Surja 16:  Bleta (En-Nahl)

[16:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[16:1] Urdhri i Zotit tashmė ėshtė lėshuar (dhe ēdo gjė tashmė ėshtė shkruar), prandaj mos e ngutni.* Qoftė i madhėruar Ai; Mė i Larti, larg nga ndonjė idhull qė ata ngritin.

*16:1 Ēdo gjė tashmė ėshtė regjistruar (57:22). Shih gjithashtu Shtojcėn 14.

[16:2] Ai zbret engjėjt me shpalljet, qė ēojnė urdhrat e Tij, te kushdo qė Ai zgjedhė nga mesi i shėrbėtorėve tė Tij: “Tė predikoni qė nuk ka asnjė zot tjetėr pėrkrah Meje; Tė mė keni dronė Mua.”

[16:3] Ai krijoi qiejt dhe tokėn pėr njė qėllim specifik. Ai ėshtė fort Lart, larg nga ndonjė idhull qė ata ngritin.

[16:4] Ai krijoi njeriun nga njė pikėl, pastaj ai bėhet armik i flaktė.

[16:5] Dhe Ai krijoi bagėtinė pėr ju, pėr t’ju furnizuar me ngrohtėsi, dhe shumė dobi tė tjera, si dhe pėr ushqim.

[16:6] Ato gjithashtu ju furnizojnė me luks gjatė rehatisė suaj, dhe kur udhėtoni.

Bekimet e Zotit

[16:7] Dhe ata bartin ngarkesat tuaja nė toka nė tė cilat nuk do tė kishit mundur tė arrini pa vėshtirėsi tė madhe. Padyshim, Zotėruesi juaj ėshtė i Dhembshėm, i Mėshirshmi.

[16:8] Dhe (Ai krijoi) kuajt, mushkat, gomarėt pėr ju t’i ngisni, dhe pėr salltanet. Aq mė tepėr, Ai krijon ēka ju nuk dini.

[16:9] Zoti tregon rrugėt, duke pėrfshirė edhe tė gabueshmet. Po tė donte Ai, do tė kishte mundur t’ju udhėzonte tė gjithėve.

[16:10] Ai zbret nga qielli ujė pėr pijen tuaj, dhe pėr tė rritur lisa pėr dobinė tuaj.

[16:11] Me tė, Ai rritė pėr ju tė mbjellat, ullinj, palma hurmash, hardhi, dhe tė gjitha llojet e frutave. Kjo ėshtė provė (e mjaftueshme) pėr njerėzit qė mendojnė.

[16:12] Dhe Ai parashtron, nė shėrbimin tuaj, natėn dhe ditėn, si dhe diellin dhe hėnėn. Gjithashtu, yjet janė tė parashtruar me urdhrin e Tij. Kėto janė prova (tė mjaftueshme) pėr njerėzit qė kuptojnė.

[16:13] Dhe (Ai krijoi) pėr ju nė tokė gjėra ngjyrash tė ndryshme. Kjo ėshtė provė (e mjaftueshme) pėr njerėzit qė janė tė vėmendshėm.

[16:14] Dhe Ai parashtroi detin pėr t’ju shėrbyer; ju hani prej tij mish tė butė, dhe nxirrni stoli qė i mbani. Dhe i shihni anijet duke u endur nėpėr tė pėr dobitė tuaja komerciale, pėrderisa i kėrkoni dhuratat e Tij, qė tė mund tė jeni mirėnjohės.

[16:15] Dhe Ai vuri stabilizues (male) nė tokė, se mos gremiset me ju, si dhe lumenj dhe rrugė, qė tė mund tė udhėzoheni.

[16:16] Dhe shenja, si dhe yjet; pėr tu pėrdorur pėr orientim.

[16:17] A ėshtė Ai qė krijon si ai qė nuk krijon? A nuk do tė merrni vesh?

[16:18] Nėse i numėroni bekimet e Zotit, nuk ka shanse qė t’i pėrfshini tė gjitha. Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshmi.

[16:19] Dhe Zoti di ēfarėdo qė fshihni dhe ēfarėdo qė deklaroni.

Tė shenjtėt dhe profetėt e vdekur

[16:20] Sa pėr idhujt qė ata ngritin pėrkrah Zotit, ata nuk krijojnė asgjė; vetė ishin tė krijuar.

[16:21] Ata janė tė vdekur, jo tė gjallė, dhe nuk e kanė idenė si dhe kur do tė ringjallen.

