Surja 34:  Sheba (Sebe')

[34:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[34:1] I lartmadhėruar qoftė Zoti – tė cilit i takon ēdo gjė nė qiej dhe tokė; i gjithė lartmadhėrimi gjithashtu i takon Atij nė Pėrjetėsi. Ai ėshtė Mė i Menēuri, Njohėsi.

[34:2] Ai di ēdo gjė qė hyn nė tokė, dhe ēdo gjė qė del prej saj, dhe ēdo gjė qė zbret nga qielli, dhe ēdo gjė qė ngjitet nė tė. Ai ėshtė i Mėshirshmi, Falėsi.

[34:3] Ata qė nuk besojnė kanė thėnė, “Orės nuk do i vijė koha!” Thuaj, “Absolutisht – pasha Zotėruesin tim – patjetėr do t’ju vijė. Ai ėshtė Njohėsi i tė ardhmes. As sa pesha e atomit nuk ėshtė e fshehur prej Tij, qoftė nė qiej apo tokė. Madje as mė e vogėl se aq, as mė e madhe (nuk mund tė fshihet). Tė gjitha janė nė regjistėr tė qartė.”

[34:4] Patjetėr, Ai do i shpėrblejė ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė. Kėta kanė merituar falje dhe furnizim bujar.

[34:5] Sa pėr ata qė vazhdimisht i sfidojnė shpalljet tona, ata kanė vetėshkaktuar ndėshkim poshtėrimi qė dhemb.

[34:6] Ėshtė e dukshme pėr ata qė janė tė bekuar me njohuri se kjo shpallje nga Zotėruesi yt te ti ėshtė e vėrteta, dhe se ajo udhėzon nė rrugėn e tė Plotfuqishmit, Mė tė Falėnderuarit.

[34:7] Ata qė nuk besojnė kanė thėnė, “Le t’ju tregojmė njė njeri qė ju thotė qė pasi tė jeni bėrė copė e hi do tė krijoheni pėrsėri.

[34:8] "Ose ka trilluar rrena pėr Zotin, ose ėshtė i ēmendur.” Nė tė vėrtetė, ata qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė kanė vetėshkaktuar ndėshkimin mė tė keq; ata kanė humbur larg nė humbje.

[34:9] A nuk i kanė parė gjithė ato gjėra para tyre dhe pas tyre, nė qiell dhe tokė? Sikur tė donim, do e bėnim tokėn t’i pėrpijė ata, ose tė bėnim masa tė binin mbi ta nga qielli. Kjo duhet tė jetė provė e mjaftueshme pėr ēdo shėrbėtorė tė bindur.

Davidi dhe Salomoni

[34:10] E pajisėm Davidin me bekime prej nesh: “O male, nėnshtroheni me tė, dhe ju gjithashtu, o zogj.” E zbutėm hekurin pėr tė.

[34:11] "Mund tė bėsh mburoja qė pėrshtaten tamam, dhe puno drejtėsi. Ēfarėdo qė tė bėni, Unė jam Pamės i saj.”

Fusha e parė e naftės

[34:12] Salomonit ia dhamė erėn nėn kontroll, duke udhėtuar njė muaj nė ardhje dhe njė muaj nė shkuarje. Dhe ne e bėmė njė burim nafte tė shpėrthejė pėr tė. Gjithashtu, xhinėt punuan pėr tė, me lejen e Zotėruesit tė tij. Cilido prej tyre qė i shpėrfillė urdhrat tona, e parashtrojmė nė ndėshkim tė rreptė.

[34:13] Ata bėnė pėr tė ēfarėdo qė dėshironte – kamare, statuja, basene tė thella, dhe tenxhere tė rėnda. O familje e Davidit, punoni (drejtėsi) pėr tė treguar mirėnjohjen tuaj. Vetėm njė pakicė e shėrbėtorėve tė Mi janė mirėnjohės.

Njohuria e xhinėve ėshtė e kufizuar

[34:14] Kur koha e caktuar pėr vdekjen e tij erdhi, ata nuk e kishin idenė qė ai kishte vdekur. Derisa njėra prej kafshėve u mundua ta hajė shkopin e tij, dhe ai ra poshtė, xhinėt nuk e kuptuan qė ai ishte i vdekur. Ata kėshtu e kuptuan qė sikur ata vėrtetė ta kishin ditur tė paparėn, ata do tė ishin ndalur sė munduari aq shumė sapo ai vdiq.

