Surja 33:  Grupet e armatosura (El-Ahzab)

[33:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[33:1] O ti profet, t’ia kesh dronė Zotit dhe mos iu bind mosbesimtarėve dhe hipokritėve. Zoti ėshtė i Gjithėdijshėm, Mė i Menēuri.

[33:2] Ndiq ēka tė ėshtė shpallur ty prej Zotėruesit tėnd. Zoti ėshtė Njohės i tėrėsishėm i ēdo gjėje qė ju tė gjithė bėni.

[33:3] Dhe kij besim nė Zotin. Zoti mjafton si pėrkrahės.

Devotshmėria ndaj Zotit ėshtė e pandashme

[33:4] Zoti nuk i dha asnjė burri dy zemra nė kraharorin e tij. As nuk i shndėrroi gratė tuaja tė cilat i largoni (sipas zakoneve tuaja) nė nėna tuaja. As nuk i shndėrroi fėmijėt tuaj tė adaptuar nė pasardhės gjenetik. Tė gjitha kėto janė veē shprehje qė i keni shpikur. Zoti flet tė vėrtetėn, dhe Ai udhėzon nė rrugėn (e drejtė).

*33:4 Ishte zakon nė Arabi qė tė largohej gruaja duke deklaruar qė ajo ishte si nėna e burrit. Njė zakon i tillė i padrejtė anulohet kėtu.

Mos i ndėrroni emrat tuaj

[33:5] Jepuni fėmijėve tuaj tė adaptuar emra qė ruajnė lidhjet familjare me prindėrit e tyre gjenetik. Kjo ėshtė mė e drejtė para Zotit. Nėse nuk i njihni prindėrit e tyre, atėherė, si vėllezėr nė fe, t’i trajtoni si anėtarė tė familjes suaj. Nuk bėni mėkat nėse bėni gabim sa i pėrket kėsaj; jeni pėrgjegjės pėr qėllimet tuaja. Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėm.

[33:6] Profeti ėshtė mė i afėrt me besimtarėt se ata me njėri tjetrin, dhe gratė e tij janė si nėna pėr ta. Tė afėrmit duhet tė kujdesen pėr njėri tjetrin nė pėrputhje me shkrimin e Zotit. Kėshtu, besimtarėt tė kujdesen pėr tė afėrmit e tyre qė imigrojnė te ta, pasi qė tė jenė siguruar qė janė kujdesur pėr familjet e veta sė pari. Kėta janė urdhrat e kėtij shkrimi.

Muhamedi betohet tė pėrkrahė tė Dėrguarin e Zotit tė Besėlidhjes*

[33:7] Kujtohu qė e lidhėm besėn me profetėt, pėrfshirė edhe ty (o Muhamed), Nuhun, Ibrahimin, Moisiun, dhe Jezusin tė birin e Marisė. Morėm prej tyre zotim solemn.*

*33:7 Besėlidhja jepet hollėsisht nė 3:81. Zoti lidhi besėn me profetėt qė ata ta pėrkrahin tė Dėrguarin e Tij tė Besėlidhjes i cili do tė vinte pas Muhamedit pėr ta pastruar dhe bashkuar lajmin e tyre. Besėlidhja u lidh para krijimit tė tokės, dhe u pėrmbush nė Mekė Dhyl-Hixhxhe 3, 1391 (21 Dhjetor, 1971). Shuma e muajit Islamik (12), plus ditės (3), plus vitit (1391) jep 1406, 19x74. Provė dėrrmuese qė e identifikon tė Dėrguarin e Zotit tė Besėlidhjes si Rashad Khalifa furnizohet pėrgjatė Kuranit (Shtojcat 2 & 26).

[33:8] Mė pas, Ai patjetėr do i marrė nė pyetje tė sinqertit pėr sinqeritetin e tyre, dhe ka pėrgatitur pėr mosbesimtarėt (nė kėtė fakt Kuranor) ndėshkim qė dhemb.

Beteja e partive

[33:9] O ju qė besoni, pėrkujtoni bekimet e Zotit mbi ju; kur ushtarėt ju sulmuan, ne dėrguam mbi ta erė tė fortė dhe ushtarė tė padukshėm. Zoti ėshtė Pamės i ēdo gjėje qė bėni.

[33:10] Kur ata ju erdhėn prej sė larti, dhe nga poshtė, sytė tuaj u tmerruan, zemrat tuaja ju erdhėn deri nė fyt, dhe ushqyet mendime pėr Zotin qė nuk i kanė hije.

