SHTOJCA 26:

Tre tė dėrguarit e Islamit

 

Kjo Shtojcė furnizon evidencėn matematikore Kuranore qė [1] Ibrahimi ishte i dėrguari fillestar i Islamit, d.m.th. Nėnshtrimit (22:78), [2] Muhamedi ishte i dėrguari shkrim-dorėzues (47:2), dhe [3] Rashadi ishte i dėrguari pastrues dhe konsolidues qė dorėzoi provėn vėrtetuese tė fesė (3:81, & Shtojca 2).

 

Evidencė e pėrhershme dhe e verifikueshme

[1] Siē tregohet nė Shtojcėn 2, vlera germore e “Ibrahim” ėshtė 258, vlera germore e “Muhamed” ėshtė 92, vlera germore e “Rashad” ėshtė 505, dhe 258+92+505 = 855 = 19x45.

[2] Nėse e pėrfshijmė “Ismailin,” vlera germore e tė cilit ėshtė 211 dhe “Isakun,” vlera germore e tė cilit ėshtė 169, prapė se prapė pėrfundojmė me vlerė totale germore 855+211+169 = 1235 = 19x65. Vlera totale germore e tre tė dėrguarve, ose pesėve, nuk mund tė pėrputhet me kodin matematikor tė Kuranit tė bazuar nė 19 nėse ose Ibrahimi, Muhamedi, ose Rashadi nuk pėrfshihen.

[3] Ndodhjet e para dhe tė fundit tė emrit “Ibrahim” janė nė 2:124 dhe 87:19. Duke i mbledhur numrat e sureve, plus numrin e strofave, plus shumėn e numrave tė strofave nga ndodhja e parė deri te ndodhja e fundit, totali del 333260, 19x17540 (Tabela 1).

 

Tabela 1: Suret & strofat nga ndodhja e parė deri te ndodhja e fundit e fjalės “Ibrahim”

Numri i sures

Nr. i strofave

Shuma e numrave tė strofave

Totali

2

163

33415

33580

3

200

20100

20303

4

176

15576

15756

5

120

7260

7385

-

-

-

-

9

127

8128

8264

-

-

-

-

84

25

325

434

85

22

253

360

86

17

153

256

87

19

190

296

3827

5835

323598

333260

(19x17540)

 

[4] Siē tregohet nė Shtojcėn 2, emri i tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes i prezantohet epokės sė kompjuterėve nėpėrmjet kodimit matematikor. Sikur emri tė specifikohej nė Kuran, si nė rastin me tė dėrguarit e kaluar, miliona njerėz do i emėronin fėmijėt e tyre “Rashad Khalifa.” Pėr kėtė arsye fjala rrėnjė “Rashada” pėrmendet nė Kuran 19 herė (Shtojca 2).

[5] “Ibrahimi” pėrmendet nė 25 sure, “Muhamedi” pėrmendet nė 4 sure, dhe “Rashada” ndodhet nė 9 sure. Totali i kėtyre sureve ėshtė 25+4+9 = 38 = 19x2 (INDEKSI I FJALĖVE TĖ KURANIT, Abdul Baki).

[6] Nėse i mbledhim numrat e sureve ku fjalėt Ibrahim, Muhamed, dhe Rashada ndodhin, plus numrin e ndodhjeve pėr sure, totali ėshtė 1083, 19x19x3 (Tabela 2).

 

Tabela 2: Suret dhe ndodhjet e fjalėve Ibrahim, Muhamed, dhe Rashada.

Nr.

Numri i ndodhjeve

i sures

Ibrahim

Muhamed

Rashada

2

15

-

2

3

7

1

-

4

4

-

1

6

4

-

-

7

-

-

1

9

3

-

-

11

4

-

3

12

2

-

-

14

1

-

-

15

1

-

-

16

2

-

-

18

-

-

4

19

3

-

-

21

4

-

1

22

3

-

-

26

1

-

-

29

2

-

-

33

1

1

-

37

3

-

-

38

1

-

-

40

-

-

2

42

1

-

-

43

1

-

-

47

-

1

-

48

-

1

-

49

-

-

1

51

1

-

-

53

1

-

-

57

1

-

-

60

2

-

-

72

-

-

4

87

1

-

-

---

 

 

 

 

[7] Nėse i marrim tė gjitha suret ku fjala Ibrahim, Muhamed, dhe fjala rrėnjė “Rashada” pėrmendet, dhe i shtojmė numrat e sureve, dhe numrin e strofės sė parė nė secilėn sure ku secila nga tre fjalėt pėrmendet, totali del 2793, 19x147 (Tabela 3).

 

Tabela 3: Surja dhe strofa e parė ku fjalėt Ibrahim, Muhammad, & Rashada ndodhen. 

Nr. 

