Surja 26:  Poetėt (Esh-Shu`ara')

[26:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[26:1] T. S. M.* (Ta, Sinė, Mimė)

*26:1 Shih Shtojcėn 1 pėr rėndėsinė e kėtyre shkronjave paraprakisht misterioze.

[26:2] Kėto (shkronja) pėrbėjnė prova tė kėtij shkrimi sqarues.

[26:3] Mund tė ndodhė ta fajėsosh veten qė ata nuk janė besimtarė.

[26:4] Nėse duam, mund tė dėrgojmė nga qielli njė shenjė qė i detyron qafat e tyre tė pėrkulen.

Kodi Matematikor i Kuranit

[26:5] Sa herė qė njė kujtesė nga Mirėbėrėsi vjen te ta, qė ėshtė e re, ata ia kthejnė shpinėn me neveri.

[26:6] Pasi qė nuk besuan, kanė vetėshkaktuar pasojat e mosvėmendjes sė tyre.

[26:7] A nuk e kanė parė tokėn, dhe sa shumė lloje bimėsh tė bukura kemi rritur nė tė?

[26:8] Kjo duhet tė jetė provė e mjaftueshme pėr ta, por shumica e tyre nuk janė besimtarė.

[26:9] Nuk ka dyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Moisiu

[26:10] Kujtohu qė Zotėruesi yt thirri Moisiun: “Shko te njerėzit shkelės.

[26:11] "Njerėzit e Faraonit; ndoshta pėrmirėsohen.”

[26:12] Ai tha, “Zotėruesi im, kam frikė se mos nuk mė besojnė.

[26:13] "Mund tė mė humbė fryma. Gjuha mė lidhet; ma dėrgo vėllanė tim Aronin.

[26:14] "Gjithashtu, ata mė konsiderojnė tė arratisur; Kam frikė se mos mė vrasin.”

[26:15] Ai tha, “Jo, (nuk tė vrasin). Shkoni me provat e Mia. Do tė jemi me ju, duke dėgjuar.

[26:16] "Shkoni te Faraoni dhe thoni, ‘Jemi tė dėrguarė prej Zotėruesit tė gjithėsisė.’

[26:17] " `Lėrini Fėmijėt e Izraelit tė shkojnė.’”

[26:18] Ai tha, “A nuk tė rritėm qė kur ishe foshnje, dhe ti kalove shumė vite me ne?

[26:19] "Pastaj e bėre krimin qė bėre, dhe ishe mosmirėnjohės.”

[26:20] Ai tha, “Vėrtetė, unė e bėra atė kur isha i humbur.

[26:21] "Pastaj ika, kur u frikėsova nga ju, dhe Zotėruesi im mė pajisi me menēuri dhe mė bėri njė prej tė dėrguarve.

[26:22] "Ti po mburresh qė mė ke bėrė njė tė mirė, pėrderisa i skllavėron Fėmijėt e Izraelit!”

[26:23] Faraoni tha, “Ēka ėshtė Zotėruesi i gjithėsisė?”

[26:24] Ai tha, “Zotėruesi i qiejve dhe tokės, dhe ēdo gjėje ndėrmjet tyre. Duhet tė jeni tė sigurt pėr kėtė.”

[26:25] Ai u tha atyre rreth vetes, “A e dėgjuat kėtė?”

[26:26] Ai tha, “Zotėruesi juaj dhe Zotėruesi i paraardhėsve tuaj.”

[26:27] Ai tha, “I dėrguari i juaj qė ėshtė dėrguar te ju ėshtė ēmendur.”

[26:28] Ai tha, “Zotėruesi i lindjes dhe perėndimit, dhe ēdo gjėje ndėrmjet tyre, nėse kuptoni.”

[26:29] Ai tha, “Nėse ti pranon ndonjė zot, tjetėr pos meje, unė do tė fus nė burg.”

[26:30] Ai tha, “Ēka nėse tė tregoj diēka tė thellė?”

[26:31] Ai tha, “Atėherė tregoje, nėse je i sinqertė.”

