Surja 17:  Fėmijėt e Izraelit (Beni Israel)

[17:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[17:1] Mė i madhėruari ėshtė Ai qė mblodhi shėrbėtorin e Tij (Muhamedin) gjatė natės, nga Vendlutja e Shenjtė (e Mekės) te vendi mė i largėt i pėruljes,* mjediset e tė cilės i kemi bekuar, nė mėnyrė qė t’i tregojmė atij disa nga shenjat tona. Ai ėshtė Dėgjuesi, Pamėsi.

*17:1 “Mesxhid Aksa” do tė thotė “vendi mė i largėt ku ka pėrulje,” me biliona Vjet Drite larg. Kjo strofė na njofton qė Muhamedi, shpirti, u mor nė Qiellin mė tė lartė pėr t’iu dhėnė Kurani (2:185, 44:3, 53:1-18, & 97:1).

[17:2] Ngjashėm, i dhamė Moisiut shkrimin, dhe e bėmė fener pėr Fėmijėt e Izraelit qė: “Tė mos ngritni asnjė idhull si Zotėrues dhe Sundues pėrkrah Meje.”

[17:3] Ata janė pasardhės tė atyre qė i bartėm me Nuhun; ai ishte shėrbėtor mirėnjohės.

[17:4] Iu drejtuam Fėmijėve tė Izraelit nė shkrim: “Do tė bėni tė kėqija tė tepėrta nė tokė, dy herė. Jeni tė paracaktuar tė bini nė lartėsi tė mėdha mendjemadhėsie.

[17:5] "Kur t’i vij koha herės sė parė, do tė dėrgojmė kundėr jush shėrbėtorė tanė qė posedojnė fuqi tė madhe, dhe ata do i pushtojnė shtėpitė tuaja. Kjo ėshtė profeci qė duhet tė kalojė.

[17:6] "Pas asaj, do t’ju japim juve anėn e epėrme, dhe do t’ju furnizojmė me shumė pasuri dhe fėmijė; do t’ju japim shtim mė tė madh.

[17:7] "Nėse punoni drejtėsi, ju punoni drejtėsi pėr tė mirėn tuaj, por nėse bėni tė kėqija bėni ashtu nė dėm tė vetes. Kėshtu, kur herės sė dytė i vjen koha, ata do t’ju mposhtin juve dhe tė hynė nė xhami, ashtu si bėnė herėn e parė. Ata do i fshijnė tė gjitha fitimet qė i kishit arritur.”

[17:8] Zotėruesi juaj derdhė mbi ju mėshirėn e Tij. Por nėse riktheheni nė shkelje, do t’ua kthejmė me ndėshkim. E kemi pėrcaktuar Xhehenemin si vendbanim pėrfundimtar pėr mosbesimtarėt.

Kurani: Mėnyra jonė pėr shpėtim

[17:9] Ky Kuran udhėzon te rruga mė e mirė, dhe iu sjell lajme tė mira besimtarėve qė ēojnė jetė tė drejtė, qė ata kanė merituar shpėrblim shumė tė madh.

[17:10] Sa pėr ata qė nuk besojnė nė Pėrjetėsi, kemi pėrgatitur pėr ta ndėshkim qė dhemb.

[17:11] Qenia njerėzore shpesh lutet pėr diēka qė mund ta lėndojė atė, duke menduar se po lutet pėr diēka tė mirė. Qenia njerėzore ėshtė e paduruar.

[17:12] E bėmė natėn dhe ditėn dy shenja. E bėmė natėn errėsirė, dhe ditėn tė ndriēuar, qė tė mund tė kėrkojnė furnizime nga Zotėruesi i tyre aty. Kjo gjithashtu vė pėr ju sistem njehsimi tė kohės, dhe mėnyrė llogaritjeje. Kėshtu pra e shpjegojmė ēdo gjė hollėsisht.

Video kaseta*

[17:13] E kemi incizuar fatin e secilės qenie njerėzore; ėshtė i lidhur pėr qafės sė tij. Nė Ditėn e Ringjalljes do i dorėzojmė atij njė regjistėr qė ėshtė i hapur.

*17:13 Jeta jote tashmė ėshtė e incizuar, sikur nė video kasetė, nga lindja deri nė vdekje. Ky i njėjti regjistėr do tė jetė i hapur pėr ne kur ringjallemi. Shih 57:22 & Shtojcėn 14.