[33:11] Atėherė besimtarėt u testuan vėrtetė; ata u tronditėn fort.

[33:12] Hipokritėt dhe ata me dyshime nė zemrat e tyre thanė, “Ēka na premtoi Zoti dhe i dėrguari i Tij nuk ishte asgjė mė shumė se njė iluzion!”

[33:13] Njė grup prej tyre thanė, “O njerėz tė Jethribit, nuk mund tė arrini fitore; kthehuni.” Tė tjerėt i shpikėn arsyetime profetit: “Shtėpitė tona janė tė cenueshme,” kur ato nuk ishin tė cenueshme. Ata vetėm dėshiruan tė ikin.

[33:14] Sikur t’i pushtonte armiku dhe tė kėrkonte nga ta qė t’iu bashkėngjiteshin, ata do i bashkėngjiteshin armikut pa ngurrim.

[33:15] Ata iu kishin betuar Zotit mė parė qė ata nuk do tė ktheheshin prapa dhe tė iknin; betimi ndaj Zotit pėrfshinė pėrgjegjėsi tė madhe.

[33:16] Thuaj, “Nėse ikni, nuk mund tė ikni kurrė nga vdekja ose nga vrasja. Ēfarėdo qė tė ndodhė, vetėm do tė jetoni krejt pak mė gjatė.”

[33:17] Thuaj, “Kush do iu mbronte nga Zoti nėse vullneti i tij do tė ishte pėr fatkeqėsi, ose tė ishte pėr bekim pėr ju?” Ata nuk mund tė gjejnė, pėrkrah Zotit, asnjė Zotėrues dhe Sundues tjetėr.

[33:18] Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr penguesit mes jush, dhe ata qė iu thonė bashkėluftėtarėve tė tyre, “Le tė rrimė tė gjithė mbrapa.” Rrallė ata mobilizohen pėr mbrojtje.

[33:19] Gjithashtu, ata janė tepėr dorėshtrėnguar kur kanė tė bėjnė me ju. Nėse ēfarėdo e kėrcėnon shoqėrinė, i sheh sytė e tyre duke u rrotulluar me frikė, sikur vdekja t’iu kishte ardhur tashmė. Kur tė pėrfundojė kriza, ju fshikullojnė me gjuhė tė ashpėr. Ata janė tepėr dorėshtrėnguar me pasurinė e tyre. Kėta nuk janė besimtarė, dhe, si pasojė, Zoti ka asgjėsuar punėt e tyre. Kjo ėshtė lehtė pėr Zotin qė ta bėjė.

[33:20] Ata menduan se grupet e armatosura mund tė vijnė pėrsėri. Nė atė rast, ata do tė dėshironin qė tė kishin humbur nė shkretėtirė, duke pyetur pėr lajmet nga larg. Sikur t’ju sulmonin grupet e armatosura juve pėrderisa ata ishin me ju, ata rrallė do t’ju pėrkrahnin.

Guximi i Profetit*

[33:21] I dėrguari i Zotit ka dhėnė shembull tė mirė pėr ata mes jush qė kėrkojnė Zotin dhe Ditėn e Fundit, dhe vazhdimisht mendojnė pėr Zotin.

*33:21 Dreqi e nxori kėtė strofė jashtė kontekstit, dhe u mbėshtet nė faktin qė njerėzit e idolizonin Muhamedin, pėr tė shpikur njė bashkėsi tė tėrė tė rregullave tė paautorizuara dhe tė paarsyeshme tė quajtura “Suneti i Profetit.” Kjo krijoi njė fe krejtėsisht tjetėr (shih 42:21 dhe Shtojcėn 18).

[33:22] Kur besimtarėt e vėrtetė i panė grupet e armatosura (tė gatshme pėr sulm), ata thanė, “Kjo ėshtė ēka Zoti dhe i dėrguari i Tij na ka premtuar, dhe Zoti dhe i dėrguari i Tij janė tė sinqertė.” Kjo (situatė e rrezikshme) vetėm ua forcoi besimin dhe ua shtoi nėnshtrimin e tyre.

[33:23] Mes besimtarėve ka njerėz qė i pėrmbushėn betimet e tyre ndaj Zotit. Disa prej tyre vdiqėn, pėrderisa tė tjerėt qėndrojnė tė gatshėm, pa u luhatur.

