Surja 41:  Hollėsishėm (Fussilet)

[41:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[41:1] H. M.*

*41:1 Pėr domethėnien e kėtyre Inicialeve Kuranore, shih Shėnimin 40:1.

[41:2] Shpallje nga Mirėbėrėsi, i Mėshirshmi.

[41:3] Shkrim strofat e tė cilit furnizojnė krejt hollėsirat, nė Kuran arabisht, pėr njerėzit qė dinė.

[41:4] Bartės i lajmit tė mirė, si dhe paralajmėrues. Megjithatė, shumica e tyre ia kthejnė shpinėn; ata nuk dėgjojnė.

[41:5] Ata thanė, “Mendjet tona janė tė kurdisura, veshėt tanė janė shurdh pėr lajmin tėnd, dhe njė barrierė na ndanė neve prej teje. Bė ēka tė duash, edhe ne do tė bėjmė ashtu.”

[41:6] Thuaj, “Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė qenie njerėzore si ju, qė ėshtė frymėzuar qė zoti juaj ėshtė njė zot. Tė jeni tė pėrkushtuar ndaj Tij, dhe kėrkoni faljen e Tij. Mjerė adhuruesit e idhujve.

[41:7] "Qė nuk japin bamirėsinė e obligueshme (Zeqat), dhe sa i pėrket Pėrjetėsisė, ata janė mosbesimtarė.”

[41:8] Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, ata pranojnė shpėrblim fare mirė tė merituar.

[41:9] Thuaj, “Ju nuk besoni nė Atė qė krijoi tokėn pėr dy ditė,* dhe ngritni idhuj qė ta rivalizoni Atė, edhe pse Ai ėshtė Zotėrues i gjithėsisė.”

*41:9-10 “Ditėt” e krijimit pėrfaqėsojnė metėr matėse. Pra, gjithėsia fizike u krijua pėr dy ditė, pėrderisa pėr kalkulimin e furnizimeve pėr tė gjitha krijesat nė tokė u deshėn katėr. Kjo gjithashtu na mėson qė ka jetė vetėm nė kėtė planet – nė Tokė.

[41:10] Ai vuri nė tė stabilizues (male), e bėri tė frytshme, dhe kalkuloi furnizimet e saj pėr katėr ditė, pėr tė kėnaqur nevojat e tė gjithė banorėve.

[41:11] Pastaj Ai iu kthye qiellit, kur ai ishte ende gaz, dhe i tha atij, dhe tokės, “Ejani nė ekzistencė, me vullnet ose pa vullnet.” Ata thanė, “Vijmė me vullnet.”

[41:12] Kėshtu, Ai* i kreu tė shtatė gjithėsitė pėr dy ditė, dhe ujdisi ligjet pėr secilėn gjithėsi. Dhe ne* e stolisėm gjithėsinė mė tė ulėt me llamba, dhe vumė roje rreth saj. I tillė ėshtė dizajni i tė Plotfuqishmit, tė Gjithėdijshmit.

*41:12 Zoti vetė e krijoi gjithėsinė (18:51), por engjėjt u morėn me punė tė caktuara nė gjithėsinė mė tė ulėt. Gjithėsia jonė nuk mund ta durojė praninė fizike tė Zotit (7:143). Shumėsi nė gramatikė njeh rolin e engjėjve nė gjithėsinė tonė (Shtojca 10).

Paralajmėrim

[41:13] Nėse kthehen prapa, atėherė thuaj, “Po ju paralajmėroj pėr njė katastrofė si katastrofa qė asgjėsoi Adin dhe Themudin.”

[41:14] Tė dėrguarit e tyre shkuan te ta, si edhe para tyre dhe pas tyre, duke thėnė, “Tė mos adhuroni pėrveē Zotit.” Ata thanė, ‘Po tė donte Zotėruesi ynė, Ai ka mundur tė dėrgojė engjėj. Ne nuk besojmė nė ēka thoni ju.”

[41:15] Sa pėr Adin, ata u bėnė mendjemėdhenj nė tokė, e kundėrshtuan tė vėrtetėn, dhe thanė, “Kush ėshtė mė i fuqishėm se ne?” A nuk e kuptuan ata qė Zoti, i cili i krijoi ata, ėshtė mė i fuqishėm se ata? Ata ishin mosmirėnjohės tė shpalljeve tona.

[41:16] Si pasojė, dėrguam mbi ta erė tė fortė, pėr pak ditė tė trishtueshme. Kėshtu i pllakosėm me ndėshkim poshtėrues nė kėtė jetė, dhe ndėshkimi i Pėrjetėsisė ėshtė mė poshtėrues; ata nuk mund tė fitojnė.

[41:17] Sa pėr Themudin, i furnizuam me udhėzim, por preferuan verbėrinė mbi udhėzimin. Si pasojė, ndėshkimi katastrofik dhe i turpshėm i asgjėsoi ata, pėr shkak tė asaj qė kishin mbledhur.

[41:18] Ne gjithmonė i shpėtojmė ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė.

[41:19] Do tė vij dita kur armiqtė e Zotit do tė mblidhen nė zjarr, me forcė.

[41:20] Kur ata arrijnė atje, vetė dėgjimi, sytė, dhe lėkurat e tyre do tė dėshmojnė pėr ēdo gjė qė kishin bėrė.

Incizimi

[41:21] Ata do iu thonė lėkurave tė tyre, “Pse dėshmuat kundėr nesh?” Do tė pėrgjigjen, “Zoti na bėri tė flasim; Ai ėshtė Ai qė e bėn ēdo gjė tė flasė. Ai ėshtė Ai qė ju krijoi juve herėn e parė, dhe tash ju jeni kthyer te Ai.”