[17:14] Lexoje regjistrin tėnd. Sot, ti mjafton si llogaritės i vetes.

[17:15] Kushdo qė udhėzohet, udhėzohet pėr tė mirėn e vet, dhe kushdo qė shkon nė humbje bėn ashtu nė dėm tė vetes. Asnjė mėkatar nuk do i bartė mėkatet e askujt tjetėr. Ne nuk ndėshkojmė pa dėrguar tė dėrguar sė pari.

[17:16] Nėse kemi pėr ta asgjėsuar ndonjė shoqėri, i lėmė udhėheqėsit tė bėjnė korrupsion tė madh aty. Kur ata arrijnė nė pikėn pėr tė merituar ndėshkim, e asgjėsojmė krejtėsisht.

[17:17] Mori gjeneratash i kemi asgjėsuar pas Nuhut. Zotėruesi yt ėshtė mė i shkathėti nė marrjen me mėkatet e shėrbėtorėve tė Tij; Ai ėshtė Njohės i tėrėsishėm, Pamės.

Zgjidhi prioritetet me kujdes:

Kjo jetė

[17:18] Kushdo qė zgjedhė kėtė jetė tė shkurtėr si prioritet tė tij, do tė ngusim te ai ēka kemi vendosur t’i japim, pastaj e parashtrojmė atė nė Xhehenem, ku ai vuan pėrgjithmonė, i pėrbuzur dhe i mposhtur.

Pėrjetėsia

[17:19] Sa pėr ata qė zgjedhin Pėrjetėsinė si prioritet tė tyre, dhe veprojnė drejt, pėrderisa besojnė, pėrpjekjet e tyre do tė ēmohen.

[17:20] Pėr secilin prej tyre furnizojmė; furnizojmė pėr ata dhe kėta nga dhuratat e Zotėruesit tėnd. Dhuratat e Zotėruesit tėnd janė tė pashtershme.

[17:21] Vini re se si i preferuam disa njerėz mbi tė tjerėt (nė kėtė jetė). Dallimet nė Pėrjetėsi janė shumė mė tė mėdha dhe shumė mė tė shquara.

Urdhra madhore

[17:22] Tė mos ngritėsh asnjė zot pėrkrah Zotit, se mos pėrfundon ti i pėrbuzur dhe i turpėruar.

[17:23] Zotėruesi yt ka shpallur qė tė mos adhuroni pėrveē Atij, dhe prindėrit tuaj tė nderohen. Pėr aq sa njėri apo tė dy prej tyre jetojnė, tė mos u thoni atyre, “Uf” (gjestin mė tė vogėl tė bezdisė), as tė mos iu bėrtisni; t’i trajtoni miqėsisht.

[17:24] Dhe ul pėr ta krahėt e pėruljes, dhe dashamirėsisė, dhe thuaj, “Zotėruesi im, kij mėshirė mbi ta, se mė kanė rritur nga foshnjėria.”

[17:25] Zotėruesi juaj ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr mendimet tuaja mė tė thella. Nėse vazhdoni tė jeni tė drejtė, Ai ėshtė Falės i atyre qė pendohen.

[17:26] T’i jepni lėmoshėn e caktuar tė afėrmve, nevojtarėve, tė varfėrve, dhe udhėtarit tė huaj, mos jini tė tepėrt, dorėshpuar.

[17:27] Dorėshpuarit janė vėllezėr tė djajve, dhe djalli ėshtė mosmirėnjohės i Zotėruesit tė tij.

[17:28] Edhe nėse duhet t’ua kthesh shpinėn atyre, pėrderisa e ndjek mėshirėn e Zotėruesit tėnd, t’i trajtosh ata nė mėnyrėn mė tė kėndshme.

Dorėshtrėnguarsia dėnohet

[17:29] Tė mos e mbash dorėn tė shtrėnguar pėr qafės tėnde, e as tė mos e hapėsh me mendjelehtėsi, se pėrfundon i fajėsuar dhe i mjerė.

[17:30] Se Zotėruesi yt shton furnizimin pėr kėdo Ai zgjedhė, dhe e zvogėlon atė. Ai ėshtė Njohės i tėrėsishėm i krijesave tė Tij, Pamės.

Abortimi ėshtė vrasje

[17:31] Tė mos i vrisni fėmijėt tuaj nga frika prej varfėrisė. Ne furnizojmė pėr ta, si edhe pėr ju. Vrasja e tyre ėshtė shkelje e tepėrt.