[33:24] Zoti patjetėr do i paguaj tė sinqertit pėr sinqeritetin e tyre, dhe do i ndėshkojė hipokritėt, nėse Ai do, ose do i shpengojė. Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėm.

Gjatė kohės sė Muhamedit

[33:25] Zoti zmbrapsi ata qė nuk besuan me tėrbimin e tyre, dhe u larguan duarthatė. Zoti kėshtu i kurseu besimtarėt nga ndonjė luftim. Zoti ėshtė i Fuqishėm, i Plotfuqishėm.

[33:26] Ai gjithashtu i zbriti aleatėt e tyre mes njerėzve tė shkrimit nga pozitat e tyre tė sigurta, dhe hodhi tmerr nė zemrat e tyre. Disa prej tyre i vratė, dhe disa i zutė rob.

[33:27] Ai ju bėri tė trashėgoni tokėn e tyre, shtėpitė e tyre, paratė e tyre, dhe toka nė tė cilat nuk keni shkelur. Zoti i ka tė gjitha gjėrat nė dorė.

Pėrgjegjėsi e posaēme pėr tė qenit i afėrt

[33:28] O profet, thuaju grave tua, “Nėse jeni duke e kėrkuar kėtė jetė dhe kotėsitė e saj, atėherė le tė ju kompensoj dhe t’ju lejoj tė shkoni nė mėnyrė miqėsore.

[33:29] "Por nėse po e kėrkoni Zotin dhe tė dėrguarin e Tij, dhe vendbanimin e Pėrjetėsisė, atėherė Zoti ka pėrgatitur pėr tė drejtat mes jush shpėrblim shumė tė madh.”

Pėrgjegjėsi e posaēme

[33:30] O gra tė profetit, nėse ndonjėra prej jush kryen mėkat tė tepėrt, ndėshkimi do i dyfishohet asaj. Kjo ėshtė lehtė pėr Zotin qė ta bėjė.

[33:31] Cilado prej jush qė i bindet Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij, dhe ēon jetė tė drejtė, ne do i japim asaj shpėrblim tė dyfishtė, dhe kemi pėrgatitur pėr tė furnizim bujar.

Shembull pėr tė tjerat

[33:32] O gra tė profetit, ju nuk jeni tė njėjta si cilado grua tjetėr, nėse zbatoni drejtėsinė. (Ju keni pėrgjegjėsi mė tė madhe.) Prandaj, tė mos flisni me lajka, se mos ata me sėmundje nė zemrat e tyre marrin mendimet e gabueshme; tė flisni vetėm drejtėsi.

[33:33] Qėndroni nė shtėpitė tuaja, dhe mos u pėrzieni fort me njerėzit, siē bėnit dikur gjatė ditėve tė hershme tė injorancės. T’i zbatoni Lutjet e Kontaktit (Salat), dhe tė jepni bamirėsinė e obligueshme (Zeqat), dhe t’i bindeni Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij. Zoti dėshiron tė heqė gjithė pashenjtėrinė nga ju, o ju qė jetoni rreth Faltores sė Shenjtė, dhe t’ju pastrojė krejtėsisht.

[33:34] Pėrkujtoni ēka po recitohet nė shtėpitė tuaja nga shpalljet e Zotit dhe menēurinė e pandashme aty. Zoti ėshtė Preciz, Njohės.

Barazia e burrave dhe grave

[33:35] Tė nėnshtruarit, tė nėnshtruarat, besimtarėt, besimtaret, tė dėgjueshmit, tė dėgjueshmet, tė sinqertit, tė sinqertat, tė durueshmit, tė durueshmet, tė ndershmit, tė ndershmet, bamirėsit, bamirėset, agjėruesit, agjėrueset, tė dėlirit, tė dėlirat, dhe pėrkujtuesit e shpeshtė tė Zotit, dhe pėrkujtueset e shpeshta; Zoti ka pėrgatitur pėr ta falje dhe shpėrblim shumė tė madh.

Gabim i dadh kryhet nga Muhamedi: Muhamedi njeri nuk i bindet Muhamedit tė dėrguar

[33:36] Asnjė besimtar ose besimtare, nėse Zoti dhe i dėrguari i Tij lėshojnė ndonjė urdhėr, nuk ka zgjidhje tjetėr sa i pėrket atij urdhri. Kushdo qė nuk i bindet Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij ka shkuar larg nė humbje.

