Surja 21:  Profetėt (El-Enbija')

[21:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[21:1] Shpejt po afrohet shpagimi pėr njerėzit, por ata janė tė pavėmendshėm, kundėrshtues.

Kundėrshtimi i provave tė reja

[21:2] Kur njė provė vjen te ta nga Zotėruesi i tyre, qė ėshtė e re, e dėgjojnė pa vėmendje.

[21:3] Mendjet e tyre janė tė pavėmendshme. Dhe shkelėsit diskutojnė fshehtė: A nuk ėshtė ai thjeshtė njė qenie njerėzore si ju? A do e pranonit magjinė qė ju prezantohet?”*

*21:3 Edhe pse Bibla (Malakia 3:1) dhe Kurani (3:81) profetizojnė ardhjen e tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes, kur ai u shfaq, i pėrkrahur me ‘njėrėn nga mrekullitė mė tė mėdha’ (74:30-35), ai u pėrball me mosvėmendje dhe kundėrshti. Pohimi hyjnor qė ēdo provė e ‘re’ kundėrshtohet ėshtė vėrtetuar nga kundėrshtimi i arabėve ndaj mrekullisė sė Kuranit. (Shtojcat 1 & 2).

[21:4] Ai tha, “Zotėruesi im e di ēdo mendim nė qiej dhe tokė. Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.”

[21:5] Ata madje thanė, “Halucinacione,” “E trilloi,” dhe “Ėshtė poet. Le tė na tregojė njė mrekulli si ato tė tė dėrguarve paraprak.”

[21:6] Nuk asgjėsuam shoqėri besimtare nė tė kaluarėn. A janė kėta njerėz besimtarė?

[21:7] Nuk dėrguam para teje pėrveē burra qė i frymėzuam. Pyetni ata qė dinė shkrimin, nėse nuk dini.

[21:8] Nuk iu dhamė atyre trupa qė nuk hanin, as nuk ishin tė pavdekshėm.

[21:9] E pėrmbushėm premtimin ndaj tyre; i shpėtuam ata sė bashku me kėdo qė dėshiruam, dhe i asgjėsuam shkelėsit.

[21:10] Zbritėm te ju shkrim qė pėrmban lajmin tuaj. A nuk kuptoni?

[21:11] Mori shoqėrish i pėrfunduam pėr shkak tė shkeljes sė tyre, dhe zėvendėsuam njerėz tjerė nė vend tė tyre.

[21:12] Kur pagesės sonė i erdh koha, ata filluan tė vrapojnė.

[21:13] Mos vraponi, dhe kthehuni te lukset tuaja dhe pallatet tuaja, se duhet tė jepni llogari.

[21:14] Ata thanė, “Mjerė ne. Ishim vėrtetė shpirtligj.”

[21:15] Kjo vazhdoi tė ishte thirrja e tyre, derisa i fshimė krejtėsisht.

[21:16] Nuk krijuam qiejt dhe tokėn, dhe ēdo gjė mes tyre vetėm pėr tu dėfryer.

[21:17] Sikur tė kishim nevojė pėr dėfrim, do tė kishim mundur ta nisim atė pa asnjė prej kėsaj, nėse kjo ėshtė ēka do tė dėshironim tė bėnim.

[21:18] Nė tė vėrtetė, ėshtė plani ynė qė ta pėrkrahim tė vėrtetėn kundėr tė pavėrtetės, pėr ta mposhtur. Mjerė ju pėr shprehjet qė shprehni.

[21:19] I Tij ėshtė ēdokush nė qiej dhe tokė, dhe ata te Ai nuk janė tepėr mendjemėdhenj pėr ta adhuruar Atė, as nuk mėrziten.

[21:20] Ata madhėrojnė natė e ditė, pa u lodhur kurrė.

Njė Zot

[21:21] A kanė gjetur zota nė tokė qė mund tė krijojnė?

[21:22] Sikur tė kishte nė (qiej dhe tokė) tjerė zota pėrkrah Zotit, do tė ishte kaos. I madhėruar qoftė Zoti; Zotėruesi me autoritet absolut. Ai ėshtė larg nga pretendimet e tyre.

