SHTOJCAT E PĖRKTHIMIT TĖ KURANIT

Deklarata

Hyrja

Shtojca 1:  “Njėra prej mrekullive mė tė mėdha” [74:35]

Shtojca 2:  I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes

Shtojca 3:  E bėmė Kuranin tė lehtė [54:17]

Shtojca 4:  Pse u shpall Kurani nė gjuhėn arabe?

Shtojca 5:  Parajsa dhe Ferri

Shtojca 6:  Madhėshtia e Zotit

Shtojca 7:  Pse u krijuam?

Shtojca 8:  Miti i ndėrmjetėsimit

Shtojca 9:  Ibrahimi: I dėrguari fillestar i Islamit

Shtojca 10:  Pėrdorimi i shumėsit nga Zoti

Shtojca 11:  Dita e ringjalljes

Shtojca 12:  Roli i profetit Muhamed

Shtojca 13:  Shtylla e parė e Islamit (Nėnshtrimit): "La Ilahe Ila Allah"

Shtojca 14:  Paracaktimi

Shtojca 15:  Detyrat fetare: Dhuratė nga Zoti

Shtojca 16:  Ndalesat ushqimore

Shtojca 17:  Vdekja

Shtojca 18:  Kurani: Krejt ēka tė duhet pėr shpėtim

Shtojca 19:  Hadithi & Suna: Shpikje dreqnore

Shtojca 20:  Kurani: Si asnjė libėr tjetėr

Shtojca 21:  Dreqi: Engjėll i rėnė

Shtojca 22:  Jezusi

Shtojca 23:  Rendi kronologjik i shpalljes

Shtojca 24:  Futja e duarve nė fjalėn e Zotit

Shtojca 25:  Fundi i botės

Shtojca 26:  Tre tė dėrguarit e Islamit

Shtojca 27:  Kush ėshtė Zoti yt?

Shtojca 28:  Muhamedi shkroi shpalljet e Zotit me dorėn e vet

Shtojca 29:  Bismilahi qė mungon

Shtojca 30:  Poligamia

Shtojca 31:  Evolucioni: I drejtuar hyjnisht

Shtojca 32:  Mosha vendimtare 40 vjeēare

Shtojca 33:  Pse dėrgoi Zoti tė dėrguar tani?

Shtojca 34:  Virgjėria

Shtojca 35:  Drogat & alkooli

Shtojca 36:  Ēfarė ēmimi njė komb i madh

Shtojca 37:  E drejta penale

Shtojca 38:  19: Nėnshkrimi i Krijuesit

 

 

 

NĖNSHTRIMI (ISLAMI)

Shtyllat e Islamit (Video)

Parimet e Lutjes Muslimane (Video)

Parimet e lutjes sė tė premtes-xhumasė (Video)

 

 

 

INFORMATA SHTESĖ RRETH NĖNSHTRIMIT

Video

Kurani, Hadithi, dhe Islami (Libėr)

Kompjuteri flet: Porosia e Zotit pėr mbarė botėn (Libėr)

Si tė zbatohen lutjet e kontaktit-namazi (fletushkė)

Pėrkthimet e Kuranit nė Gjuhėn Shqipe

Anglisht: masjidtucson.org

 

 

 

 

E-mail: xhamiashqiptare@gmail.com