[34:15] Mėmėdheu i Shebas dikur ishte i mahnitshėm, me dy kopshte nė tė djathtė dhe nė tė majtė. Hani prej furnizimeve tė Zotėruesit tuaj, dhe i jini mirėnjohės Atij – tokė e mirė, dhe Zotėrues qė falė.

[34:16] Ata u kthyen prapa dhe, si pasojė, derdhėm mbi ta njė vėrshim shkatėrrues, dhe i zėvendėsuam dy kopshtet e tyre me dy kopshte frutash tė hidhėt, ferra, dhe tė korra tek tuk.

[34:17] Kėshtu i paguam ata pėr mosbesimin e tyre. A nuk i paguajmė vetėm mosbesimtarėt.

[34:18] Vumė ndėrmjet tyre dhe shoqėrive qė i bekuam oaza tė tjera, dhe e siguruam rrugėtimin ndėrmjet tyre: “Udhėtoni aty ditė e natė nė siguri tė plotė.”

[34:19] Por ata (u bėnė mosmirėnjohės dhe) sfiduan: Zotėruesi ynė, nuk na ndien nėse Ti e rritė largėsinė e rrugėtimeve tona (pa stacione).” Ata kėshtu i bėnė keq vetes. Si pasojė, i bėmė ata histori, dhe i shpėrndamė ata nė shoqėri tė vogla nėpėr tokė. Kjo duhet tė furnizojė mėsime pėr ata qė janė tė durueshėm, mirėnjohės.

Dreqi i kapė shumicėn

[34:20] Dreqi i gjeti ata duke i pėrmbushur shpresat e tij me gatishmėri. Ata e ndoqėn atė, pėrveē njė pakice besimtarėsh.

Synimi: A besojmė nė Pėrjetėsinė?*

[34:21] Ai nuk kishte aspak fuqi mbi ta. Por kėshtu i shquajmė ata qė besojnė nė Pėrjetėsinė nga ata qė kanė dyshime pėr tė.* Zotėruesi yt i drejton krejtėsisht tė gjitha gjėrat.

*34:21 Kriteret qė na njoftojnė nėse besojmė ose jo nė Pėrjetėsinė janė nė 6:113, 17:45, & 39:45. Kėto tri kritere nxjerrin jashtė bindjet tona tė vėrteta, pa marrė parasysh pohimet tona gojore.

[34:22] Thuaj, “Lutjuni idhujve qė i keni ngritur pėrkrah Zotit. Ata nuk kanė as sa njė atom i vetėm nė qiej, ose tokė. Ata nuk kanė aspak ortakėri aty, e as nuk i lejon Ai ata qė tė jenė ndihmėsit e Tij.”

S’ka ndėrmjetėsim

[34:23] Ndėrmjetėsimi me Tė do tė jetė i kotė, nė mos qoftė nė pėrputhje me vullnetin e Tij. Kur mendjet e tyre mė nė fund qetėsohen, dhe ata pyesin, “Ēka tha Zotėruesi juaj,” ata do tė thonė, “Tė vėrtetėn.” Ai ėshtė Mė i Larti, Mė i Madhi.

[34:24] Thuaj, “Kush furnizon pėr ju, nga qiejt dhe toka?” Thuaj, “Zoti,” dhe “Ose ne ose ju jemi tė udhėzuar, ose kemi shkuar nė humbje.”

[34:25] Thuaj, “Ju nuk jeni pėrgjegjės pėr krimet tona, as ne nuk jemi pėrgjegjės pėr ēka ju bėni.”

[34:26] Thuaj, “Zotėruesi ynė do tė na mbledhė tė gjithė neve sė bashku para Tij pastaj Ai do tė gjykojė mes nesh me barazi. Ai ėshtė Gjykatėsi, i Gjithėdijshmi.”

[34:27] Thuaj, “Mė tregoni idhujt qė i keni ngritur si ortakė me Tė!” Thuaj, “Jo; Ai ėshtė i vetmi Zot, i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.”

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes

[34:28] Tė kemi dėrguar ty* te tė gjithė njerėzit, bartės tė lajmit tė mirė, si dhe paralajmėrues, por shumica e njerėzve nuk dinė.

