SHTOJCA 32:

Mosha vendimtare 40 vjeēare

 

Cila ėshtė mosha e pėrgjegjėsisė? Nėse njė fėmijė vdes nė moshėn 12 vjeēare, madje edhe pa dėgjuar pėr Zotin, a shkon ky fėmijė nė Parajsė apo nė Ferr? Ēka nėse fėmija ka 15 vjet, ose 21, ose 25? Nė cilėn moshė do tė mbahet pėrgjegjės qenia njerėzore pėr besimet e tij apo saj? Kjo pyetje i ka hutuar hulumtuesit e tė gjitha feve pėr njė kohė tė gjatė.

Kurani e vendos moshėn e pėrgjegjėsisė nė moshėn 40 vjeēare; kushdo qė vdes para kėsaj moshe shkon nė Parajsė (46:15). Nėse personi besoi nė Zotin dhe pati dobi nga besimi duke ushqyer dhe zhvilluar shpirtin (shih Shtojcėn 15), ai ose ajo shkon nė Parajsėn e Lartė. Pėrndryshe, personi shkon nė Parajsėn e Ulėt.

Reagimi yt i parė ndaj kėsaj pjese tė informatės ėshtė mospranim: “Ēka nėse personi ishte shumė i keq, djallėzor, dhe ateist, a do tė shkojė Ai nė Parajsė po tė vdiste ai para moshės 40 vjeēare?” Kjo ėshtė pėr shkak se ti je zemėrngushtė, pėrderisa Zoti ėshtė i Mėshirshmi. Prirja jonė ėshtė “ti fusim tė gjithė ata nė Ferr.”

Njerėzit qė e kundėrshtojnė fort kėtė mėshirė Hyjnore nuk mund tė dalin me njė moshė tė saktė tė pėrgjegjėsisė. Ata pyesin pyetje si, “Ēka nėse personi ishte shumė shpirtligė?” Pėrgjigja ėshtė, “A e di Zoti qė ky person ėshtė shpirtligė?” “Po.” “A e di Zoti qė ky person nuk meriton tė shkojė nė Parajsė?” “Po.” “Pra, ky person nuk do tė vdesė para moshės 40 vjeēare.” Aq thjeshtė. Zoti ėshtė i vetmi qė i pėrfundon jetėt tona nė kėtė tokė. Ai e din saktėsisht kush meriton tė shkojė nė Parajsė dhe kush meriton tė shkojė nė Ferr.

Kah fillimi i vitit 1989 njė njeri i quajtur Theodore Robert Bundy u ekzekutua pėr vrasjen e njė numri grash. I tėrė kombi u pajtua qė ai ishte njė prej kriminelėve mė tė kėqij nė histori. Aq shumė konsiderohej i keq sa qė ekzekutimi i tij ishte njė prej rasteve tė rralla ku kundėrshtarėt e dėnimit me vdekje nuk protestuan. Nė tė kundėrtėn, shumė njerėz nė realitet e festuan ekzekutimin e tij. Shumė gazetarė, redaktues, dhe politikanė u qanė pėr faktin qė drejtėsisė iu deshėn njėmbėdhjetė vjet pėr ta ekzekutuar Ted Bundy-in. Ata thanė qė Bundy ėshtė dashur tė jetė ekzekutuar brenda mė sė shumti gjashtė vitesh pas dėnimit tė tij. Sipas Kuranit, kjo do tė ishte dhurata mė e madhe qė cilido do tė kishte mundur t’i bėnte Bundy-it. Ai ishte 42 vjeē kur u ekzekutua. Po tė ishte ekzekutuar ai pesė vjet mė herėt, nė moshėn 37 vjeēare, ai do tė kishte shkuar drejtė e nė Parajsė, dhe ai nuk e meritoi atė.

Siē del, Bundy ishte njė prej shenjave qė Zoti na ka dhėnė neve qė tė konfirmojė qė kushdo qė vdes para moshės 40 vjeēare shkon nė Parajsė. Emri i Bundy-it, Theodore Robert Bundy, pėrbėhet nga 19 shkronja, dhe ai pranoi qė kishte vrarė 19 gra vetėm njė ditė para ekzekutimit tė tij. Kishte edhe shumė shenja tė tjera nga Zoti.

Dorėzimi i kėsaj pjese tė rėndėsishme tė informatės ėshtė njė prej pėrgjegjėsive qė mė ėshtė dhėnė mua si i Dėrguar i Zotit i Besėlidhjes. Nuk ėshtė mendimi im personal.

Vlen tė pėrmendet qė tė dy Martin Luther King-u dhe Malcolm X-i u vranė vetėm ca muaj para ditėlindjeve tė tyre 40 vjeēare.