[17:32] Tė mos bėni marrėdhėnie jashtėmartesore; ėshtė mėkat i tepėrt, dhe sjellje e keqe.

[17:33] Tė mos vrisni asnjė person – se Zoti e ka bėrė jetėn tė shenjtė – pėrveē pėr drejtėsi. Nėse dikush vritet padrejtėsisht, atėherė ne i japim trashėgimtarit tė tij autoritet pėr tė zbatuar drejtėsinė. Pra, ai tė mos i tejkalojė kufijtė nė shpagimin e vrasjes; ai do tė ndihmohet.

[17:34] Tė mos i prekni paratė e jetimėve pėrveē pėr tė mirėn e tyre, derisa tė arrijnė pjekurinė. T’i pėrmbushni besėlidhjet tuaja, se besėlidhja ėshtė pėrgjegjėsi e madhe.

[17:35] Tė jepni masė tė plotė kur bėni shitblerje, dhe tė peshoni me barazi. Kjo ėshtė mė mirė dhe mė e drejtė.

Kėshillė kyēe

[17:36] Tė mos pranosh asnjė informatė, nė mos e verifikofsh vetė. Ju kam dhėnė dėgjimin, shikimin, dhe trutė, dhe ju jeni pėrgjegjės pėr t’i pėrdorur.

[17:37] Tė mos ecėsh me krenari nė tokė – nuk mund tė pėrbirosh tejpėrtej tokės, as nuk mund tė jesh i gjatė sa malet.

[17:38] E gjithė sjellja e keqe dėnohet nga Zotėruesi yt.

Kurani ėshtė menēuri

[17:39] Kjo ėshtė ca nga menēuria qė tė ėshtė frymėzuar ty nga Zotėruesi yt. Tė mos ngritėsh zot tjetėr pėrkrah Zotit, se mos pėrfundon nė Xhehenem, i fajėsuar dhe i mposhtur.

[17:40] A ju ka dhėnė Zotėruesi juaj juve djem, pėrderisa i ka dhėnė Vetes engjėjt si vajza?! Si mund tė shprehni njė blasfemi tė tillė?

[17:41] Kemi pėrmendur nė kėtė Kuran (tė gjitha llojet e shembujve), qė tė mund tė marrin vesh. Por kjo vetėm ua shton neverinė e tyre.

[17:42] Thuaj, “Po tė kishte zota tjerė pėrkrah Tij, siē pretendojnė ata, ata do tė kishin tentuar ta pėrmbysin Poseduesin e fronit.”

[17:43] I madhėruar qoftė Ai, Ai ėshtė tepėr i lartėsuar, larg nga shprehjet e tyre.

Ēdo gjė e madhėron Zotin

[17:44] Duke e madhėruar Atė janė tė shtatė gjithėsitė, toka, dhe ēdokush nė to. Nuk ka asgjė qė nuk e madhėron Atė, por ju nuk e kuptoni madhėrimin e tyre. Ai ėshtė i Butė, Falės.

Mosbesimtarėt nuk mund ta kuptojnė Kuranin

[17:45] Kur ta lexosh Kuranin, ne vėmė ndėrmjet teje dhe atyre qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė njė barrierė tė padukshme.

Kurani: I VETMI burim

[17:46] Ne vėmė mburoja rreth mendjeve tė tyre, pėr t’i parandaluar nga tė kuptuarit e tij, dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Dhe kur ti predikon pėr Zotėruesin tėnd, duke e pėrdorur vetėm Kuranin,* ata largohen me neveri.

*17:46 Fjala arabe “vetėm” i referohet Zotit nė 7:70, 39:45, 40:12 &84, dhe 60:4. Nėse i mbledhė kėta numra merr 361, 19x19. Por nėse pėrfshin 17:46, e cila i referohet Kuranit, shuma nuk ėshtė shumėfish i 19-tės. “Vetėm,” pra i referohet Kuranit nė 17:46 (Shtojca 18).

[17:47] Jemi tėrėsisht tė vetėdijshėm ēka ata dėgjojnė, kur ata tė dėgjojnė ty, dhe kur bisedojnė fshehtė – mosbesimtarėt thonė, “Po ndiqni njė njeri tė ēmendur.”

[17:48] Vėreje se si tė pėrshkruajnė, dhe si kjo i bėnė ata tė largohen nga rruga.