[33:37] Kujtohu qė i the atij qė ishte i bekuar nga Zoti, dhe i bekuar nga ti, “Mbaje gruan tėnde dhe ia kij dronė Zotit,” dhe ti fshehe brenda teje ēka Zoti dėshiroi tė shpallė. Kėshtu, ti iu frikėsove njerėzve, kur me tė drejtė duhej t’i frikėsoheshe vetėm Zotit. Kur Zejdi hoqi krejtėsisht duar nga bashkėshortja e tij, ne tė bėmė ty qė tė martohesh me tė, pėr tė themeluar precedentin qė njė burrė mund tė martohet me bashkėshorten e shkurorėzuar nga djali i adoptuar i tij. Urdhrat e Zotit tė zbatohen.

[33:38] Profeti nuk bėn gabim duke bėrė ēfarėdo qė ėshtė bėrė e lejueshme nga Zoti. I tillė ėshtė sistemi i Zotit qė nga gjeneratat e hershme. Urdhri i Zotit ėshtė detyrė e shenjtė.

[33:39] Ata qė japin lajmet e Zotit, dhe ia kanė dronė vetėm Atij, tė mos i frikėsohen kurrė askujt pos Zotit. Zoti ėshtė llogaritėsi mė i shkathėt.

Jo i dėrguari i fundit*

[33:40] Muhamedi nuk ishte babai i asnjė burri mes jush. Ai ishte i dėrguar i Zotit dhe profeti i fundit. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

*33:40 Pėrkundėr kėtij definicioni tė qartė pėr Muhamedin, shumica e Myslimanėve insistojnė qė ai ishte profeti i fundit dhe gjithashtu i dėrguari i fundit. Kjo ėshtė tipar tragjik i njerėzve siē e shohim nė 40:34. Ata qė me gatishmėri i besojnė Zotit e kuptojnė qė Zoti e dėrgoi tė Dėrguarin e Tij tė Besėlidhjes, si pastrues dhe bashkues pas profetit tė fundit Muhamedit (3:81, 33:7).

[33:41] O ju qė besoni, ta pėrkujtoni Zotin shpesh.*

*33:41-42 Zot i yti ėshtė kushdo qė t’i preokupon mendimet shumicėn e kohės. Prandaj ekziston urdhri qė ta pėrkujtojmė Zotin dhe madhėrojmė Atė ditė e natė. Shih Shtojcėn 27.

[33:42] Ta madhėroni Atė ditė e natė.

[33:43] Ai ėshtė Ai qė iu ndihmon juve, sė bashku me engjėjt e Tij, pėr t’ju ēuar nga errėsira nė dritė. Ai ėshtė i Mėshirshėm ndaj besimtarėve.

[33:44] Pėrshėndetja e tyre ditėn kur e takojnė Atė ėshtė, “Paqe,” dhe Ai ka pėrgatitur pėr ta shpėrblim bujarė.

[33:45] O profet, tė kemi dėrguar si dėshmitar, bartės tė lajmeve tė mira, si dhe paralajmėrues.

[33:46] Duke ftuar te Zoti, nė pėrputhje me vullnetin e Tij, dhe fener udhėzues.

[33:47] Jepu lajme tė mira besimtarėve, qė ata kanė merituar nga Zoti bekim shumė tė madh.

[33:48] Mos iu bind mosbesimtarėve dhe hipokritėve, shpėrfilli fyerjet e tyre, dhe kij besim nė Zotin; Zoti mjafton si pėrkrahės.

Ligje martesore

[33:49] O ju qė besoni, nėse u martuat me gra besimtare, pastaj u shkurorėzuat me to para se tė keni marrėdhėnie me to, ato nuk ju detyrohen juve me asnjė afat kohor (para se tė martohen me burrė tjetėr). T’i kompensoni me barazi, dhe lėrini tė shkojnė miqėsisht.