[16:22] Zoti juaj ėshtė njė zot. Sa pėr ata qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė, zemrat e tyre nuk e pranojnė, dhe janė mendjemėdhenj.

[16:23] Absolutisht, Zoti di ēfarėdo qė fshehin dhe ēfarėdo qė deklarojnė. Ai nuk i do ata qė janė mendjemėdhenj.

[16:24] Kur ata pyeten, “Ēka mendoni pėr kėto shpallje nga Zotėruesi juaj,” thonė, “Pėrralla tė moēme.”

[16:25] Ata do tė mbahen pėrgjegjės pėr mėkatet e tyre nė Ditėn e Ringjalljes, tė gjithė ata, plus pėr mėkatet e tė gjithė atyre qė i ēorientuan me paditurinė e tyre. Ēfarė barre e tmerrshme!

[16:26] Tė tjerė si ata kanė planifikuar nė tė kaluarėn, dhe si pasojė, Zoti shkatėrroi ndėrtesat e tyre nė themel, duke e bėrė tavanin tė bie mbi ta. Ndėshkimi i goditi ata kur mė sė paku e prisnin.

[16:27] Pastaj, nė Ditėn e Ringjalljes, Ai do i turpėrojė ata dhe tė pyesė, “Ku janė ortakėt e mi qė ju i kishit ngritur pėrkrah Meje, dhe mė kishit kundėrshtuar pėr hatėr tė tyre?” Tė bekuarit me dituri do tė thonė, “Sot, turpi dhe vuajtja iu kanė rėnė mosbesimtarėve.”

Vdekje pėr mosbesimtarėt

[16:28] Engjėjt i vėnė ata nė vdekje pėrderisa janė nė rrugė tė gabuar. Atėherė ata mė nė fund nėnshtrohen, dhe thonė, “Nuk kemi bėrė asgjė tė keqe!” Jo. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr gjithēka qė keni bėrė.

[16:29] Prandaj, hyni nė portat e Ferrit, ku qėndroni pėrgjithmonė. Ēfarė fati i tmerrshėm pėr mendjemėdhenjtė.

Besimtarėt nuk vdesin vėrtetė*

[16:30] Sa pėr tė drejtit, kur ata pyeten, “Ēka mendoni pėr kėto shpallje prej Zotėruesit tuaj,” thonė, “Tė mira.” Pėr ata qė ēojnė jetė tė drejtė, lumturi; e vendbanimi i Pėrjetėsisė ėshtė edhe mė i mirė. Ēfarė vendbanimi i mirė pėr tė drejtit.

[16:31] Kopshtet e Edenit janė tė rezervuara pėr ta, ku rrjedhin lumenj. Ata kanė ēfarėdo qė dėshirojnė aty. Zoti kėshtu i shpėrblen tė drejtit.

Ata shkojnė drejt e nė Parajsė

[16:32] Engjėjt i pėrfundojnė jetėt e tyre pėrderisa janė tė drejtė, duke thėnė, “Paqe qoftė mbi ju. Hyni (tani) nė Parajsė si shpėrblim pėr punėt tuaja.”*

*16:30-32 Tė drejtit shijojnė vetėm vdekjen e parė, e cila tashmė ėshtė pėrjetuar nga tė gjithė ne (shih 44:56). Nė fund tė afatit tė tyre nė kėtė botė, engjėjt e vdekjes thjeshtė i ftojnė ata tė vazhdojnė jetėn nė Parajsėn ku Ademi dhe Eva dikur jetuan (2:154, 3:169, 8:24, 22:58, 36:26-27).

Mosbesimtarėt

[16:33] A po presin ata qė engjėjt tė vinė te ta, ose t’i vij koha gjykimit tė Zotėruesit tėnd? Ata para tyre bėnė tė njėjtėn gjė. Zoti nuk ėshtė Ai qė iu bėri keq; janė ata qė i bėnė keq shpirtrave tė vet.

[16:34] Ata kanė vetėshkaktuar pasojat e punėve tė tyre tė kėqija, dhe pikėrisht ato gjėra qė i pėrqeshėn iu kthyen atyre pėr t’i kapluar.

Arsyetim i famshėm

[16:35] Adhuruesit e idhujve thonė, “Sikur tė donte Zoti, nuk do tė adhuronim idhuj pėrveē Tij, as ne as prindėrit tanė. As nuk do tė ndalonim asgjė pėrveē ndalesave tė Tij.” Ata para tyre e kanė bėrė tė njėjtėn gjė. A mund tė dėrguarit tė bėjnė ndonjė gjė pos pėrēimit tė krejt lajmit?