Strofa e ndodhjes sė parė

i sures

Ibrahim

Muhamed

Rashada

2

124

-

186

3

33

144

-

4

54

-

6

6

74

-

-

7

-

-

146

9

70

-

-

11

69

-

78

12

6

-

-

14

35

-

-

15

51

-

-

16

120

-

-

18

-

-

10

19

41

-

-

21

-51

-

-51

22

26

-

-

26

69

-

-

29

16

-

-

33

7

40

-

37

83

-

-

38

45

-

-

40

-

-

29

42

13

-

-

43

26

-

-

47

-

2

-

48

-

29

-

49

-

-

7

51

24

-

-

53

37

-

-

57

26

-

-

60

4

-

-

72

-

-

2

87

19

-

-

---

----

---

---

991

1123

215

464

991+1123+215+464 = 2793 = 19x147 

Strofa 21:51 nuk mund tė mblidhet dy herė.

 

[8] Shuma e tė gjithė numrave tė sureve ku tre fjalėt ndodhen, pa pėrsėritje, plus shuma e tė gjithė numrave tė strofave, pa pėrsėritje, japin shumėn 6479, 19x341. Suret janė 2, 3, 4, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 26, 29, 33, 37, 38, 40, 42, 43, 47, 48, 49, 51, 53, 57, 60, 72, dhe 87. Shuma e kėtyre numrave ėshtė 991 (shih Tabelėn 3). Strofat ku tre fjalėt pėrmenden, pa pėrsėritje, janė 2, 4, 6, 7, 10, 13, 14, 16, 17, 19, 21, 24, 26, 29, 31, 33, 35, 37, 38, 40, 41, 43, 45, 46, 51, 54, 58, 60, 62, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 74, 75, 76, 78, 83, 84, 87, 95, 97, 104, 109, 114, 120, 123, 124, 125, 126, 127, 130, 132, 133, 135, 136, 140, 144, 146, 161, 163, 186, 256, 258, dhe 260. Shuma e kėtyre numrave ėshtė 5488, dhe: 5488 + 991 = 6479 = 19x341.

[9] Nėse e mbledhim numrin e sures, plus numrin e strofės, plus numrin e strofave ku emrat Ibrahim, Muhamed, dhe Rashad ndodhen, marrim totalin qė ėshtė i barabartė me 7505, 19x395 (Tabela 4).

 

Tabela 4: Suret, strofat, dhe ndodhja e "Ibrahim," "Muhamed, dhe "Rashada."

Nr. i sures

Strofat ku 3 fjalėt pėrmenden

Nr. i Strofave

Ibrahim

Muhamed

Rashada

2

124,125,126,127 

130,132,133,135 

136,140,258,260

-

186,256

14

3

33,65,67,68 

84,95,97

144

-

8

4

54,125,163

-

6

4

6

74,75,83,161

-

-

4

7

-

-

146

1

9

70,114

-

-

2

11

69,74,75,76

-

78,87,97

7

12

6,38

-

-

2

14

35

-

-

1

15

51

-

-

1

16

120,123

-

-

2

18

-

-

10,17,24,66

4

19

41,46,58

-

-

3

21

51,60,62,69

-

51

5

22

26,43,78

-

-

3

26

69

-

-

1

29

16,31

-

-

2

33

7

40

-

2

37

83,104,109

-

-

3

38

45

-

-

1

40

-

-

29,38

2

42

13

-

-

1

43

26

-

-

1

47

-

2

-

1

48

-

29

-

1

49

-

-

7

1

51

24

-

-

1

53

37

-

-

1

57

26

-

-

1

60

4

-

-

1

72

-

-

2,10,14,21

4

87

19

-

-

1

--- -

----

----

----

----

991

5068

215

1145

86

991+5068+215+1145+86 = 7505 = 19x395

 

Pra, ėshtė matematikisht e koduar nė Kuran qė Ibrahimi, Muhamedi, dhe Rashadi janė tre tė dėrguarit e Islamit (Nėnshtrimit).

[10] Siē paraqitet nė Tabelėn 4, 19 ndodhjet e fjalės rrėnjė “Rashada” janė nė strofat 186, 256, 6, 146, 78, 87, 97, 10, 17, 24, 66, 51, 29, 38, 7, 2, 20, 14, dhe 21. Kėto janė 38 shifra, 19x2.

[11] Tabela 4 paraqet qė shuma e numrave tė strofave ku i shohim 19 ndodhjet e fjalės rrėnjė “Rashada” ėshtė 1145. Duke e mbledhur kėtė total tė numrave tė strofave (1145), me vlerėn germore tė emrit “Rashad” (505), plus me vlerėn germore tė emrit “Khalifa” (725), marrim 1145+505+725 = 2375, 19x125.

[12] Nėse i shkruajmė kėta numra afėr njėri tjetrit, pra totalin e numrave tė strofave (1145), tė ndjekur nga vlera germore e emrit “Rashad” (505), tė ndjekur nga vlera germore e emrit “Khalifa” (725), atėherė gjithashtu del njė numėr qė ėshtė shumėfish i 19-tės: 1145505725 = 19x60289775.

 

Shuma e numrave tė strofave ku 19 "Rashadat" ndodhen = 1145

Vlera germore e emrit "Rashad"   =  505

Vlera germore e emrit "Khalifa"   =  725

 1145 + 505 + 725 = 2375 = 19x125

1145  505  725 = 1145505725 = 19x60289775