[33:50] O profet, i kemi bėrė tė ligjshme pėr ty gratė tua tė cilave ua ke paguar pajėn e tyre tė duhur, ose ato qė tashmė i ke, siē tė janė dhėnė nga Zoti. Gjithashtu tė lejuara pėr ty pėr martesė janė vajzat e vėllezėrve tė babait tėnd, vajzat e motrave tė babait tėnd, vajzat e vėllezėrve tė nėnės tėnde, vajzat e motrave tė nėnės tėnde, tė cilat kanė emigruar me ty. Gjithashtu, nėse njė besimtare jep veten te profeti – duke hequr dorė nga paja – profeti mund tė martohet me tė pa pajė, nėse ai do ashtu. Megjithatė, heqja e dorės nga paja nga ana e saj vlen vetėm pėr profetin, dhe jo pėr besimtarėt e tjerė. Ne tashmė i kemi shpallur tė drejtat e tyre nė lidhje me bashkėshortet e tyre ose me ēka ata tashmė kanė. Kjo ėshtė pėr tė tė kursyer nga marrja. Zoti ėshtė Falės,  i Mėshirshėm.

[33:51] Mund t’i shmangesh butėsisht cilėsdo prej tyre, dhe mund ta sjellėsh mė afėr teje cilėndo prej tyre. Nėse pajtohesh me cilėndo qė e kishe larguar, nuk bėn gabim. Nė kėtė mėnyrė, ato do tė jenė tė kėnaqura, nuk do tė kenė brenga, dhe do tė jenė tė kėnaqura me ēka iu ofron tė gjitha atyre me barazi. Zoti e di ēka ka nė zemrat tuaja. Zoti ėshtė i Gjithėdijshėm, i Butė.

[33:52] Pėrtej kategorive qė tė janė pėrshkruar, je i ndaluar tė martohesh me gra tė tjera, as nuk mund t’i zėvendėsosh me njė grua tė re (nga kategoritė e ndaluara), pa marrė parasysh sa shumė e admiron bukurinė e tyre. Tė jesh i kėnaqur me ato qė tashmė tė janė bėrė tė lejuara. Zoti ėshtė pamės i tė gjitha gjėrave.

[33:53] O ju qė besoni, mos hyni nė shtėpitė e profetit nė mos ju dhėntė leje tė hani, as tė mos detyroni njė ftesė tė tillė nė asnjė mėnyrė. Nėse ftoheni, mund tė hyni. Kur tė pėrfundoni sė ngrėni, tė largoheni; mos e angazhoni atė nė biseda tė gjata. Kjo dikur e lėndonte profetin, dhe ai ishte tepėr i marruar t’ju tregonte. Por Zotit nuk i vjen marre nga e vėrteta. Nėse ju duhet tė kėrkoni diēka nga gratė e tij, pyetni ato nga pas njė barriere. Kjo ėshtė mė ēiltėr pėr zemrat tuaja dhe zemrat e tyre. Nuk jeni pėr ta lėnduar tė dėrguarin e Zotit. Tė mos martoheni me tė shoqet e tij pas tij, se kjo do tė ishte fyerje e tepėrt para Zotit.*

*33:53 Jemi tė ndaluar nė 4:22 nga martesa me gra qė ishin paraprakisht tė martuara me etėrit tanė. E as ati nuk mund tė martohet me tė shoqen e shkurorėzuar tė tė birit tė tij gjenetik (4:23). Ky urdhėr hyjnor ruan respektin tonė pėr etėrit tanė dhe lidhjet e tyre mė private. Ngjashėm, profeti ishte figurė atėrore pėr besimtarėt e kohės sė tij. Pėr tė mirėn e atyre besimtarėve, Zoti i ndaloi qė tė martohen me gra qė ishin paraprakisht tė martuara me profetin. Martesa ėshtė marrėdhėnie e shenjtė dhe shumė private, dhe jeta e private e profetit mė mirė ishte tė mbetej private.

[33:54] Qoftė e deklaruat diēka, ose e fshehėt, Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

[33:55] Gratė mund tė ēlirojnė (veshjen e tyre) rreth baballarėve tė vet, bijve tė vet, vėllezėrve tė vet, bijve tė vėllezėrve tė vet, bijve tė motrave tė veta, grave tjera, dhe shėrbėtoreve tė veta. T’ia kenė dronė Zotit. Zoti ėshtė dėshmitar i tė gjitha gjėrave.

Gjatė jetės sė Profetit*

[33:56] Zoti dhe engjėjt e Tij e ndihmojnė dhe pėrkrahin profetin. O ju qė besoni, ta ndihmoni dhe pėrkrahni atė, dhe tė keni kujdes ndaj tij ashtu siē duhet t’i kihet kujdes.*

*33:56 Fjala “profet” (Nabi) vazhdimisht i referohet Muhamedit vetėm kur ishte gjallė. Dreqi e pėrdori kėtė strofė pėr t’i joshur Myslimanėt nė pėrkujtimin e Muhamedit, vazhdimisht, nė vend qė tė pėrkujtojnė Zotin siē urdhėrohen nė 33:41-42.

