SHTOJCA 36:

Ēfarė ēmimi duhet pėr njė komb tė madh

 

"Nėse njerėzit e shkrimit (Jahuditė, tė Krishterėt, dhe Myslimanėt) besojnė dhe mbajnė jetė tė drejtė, do t’ua heqim mėkatet e tyre dhe t’i pranojmė nė Qiellin e hareshėm. Po ta zbatonin ata Torahn, Ungjillin, dhe ēka ėshtė shpallur kėtu nga Zotėruesi i tyre, do tė kishin gėzuar furnizime nga lartė tyre, dhe nga poshtė kėmbėve tė tyre. Disa prej tyre janė tė drejtė, por shumica e tyre janė keqbėrės.” [5:65-66]

“Veē sikur njerėzit e shoqėrive tė ndryshme tė besonin dhe tė mbanin jetė tė drejtė, do tė kishim derdhur mbi ta bekime nga qielli dhe toka” [7:96]

“Zoti ėshtė Ai qė drejton lumturinė tuaj, ose vuajtjen.....Zoti ėshtė Ai qė ju bėn tė pasur ose tė varfėr.” [53:43, 48]

Njė komb qė i pėrmbahet ligjeve tė Zotit e ka tė garantuar dominim mes kombeve tė botės, fitoren, pėrparimin, dhe lumturinė (10:62-64, 16:97, 24:55, 41:30-31). Nė anėn tjetėr, njė komb qė i shkel ligjet e Zotit vetėshkakton jetė tė pėrvuajtur (20:124). Njė komb qė iu pėrmbahet ligjeve tė Zotit ėshtė i garantuar tė jetė komb madhėshtor. Kjo nuk ėshtė thjeshtė njė ėndėrr idealiste; pasi qė Zoti i ka gjėrat nė dorė (10:61), garancionet dhe premtimet e Tij kryhen. Njė komb qė iu pėrmbahet ligjeve tė Zotit karakterizohet me:

1. Liri maksimale pėr njerėzit – liri fetare, liri tė shprehjes, liri tė udhėtimit, dhe liri tė ekonomisė (2:256, 10:99, 88:21-22).

2. Tė drejta njerėzore tė garantuara pėr tė gjithė njerėzit, pa marrė parasysh racėn, ngjyrėn, besimin, gjendjen sociale, gjendjen financiare, apo pėrkatėsinė politike (5:8, 49:13).

3. Pėrparim pėr tė gjithė njerėzit. Sistemi ekonomik i Zotit bazohet nė qarkullim tė vazhdueshėm tė pasurisė, pa fajde, dhe me investime produktive. Ekonomia jo produktive siē ėshtė bixhozi, lotaria, dhe huaja me interes tė lartė nuk lejohen (2:275-7, 59:7).

4. Drejtėsi sociale pėr tė gjithė. Pėr shkak tė bamirėsisė sė obligueshme (Zeqatit), askush nuk do tė mbetet i uritur ose i pastrehė (2:215, 70:24-25, 107:1-7).

5. Sistem politik qė bazohet nė konsensus unanim. Nėpėrmjet kėshillimeve tė dyanshme dhe lirisė sė shprehjes, njėra palė e cilėsdo ēėshtje i bind tė gjithė pjesėmarrėsit nė diskutim. Rezultati pėrfundimtar ėshtė njė marrėveshje unanime, e jo mendimi i shumicės 51%-she ta ngulfat minoritetin 49%-sh (42:38).

6. Njė shoqėri qė pėrkrahė dhe mbanė standardet mė tė larta tė sjelljes morale. Do tė ketė familje tė fortė, pa alkoolizėm, pa droga ilegale, pa shtatzėni tė paligjshme, pa abort, dhe praktikisht pa shkurorėzim.

7. Kujdes maksimal pėr jetėt dhe pronat e njerėzve. Pra, nuk do tė ketė krim kundėr jetėve dhe pronave tė njerėzve.

8. Mbizotėrim i dashurisė, mirėsjelljes, paqes, dhe respektit tė dyanshėm mes njerėzve, dhe ndėrmjet kėtij kombi dhe shoqėrive tė tjera tė botės (3:110, 60:80-9).

9. Mbrojtja e ambientit garantohet nėpėrmjet ruajtjes dhe ndalimit tė praktikave tė shpėrdorimit (30:41).