*34:28 Siē detajohet nė Shtojcėn 2, emri i kėtij tė dėrguari ėshtė matematikisht i koduar nė Kuran si “Rashad Khalifa.” Duke e mbledhur vlerėn numerike tė emrit “Rashad” (505), plus vlerėn numerike tė emrit “Khalifa” (725), plus numrin e sures (34), plus numrin e strofės (28), marrim shumėn qė pėrputhet me mrekullinė matematikore tė Kuranit tė bazuar nė 19, e cila u zbulua nėpėrmjet Rashad Khalifės. (505+725+34+28=1292=19x68). Mė shumė informata jepen nė 5:19 dhe nė shėnimin e saj.

[34:29] Ata sfidojnė, “Kur do i vij koha kėtij premtimi, nėse jeni tė sinqertė?”

[34:30] Thuaj, “Ju keni njė kohė tė caktuar, nė njė ditė tė caktuar, qė nuk mund ta shtyni as pėr njė orė, as ta shpejtoni.”

[34:31] Ata qė nuk besojnė kanė thėnė, “Nuk do tė besojmė nė kėtė Kuran, as nė shkrimet paraprake.” Vetėm sikur tė mund t’i paramendonit kėta shkelės kur ata qėndrojnė para Zotėruesit tė tyre! Ata do tė grinden me njėri tjetrin. Ndjekėsit do iu thonė udhėheqėsve tė vet, “Po tė mos ishit ju, do tė kishim qenė besimtarė.”

Nė Ditėn e Ringjalljes

[34:32] Udhėheqėsit do iu thonė atyre qė i ndoqėn, “A jemi ne ata qė ju larguam nga udhėzimi pasi qė erdhi te ju? Jo; ishit ju ata qė ishit shpirtligj.”

[34:33] Ndjekėsit do iu thonė udhėheqėsve tė tyre, “Ishit ju qė planifikuat natė e ditė, pastaj na urdhėruat neve t’i jemi mosmirėnjohės Zotit, dhe tė ngrisim idhuj pėr ta rivalizuar Atė.” Ata do i brejė ndėrgjegjja, kur e shohin ndėshkimin, se do tė vėmė pranga rreth qafave tė atyre qė nuk besuan. A nuk janė tė paguar ata me drejtėsi pėr atė qė ata bėnė?

Secilėn herė!

[34:34] Secilėn herė qė dėrguam njė paralajmėrues te njė shoqėri, udhėheqėsit e asaj shoqėrie thanė, “Ne e refuzojmė lajmin me tė cilin jeni dėrguar.”

[34:35] Ata gjithashtu thanė, “Ne jemi mė tė fuqishėm, me mė shumė para dhe fėmijė, dhe nuk do tė ndėshkohemi.”

[34:36] Thuaj, “Zotėruesi im ėshtė Ai qė i drejton tė gjitha furnizimet; Ai ia dhuron furnizimet kujt do Ai, ose i zvogėlon ato, por shumica e njerėzve nuk dinė.”

[34:37] Nuk janė paratė tuaja ose fėmijėt tuaj qė ju sjellin mė afėr nesh. Vetėm ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė do tė pranojnė shpėrblimin pėr punėt e tyre, tė shumėfishuar shumėfish. Nė vendbanimin e Parajsės ata do tė jetojnė nė paqe tė pėrkryer.

[34:38] Sa pėr ata qė vazhdimisht i sfidojnė shpalljet tona, ata do tė qėndrojnė nė ndėshkim.

[34:39] Thuaj, “Zotėruesi im ėshtė Ai qė i ka nė dorė tė gjitha furnizimet; Ai i rritė furnizimet pėr kėdo Ai zgjedhė nga mes shėrbėtorėve tė Tij, ose i zvogėlon ato. Ēfarėdo qė shpenzoni (nė rrugė tė Zotit), Ai do t’ju shpėrblejė pėr tė; Ai ėshtė Furnizuesi Mė i Mirė.”

[34:40] Nė Ditėn kur Ai i mbledhė ata tė gjithė, Ai do iu thotė engjėjve, “A ju adhuruan kėta njerėz?”

[34:41] Ata do tė pėrgjigjen, “Qofsh Ti i madhėruar. Ti je Zotėruesi dhe Sunduesi ynė, jo ata. Nė tė vėrtetė, ata ishin duke adhuruar xhinėt; shumica e tyre ishin besimtarė nė ta.”

[34:42] Nė atė ditė, nuk keni aspak fuqi pėr ta ndihmuar ose dėmtuar njėri tjetrin, dhe do iu themi shkelėsve, “Vuanie ndėshkimin e Ferrit qė dikur e mohonit.”

