Surja 114:  Njerėzit (El-Nas)

[114:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[114:1] Thuaj, “Kėrkoj strehim nė Zotėruesin e njerėzve.

[114:2] "Mbretin e njerėzve.

[114:3] "Zotin e njerėzve.

[114:4] "Nga tė kėqijat e pėshpėritėsve tinėzar.

[114:5] "Qė pėshpėrisin nė gjokset e njerėzve.

[114:6] "Qofshin nga xhinėt, ose njerėzit.”

*Pra, pėrsėritja totale e fjalės “Zot” (Allah) pėrgjatė Kuranit ėshtė 2698 herė, 19x142. Aq mė shumė, nėse mbledhim numrat e strofave kudo qė fjala “Zot” ndodhet, shuma del tė jetė 118123, gjithashtu shumėfish i 19-tės (118123 = 19 6217). Hollėsitė e hartimit tė veēantė matematikor tė Kuranit jepen nė Shtojcat 1, 2, 24, 25, 26, dhe 29.