Kurrė mos e vė nė dyshim menēurinė e Zotit

[21:23] Ai nuk ka pėr tu pyetur pėr ēfarėdo qė bėn Ai, pėrderisa tė gjithė tė tjerėt pyeten.

[21:24] A kanė gjetur zota tjerė pėrkrah Tij? Thuaj, “Tregomėni provėn tuaj. Ky ėshtė lajmi pėr gjeneratėn time, duke i pėrmbushur tė gjitha lajmet paraprake.” Vėrtetė, shumica e tyre nuk e njohin tė vėrtetėn; kjo ėshtė pse ata janė aq armiqėsorė.

Njė Zot/ Njė lajm/ Njė fe

[21:25] Ne nuk dėrguam asnjė tė dėrguar para teje pėrveē me frymėzimin: “Nuk ka asnjė zot pėrveē Meje; tė mė adhuroni vetėm Mua.”

[21:26] Prapėseprapė, ata thanė, “Mirėbėrėsi ka lindur djalė!” I madhėruar qoftė Ai. Tė gjithė (tė dėrguarit) janė shėrbėtorėt e nderuar (tė Tij).

[21:27] Ata nuk flasin nga vetja, dhe i ndjekin urdhrat e Tij me pėrpikėri.

Miti i ndėrmjetėsimit

[21:28] Ai din tė ardhmen e tyre dhe tė kaluarėn e tyre. Ata nuk ndėrmjetėsojnė, pėrveē atyre qė tashmė janė pranuar nga Ai, dhe ata brengosen pėr shpirtrat e vet.*

*21:28 Miti i ndėrmjetėsimit ėshtė karremi mė efikas i Dreqit (shih Shtojcėn 8).

[21:29] Nėse ndonjėri prej tyre pretendon tė jetė zot pėrkrah Tij, e paguajmė me Ferr; kėshtu i paguajmė shpirtligjtė.

Teoria e eksplodimit tė madh (Big Beng) konfirmohet*

[21:30] A nuk e kuptojnė mosbesimtarėt qė qiejt dhe toka dikur ishin njė masė e vetme qė e eksploduam nė ekzistencė? Dhe prej ujit i bėmė tė gjitha gjėrat e gjalla. A nuk besojnė?

*21:30 Teoria e Eksplodimit tė Madh tash pėrkrahet nga kodi matematikor i pagabueshėm i Krijuesit (Shtojca 1). Pra, nuk ėshtė mė teori; ėshtė ligj, fakt i vėrtetuar.

[21:31] Dhe vumė nė tokė stabilizues, se mos gremiset me ta, dhe vumė udhė tė drejta nė tė, qė tė mund tė udhėzohen.

[21:32] Dhe e bėmė qiellin tavan tė mbrojtur. Prapėseprapė, ata janė plotėsisht tė pavėmendshėm ndaj tė gjitha shenjave aty.

[21:33] Dhe Ai ėshtė Ai qė krijoi natėn dhe ditėn, dhe diellin dhe hėnėn; secili duke lundruar nė orbitėn e vet.

[21:34] Nuk shpallėm pavdekshmėri pėr askėnd para teje; po tė vdesėsh ti, a janė ata tė pavdekshėm?

[21:35] Secili person do tė shijojė vdekjen, pasi qė t’ju vėmė nė test me vėshtirėsi dhe pėrparim, pastaj te ne pėrfundimisht ktheheni.

Tė gjithė tė dėrguarit pėrqeshen

[21:36] Kur ata qė nuk besojnė tė shohin ty, tė pėrqeshin: “A ėshtė ky ai qė ua sfidon zotat tuaj?” Ndėrsa, ata mbeten tėrėsisht tė pavėmendshėm ndaj lajmit nga Mirėbėrėsi.

[21:37] Qenia njerėzore ėshtė e padurueshme pėr nga natyra. Unė patjetėr do t’jua tregoj shenjat e Mia; mos u ngutni edhe aq.

[21:38] Ata sfidojnė: “Ku ėshtė (ndėshkimi), nėse jeni tė sinqertė?”