Mrekullia Matematikore e Kuranit*

[34:43] Kur provat tona iu recituan atyre, krejtėsisht tė qarta, ata thanė, “Ky ėshtė thjeshtė njė njeri qė dėshiron t'ju largojė nga mėnyra qė prindėrit tuaj po adhurojnė.” Ata gjithashtu thanė, “Kėto janė rrena tė shpikura.” Ata qė nuk besuan gjithashtu thanė pėr tė vėrtetėn qė erdhi te ta, “Kjo ėshtė qartazi magji.”

*34:43 Duke e mbledhur vlerėn germore tė “Rashad” (505), plus vlerėn e “Khalifa” (725), plus numrin e kėsaj strofe (43), marrim 505+725+43=1273=19x67. Shih Shtojcėn 1 & 2.

[34:44] Nuk iu dhamė atyre libra tjerė pėr tė studiuar, as nuk dėrguam te ta para teje paralajmėrues tjetėr.

[34:45] Ata para tyre nuk besuan, dhe edhe pse ata nuk e panė njė tė dhjetėn* e (mrekullisė) qė i kemi dhėnė kėsaj gjenerate, kur ata nuk iu besuan tė dėrguarve tė Mi, sa i rėndė ishte ndėshkimi Im!

*34:45 Mrekullitė e mėdha qė iu dhanė Moisiut dhe Jezusit ishin tė kufizuara nė kohė dhe hapėsirė; pėr to ishin dėshmitarė disa njerėz qė u ndodhėn aty nė atė vend dhe nė atė kohė. Por mrekullia matematikore e Kuranit ėshtė e pėrhershme (shih 74:30-35 dhe Shtojcėn 1).

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes*

[34:46] Thuaj, “Unė ju thėrras juve tė bėni njė gjė: T’ia kushtoni veten Zotit, nė ēifte ose vetė, pastaj tė pasqyroni. Shoku juaj* nuk ėshtė i ēmendur. Ai ėshtė paralajmėrues i qartė te ju, pak para ardhjes sė njė ndėshkimi tė tmerrshėm.”

*34:46 Fraza “shoku juaj” i referohej edhe Rashad Khalifės kur ishte nė kėtė botė.  Duke e vėnė vlerėn germore tė “Rashad” (505) pranė vlerės “Khalifa” (725), pastaj numrin e sures (34), dhe numrin e strofės (46), marrim 5057253446=19x266171234.

[34:47] Thuaj, “Unė nuk kėrkoj nga ju pagė; mund ta mbani. Rroga ime vjen vetėm prej Zotit. Ai ėshtė dėshmitar i tė gjitha gjėrave.

[34:48] Thuaj, “Zotėruesi im e bėn tė vėrtetėn tė ngadhėnjejė. Ai ėshtė Njohėsi i tė gjitha tė fshehtave.”

[34:49] Thuaj, “E vėrteta ka ardhur; pėrderisa e pavėrteta as nuk mund tė nisė asgjė, as ta pėrsėrisė.”

[34:50] Thuaj, “Nėse unė shkoj nė humbje, shkoj nė humbje pėr shkak tė vetė tė metave tė mia. Dhe nėse jam i udhėzuar, ėshtė pėr shkak tė frymėzimit tė Zotėruesit tim. Ai ėshtė Dėgjues, Afėr.”

[34:51] Veē sikur t’i shihje ata kur tmerri i madh i godet ata; nuk do tė mund t’i shpėtojnė atėherė, dhe do kapen me forcė.

[34:52] Atėherė do tė thonė, “Ne tash besojmė nė tė,” por do tė jetė shumė vonė.

[34:53] Ata e kanė refuzuar atė nė tė kaluarėn; nė vend tė saj kanė vendosur t’iu pėrmbahen hamendjeve dhe supozimeve.*

*34:53 Njerėzit e tė gjitha feve priren qė ta braktisin fjalėn e Zotit dhe t’iu pėrmbahen fjalėve tė njerėzve. Jahuditė dhe Myslimanėt iu pėrmbahen Mishnės (Hadithit) dhe Gėmarras (Sunet), pėrderisa tė Krishterėt i pėrmbahen trinisė tė shpikur nga Konferenca e Nicės, 325 vite pas Jezusit.

[34:54] Si pasojė, ata u hoqėn nga ēdo gjė qė e lakmonin. Ky ėshtė i njėjti fat si i homologėve tė tyre nė gjeneratat paraprake. Ata ushqyen tepėr shumė dyshime.