SHTOJCA 35:

Drogat & alkooli

 

Nuk ka aspak kompromis, ēfarėdo qoftė ai, sa i pėrket drogave tė paligjshme dhe pijeve alkoolike; ato quhen “neveri dhe punėt e Dreqit” (5:90). Nė 2:219 dhe 5:90, shohim qė “dehėsit, bixhozi, altarėt e idhujve, dhe lojėrat e fatit” ndalohen rreptėsisht. Fjala e pėrdorur pėr dehėsit ėshtė “Khamr” nga fjala rrėnjė “Khamara” qė do tė thotė “tė mbulosh.” Pra, ēfarėdo qė mbulon ose pengon mendjen ndalohet. Kjo pėrfshinė ēfarėdo qė e ndryshon mendjen, siē ėshtė marihuana, heroina, kokaina, alkooli, hashashi, dhe ēdo gjė tjetėr qė e ndryshon mendjen.