[17:49] Ata thanė, “Pasi qė tė shndėrrohemi nė eshtra dhe copa, a ringjallemi sėrish?!”

[17:50] Thuaj, “Madje edhe nėse shndėrroheni nė gurė ose hekur.

[17:51] "Madje edhe nėse shndėrroheni nė cilindo lloj krijimi qė e konsideroni tė pamundur.” Ata pastaj do tė thonė, “Kush do tė na kthejė prapa?” Thuaj, “Ai qė ju krijoi juve pikė sė pari.” Ata pastaj do i tundin kokat e tyre dhe tė thonė, “Kur do tė jetė ajo?” Thuaj, “Mund tė jetė mė afėr sesa qė mendoni.”

[17:52] Ditėn qė Ai ju mbledhė, do tė reagoni duke e lartmadhėruar Atė, dhe atėherė do tė kuptoni qė kishit zgjatur nė kėtė jetė fare pak.

Trajtojeni njėri tjetrin miqėsisht

[17:53] Tregoju shėrbėtorėve tė Mi ta trajtojnė njėri tjetrin nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, se djalli gjithmonė do tė mundohet qė tė fusė pėrēarje mes tyre. Padyshim, djalli ėshtė armiku mė i flaktė i njeriut.

[17:54] Zotėruesi juaj ju njeh mė sė miri. Sipas njohurisė sė Tij, Ai mund tė derdhė mbi ju mėshirė, ose Ai mund t’ju paguaj. Nuk tė dėrguam ty tė jesh avokati i tyre.

[17:55] Zotėruesi yt ėshtė njohėsi mė i mirė i ēdonjėrit nė qiej dhe tokė. Nė pėrputhje me njohurinė e tij, i preferuam disa profetė mbi tė tjerėt. Pėr shembull, i dhamė Davidit Psalmet.

[17:56] Thuaj, “Lutjuni cilėve do idhuj qė i keni ngritur pėrkrah Tij.” Ata nuk kanė aspak fuqi qė tė heqin fatkeqėsitė tuaja, as nuk mund t’i parandalojnė.

Idhujt e drejtė adhurojnė vetėm Zotin

[17:57] Madje edhe idhujt tė cilėve ata iu luten janė duke kėrkuar rrugėt dhe mėnyrat drejt Zotėruesit tė tyre. Ata luten pėr mėshirėn e Tij, dhe i frikėsohen ndėshkimit tė Tij. Padyshim, ndėshkimi i Zotėruesi tėnd ėshtė i llahtarshėm.

[17:58] Nuk ka asnjė shoqėri qė nuk do e asgjėsojmė para Ditės sė Ringjalljes, ose tė shkaktojmė ndėshkim tė rėndė mbi ta. Kjo tashmė ėshtė e shkruar nė libėr.

Lloji i mrekullive tė vjetra ėshtė bėrė bajat

[17:59] Ēka na ndaloi neve qė tė dėrgojmė mrekullitė ėshtė qė gjeneratat paraprake i kanė refuzuar ato. Pėr shembull, i treguam Themudit devenė, (mrekulli) e qartė, por ata shkelėn kundėr saj. I dėrguam mrekullitė vetėm pėr tė rrėnjosur drojė.

[17:60] Tė njoftuam ty qė Zotėruesi yt tėrėsisht i ka nė dorė njerėzit, dhe e bėmė vizionin qė tė treguam ty test pėr njerėzit, dhe lisin qė ėshtė i mallkuar nė Kuran.* Iu treguam atyre prova tė qėndrueshme pėr tė rrėnjosur drojė nė ta, por kjo vetėm e shtoi kundėrshtimin e hapur tė tyre.

*17:60 Udhėtimi i Muhamedit te qielli mė i lartė pėr tė pranuar Kuranin, siē pohohet nė 17:1 dhe 53:1-18, ėshtė test sepse njerėzve iu desh t’i besojnė Muhamedit nė mirėbesim.

Dreqi i mashtron njerėzit

[17:61] Kur iu thamė engjėjve, “Bini nė pėrulje para Ademit,” ata ranė nė pėrulje, pėrveē Dreqit. Ai tha, “A t’i pėrulem atij qė Ti e krijove nga balta?”

