SHTOJCA 37:

E drejta penale

 

Nėse njė vjedhės vjedh njėmijė lek nga ti, dhe ata e fusin atė nė burg, ēka pėrfiton ti? Nėse vjedhėsi ka bashkėshorte dhe fėmijė, cili ėshtė krimi i tyre? Pse duhet ata tė grabiten larg nga babai i tyre?

Kurani e zgjedhė kėtė problem, si edhe problemet e ndėrlidhura me sistemin e drejtėsisė penale qė mbizotėron nė botėn e sotshme.

 

Barazia ėshtė ligji [2:178-179]

Sipas tė drejtės penale Kuranore, vjedhėsi qė shpallet fajtor pėr vjedhjen e njėmijė lekėve nga ti duhet tė punojė pėr ty derisa tė kompensohesh krejtėsisht pėr njėmijė lekėt qė i ke humbur, plus dėmit dhe bezdisė qė vjedhja ka mundur tė tė shkaktojė. Nė tė njėjtėn kohė, bashkėshortja dhe fėmijėt e pafajshėm tė vjedhėsit nuk ka nevojė tė heqin dorė nga burri i saj, dhe sistemi i shtrenjtė i burgjeve eliminohet. Burgimi ėshtė ndėshkim i egėr dhe jonjerėzor qė ėshtė vėrtetuar i padobishėm pėr tė gjithė qė kanė tė bėjnė me tė.

Pėrkundėr besimit tė zakonshėm, dora e vjedhėsit tė mos cungohet. Lavdi Zotit pėr mėshirėn e Tij dhe mrekullinė matematikore tė Tij nė Kuran, ne tash e dimė qė dora e vjedhėsit ka pėr tu shėnuar. Shėnimi i dorės sė vjedhėsit thuhet nė 5:38. Numrat e sures dhe strofave japin shumėn 5+38 = 43. Vendi tjetėr nė Kuran ku “dora prehet” gjendet nė 12:31. Kjo ėshtė ku i shohim gratė qė e admiruan Jozefin aq shumė, sa qė “i prenė” duart e tyre. Qartazi, ata nuk i cunguan duart e tyre. Askush nuk mund ta bėjė atė. Numrat e sureve dhe strofave japin shumėn 12+31, shuma e njėjtė si nė 5:38. Kjo jep konfirmim matematikor qė ligji Kuranor bėn thirrje pėr shėnimin e dorės sė vjedhėsit, e jo cungimin e saj. Konfirmim shtesė matematikor jepet: 19 strofa pas 12:31, shohim “prerjen e dorės” pėrsėri. Dėnimi nė Islam (Nėnshtrim) bazohet nė barazi dhe trysni shoqėrore (2:178, 5:38, 24:2).

Blasfemia e quajtur “Hadith & Suna” ka themeluar gurėzimin pėr vdekje si ndėshkim pėr kurorėshkelėsit-et. Ky nuk ėshtė ligji i Zotit. Siē thuhet nė 24:2, ndėshkimi pėr marrėdhėnie jashtėmartesore ėshtė fshikullimi nė publik; njėqind fshikullima simbolike. Siē u theksua mė lartė, ndėshkimi themelor ėshtė trysnia shoqėrore dhe skandalizimi i kriminelit. Fshikullimi nė publik e arrin kėtė synim.

Kur kemi tė bėjmė me vrasje, Kurani dekurajon kategorikisht dėnimin me vdekje (2:179). “I liri pėr tė lirin, skllavi pėr skllavin, dhe femra pėr femrėn” (2:178). Pėr shkak tė zemėrngushtėsisė dhe padrejtėsisė sė njerėzve, shumė njerėz madje as nuk mund ta paramendojnė ēka thotė ky ligj Kuranor. Ata refuzojnė tė pranojnė urdhrin e qartė qė barazia e saktė duhet tė zbatohet – nėse njė grua e vret njė burrė, ose njė burrė vret njė grua, ose njė skllav vret njė person tė lirė, ose njė person i lirė vret njė skllav, dėnimi me vdekje nuk mund tė zbatohet. Kurani parapėlqen qė vrasėsi ta kompensojė familjen e viktimės. Nėse e vrasim vrasėsin, kjo nuk e sjell prapa viktimėn, e as nuk ka dobi familja e viktimės nga ekzekutimi (vrasja) e vrasėsit. Kompensimi, megjithatė, duhet tė jetė i mjaftueshėm pėr tė qenė parandalues tmerrues pėr tė tjerėt. Nė Islam (Nėnshtrim), viktima dhe/ose familja e viktimės janė gjykatėsit pėr tė gjitha krimet; ata vendosin ēfarė duhet tė jetė dėnimi nėn mbikėqyrjen e njė personi qė e njeh Kuranin.