[16:36] Kemi dėrguar tė dėrguar te secila shoqėri, duke thėnė, “Ta adhuroni Zotin, dhe t’i shmangeni idhujtarisė.” Mė pas, disa u udhėzuan nga Zoti, pėrderisa tė tjerėt u parashtruan nė humbje. Enduni nėpėr tokė dhe vėreni pasojat pėr refuzuesit.

[16:37] Pa marrė parasysh sa mundoheni t’i udhėzoni, Zoti nuk i udhėzon ata qė Ai i ka parashtruar nė humbje. Pra, askush nuk mund t’iu ndihmojė atyre.

Thellė nė mendjet e tyre

[16:38] Bėnė be solemnisht nė Zotin: “Zoti nuk do i ringjallė tė vdekurit.” Por jo! I tillė ėshtė premtimi i pakthyeshėm i Tij, por shumica e njerėzve nuk dinė.

[16:39] Ai pastaj do t’ua tregojė tė gjithėve tė gjitha gjėrat pėr tė cilat u grindėn, dhe do i lė ata qė nuk besuan ta dinė qė ishin gėnjeshtarė.

Pėr t’i ringjallur tė vdekurit

[16:40] Pėr tė bėrė diēka, ne thjeshtė i themi, “Ji,” dhe ėshtė.

[16:41] Ata qė emigruan pėr hatėr tė Zotit, pėr shkak se u keqtrajtuan, ne patjetėr do iu japim banesė tė mirė nė kėtė botė, dhe shpėrblimi i Pėrjetėsisė ėshtė madje edhe mė i madh, veē sikur ta dinin.

[16:42] Kjo ėshtė pėr shkak se ata kėmbėngulin me durim, dhe kanė besim nė Zotėruesin e tyre.

[16:43] Nuk dėrguam para teje pėrveē burra qė i frymėzuam. Pyetni ata qė dinė shkrimin, nėse nuk e dini.

[16:44] I furnizuam ata me prova dhe shkrim. Dhe tė zbritėm ty kėtė lajm, pėr tė shpallur pėr njerėzit ēdo gjė qė ėshtė zbritur te ta, mbase do tė pasqyrojnė.

[16:45] A garantojnė ata qė planifikojnė planifikime djallėzore qė Zoti nuk do e bėjė tokėn t’i gėlltisė, ose qė ndėshkimi nuk do iu vij atyre kur mė sė paku e presin?

[16:46] Mund t’i godasė ata pėrderisa janė nė gjumė; nuk mund tė shpėtojnė.

[16:47] Ose mund t’i godasė ata pėrderisa janė duke e pritur me frikė. Zotėruesi yt ėshtė i Dhembshėm, i Mėshirshmi.

[16:48] A nuk i kanė parė tė gjitha gjėrat e krijuara nga Zoti? Hijet i rrethojnė djathtas e majtas, nė nėnshtrim tė plotė ndaj Zotit, dhe me vullnet.

[16:49] Zotit i pėrulet ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė – ēdo krijesė – dhe po ashtu bėjnė edhe engjėjt; pa as mė tė voglėn mendjemadhėsi.*

*16:49 Trupi i njeriut, qoftė i takoi njė besimtari ose mosbesimtari, i nėnshtrohet Zotit; rrahjet e zemrės, dhe lėvizja e mushkėrive ilustrojnė kėtė nėnshtrim.

[16:50] Ata ia kanė dronė Zotėruesit tė tyre mbi ta, dhe bėjnė ēka urdhėrohen tė bėjnė.

[16:51] Zoti ka shpallur: “Mos i adhuroni dy zota; ėshtė vetėm njė zot. Tė ma keni dronė vetėm Mua.”

[16:52] E Atij ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe tokė dhe prandaj, feja t’i kushtohet absolutisht vetėm Atij. A do tė adhuronit tjetėr pos Zotit?

[16:53] Ēfarėdo bekimi qė gėzoni ėshtė prej Zotit. Prapėseprapė, kur vetėshkaktoni ndonjė fatkeqėsi menjėherė i ankoheni Atij.

[16:54] Prapėseprapė, sapo Ai lehtėson fatkeqėsinė tuaj, disa prej jush riktheheni nė adhurim idhujsh.

[16:55] Le tė mos besojnė nė ēka iu kemi dhėnė atyre. Vazhdoni dhe kėnaquni pėrkohėsisht; patjetėr do e merrni vesh.