[26:32] Ai pastaj e hodhi shkopin e vet, ku u bė gjarpėr i vėrtetė.

[26:33] Dhe nxori dorėn e vet, dhe ishte e bardhė pėr spektatorėt.

[26:34] Ai i tha kėshilltarėve rreth tij, “Ky ėshtė njė magjistar me pėrvojė.

[26:35] "Dėshiron t’ju nxjerrė nga toka juaj, me magjinė e tij. Ēka propozoni?”

[26:36] Ata thanė, “Jepu afat atij dhe vėllait tė tij, dhe dėrgo mbledhės te ēdo qytezė.

[26:37] "Le tė mbledhin ēdo magjistar me pėrvojė.”

[26:38] Magjistarėt u mblodhėn nė kohėn e caktuar, ditėn e caktuar.

[26:39] Njerėzve iu tha: “Ejani tė gjithė; le tė mblidhemi sė bashku kėtu.

[26:40] "Ndoshta do i ndjekim magjistarėt, nėse janė fituesit.”

[26:41] Kur magjistarėt erdhėn, ata i thanė Faraonit, “A paguhemi, nėse jemi fituesit?”

[26:42] Ai tha, “Po; madje edhe do tė jeni tė afėrm me mua.”

[26:43] Moisiu iu tha atyre “Hidhni ēka keni pėr tė hedhur.”

[26:44] Ata i hodhėn litarėt dhe thuprat e tyre, dhe thanė, “Pasha madhėshtinė e Faraonit, do tė jemi fituesit.”

[26:45] Moisiu hodhi shkopin e tij, ku edhe gėlltiti ēka ata trilluan.

Ekspertėt e shohin tė vėrtetėn

[26:46] Magjistarėt ranė nė pėrulje.

[26:47] Ata thanė, “Besojmė nė Zotėruesin e gjithėsisė.

[26:48] "Zotėruesin e Moisiut dhe Aronit.”

[26:49] Ai tha, “A besuat nė tė para se t’ju jap unė leje? Ai na qenka mėsuesi juaj, qė ju mėsoi magjinė. Patjetėr do e shihni. Do t’jua cungoj duart dhe kėmbėt tuaja nė anė tė kundėrta. Do t’ju kryqėzoj tė gjithėve.”

[26:50] Ata thanė, “Kjo nuk do tė ndryshojė vendimin tonė; te Zotėruesi ynė do tė kthehemi.

[26:51] "Shpresojmė qė Zotėruesi ynė do tė na falė mėkatet tona, posaēėrisht se jemi besimtarėt e parė.”

[26:52] E frymėzuam Moisiun: “Udhėto me shėrbėtorėt e Mi; do t’ju ndjekin.”

[26:53] Faraoni dėrgoi nė qytete thirrės.

[26:54] (Duke thėnė,) “Kjo ėshtė njė bandė e vogėl.

[26:55] "Ata tani po na kundėrshtojnė.

[26:56] "Le tė ruhemi tė gjithė prej tyre.”

Ndėshkimi i pashmangshėm

[26:57] Si pasojė, hoqėm nga ta kopshtet dhe burimet.

[26:58] Dhe thesare dhe pozitė tė nderuar.

[26:59] Pastaj e bėmė atė trashėgim pėr Fėmijėt e Izraelit.

[26:60] Ata i ndoqėn ata kah lindja.

[26:61] Kur tė dyja palėt e panė njėra tjetrėn, njerėzit e Moisiut thanė, “Do tė na zėnė.”

[26:62] Ai tha, “S’ka shanse. Zotėruesi im ėshtė me mua; Ai do tė mė udhėzojė.”

[26:63] Atėherė e frymėzuam Moisiun: “Bjeri detit me shkopin tėnd,” ku edhe u nda. Secila pjesė ishte si njė kodėr e madhe.

[26:64] Pastaj i ēliruam ata tė gjithė.

[26:65] Kėshtu e shpėtuam Moisiun dhe tė gjithė ata qė ishin me tė.

[26:66] Dhe i mbytėm tė tjerėt.