[17:62] Ai tha, “Pasi qė Ti e ke nderuar atė mbi mua, nėse mė jep afat deri nė Ditėn e Ringjalljes, unė do i zotėroj tė gjithė pasardhėsit e tij, pėrveē njė pakice.”

[17:63] Ai tha, “Atėherė shko; ti dhe ata qė tė ndjekin ty do tė pėrfundoni nė Ferr si pagesė e juaja; pagesė me barazi.

[17:64] "Mund t’i joshėsh ata me zėrin tėnd, dhe tė mobilizosh tė gjitha forcat tua dhe tė gjithė njerėzit e tu kundėr tyre, dhe tė kesh hise nė paratė dhe fėmijėt e tyre, dhe t’iu premtosh atyre. Ēfarėdo qė djalli premton nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė iluzion.

[17:65] "Sa pėr shėrbėtorėt e Mi, nuk ke aspak fuqi mbi ta.” Zotėruesi yt mjafton si mbrojtės.

[17:66] Zotėruesi juaj ėshtė Ai qė i bėn anijet tė lundrojnė nėpėr oqean,* qė tė mund t’i kėrkoni dhuratat e Tij. Ai ėshtė i Mėshirshmi ndaj jush.

*17:66 Tash mėsojmė nga fizika dhe kimia fizike qė uji ka cilėsi tė veēanta qė e bėjnė atė krejtėsisht tė pėrshtatshėm pėr tė shėrbyer pėr nevojat tona tė ndryshme.

[17:67] Nėse leqendiseni nė mes tė detit, i harroni idhujt tuaj dhe sinqerisht i luteni vetėm Atij. Por sapo t’ju shpėtojė Ai juve nė bregdet, ju prapėsoheni. Vėrtetė, qenia njerėzore ėshtė mosmirėnjohėse.

[17:68] A keni garantuar qė Ai nuk do e bėjė tokėn, nė bregdet, t’ju gėlltisė? Ose, qė Ai nuk do tė dėrgojė mbi ju njė stuhi, pastaj ju nuk gjeni asnjė mbrojtės?

[17:69] A keni garantuar qė Ai nuk do t’ju kthejė nė det edhe njė herė, pastaj t’ju dėrgojė njė furtunė qė ju mbytė pėr shkak tė mosbesimit tuaj? Kur kjo ndodhė, ne nuk do t’ju japim juve njė shans tjetėr.

[17:70] I kemi nderuar fėmijėt e Ademit, dhe i bartim ata nė udhėtim nė tokė dhe nė det. Furnizuam pėr ta furnizime tė mira, dhe iu dhamė atyre pėrparėsi mė tė mėdha sesa shumė krijesa tonat.

[17:71] Do tė vij dita kur e mbledhim ēdo popull, sė bashku me regjistrin e tyre. Sa pėr ata qė iu jepet regjistėr i drejtėsisė, ata do tė lexojnė regjistrin e tyre dhe nuk do tė vuajnė as mė tė voglėn padrejtėsi.

[17:72] Sa pėr ata qė janė tė verbėr nė kėtė jetė, ata do tė jenė tė verbėr nė Pėrjetėsi, madje edhe mė keq.

Zoti e pėrkrahė tė dėrguarin

[17:73] Ata gati tė larguan ty nga shpalljet qė tė kemi dhėnė ty. Ata deshėn qė ti tė sajoje diēka tjetėr, nė mėnyrė qė tė tė konsiderojnė ty shok.

[17:74] Nėse nuk do tė kishim pėrforcuar ty, gati sa nuk anove kah ta vetėm pak.

[17:75] Po ta bėje atė, ne do tė kishim dyfishuar ndėshkimin pėr ty nė kėtė jetė, dhe pas vdekjes, dhe nuk do tė kishe gjetur askėnd pėr tė tė ndihmuar kundėr nesh.

[17:76] Ata gati tė dėbuan nga toka pėr tė tė hequr qafe, qė tė mund tė ktheheshin prapa sapo tė largoheshe.

[17:77] Ky ka qenė vazhdimisht rasti me tė gjithė tė dėrguarit qė i kemi dėrguar para teje, dhe do e gjesh qė sistemi ynė nuk ndryshon.

Lutja e mesditės

[17:78] T’i zbatoni Lutjet e Kontaktit (Salat) kur dielli zbret nga pika mė e lartė e tij nė mesditė, pėrderisa lėvizė kah perėndimi. Gjithashtu tė zbatosh (recitimin e) Kuranit nė agim. (Recitimi) i Kuranit nė agim dėshmohet.