[16:56] Ata caktojnė pėr idhujt e tyre qė i ngritin nga padituria, njė hise tė furnizimeve qė kemi dhuruar mbi ta. Pasha Zotin, do tė mbaheni pėrgjegjės pėr shpikjet tuaja.

Njėanshmėri fanatike kundėr foshnjave vajza

[16:57] Ata madje i caktojnė vajza Zotit, i madhėruar qoftė Ai, pėrderisa ata parapėlqejnė pėr vete atė qė dėshirojnė.

[16:58] Kur njė prej tyre kupton qė ka foshnje vajzė, fytyra e tij bėhet e errėsuar me pikėllim tronditės.

[16:59] I turpėruar, ai fshihet nga njerėzit, pėr shkak tė lajmit tė keq qė i ėshtė dhėnė. Ai madje edhe mendon: a ta mbaj foshnjėn kundėr dėshirės, apo ta varrosė nė dhe. I trishtueshėm vėrtetė ėshtė gjykimi i tyre.

[16:60] Ata qė nuk besojnė nė Pėrjetėsi janė shembulli mė i keq, pėrderisa Zotit i pėrkasin shembujt mė madhėshtor. Ai ėshtė i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.

Mėkati fillestar

[16:61] Po t’i ndėshkonte Zoti njerėzit pėr shkeljet e tyre, Ai do tė kishte asgjėsuar ēdo krijesė nė tokė. Por ai u jep afat atyre pėr njė kohė specifike, tė paracaktuar. Kur afatit tė tyre i vjen fundi, ata nuk mund ta shtynė as pėr njė orė, as ta shpejtojnė.

[16:62] Ata i mveshin Zotit ēka nuk iu pėlqen vet atyre, pastaj e shprehin gėnjeshtrėn me gjuhėt e tyre kinse janė tė drejtė! Pa asnjė dyshim, kanė vetėshkaktuar Ferr, se kanė ngritur krye.

[16:63] Pasha Zotin, kemi dėrguar (tė dėrguarė) te shoqėritė para teje, por djalli i zbukuroi punėt e tyre nė sytė e tyre. Si pasojė, ai tash ėshtė zotėrues i tyre, dhe ata kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.

[16:64] E kemi shpallur kėtė shkrim te ti, pėr t’iu shpjeguar atyre gjėrat pėr tė cilat grinden, dhe pėr tė furnizuar udhėzim dhe mėshirė pėr njerėzit qė besojnė.

Prova shtesė nga Zoti

[16:65] Zoti zbret nga qielli ujė pėr tė ngjallur tokėn pasi tė ketė vdekur. Kjo duhet tė jetė provė (e mjaftueshme) pėr njerėz qė dėgjojnė.

[16:66] Dhe nė bagėtinė ka mėsim pėr ju: ju furnizojmė me njė pije nga barqet e tyre. Nga mes ushqimit tė tretur dhe gjakut, merrni qumėsht tė pastėr, tė shijshėm pėr pirėsit.

[16:67] Dhe nga frutat e palmave tė hurmave dhe hardhive prodhoni dehės, si dhe furnizime tė mira. Kjo duhet tė jetė provė (e mjaftueshme) pėr njerėz qė kuptojnė.

Bleta

[16:68] Dhe Zotėruesi yt e frymėzoi bletėn: ndėrto shtėpi nė male dhe lisa, dhe nė (zgjojet) qė ata ndėrtojnė.

[16:69] Pastaj ha nga tė gjitha frutat, duke ndjekur pėrcaktimin e Zotėruesit tėnd, saktėsisht. Nga barqet e tyre del pije ngjyrash tė ndryshme, ku ka shėrim pėr njerėzit. Kjo duhet tė jetė provė (e mjaftueshme) pėr njerėzit qė pasqyrojnė.*

*16:69 Pėrveē vlerės sė ditur ushqimore tė saj, mjalti ėshtė vėrtetuar shkencėrisht si ilaē shėrues i alergjive dhe sėmundjeve tė tjera tė caktuara.

[16:70] Zoti ju krijoi, pastaj Ai i pėrfundon jetėt tuaja. Ai lė disa prej jush deri nė moshėn mė tė vjetėr, vetėm pėr ta kuptuar qė ka njė kufi nė njohurinė qė ata mund ta fitojnė. Zoti ėshtė i Gjithėdijshėm, i Gjithėfuqishėm.

