Surja 1:  Ēelėsi (El-Fatihah)

[1:1] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit.*

[1:2] Lavdi Zotit, Zotėruesit tė gjithėsisė.

[1:3] Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit.

[1:4] Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit.

[1:5] Vetėm Ty tė adhurojmė, vetėm Ty tė kėrkojmė ndihmė.

[1:6] Udhėzona nė rrugėn e drejtė;

[1:7] nė rrugėn e atyre qė i bekove, e jo tė atyre qė merituan zemėrim, e as tė humburve.

 

 

 

*1:1 Strofa e parė nė Kuran paraqet themelin mbi tė cilin njė mrekulli matematikore mbinjerėzore e bazuar nė numrin 19 ndėrtohet. Kjo thėnie e rėndėsishme pėrbėhet nga 19 shkronja arabe, dhe ēdo fjalė nė tė ndodhet nė tėrė Kuranin nė shumėfisha tė 19-tės. (shih Shtojcat 1 & 29 pėr detajet).

*1:1-7 Surja 1 ėshtė dhuratė e Zotit pėr ne qė tė vendosim kontakt me Tė pėrmes Lutjeve tė Kontaktit, pėrditė. Ky fakt mbėshtetet nga njė kompozicion matematikor tronditės, me kuptueshmėri tė thjeshtė por imitim tė pamundur qė sfidon matematikanėt mė tė mėdhenj nė tokė, dhe i ndalė; ėshtė pėrtej aftėsive njerėzore:

(1) Numri i sures, i pasuar nga numrat e strofave, njėri pas tjetrit, japin 1 1 2 3 4 5 6 7. Ky numėr ėshtė shumėfish i 19-tės.

(2) Nėse e zėvendėsojmė numrin e shkronjave pėr strofė nė vend tė numrave tė strofave, atėherė del numri 1  19 17 12 11 19 18 43. Ky numėr ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės.

(3) Nėse fusim vlerėn totale germore tė ēdo strofe, atėherė del numri 1 19 786 17 581 12 618 11 241 19 836 18 1072 43 6009. Ky numėr ėshtė shumėfish i 19-tės.

Nr. i Strofės        Nr. i Shkronjave       Vlera Germore

1              19                786

2              17                581

3              12                618

4              11                241

5              19                836

6              18                1072

7              43                6009

Totalet      139              10143

(4) Numri i  paraqitur mė lart pėrfshinė tė gjitha parametrat e Sures 1 dhe pėrbėhet nga 38 shifra (19x2).

(5) Vlen tė pėrmendet se ky numėr 38 shifror ėshtė i plotpjesėtueshėm me 19 edhe kur i shkruajmė pėrbėrėsit e tij nė anėn e kundėrt, nga djathtas majtas, siē e praktikojnė arabėt. Pra, 6009 43 1072 18 836 19 241 11 618 12 581 17 786 19 1 ėshtė gjithashtu shumėfish i 19-tės.

(6) Dukuritė matematikore tė pėrmendura mė lartė janė pjesė e shumė fenomeneve tė jashtėzakonshme matematikore pėr t’i konfirmuar tė gjitha detajet e pesė Lutjeve tė pėrditshme tė Kontaktit. (Shtojca 15).

(7) Mė shumė dukuri mahnitėse jepen nė Shtojcėn Njė. Pra, lexuesit i dorėzohet, qė nė hyrje, provė materiale qė ky ėshtė lajmi i Zotit pėr botėn.