[26:67] Kjo duhet tė jetė provė e mjaftueshme, por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:68] Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Ibrahimi

[26:69] Ua kallėzo atyre historinė e Ibrahimit.

[26:70] Ai i tha babait tė tij dhe njerėzve tė tij, “Ēka ėshtė kjo qė po e adhuroni?”

[26:71] Ata thanė, “Ne adhurojmė statuja; ia kushtojmė veten krejtėsisht atyre.”

[26:72] Ai tha, “A mund t’ju dėgjojnė kur luteni?

[26:73] "A mund t’ju sjellin dobi, ose t’ju dėmtojnė?”

[26:74] Ata thanė, “Jo; por i gjetėm prindėrit tanė duke bėrė kėshtu.”

[26:75] Ai tha, “A i shihni kėta idhuj qė i adhuroni.

[26:76] "Ju dhe paraardhėsit tuaj.

[26:77] "Unė jam kundėr tyre, se ia kam kushtuar veten vetėm Zotėruesit tė gjithėsisė.

[26:78] "Atij qė mė krijoi, dhe mė udhėzoi.

[26:79] "Atij qė mė ushqen dhe mė shuan etjen.

[26:80] "Dhe kur sėmurem, Ai mė shėron.

[26:81] "Atij qė mė vė nė vdekje, pastaj mė sjell prapė nė jetė.

[26:82] "Atij qė shpresoj qė do tė falė mėkatet e mia nė Ditėn e Gjykimit.

[26:83] "Zotėruesi im, mė dhuro menēuri, dhe mė pėrfshij me tė drejtit.

[26:84] "Le tė jetė shembulli im pėr gjeneratat e ardhshme shembull i mirė.

[26:85] "Mė bė njė prej trashėgimtarėve tė Parajsės sė hareshme.

[26:86] "Dhe fale babain tim, se ai ka shkuar nė humbje.

[26:87] "Dhe mos mė braktis nė Ditėn e Ringjalljes.”

[26:88] Ajo ėshtė dita kur as paratė, as fėmijėt, nuk mund tė ndihmojnė.

[26:89] Vetėm ata qė vijnė me gjithė zemėr te Zoti (do tė shpėtohen).

[26:90] Parajsa do iu paraqitet tė drejtėve.

[26:91] Ferri do pėrgatitet pėr humbėsit.

Do i mohojnė idhujt e vet

[26:92] Do tė pyeten, “Ku janė idhujt qė i kishit adhuruar

[26:93] "pėrkrah Zotit? A mund t’ju ndihmojnė? A mund ta ndihmojnė veten?”

[26:94] Ata do tė hidhen nė tė, sė bashku me humbėsit.

[26:95] Dhe tė gjithė ushtarėt e Dreqit.

[26:96] Do tė thonė pėrderisa grinden nė tė,

[26:97] "Pasha Zotin, ishim larg nė humbje.

[26:98] "Si kemi mundur t’ju ngrisim nė rang me Zotėruesin e gjithėsisė?

[26:99] "Ata qė na ēorientuan janė shpirtligj.

[26:100] "Tash nuk kemi asnjė ndėrmjetėsues.

[26:101] "As ndonjė shok tė ngushtė.

[26:102] "Vetėm sikur tė kishim edhe njė shans tjetėr, atėherė do tė besonim.”

[26:103] Nė kėtė ka mėsim tė mirė. Por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:104] Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Nuhu

[26:105] Njerėzit e Nuhut nuk iu besuan tė dėrguarve.

[26:106] Vėllai i tyre Nuhu iu tha atyre, “A nuk do tė jeni tė drejtė?

[26:107] "Unė sinqerisht jam dėrguar te ju.

[26:108] "T’ia keni dronė Zotit dhe tė mė bindeni mua.

[26:109] "Nuk kėrkoj pagė nga ju. Rroga ime vjen nga Zotėruesi i gjithėsisė.

[26:110] "T’ia keni dronė Zotit dhe tė mė bindeni mua.”