Asnjė ortak me Zotin

[16:71] Zoti ka furnizuar pėr disa prej jush mė shumė se pėr tė tjerėt. Atyre qė u jepet me bollėk nuk do t’ua jepnin pronat e tyre nėnrenditėsve tė tyre deri nė atė shkallė sa qė t’i bėnin ata ortakė. A do tė hiqnin dorė ata nga bekimet e Zotit?*

*16:71 Nėse njerėzit nuk do tė hiqnin dorė nga fuqia e tyre deri nė atė shkallė, pse presin ata qė Zoti ta bėjė kėtė, dhe tė krijojė ortakė pėr Veten?

[16:72] Dhe Zoti krijoi pėr ju tė shoqe nga vetė ju, dhe prodhoi pėr ju nga tė shoqet tuaja fėmijė dhe nipa, dhe ju furnizoi me furnizime tė mira. A duhet tė besojnė ata nė gėnjeshtėr, dhe tė bėhen mosmirėnjohės pėr bekimet e Zotit?

Adhurimi i idhujve: Budallallėk

[16:73] Prapėseprapė, ata adhurojnė pėrkrah Zotit ēka nuk posedon asnjė furnizim pėr ta nė qiej, as nė tokė, as nuk mund t’i furnizojė ata me asgjė.

[16:74] Prandaj, mos ia tregoni ju shembujt Zotit; Zoti di pėrderisa ju nuk dini.

Besimtari i pasur mė i mirė se besimtari i varfėr

[16:75] Zoti pėrmendė shembullin e njė skllavi qė ėshtė i zotėruar, dhe ėshtė krejtėsisht i pafuqi, nė krahasim me dikė qė e bekuam me furnizime tė mira, prej tė cilave ai jep bamirėsi fshehtė dhe publikisht. A janė tė barabartė? Lavdi Zotit, shumica e tyre nuk dinė.

[16:76] Dhe Zoti pėrmendė shembullin e dy burrave: njėri ėshtė memec, i mungon aftėsia pėr tė bėrė diēka, ėshtė krejtėsisht i varur nė zotėrinė e tij – nė cilindo drejtim qė e dėrgon ai nuk mund tė prodhojė asgjė tė mirė. A ėshtė ai i barabartė me dikė qė sundon me drejtėsi, dhe ėshtė i udhėzuar nė rrugėn e drejtė?

Kjo jetė ėshtė shumė e shkurtė

[16:77] E Zotit ėshtė e ardhmja e qiejve dhe tokės. Sa i pėrket Atij, Ora ėshtė afėr sa ēel e mbyll sytė, ose edhe mė afėr. Zoti ėshtė i Gjithėfuqishėm.

[16:78] Zoti ju nxori nga barqet e nėnave tuaja pėrderisa nuk dinit asgjė, dhe Ai ju dha dėgjimin, shikimin, dhe trutė, qė tė mund tė jeni mirėnjohės.

[16:79] A nuk i shohin zogjtė qė vihen nė fluturim nė atmosferė tė qiellit? Askush nuk i mbanė ata lart nė ajėr pėrveē Zotit. Kjo duhet tė jetė provė (e mjaftueshme) pėr njerėzit qė besojnė.

[16:80] Dhe Zoti furnizoi pėr ju shtėpi tė palėvizshme ku mund tė jetoni. Dhe furnizoi pėr ju shtėpi tė lėvizshme tė bėra nga lėkurat e bagėtive, qė tė mund t’i pėrdorni kur udhėtoni, dhe kur qetėsoheni. Dhe nga leshi, gėzofi, dhe flokėt e tyre, ju bėni orendi dhe lukse pėr njė kohė tė shkurtėr.

[16:81] Dhe Zoti furnizoi pėr ju hije me gjėra tė cilat i krijoi Ai, dhe furnizoi pėr ju strehė nė male, dhe furnizoi pėr ju veshje qė ju mbrojnė nga tė nxehtit, dhe veshje qė ju mbrojnė kur luftoni nė luftėra. Ai kėshtu i pėrkryen bekimet e Tij mbi ju, qė tė mund tė nėnshtroheni.

[16:82] Nėse prapėseprapė kthehen prapa, atėherė misioni yt i vetėm ėshtė dorėzimi i qartė (i lajmit).

Mosbesimtarėt mosmirėnjohės

[16:83] Ata tėrėsisht i njohin bekimet e Zotit, pastaj i mohojnė; shumica e tyre janė mosbesimtarė.

Nė Ditėn e Ringjalljes

[16:84] Do tė vij dita kur ngrisim nga secila shoqėri njė dėshmitar, pastaj ata qė nuk besuan nuk do tė lejohen (tė flasin), as nuk do tė shfajėsohen.