[21:39] Vetėm sikur ata qė nuk besojnė tė mund ta pėrfytyronin veten kur mundohen ta heqin zjarrin – nga fytyrat e tyre dhe shpinat e tyre! Askush nuk do i ndihmojė ata atėherė.

[21:40] Nė tė vėrtetė, atyre do tu vijė papritmas, dhe ata do tė jenė krejtėsisht tė shtangur. Ata as nuk mund t’i shmangen, as nuk iu lejohet shtyrja e afatit.

[21:41] Tė dėrguarė para teje janė pėrqeshur, dhe, si pasojė, ata qė i pėrqeshėn vetėshkaktuan ndėshkimin pėr pėrqeshjen e tyre.

Prioritetet e ngatėrruara

[21:42] Thuaj, “Kush mund t’ju mbrojė nga Mirėbėrėsi gjatė natės ose gjatė ditės?” Nė tė vėrtetė, ata janė tėrėsisht tė pavėmendshėm ndaj lajmit tė Zotėruesit tė tyre.

[21:43] A kanė ata zota qė mund t’i mbrojnė ata prej nesh? Ata as vetes nuk mund t’i ndihmojnė. As nuk mund ta shoqėrojnė njėri tjetrin kur mblidhen para nesh.

[21:44] I kemi furnizuar kėta njerėz dhe paraardhėsit e tyre, deri nė njė moshė tė vjetėr. A nuk shohin qė ēdo ditė nė tokė i sjell mė afėr fundit? A mund ta kthejnė mbrapsht kėtė proces?

[21:45] Thuaj, “Po ju paralajmėroj nė pėrputhje me frymėzim hyjnor.” Megjithatė, shurdhat nuk mund ta dėgjojnė thirrjen, kur ata paralajmėrohen.*

[21:46] Kur njė mostėr e ndėshkimit tė Zotėruesit tėnd i pllakos ata, ata menjėherė thonė, “Vėrtetė ishim shpirtligj.”

[21:47] Do i vendosim peshoret e drejtėsisė nė Ditėn e Ringjalljes. Asnjė shpirt nuk do tė vuaj as mė tė voglėn padrejtėsi. Edhe sa kokrra e sinapit do tė llogaritet. Ne jemi llogaritėsit mė tė shkathėt.

Profetėt Moisiu dhe Aroni

[21:48] Ia dhamė Moisiut dhe Aronit Kodin Ligjor, fener, dhe kujtesė pėr tė drejtit.

[21:49] Qė ia kanė dronė Zotėruesit tė tyre, edhe kur janė vetė, dhe ata brengosen pėr Orėn.

[21:50] Ky gjithashtu ėshtė kujtesė e bekuar qė e zbritėm. A jeni duke e mohuar?

Ibrahimi

[21:51] Mė parė, i dhuruam Ibrahimit udhėzimin dhe tė kuptuarit e tij, se ishim tėrėsisht tė vetėdijshėm pėr tė.*

*21:51 A ishte Ibrahimi aq i menēur sa qė ta zbulonte Zotin, apo, Zoti ia dhuroi atij inteligjencėn sepse Ai e dinte qė ai meritonte tė shpėtohet? Siē del, e tėrė kjo botė ėshtė krijuar pėr t’i shpenguar ata mes nesh qė meritojnė shpengim. Kur engjėjt propozuan qė tė gjithė kryengritėsit, njerėz dhe xhin, duhet tė dėbohen jashtė nga mbretėria e Zotit, Ai tha, ‘Unė di ēka ju nuk dini’ (2:30). Nė tė njėjtėn kohė, kjo botė e vėrteton pazotėsinė e Dreqit si zot (Shtojca 7).

[21:52] Ai i tha babait tė tij dhe njerėzve tė tij, “Ēka janė kėto statuja tė cilave po ua kushtoni veten?”

[21:53] Thanė, “I gjetėm prindėrit tanė duke i adhuruar ato.”

[21:54] Tha, “Nė tė vėrtetė, ju dhe prindėrit tuaj keni humbur krejt.”

[21:55] Thanė, “A po na thua tė vėrtetėn, apo po luan?”