[26:111] Ata thanė, “Si mund tė besojmė me ty, kur mė tė kėqijtė prej nesh tė kanė ndjekur?”

[26:112] Ai tha, “Si mund ta di unė ēka bėnė ata?

[26:113] "Gjykimi i tyre ėshtė vetėm me Zotėruesin tim, sikur tė mund ta merrni me mend.

[26:114] "Nuk do i largoj besimtarėt.

[26:115] "Nuk jam asgjė mė shumė se njė paralajmėrues sqarues.”

[26:116] Ata thanė, “Nė mos u ndalsh, o Nuh, do tė gurėzohesh pėr vdekje.”

[26:117] Ai tha, “Zotėruesi im, njerėzit e mi nuk mė kanė besuar.

[26:118] "Mė dhuro fitore kundėr tyre, dhe mė ēliro mua dhe shoqėruesit e mi besimtarė.”

[26:119] E dėrguam atė dhe ata qė e shoqėruan nė arkėn e ngarkuar.

[26:120] Pastaj i mbytėm tė tjerėt.

[26:121] Ky duhet tė jetė mėsim, por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:122] Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Hudi

[26:123] Adi nuk i besuan tė dėrguarit.

[26:124] Vėllai i tyre Hudi iu tha atyre “A nuk do tė jeni tė drejtė?

[26:125] "Unė sinqerisht jam dėrguar te ju.

[26:126] "T’ia keni dronė Zotit, dhe tė mė bindeni mua.

[26:127] "Unė nuk kėrkoj pagė nga ju; rroga ime vjen nga Zotėruesi i gjithėsisė.

[26:128] "Ju ndėrtoni nė secilėn kodėr pallate pėr sė koti.

[26:129] "Ju ndėrtoni ndėrtesa sikur tė zgjatnit pėrgjithmonė.

[26:130] "Dhe kur goditni, ju goditni pa mėshirė.

[26:131] "T’ia keni dronė Zotit dhe tė mė bindeni mua.

[26:132] "T’ia keni dronė Atij qė ju furnizoi me tė gjitha gjėrat qė i njihni.

[26:133] "Ai ju furnizoi me bagėti dhe fėmijė.

[26:134] "Dhe kopshte dhe burime.

[26:135] "Kam frikė pėr ju ndėshkimin e njė dite tė hatashme.”

[26:136] Ata thanė, “Ėshtė njėjtė, qoftė na predikove apo nuk na predikove.

[26:137] "Ajo e keqe ndodhi vetėm te paraardhėsit tanė.

[26:138] "Asnjė ndėshkim nuk do tė na bie neve.”

[26:139] Kėshtu nuk besuan dhe, si pasojė, i asgjėsuam. Ky duhet tė jetė mėsim, por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:140] Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Salihu

[26:141] Themudi nuk iu besuan tė dėrguarve.

[26:142] Vėllai i tyre Salihu iu tha, “A nuk do tė jeni tė drejtė?

[26:143] "Unė jam i dėrguar i sinqertė te ju.

[26:144] "T’ia keni dronė Zotit, dhe tė mė bindeni mua.

[26:145] "Unė nuk ju kėrkoj pagė; rroga ime vjen vetėm prej Zotėruesit tė gjithėsisė.

[26:146] "A mendoni se do tė liheni pėrgjithmonė, tė sigurt nė kėtė gjendje?

[26:147] "Ju gėzoni kopshte dhe burime.

[26:148] "Dhe tė korra dhe palma hurmash me fruta tė shijshėm.

[26:149] "Ju gdhendni nga malet pallate luksoze.

[26:150] "T’ia keni dronė Zotit, dhe tė mė bindeni mua.

[26:151] "Mos iu bindni shkelėsve.

[26:152] "Qė bėjnė tė kėqija, jo punė tė mira.”

[26:153] Ata thanė, “Ti je i magjepsur.

[26:154] "Ti nuk je asgjė mė shumė se njė njeri si ne. Prodhoje njė mrekulli, nėse je i sinqertė.”