Meditimi

[17:79] Gjatė natės, tė meditosh pėr ngritje (shpirtėrore) shtesė, qė Zotėruesi yt tė mund tė tė ngritė nė njė shkallė tė nderuar.

[17:80] Dhe thuaj, “Zotėruesi im, mė prano njė pranim tė nderuar, dhe mė lejo tė nisem nė njė nisje tė nderuar, dhe mė dhuro nga Ti njė pėrkrahje tė fuqishme.”

[17:81] Shpall, “E vėrteta ka ngadhėnjyer, dhe e pavėrteta ėshtė zhdukur; e pavėrteta patjetėr do tė zhduket.”

Shėrim dhe mėshirė

[17:82] Ne zbritėm nė Kuran shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt. Nė tė njėjtėn kohė, vetėm e rritė shpirtligėsinė e shkelėsve.

[17:83] Kur e bekojmė qenien njerėzore, ai bėhet i prapė dhe i pavėmendshėm. Por kur fatkeqėsi e godet atė, ai bėhet i dėshpėruar.

[17:84] Thuaj, “Ēdokush punon nė pėrputhje me besimin e tij, dhe Zotėruesi juaj di mė sė miri cilėt janė tė udhėzuar nė rrugėn e drejtė.”

Shpallja Hyjnore: Burim i krejt dijes

[17:85] Tė pyesin pėr shpalljen. Thuaj, “Shpallja vjen nga Zotėruesi im. Njohuria e dhėnė juve ėshtė shumė e vockėl.”

[17:86] Nėse duam, ne mund ta marrim prapa ēka tė shpallėm, atėherė nuk do tė gjesh asnjė mbrojtės kundėr nesh.

[17:87] Po kjo ėshtė mėshirė nga Zotėruesi yt. Bekimet e tij mbi ty kanė qenė tė mėdha.

Hartim matematikor i Kuranit

[17:88] Thuaj, “Sikur tė gjithė njerėzit dhe tė gjithė xhinėt tė bashkoheshin pėr tė prodhuar njė Kuran si ky, ata nuk do tė kishin mundur tė prodhojnė asgjė si ai, pa marrė parasysh sa ndihmė i japin njėri tjetrit.”

[17:89] Kemi pėrmendur pėr njerėzit nė kėtė Kuran tė gjitha llojet e shembujve, por shumica e njerėzve kėmbėngulin qė tė mos besojnė.

Tė dėrguarit e Zotit sfidohen

[17:90] Ata thanė, “Nuk do tė besojmė ty nė mos e bėfsh njė burim tė shpėrthejė nga toka.

[17:91] "Ose nė mos e paq njė kopsht me palma hurmash dhe hardhi, me lumenj qė rrjedhin nėpėr tė.

[17:92] "Ose nė mos shkaktofsh masa nga qielli, siē pretendove, tė bien mbi ne. Ose nė mos sjellsh Zotin dhe engjėjt para syve tanė.

[17:93] "Ose nė mos e paq njė pallat luksoz, ose nė mos u ngjitsh nė qiell. Edhe nėse ngjitesh, ne nuk do tė besojmė nė mos e sjellsh njė libėr qė mund ta lexojmė.”* Thuaj, “I madhėruar qoftė Zotėruesi im. Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė i dėrguar njeri?”

*17:93 I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes, Rashad Khalifa, u sfidua kėshtu, duke pėrfshirė sfidėn pėr tė sjellė njė libėr tė ri, ose tė sjellė poshtė masa nga qielli. Strofa 3:81 i definon detyrat e tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes. Provė dėrrmuese ėshtė detajuar nė Shtojcat 2 & 26.

Tė dėrguarit: Test thelbėsor

[17:94] Ēka i parandaloi njerėzit nga besimi kur udhėzimi iu erdhi atyre ėshtė thėnia e tyre, “A dėrgoi Zoti njė qenie njerėzore si tė dėrguar?”

[17:95] Thuaj, “Sikur toka tė ishte e banuar nga engjėjt, ne do tė kishim zbritur te ta prej qielli njė tė dėrguar engjėll.”

Zoti ėshtė dėshmitar i imi

[17:96] Thuaj, “Zoti mjafton si dėshmitar ndėrmjet meje dhe jush. Ai ėshtė Njohės i tėrėsishėm i adhuruesve tė Tij, Pamės.”

