veten qė tė merren me kėtė temė pėr arsyen e thjeshtė qė njehsimi e bėn fundin e botės, dhe gjykimin, realitet.