[26:155] Ai tha, “Ja ku ėshtė njė deve qė do tė pijė vetėm nė njė ditė qė i ėshtė caktuar asaj; njė ditė qė ėshtė tjetėr nga ditėt tuaja tė caktuara tė pijes.

[26:156] "Mos i bėni ndonjė dėm, se mos po vetėshkaktoni ndėshkim nė njė ditė tė hatashme.”

[26:157] Ata e therėn atė, dhe kėshtu vetėshkaktuan pikėllim.

[26:158] Ndėshkimi i kaploi ata. Ky (rast) duhet tė jetė mėsim, por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:159] Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Luti

[26:160] Njerėzit e Lutit nuk iu besuan tė dėrguarve.

[26:161] Vėllai i tyre Luti iu tha atyre, “A nuk do tė jeni tė drejtė?

[26:162] "Unė sinqerisht jam dėrguar te ju.

[26:163] "T’ia keni dronė Zotit, dhe tė mė bindeni mua.

[26:164] "Unė nuk kėrkoj pagė nga ju; rroga ime vjen vetėm prej Zotėruesit tė gjithėsisė.

[26:165] "A praktikoni seks me meshkujt, e gjithė njerėzve?

[26:166] "Ju i braktisni bashkėshortet qė Zotėruesi juaj i ka krijuar pėr ju! Vėrtetė, jeni njerėz shkelės.”

[26:167] Ata thanė, “Nė mos u ndalsh, o Lut, do tė dėbohesh.”

[26:168] Ai tha, “Veprimet tuaja mė neverisin.”

[26:169] "Zotėruesi im, mė shpėto mua dhe familjen time nga punėt e tyre.”

[26:170] E shpėtuam atė dhe gjithė familjen e tij.

[26:171] Por jo gruan e vjetėr; ajo ishte mallkuar.

[26:172] Pastaj i shkatėrruam tė tjerėt.

[26:173] Lėshuam mbi ta njė breshėri tė tmerrshme; ēfarė breshėrie e tmerrshme pėr ata qė ishin paralajmėruar!

[26:174] Ky (rast) duhet tė jetė mėsim, por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:175] Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Shuajbi

[26:176] Njerėzit e Pyllit nuk iu besuan tė dėrguarve.

[26:177] Shuajbi iu tha atyre, “A nuk do tė jeni tė drejtė?

[26:178] "Unė sinqerisht jam dėrguar te ju.

[26:179] "T’ia keni dronė Zotit, dhe tė mė bindeni mua.

[26:180] "Unė nuk kėrkoj pagė nga ju; rroga ime vjen vetėm nga Zotėruesi i gjithėsisė.

[26:181] "Tė jepni masė tė plotė kur tė bėni shitblerje; mos bėni hile.

[26:182] "Tė peshoni me peshore tė drejtė.

[26:183] "Mos i mashtroni njerėzit nga tė drejtat e tyre, dhe mos u endni tė korruptuar nėpėr tokė.

[26:184] "Kini dronė Atij qė ju krijoi juve dhe gjeneratat paraprake.”

[26:185] Ata thanė, “Ti je i magjepsur.

[26:186] "Ti nuk je asgjė mė shumė se qenie njerėzore si ne. Nė fakt, mendojmė se je gėnjeshtar.

[26:187] "Le tė bien mbi ne masa nga qielli, nėse je i sinqertė.”

[26:188] Ai tha, “Zotėruesi im ėshtė Ai qė di ēdo gjė qė bėni.”

[26:189] Ata nuk i besuan atij dhe, si pasojė, vetėshkaktuan ndėshkimin e Ditės sė Mbulimit. Ishte ndėshkimi i njė dite tė hatashme.

[26:190] Ky (rast) duhet tė jetė mėsim, por shumica e njerėzve nuk janė besimtarė.

[26:191] Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Kurani

[26:192] Kjo ėshtė shpallje nga Zotėruesi i gjithėsisė.

[26:193] Shpirti i Sinqertė (Gabrieli) zbriti me tė.

[26:194] Pėr ta shpallur atė nė zemrėn tėnde, qė tė mund tė jesh njė prej paralajmėruesve.