[21:56] Tha, “Zotėruesi juaj i vetėm ėshtė Zotėruesi i qiejve dhe tokės, qė i krijoi. Kjo ėshtė dėshmia pėr tė cilėn jam dėshmitar.

[21:57] "Pasha Zotin, kam pėr t’ua treguar qejfin statujave tuaja, sapo tė largoheni.”

[21:58] Ai i theu ato copa-copa, pėrveē njė tė madhes, qė ata tė mund t’i drejtohen asaj.

[21:59] Thanė, “Kushdo qė ia bėri kėtė zotave tanė ėshtė vėrtetė shkelės.”

[21:60] Thanė, “Dėgjuam njė tė ri qė i kėrcėnonte ato; ai quhet Ibrahim.”

[21:61] Thanė, “Sillnie atė para syve tė tė gjithė njerėzve, qė tė mund tė jenė dėshmitarė.”

[21:62] Thanė, “A ia bėre kėtė zotave tanė, o Ibrahim?”

Ibrahimi e vėrteton argumentin e tij

[21:63] Tha, “Ėshtė ai i madhi qė e bėri. Shkoni pyetni, nėse mund tė flasin.”

[21:64] Ata nuk patėn tjetėr, vetėm tė thonė, “Nė tė vėrtetė, ju jeni ata qė keni qenė duke shkelur.”

[21:65] Prapėseprapė, ata iu rikthyen mendimeve tė tyre tė vjetra: “Ti e din fare mirė qė kėta nuk mund tė flasin.”

[21:66] Ai tha, “A adhuroni atėherė pėrkrah Zotit ēka nuk ka aspak fuqi t’ju bėjė dobi as t’ju dėmtojė?

[21:67] "Keni vetėshkaktuar turp duke adhuruar idhuj pėrkrah Zotit. A nuk kuptoni?”

Mrekulli e thellė

[21:68] Thanė, “Digjnie atė dhe pėrkrahni zotat tuaj, nėse kjo ėshtė ēka vendosni tė bėni.”

[21:69] Ne thamė, “O zjarr, ji i ftohtė dhe i sigurt pėr Ibrahimin.”*

*21:69 "I ftohtė,” pa “dhe i sigurt” do e bėnte Ibrahimin tė ngrijė.

[21:70] Pra, ata planifikuan kundėr tij, por i bėmė ata humbėsa.

[21:71] E shpėtuam atė, dhe e shpėtuam Lutin, nė tokėn qė e bekuam pėr tė gjithė njerėzit.

[21:72] Dhe i dhamė atij Isakun dhe Jakobin si dhuratė, dhe i bėmė qė tė dy tė drejtė.

Ibrahimi dorėzoi tė gjitha detyrat fetare tė nėnshtrimit (islamit)

[21:73] I bėmė ata imamė qė udhėzuan nė pėrputhje me urdhrat tona, dhe iu mėsuam atyre si tė veprojnė drejt, dhe si t’i zbatojnė Lutjet e Kontaktit (Salat) dhe bamirėsinė e obligueshme (Zeqat).* Te ne, ata ishin adhurues tė devotshėm.

*21:73 Kur Kurani u shpall, tė gjitha detyrat fetare ishin veē tė themeluara nėpėrmjet Ibrahimit (2:128, 16:123, 22:78).

Luti

[21:74] Sa pėr Lutin, i dhuruam atij menēuri dhe njohuri, dhe e shpėtuam atė nga shoqėria qė praktikonte neveri; ata ishin njerėz shpirtligj dhe tė kėqij.

[21:75] E pranuam atė nė mėshirėn tonė, se ai ishte i drejtė.

Nuhu

[21:76] Dhe, para asaj, Nuhu thirri dhe ne iu pėrgjigjėm. E shpėtuam atė dhe familjen e tij nga katastrofa e madhe.

[21:77] E pėrkrahėm atė kundėr njerėzve qė refuzuan shpalljet tona. Ata ishin njerėz tė kėqij, kėshtu qė i mbytėm tė gjithė.

Davidi dhe Salomoni

[21:78] Dhe Davidi dhe Salomoni, kur ata njėherė vendosėn nė lidhje me tė mbjellat e dikujt qė ishin shkatėrruar nga delet e tjetrit, ne ishim dėshmitarė tė vendimit tė tyre.

