SHTOJCA 28:

Muhamedi i shkroi shpalljet e Zotit me dorėn e vet

 

Shpallja e parė ishte “Lexo,” dhe pėrfshinte pohimin “Zoti jep mėsim me anėn e lapsit” (96:1-4), dhe shpallja e dytė ishte “Lapsi” (68:1). Funksioni i vetėm i lapsit ėshtė pėr tė shkruar.

Studiuesit Mysliman tė padijshėm tė dy shekujve tė parė pas Kuranit nuk mund ta kuptonin sfidėn e Kuranit pėr tė prodhuar diēka si ai. Ata as nuk ditėn pėr hartimin matematikor tė Kuranit, dhe ata e ditėn qė shumė gjigantė letrarė kanė mundur tė hartojnė vepra tė krahasueshme me Kuranin. Nė fakt, shumė gjigantė tė tillė letrarė pretenduan qė janė tė zotit tė prodhojnė vepėr letrare aq tė shkėlqyeshme sa Kurani. Pretendimi mė i fundit erdhi nga Taha Husseini, shkrimtari Egjiptas me nam.

Studiuesit e padijshėm Mysliman atėherė vendosėn ta shpallin Muhamedin njeri analfabet! Atyre ua morri mendja qė kjo do tė bėnte cilėsinė jashtėzakonisht tė shkėlqyer tė Kuranit vėrtetė tė mrekullueshme. Fjala nė tė cilėn ata u mbėshtetėn pėr t’i dhėnė analfabetizmin Profetit ishte “UMI.” Fatkeqėsisht pėr ata “studiues,” kjo fjalė qartazi do tė thotė “i pa shkrim” ose dikush qė nuk ndjek ndonjė shkrim (Torahn, Ingjilin, ose Kuranin) [shih 2:78, 3:20 & 75, 62:2]; ajo NUK do tė thotė “analfabet.”

Profeti ishte tregtar i suksesshėm. “Studiuesit Mysliman” qė e trilluan rrenėn e analfabetizmit harruan qė nuk kishte numra gjatė kohės sė Profetit; shkronjat e alfabetit pėrdoreshin si numra. Si tregtar qė merrej me numra ēdo ditė, Profetit duhej ta dinte alfabetin, nga njė deri nė njė mijė.

Kurani na tregon qė Muhamedi e shkroi Kuranin – Bashkėkohėsit e Muhamedit citohen pėr thėnien e tyre, “Kėto janė pėrralla tė moēme qė ai i shkroi. Ato po i diktohen atij ditė e natė” (25:5). Natyrisht, qė nuk mund t’i “diktoni” personit analfabet. Armiqtė e Profetit qė e akuzojnė atė pėr analfabetizėm e keqpėrdorin Strofėn 29:48, qė ka tė bėjė nė veēanti me shkrimet paraprake.

Nė natėn e 27 tė Ramazanit 13 (Para Hixhres), Muhamedi shpirti, personi i vėrtetė, jo trupi, u mblodh nė gjithėsinė mė tė lartė dhe Kurani iu dha atij (2:97, 17:1, 44:3, 53:1-18, 97:1-5). Mė pas, engjėlli Gabriel i ndihmoi Muhamedit qė t’i nxjerrė nga disa strofa tė Kuranit nė kohė tė caktuar, nga shpirti nė memorien e Muhamedit. Profeti i shkroi dhe i mbajti mend strofat qė sapo iu zbuluan nė mendjen e tij. Kur Profeti vdiq, ai e la Kuranin e plotė tė shkruar me dorėn e vet nė rendin kronologjik tė shpalljes, sė bashku me instruksionet specifike se ku tė vendosej secila Strofė. Instruksionet hyjnore tė regjistruara nga Profeti u dizajnuan pėr tė mbledhur Kuranin sė bashku nė formatin e final tė duhur pėr Besėlidhjen e Fundit tė Zotit pėr botėn (75:17). Myslimanėt e hershėm nuk arritėn ta bashkojnė Kuranin deri nė kohėn e Khalifa Rashed ‘Uthmanit. Njė komision u caktua pėr ta zbatuar kėtė detyrė. Lexo Shtojcėn 24 pėr hollėsirat.