[33:57] Padyshim, ata qė kundėrshtojnė Zotin dhe tė dėrguarin e Tij, Zoti i pllakosė ata me mallkim nė kėtė jetė, dhe nė Pėrjetėsi; Ai ka pėrgatitur pėr ta ndėshkim tė turpshėm.

[33:58] Ata qė keqtrajtojnė besimtarėt dhe besimtaret, qė nuk kishin bėrė asgjė gabim, kanė bėrė jo vetėm njė shpifje, por gjithashtu njė mėkat tė tepėrt.

Kodi i veshjes pėr gratė

[33:59] O profet, tregoju grave tua, vajzave tua, dhe grave tė besimtarėve qė t’i zgjasin veshjet e tyre. Kėshtu, ato do tė njihen (si gra tė drejta) dhe do i shmangen ofendimeve. Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėmi.

[33:60] Nė mos u ndalshin (sė keqtrajtuari juve), hipokritėt, dhe ata me sėmundje nė zemrat e tyre, dhe gėnjeshtarėt keqdashės tė qytetit, ne patjetėr do t’ju japim juve epėrsi, pastaj ata do tė detyrohen tė largohen brenda njė kohe tė shkurtėr.

[33:61] Ata kanė vetėshkaktuar dėnim kudo qė shkojnė; (nė mos u ndalshin sė sulmuari juve,) ata mund tė kapen dhe tė vriten.

[33:62] Ky ėshtė sistemi i pėrhershėm i Zotit, dhe do e gjeni qė sistemi i Zotit ėshtė i pandryshueshėm.

Fundi i botės zbulohet*

[33:63] Njerėzit ju pyesin pėr Orėn. Thuaj, “Njohuria pėr tė ėshtė vetėm me Zotin. Pėr sa din ti, Ora mund tė jetė afėr.”

*33:63 Mė pak se njė shekull mė parė, vetėm Zoti kishte njohuri pėr televizorin dhe satelitet hapėsinore, pėr shembull. Ai zbulon kėtė njohuri nė kohėn e paracaktuar. Ngjashėm, Zoti ka zbuluar kohėn e caktuar pėr fundin e kėsaj bote (Shtojca 25).

[33:64] Zoti i ka dėnuar mosbesimtarėt, dhe ka pėrgatitur pėr ta Ferr.

[33:65] Pėrgjithmonė qėndrojnė nė tė. Nuk do tė gjejnė asnjė zotėrues, as pėrkrahės.

[33:66] Ditėn kur ata hidhen nė Ferr, do tė thonė, “Ah sikur t’i bindeshim Zotit, dhe t’i bindeshim tė dėrguarit.”

[33:67] Ata gjithashtu do tė thonė, “Zotėruesi ynė, iu kemi bindur sunduesve dhe udhėheqėsve tanė, por ata na ēuan nė humbje.

[33:68] "Zotėruesi ynė, jepu atyre dyfish ndėshkim, dhe mallkoi ata me mallkim tė llahtarshėm.”

[33:69] O ju qė besoni, mos u bėni si ata qė lėnduan Moisiun, pastaj Zoti e ēliroi atė nga ēka ata thanė. Ai ishte, para Zotit, i nderuar.

[33:70] O ju qė besoni, kini dronė Zotit dhe shprehni vetėm shprehjet e sakta.

[33:71] Ai pastaj do t’jua ndreqė punėt, dhe t’jua falė mėkatet. Ata qė i binden Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij kanė ngadhėnjyer me njė triumf tė madh.

Liria e zgjedhjes

[33:72] Ia kemi ofruar pėrgjegjėsinė (lirinė e zgjedhjes) qiejve dhe tokės, dhe maleve, por ato refuzuan ta mbajnė atė, dhe ishin tė frikėsuar nga ajo. Por qenia njerėzore e pranoi atė; ai ishte shkelės, i paditur.*

*33:72 Kafshėt, lisat, yjet, etj. e shfrytėzuan kėtė rast.

[33:73] Se Zoti patjetėr do i ndėshkojė hipokritėt dhe hipokritet, dhe adhuruesit e idhujve dhe adhurueset e idhujve. Zoti shpengon besimtarėt dhe besimtaret. Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėmi.