SHTOJCA 34:

Virgjėria

 

Djemtė dhe vajzat e besimtarėve tė vėrtetė duhet tė mėsohen qė lumturia e tyre pėrgjatė jetėve tė tyre varet nė ndjekjen e ligjit tė Zotit dhe nė ruajtjen e dėlirėsisė sė tyre. Kjo do tė thotė qė ata duhet ta mbajnė veten vetėm pėr bashkėshortet/bashkėshortėt e vet, dhe tė mos e lejojnė askėnd tjetėr t’i prekė ata nė mėnyrė seksuale (23:5-6, 24:30, 33:35, 70:29-30).

Shoqėria e sotme ėshtė pėrplot joshje tė fuqishme. Nė shoqėrinė Shqiptare tė fillimit tė mileniumit tė ri, madje edhe prindėrit fillojnė tė flasin pėr ‘frajera’ pėr vajzat e tyre dhe ‘femna’ pėr djemtė e tyre. Kur ata arrijnė adoleshencėn, shumė prindėr madje edhe furnizojnė mėnyra tė ndalimit tė shtatzėnisė pėr fėmijėt e tyre. Njė pėrqindje alarmante e adoleshentėve janė seksualisht aktiv, edhe pse ata nuk janė fiziologjikisht tė pjekur, dhe pa kurrfarė kufizimesh morale. Mijėra shtatzėni tė paligjshme dhe tragjedi tė ndėrlidhura me to, plus mijėra aborte tragjike, ndodhin ēdo muaj nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Mes rrjedhojave tė kėsaj prishjeje morale janė: fėmijė pa dashje dhe pa pėrkrahje, baballarė fajtor dhe tė papėrgjegjshėm, kriminelė qė nuk kanė respekt pėr jetėt dhe pronat e njerėzve, miliona mospėrshtatjesh shoqėrore, urdhje gjenitale tė pashėrueshme, lythe gjenitale tė pashėrueshme, frėngjyza (STD-ja) dhe gonorre shkatėrrimtare, displesia, SIDA vrasėse, dhe sėmundje tė reja qė nuk janė njohur mė parė.

Ēka shumica e njerėzve nuk e dinė ėshtė qė kjo prishje morale iu kushton atyre shtrenjtė dhe ku dhemb shumė pėrgjatė jetėve tė tyre. Se ligji i vetėm qė e sundon botėn ėshtė ligji i Zotit, dhe kėto shkelje flagrante tė ligjit tė Zotit iu kushtojnė atyre me shumė vuajtje dhe probleme (20:124).

Besimtarėt e vėrtetė qė ua ndien pėr fėmijėt e vet do i kėshillojnė ata dhe t’ua kujtojnė shpesh dhe me kėmbėngulėsi (20:132) qė ta mbajnė dėlirėsinė. Kjo do tė thotė tė rrinė tė virgjėr deri nė natėn e tyre tė martesės, pastaj tė rrinė besnik ndaj tė shoqes apo tė shoqit tė vet – duke mos kryer marrėdhėnie jashtėmartesore – pėr tė mirėn dhe lumturinė e vet. Kėshilla e Zotit pėr ta mbajtur dėlirėsinė tonė, para dhe pas martesės, ėshtė nė dobi tonėn. Zoti ėshtė ai qė e ka nė dorė shėndetin, pasurinė, dhe lumturinė ose vuajtjen (53:43, 48).