[21:79] I dhuruam Salomonit tė kuptuarit e saktė, edhe pse i pajisėm qė tė dy me menēuri dhe njohuri. I parashtruam malet qė t’i shėrbejnė Davidit nė madhėrimin (e Zotit), si dhe zogjtė. Kėshtu bėmė.

[21:80] Dhe i mėsuam atij mjeshtėrinė e bėrjes sė mburojave pėr t’ju mbrojtur nė luftė. A jeni pra falėnderues?

[21:81] Pėr Salomonin e parashtruam erėn duke fryrė nė dispozicion tė tij. Ai mund ta drejtonte kah tė donte, nė cilėndo tokė ai zgjidhte, dhe e bekuam njė tokė tė tillė pėr tė. Jemi tėrėsisht tė vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

[21:82] Dhe prej djajve kishte qė do tė zhyteshin pėr tė (pėr tė vjelė detin), ose pėr tė bėrė ēfarėdo tjetėr qė i urdhėronte tė bėnin. I parashtruam ata nė shėrbimin e tij.

Jobi

[21:83] Dhe Jobi iu lut Zotėruesit tė tij: “Fatkeqėsi mė ka rėnė mua, dhe, nga gjithė tė mėshirshmit, Ti je mė i Mėshirshmi.”

[21:84] Iu pėrgjigjėm atij, lehtėsuam fatkeqėsinė e tij, dhe ia ndreqėm familjen pėr tė, madje edhe dy herė aq. Ajo ishte mėshirė prej nesh, dhe kujtesė pėr adhuruesit.

[21:85] Gjithashtu Ismaili, Idrizi, Dhul-Kifli; tė gjithė ishin tė palėkundur, tė durueshėm.

[21:86] I pranuam ata nė mėshirėn tonė, se ishin tė drejtė.

Jona

[21:87] Dhe Dhun-Nuni (Jona, “ai me ‘n’ nė emrin e tij”), braktisi misionin e tij duke protestuar, duke menduar qė nuk e kemi nė dorė. Ai pėrfundoi duke u lutur nga errėsira (e barkut tė peshkut tė madh): “Nuk ka asnjė zot tjetėr pos Teje. Qofsh i madhėruar. Kam bėrė njė mėkat tė tepėrt.”

[21:88] Iu pėrgjigjėm, dhe e shpėtuam nga kriza; kėshtu pra i shpėtojmė besimtarėt.

Zekeria dhe Gjoni

[21:89] Dhe Zekeria iu pėrgjėrua Zotėruesit tė tij: “Zotėruesi im, mos mė mbaj pa trashėgimtar, edhe pse Ti je trashėgimtari mė i mirė.”

[21:90] Ne* iu pėrgjigjėm atij dhe i dhuruam Gjonin; e ndreqėm gruan e tij pėr tė. Kjo ėshtė pėr shkak se ata nguteshin pėr tė punuar drejtėsi, dhe na u lutėn nė situata gėzimi, si dhe frike. Te ne, ata ishin respektues.

*21:90 Pėrdorimi i shumėsit nė gramatikė pėrgjatė Kuranit tregon pjesėmarrjen e engjėjve. Ėshtė e qartė nga 3:39 dhe nga Bibla qė engjėjt u morėn me Zekerian gjerėsisht, pėrderisa i dhanė atij lajmin e mirė pėr Gjonin. Shih Shtojcėn 10.

Maria dhe Jezusi

[21:91] Sa pėr atė qė mbajti virgjėrinė e saj, ne frymė nė tė nga fryma jonė, dhe kėshtu, e bėmė atė dhe djalin e saj shenjė pėr tėrė botėn.

Njė Zot/ Njė fe

[21:92] Asambleja juaj nuk ėshtė tjetėr pos njė asamble, dhe vetėm Unė jam Zotėruesi juaj; tė mė adhuroni vetėm Mua.

[21:93] Por ata e ndanė veten nė sekte tė pėrēara. Tė gjithė do tė kthehen te ne (pėr gjykim).