[17:97] Kėdo qė Zoti e udhėzon ėshtė vėrtetė i udhėzuar. Dhe kėdo qė Ai e dėrgon nė humbje, nuk do tė gjeni pėr ta asnjė zotėrues dhe sundues pėrkrah Tij. Do i mbledhim ata nė Ditėn e Ringjalljes me dhunė; tė verbėr, memecė, dhe tė shurdhėr. Pėrfundimi i tyre ėshtė Ferr; sa herė qė pakėsohet, do tė rrisim zjarrin e tyre.

Mendimet e tyre mė tė thella

[17:98] I tillė ėshtė ndėshkimi i tyre i drejtė, pasi qė ata i refuzuan shpalljet tona. Ata thanė, “Pasi qė tė shndėrrohemi nė eshtra dhe copa, a ringjallemi nė krijim tė ri?”

[17:99] A nuk mund ta shihnin ata qė Zoti qė krijoi qiejt dhe tokėn ėshtė i aftė tė krijojė krijimin e njėjtė, dhe qė Ai ka paracaktuar pėr ta njė kohėzgjatje tė jetės tė pakthyeshme? Prapėseprapė, mosbesimtarėt kėmbėngulin qė tė mos besojnė.

[17:100] Shpall, “Sikur t’i posedonit thesaret e mėshirės sė Zotėruesit tim, do i kishit mbajtur ato, duke u frikėsuar se mos po i harxhoni. Qenia njerėzore ėshtė dorėshtrėnguar.”

Moisiu dhe Faraoni

[17:101] E pėrkrahėm Moisiun me nėntė mrekulli tė qarta – pyetni Fėmijėt e Izraelit. Kur ai shkoi te ta, Faraoni i tha atij, “Unė mendoj qė ti, Moisi, je magjepsur.”

[17:102] Ai tha, “Ti e di fare mirė qė askush nuk mund t’i manifestojė kėto pėrveē, natyrisht, Zotėruesit tė qiejve dhe tokės. Unė mendoj qė ti, Faraon, je i mallkuar.”

[17:103] Kur ai i ndoqi ata, pėrderisa i ndoqi jashtė vendit, e mbytėm atė, sė bashku me ata qė anuan kah ai, tė gjithė ata.

[17:104] Dhe iu thamė Fėmijėve tė Izraelit mė pas, “Shkoni jetoni nė kėtė vend. Kur t’i vij koha profecisė sė fundit, ne do t’ju mbledhim juve tė gjithėve nė njė grup.”

Kurani lėshohet ngadalė pėr tė ndihmuar kujtesėn

[17:105] Sinqerisht, e zbritėm, dhe me tė vėrtetėn zbriti. Nuk tė dėrguam ty pėrveē si bartės tė lajmeve tė mira, si dhe si paralajmėrues.

[17:106] Kuran qė e kemi lėshuar ngadalė, nė mėnyrė qė t’ua lexosh njerėzve pėrgjatė njė kohe tė gjatė, edhe pse e zbritėm atė krejt pėrnjėherė.

[17:107] Shpall, “Besoni nė tė, ose mos besoni nė tė.” Ata qė kanė njohuri nga shkrimet paraprake, kur ai iu recitohet atyre, bien me fytyra poshtė, duke u pėrulur.

[17:108] Ata thonė, “I madhėruar qoftė Zotėruesi ynė. Kjo pėrmbush profecinė e Zotėruesit tonė.”

[17:109] Ata bien me fytyra poshtė, duke u pėrulur dhe qarė, se ua shton drojėn e tyre.

Lartėsia e zėrit gjatė Lutjeve tė Kontaktit (Salat)

[17:110] Thuaj, “Thėrrisnie Zot, ose thėrrisnie Mirėbėrėsi; cilindo emėr qė pėrdorni, Atij i pėrkasin emrat mė tė mirė.” Tė mos i shprehni Lutjet tuaja tė Kontaktit (Salat) me zė shumė tė lartė, as pa zė; pėrdorni zė mesatar.

[17:111] Dhe shpall: “I lartmadhėruar qoftė Zoti, qė kurrė nuk ka lindur djalė, e as nuk ka Ai ndonjė ortak nė mbretėrimin e Tij, as nuk ka nevojė pėr ndonjė aleat pėr shkak tė dobėsisė,” dhe lartėsoje Atė vazhdimisht.