[16:85] Kur ata qė shkelėn e shohin ndėshkimin, do tė jetė tepėr vonė; nuk do iu zbutet, as nuk do iu shtyhet afati.

Idhujt bėjnė hasha idhujtarizuesit e tyre

[16:86] Dhe kur ata qė bėnė adhurim idhujsh shohin idhujt e tyre, do tė thonė, “Zotėruesi ynė, kėta janė idhujt qė i kishim ngritur pėrkrah Teje.” Idhujt pastaj do tė ballafaqohen me ta dhe tė thonė, “Ju jeni gėnjeshtarė.”

[16:87] Ata do i nėnshtrohen totalisht Zotit nė atė ditė, dhe idhujt qė ata kishin shpikur do i bėjnė hasha.

[16:88] Pėr ata qė nuk besojnė dhe zmbrapsin nga rruga e Zotit, e shtojmė ndėshkimin e tyre me mė shumė ndėshkim, pėr shkak tė shkeljeve tė tyre.

[16:89] Do tė vij dita kur do ngrisim nga secila shoqėri njė dėshmitar nga mesi i tyre, dhe tė sjellim ty si dėshmitar tė kėtyre njerėzve. Kemi shpallur te ti kėtė libėr pėr tė furnizuar shpjegime pėr ēdo gjė, dhe udhėzim, dhe mėshirė, dhe lajm tė mirė pėr tė nėnshtruarit.

[16:90] Zoti pėrkrahė drejtėsi, bamirėsi dhe kujdes ndaj tė afėrmve. Dhe Ai ndalon tė keqen, vesin, dhe shkeljen. Ai ju ndriēon, qė tė mund tė jeni tė vėmendshėm.

Ta mbash fjalėn

[16:91] Ta pėrmbushni besėlidhjen tuaj me Zotin kur bėni njė besėlidhje tė tillė. Tė mos i shkelni betimet pasi qė tė betoheni (nė Zotin) qė do i zbatoni, se e keni bėrė Zotin garantues pėr ju. Zoti di ēdo gjė qė bėni.

[16:92] Mos u bėni si thurėsja qė e shthur thurjen e fortė tė saj nė grupe fijesh tė holla. Ky ėshtė shembulli i juaj nėse i shpėrdoroni betimet pėr tė pasur epėrsi mbi njėri tjetrin. Nėse njė grup ėshtė mė i madh se tjetri, Zoti kėshtu ju vė nė test. Ai padyshim do t’ju tregojė nė Ditėn e Ringjalljes ēdo gjė pėr tė cilėn ishit grindur.

[16:93] Po tė donte Zoti, Ai do tė kishte mundur tė ju bėjė njė asamble. Por Ai dėrgon nė humbje kėdo qė zgjedhė tė shkojė nė humbje, dhe Ai udhėzon kėdo qė dėshiron tė jetė i udhėzuar.* Ju padyshim do tė pyeteni pėr ēdo gjė qė keni bėrė.

*16:93 Zoti i njeh besimtarėt e vėrtetė mes nesh qė meritojnė tė shpengohen. Nė pėrputhje me kėtė, Ai i udhėzon ata, pėrderisa i lė jashtė ata qė zgjedhin tė mos besojnė.

Shkelja e betimit: Shkelje serioze

[16:94] Mos i keqpėrdorni betimet mes jush, se mos rrėshqitni mbrapa pas pėrforcimit tė kėmbėve tuaja, pastaj vetėshkaktoni vuajtje. E tillė ėshtė pasoja e zmbrapsjes nga rruga e Zotit (duke vėnė shembull tė keq); ju vetėshkaktoni ndėshkim tė tmerrshėm.

[16:95] Mos i shitni betimet tuaja para Zotit shkurt. Ēka Zoti posedon ėshtė shumė mė e mirė pėr ju, veē sikur ta dinit.

[16:96] Ēka ju posedoni harxhohet, por ēka Zoti posedon zgjatė pėrgjithmonė. Ne padyshim do i shpėrblejmė ata qė durojnė me kėmbėngulje; do i shpėrblejmė ata pėr punėt e tyre tė drejta.

Lumturi e garantuar tash dhe pėrgjithmonė

[16:97] Kushdo qė punon drejtėsi, mashkull ose femėr, pėrderisa beson, ne patjetėr do i dhurojmė jetė tė lumtur nė kėtė botė, dhe patjetėr do t’ua paguajmė shpėrblimin e plotė (nė Ditėn e Ringjalljes) pėr punėt e tyre tė drejta.