[21:94] Sa pėr ata qė punojnė drejtėsi, pėrderisa besojnė, puna e tyre nuk do tė shkojė huq; ne po e incizojmė atė.

[21:95] Ėshtė e ndaluar pėr cilėndo shoqėri qė e kishim asgjėsuar qė tė kthehen.

Fundi i botės*

[21:96] Jo derisa Gogu dhe Magogu tė rishfaqen,* e atėherė do tė kthehen – do tė vijnė nga secila anė.

*21:96 Nga viti 2270 Pas Lindjes sė Krishtit, falė mrekullisė matematikore nė Kuran tė Zotit (Shtojca 1), Amerika do tė jetė qendra e Islamit, dhe me biliona pėrgjatė globit do tė kenė besuar nė Kuran (9:33, 41:53, 48:28, 61:9). Gogu dhe Magogu (emra alegorik tė shoqėrive zullumqare), do tė jenė fortesat e vetme tė paganizmit, dhe ata do i sulmojnė tė nėnshtruarit. Atėherė do i vij fundi botės (15:87, 18:94, Shtojca 25). Gogu dhe Magogu pėrmenden nė 18:94 & 21:96, 17 strofa para fundit tė secilės sure; kjo mund tė tregojė kohėn e shfaqjes sė tyre.

[21:97] Atėherė do i vij koha profecisė sė pashmangshme, dhe mosbesimtarėt do i ngulisin sytė nė tmerr: “Mjerė ne; kemi qenė tė pavėmendshėm. Vėrtetė, kemi qenė shpirtligj.”

Pėrjetėsia

[21:98] Ju dhe idhujt tuaj qė i adhuroni pėrveē Zotit do tė jeni lėndė djegėse Ferri; ky ėshtė pėrfundimi juaj i pashmangshėm.

[21:99] Sikur ata tė ishin zota, nuk do tė kishin pėrfunduar nė Ferr. Tė gjithė banuesit e tij qėndrojnė nė tė pėrgjithmonė.

[21:100] Ata do tė rėnkojnė aty, dhe nuk do tė kenė qasje nė asnjė lajm.

[21:101] Sa pėr ata qė merituan shpėrblimet tona tė shkėlqyeshme, ata do tė mbrohen nga ai.

Tė drejtit

[21:102] Ata nuk do tė dėgjojnė fishkėllimėn e tij. Ata do tė gėzojnė banesė ku mund tė kenė ēfarėdo qė dėshirojnė, pėrgjithmonė.

[21:103] Tmerri i madh nuk do i brengosė ata, dhe engjėjt do i pranojnė ata me gėzim: “Kjo ėshtė dita juaj, qė ju ėshtė premtuar.”

Dita e Ringjalljes

[21:104] Atė ditė, do e palosim qiellin, siē paloset njė libėr. Ashtu si e nisėm krijimin e parė, do e pėrsėrisim. Ky ėshtė premtimi ynė; padyshim do e zbatojmė.

[21:105] Kemi shpallur nė Psalme, si dhe nė shkrime tjera, qė toka tė trashėgohet nga adhuruesit e Mi tė drejtė.

[21:106] Kjo ėshtė shpallje pėr njerėzit qė janė adhurues.

[21:107] Tė kemi dėrguar ty nga mėshira prej nesh ndaj gjithė botės.

[21:108] Deklaro, “Mė ėshtė dhėnė frymėzim hyjnor qė zot i juaji ėshtė njė zot. A do tė nėnshtroheni pra?”

[21:109] Nėse kthehen prapa, atėherė thuaj, “Ju kam paralajmėruar mjaftueshėm, dhe nuk e kam idenė sa shpejt ose ngadalė do t’ju vij (ndėshkimi).

[21:110] "Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr shprehjet tuaja publike, dhe Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė fshihni.

[21:111] "Pėr sa di unė, kjo botė ėshtė test pėr ju, dhe kėnaqėsi e pėrkohshme.”

[21:112] Thuaj, “Zotėruesi im, gjykimi Yt ėshtė drejtėsia absolute. Zotėruesi ynė ėshtė Mirėbėrėsi; vetėm ndihma e tij kėrkohet pėrballė pretendimeve tuaja.”