[26:195] Nė gjuhė arabe tė pėrkryer.

[26:196] Ėshtė profetizuar nė librat e gjeneratave paraprake.

[26:197] A nuk ėshtė shenjė e mjaftueshme pėr ta qė njihej te dijetarėt mes Fėmijėve tė Izraelit?

Kurani duhet tė pėrkthehet

[26:198] Po ta shpallnim kėtė te njerėz qė nuk dinė arabisht.

[26:199] Dhe ta recitonte ai (arabisht), ata nuk do tė kishin mundur tė besojnė nė tė.

[26:200] Kėshtu e bėjmė (si gjuhė tė huaj) nė zemrat e fajtorėve.

[26:201] Pra, ata nuk mund tė besojnė nė tė; jo derisa ta shohin ndėshkimin qė dhemb.

[26:202] Do tu bijė atyre papritmas, kur mė sė paku e presin.

[26:203] Ata pastaj do tė thonė, “A mund tė na shtyhet afati?”

[26:204] A nuk e sfiduan ata ndėshkimin tonė?

[26:205] Siē e sheh, i lejuam ata tė kėnaqen me vite.

[26:206] Pastaj ndėshkimi iu erdhi, ashtu siē u premtua.

[26:207] Rezervat e tyre tė mėdha nuk iu ndihmuan atyre aspak.

[26:208] Nuk asgjėsuam asnjė shoqėri pa dėrguar paralajmėrues.

[26:209] Prandaj, ky ėshtė kujtesė, se ne nuk jemi tė padrejtė.

Tė dėrguarit e rremė tė paaftė qė tė predikojnė adhurimin e VETĖM Zotit*

[26:210] Djajtė nuk mund ta shpallin kėtė.

*26:210 Njė i dėrguar i rremė ėshtė i dėrguar i Dreqit, se ai ėshtė trillues i rrenės mė tė urryer. Njė i dėrguar i tillė nuk mund ta flakė idhujtarinė, ose tė predikojė adhurimin e VETĖM Zotit.

[26:211] As nuk do tė bėnin, as nuk do tė mundeshin.

[26:212] Se ata ndalohen nga dėgjimi.

[26:213] Prandaj, mos idolizo pėrkrah Zotit asnjė zot tjetėr, se vetėshkakton ndėshkimin.

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes*

[26:214] Tu predikosh njerėzve qė janė mė sė afėrmi teje.

*26:214-223 Kėto strofa i referoheshin tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes: shuma e vlerės germore tė “Rashad Khalifa” (1230), plus numri i strofės (214) ėshtė 1230+214=1444=19x76=19x19x4, dhe shuma e numrave tė strofave nga 214 deri te 223 ėshtė 2185=19x115 (Shtojca 1).

[26:215] Dhe tė jesh i butė me besimtarėt qė tė ndjekin.

[26:216] Nėse nuk tė binden, atėherė thuaj, “Unė nuk jam pėrgjegjės pėr atė qė bėni.”

[26:217] Dhe ki besim te i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

[26:218] Qė tė sheh kur mediton gjatė natės.

[26:219] Dhe pėrkuljet tua tė shpeshta.

[26:220] Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.

[26:221] A t’ju tregoj mbi kėnd zbresin djajtė?

[26:222] Ata zbresin mbi ēdo trillues fajtor.

[26:223] Ata shtihen kinse dėgjojnė, por shumica e tyre janė gėnjeshtarė.

[26:224] Sa pėr poetėt, ata ndiqen vetėm nga humbėsit.

[26:225] A nuk e sheh qė besnikėria e tyre ndryshon varėsisht prej situatės?

[26:226] Dhe qė ata thonė ēka nuk bėjnė?

[26:227] Me pėrjashtim tė atyre qė besojnė, ēojnė jetė tė drejtė, pėrkujtojnė Zotin shpesh, dhe ngriten pėr tė drejtat e tyre. Padyshim, shkelėsit do tė shohin se si ėshtė pėrfundimi i tyre.