Urdhėr i rėndėsishėm*

[16:98] Kur ta lexosh Kuranin, tė kėrkosh strehim te Zoti prej Dreqit tė mallkuar.

*16:98 Shpėtimi ynė arrihet duke e njohur lajmin e Zotit, Kuranin, dhe Dreqi do tė bėjė aq sa mundet qė tė na mbajė larg nga tė shpenguarit. Pėr kėtė arsye thuhet ky urdhėr.

[16:99] Ai nuk ka aspak fuqi mbi ata qė besojnė dhe kanė besim nė Zotėruesin e tyre.

[16:100] Ai ka fuqi vetėm mbi ata qė e zgjedhin atė si sundues tė tyre, qė e zgjedhin atė si zot tė tyre.

[16:101] Kur ne zėvendėsojmė njė shpallje nė vend tė tjetrės, dhe Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr atė qė Ai shpallė, ata thonė, “E trillove kėtė!” Nė tė vėrtetė, shumica e tyre nuk dinė.

[16:102] Thuaj, “Shpirti i Shenjtė e ka sjellė kėtė nga Zotėruesi yt, sinqerisht, pėr t’i siguruar ata qė besojnė, dhe pėr tė furnizuar fener dhe lajm tė mirė pėr tė nėnshtruarit.”

Kurani nuk ėshtė i kopjuar nga Bibla

[16:103] Ne jemi tėrėsisht tė vetėdijshėm qė ata thonė, “Njė qenie njerėzore po ia mėson!” Gjuha e atij nė tė cilin bėjnė aluzion ėshtė jo-arabe, dhe kjo ėshtė gjuhė arabe e pėrkryer.

[16:104] Padyshim, ata qė nuk besojnė nė shpalljet e Zotit, Zoti nuk i udhėzon. Ata kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.

[16:105] Tė vetmit qė trillojnė doktrina tė rreme janė ata qė nuk besojnė nė shpalljet e Zotit; ata janė gėnjeshtarėt e vėrtetė.

Fjalė goje nuk llogaritet

[16:106] Ata qė nuk besojnė nė Zotin, pasi qė tė kenė arritur besim, dhe bėhen tėrėsisht tė kėnaqur me mosbesim, kanė vetėshkaktuar zemėrim nga Zoti. Tė vetmit qė shfajėsohen janė ata qė detyrohen tė deklarojnė mosbesim, pėrderisa zemrat e tyre janė plot besim.*

*16:106 Menēuria e Zotit shpallė qė nėse dikush mbanė njė armė nė kokėn tėnde dhe tė urdhėron qė tė deklarosh qė nuk beson nė Zotin, mund t’ia plotėsosh dėshirėn. Ēka ke brenda nė zemėr ėshtė ēka llogaritet.

Preokupimi me kėtė jetė ēon nė dėbim nga Zoti

[16:107] Kjo ėshtė pėr shkak se i kanė dhėnė pėrparėsi kėsaj jete mbi Pėrjetėsinė, dhe Zoti nuk udhėzon njerėz tė tillė mosbesimtarė.

[16:108] Ata janė ata zemrat e tė cilėve i ka mbyllur Zoti, dhe dėgjimin e tyre, dhe tė pamit e tyre. Si pasojė, mbesin tė pavėmendshėm.

[16:109] Patjetėr, ata do tė jenė humbėsit nė Pėrjetėsi.

[16:110] Sa pėr ata qė emigrojnė sepse keqtrajtohen, pastaj vazhdojnė tė pėrpiqen dhe durojnė me kėmbėngulje, Zotėruesi yt, pėr shkak tė gjithė kėsaj, ėshtė Falės, i Mėshirshmi.

[16:111] Do tė vij dita kur ēdo shpirt do tė shėrbej si avokat i veti, dhe ēdo shpirt do tė paguhet tėrėsisht pėr ēfarėdo qė kishte bėrė, pa as mė tė voglėn padrejtėsi.

Ndalimi i ushqimit tė ligjshėm sjell humbje

[16:112] Zoti pėrmendė shembullin e njė shoqėrie qė dikur ishte e sigurt dhe pėrparimtare, me furnizime qė vinin te ajo nga gjithkah. Por pastaj, u bė mosmirėnjohėse e bekimeve tė Zotit. Si pasojė, Zoti i bėri ata tė vuajnė vėshtirėsitė e urisė dhe pasigurisė. E tillė ėshtė pagesa pėr ēka bėnė ata.

[16:113] Njė i dėrguar kishte shkuar te ta nga mesi i tyre, por ata e refuzuan atė. Si pasojė, ndėshkimi i goditi pėr shkeljen e tyre.

[16:114] Prandaj, tė hani prej furnizimeve tė Zotit gjithēka qė ėshtė e ligjshme dhe e mirė, dhe tė jeni mirėnjohės pėr bekimet e Zotit, nėse e adhuroni vetėm Atė.

Vetėm katėr ushqime ndalohen

[16:115] Ai ndalon pėr ju vetėm kafshėt e ngordhura, gjakun, mishin e derrit,* dhe ushqim qė i dedikohet tjetėr pos Zotit. Nėse dikush detyrohet (t’i hajė kėto), pa qenė me qėllim ose keqdashje, atėherė Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshmi.

*16:115 & 118 Paraziti mė shkatėrrues Trichinos, Trichinella spiral, (gjithashtu shiriti i derrit Tania solium) mbijeton nė mishin e derrit, e jo nė yndyrė. Mė shumė se 150,000 njerėz janė infektuar pėr ēdo vit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Shih 6:145-146, dhe Shtojcėn 16.

[16:116] Tė mos shprehni gėnjeshtra me gjuhėt tuaja duke thėnė: “Kjo ėshtė e ligjshme, dhe kjo nuk ėshtė e ligjshme,” pėr tė trilluar rrena dhe mveshur ato Zotit. Padyshim, ata qė trillojnė rrena dhe ia mveshin Zotit nuk do ia dalin kurrė.

[16:117] Ata kėnaqen shkurt, pastaj vuajnė ndėshkim qė dhemb.

[16:118] Pėr Jahuditė, ndaluam ēka tė kallėzuam paraprakisht. Nuk jemi ne ata qė iu bėmė keq atyre; ata janė ata qė i bėnė keq shpirtrave tė vet.

[16:119] Prapėseprapė, sa pėr ata qė bien nė mėkat nga padituria pastaj pendohen mė pas dhe pėrmirėsohen, Zotėruesi yt, pas asaj, ėshtė Falės, i Mėshirshmi.

Ibrahimi

[16:120] Ibrahimi ishte vėrtetė pionier shembullor nė nėnshtrimin e tij ndaj Zotit, njė monoteist qė nuk adhuroi idhuj kurrė.

[16:121] Pėr shkak se ai ishte mirėnjohės i bekimeve tė Zotėruesit tė tij, Ai e zgjodhi atė dhe e udhėzoi nė rrugė tė drejtė.

[16:122] I dhamė atij lumturi nė kėtė jetė, dhe nė Pėrjetėsi ai do tė jetė me tė drejtit.

Muhamedi: Ndjekės i Ibrahimit*

[16:123] Pastaj tė frymėzuam ty (Muhamed) qė tė ndjekėsh fenė e Ibrahimit,* monoteistit; ai nuk ishte adhurues idhujsh.

*16:123 Kjo na informon qė tė gjitha zakonet fetare, tė cilat na erdhėn nėpėrmjet Ibrahimit, veē ishin nė ekzistencė nė kohėn e Muhamedit (shih 22:78 dhe Shtojcėn 9).

E Shtuna shfuqizohet

[16:124] E Shtuna ishte shpallur vetėm pėr ata qė pėrfunduan duke e polemizuar (Jahuditė & tė Krishterėt). Zotėruesi yt ėshtė Ai qė do i gjykojė ata nė Ditėn e Ringjalljes sa i pėrket polemikave tė tyre.

Si tė pėrhapėsh lajmin e Zotit

[16:125] Tė ftosh te rruga e Zotėruesit tėnd me urtėsi edhe ndriēim tė sjellshėm, dhe debato me ta nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme. Zotėruesi yt di mė sė mirė kush ka humbur larg nga rruga e Tij, dhe Ai di mė sė miri kush janė tė udhėzuarit.

[16:126] Dhe nėse ndėshkoni, tė shkaktoni ndėshkim tė barabartė. Por nėse strehoheni nė durim (nė vend tė hakmarrjes), do tė ishte mė mirė pėr tė durueshmit.

[16:127] Tė strehohesh nė durim – dhe durimi yt ėshtė i arritshėm vetėm me ndihmėn e Zotit. Mos u pikėllo pėr ta, dhe mos u inatos nga planet e tyre.

[16:128] Zoti ėshtė me ata qė ēojnė jetė tė drejtė, dhe ata qė janė bamirės.