[41:22] Nuk ka asnjė mėnyrė qė tė mund tė fshiheni nga vetė dėgjimi juaj, sytė tuaj, ose lėkurat tuaja. Nė fakt, ju menduat qė Zoti ishte i pavetėdijshėm pėr shumė gjėra qė i bėni.

[41:23] Kjo mėnyrė e tė menduarit pėr Zotėruesin tuaj do t’ju bėjė tė bini, dhe pastaj bėheni humbės.

[41:24] Nėse ata vazhdojnė nė mėnyrėn e tyre, Ferr do tė jetė pėrfundimi i tyre, dhe nėse trillojnė arsyetime, nuk do tė shfajėsohen.

Shoqėruesit xhin

[41:25] Ne u caktojmė atyre shoqėrues qė e zbukurojnė ēdo gjė qė ata bėjnė nė sytė e tyre. Kėshtu, ata pėrfundojnė duke vetėshkaktuar fatin e njėjtė si shoqėritė paraprake tė xhinėve dhe njerėzve, tė cilėt ishin gjithashtu humbės.

[41:26] Ata qė nuk besuan thanė, “Mos e dėgjoni kėtė Kuran dhe shtrembėrojeni atė, qė tė mund tė fitoni.”

[41:27] Ne patjetėr do i pllakosim kėta mosbesimtarė me ndėshkim tė rėndė. Ne patjetėr do i paguajmė ata pėr punėt e tyre tė kėqija.

[41:28] E tillė ėshtė pagesa qė i pret armiqtė e Zotit. Ferr do tė jetė vendbanimi i tyre i pėrhershėm; pagesė e drejtė pėr qė i morėn nėpėr kėmbė shpalljet tona.

Nė Ditėn e Gjykimit

[41:29] Ata qė nuk besuan do tė thonė, “Zotėruesi ynė, na trego ata mes dy llojeve – xhinėve dhe njerėzve – qė na ēorientuan, qė tė mund t’i shtypim me kėmbėt tona, dhe t’i bėjmė mė tė poshtrit.”

Lumturi e pėrkryer: Tash dhe pėrgjithmonė

[41:30] Ata qė deklarojnė: “Zotėruesi ynė ėshtė Zoti,” pastaj ēojnė jetė tė drejtė, engjėjt zbresin mbi ta: “Tė mos keni aspak frikė, as tė mos brengoseni. Gėzohuni me lajmin e mirė qė Parajsa ėshtė rezervuar pėr ju.

[41:31] "Ne jemi aleatėt tuaj nė kėtė jetė, dhe nė Pėrjetėsi. Do tė keni nė tė ēfarėdo qė tė dėshironi; do tė keni atė qė doni.

[41:32] "banesė pėrfundimtare, nga Falėsi, i Mėshirshmi.”

Tė nėnshtruarit

[41:33] Kush mund tė shprehė fjalė mė tė mira se dikush qė fton te Zoti, punon drejtėsi, dhe thotė, “Unė jam njė prej tė nėnshtruarve”?

[41:34] Nuk ėshtė i barabartė reagimi i mirė dhe reagimi i keq. Tė drejtohesh me reagimin mė tė mirė tė mundshėm. Kėshtu, ai qė dikur ishte armiku yt, mund tė bėhet shoku yt i ngushtė.

[41:35] Askush nuk mund ta arrijė kėtė pėrveē atyre qė durojnė me kėmbėngulje. Askush nuk mund ta arrijė kėtė pėrveē atyre qė janė tejet fatlum.

Kur Djalli joshė

[41:36] Kur djalli tė pėshpėritė ty njė ide, tė kėrkosh strehim te Zoti. Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.

Prova tė Zotit

[41:37] Mes provave tė Tij janė nata dhe dita, dhe dielli dhe hėna. Mos u pėrulni para diellit, as hėnės; tė bini nė pėrulje para Zotit qė i krijoi ata, nėse vėrtetė e adhuroni vetėm Atė.

[41:38] Nėse ata janė tepėr mendjemėdhenj qė ta bėjnė kėtė, atėherė ata te Zotėruesi yt e madhėrojnė Atė natė e ditė, pa u lodhur kurrė.

[41:39] Mes provave tė Tij ėshtė qė e shihni tokėn tė shkretė, pastaj, sapo derdhim mbi tė ujė, ngazėllehet me jetė. Padyshim, Ai qė e ngjalli atė mund t’i ngjallė tė vdekurit. Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm.

[41:40] Padyshim, ata qė shtrembėrojnė shpalljet tona nuk janė tė fshehur prej nesh. A ėshtė mė mirė dikush qė hidhet nė Ferr, apo dikush qė vjen i sigurt nė Ditėn e Ringjalljes? Bėni ēfarėdo qė dėshironi; Ai ėshtė Pamės i ēdo gjėje qė bėni.

Mrekullia Matematikore e Kuranit*

[41:41] Ata qė e kanė refuzuar provėn* e Kuranit kur ajo iu erdh atyre, gjithashtu kanė refuzuar njė libėr tė Nderuar.

*41:41 Fjala “Dhikr” i referohet kodit matematikor tė Kuranit, siē bėhet e qartė nė 38:1.

[41:42] Asnjė e pavėrtetė nuk mundi tė hy nė tė, as nė tė kaluarėn as nė tė ardhmen;* shpallje nga Mė i Menēuri, i Falėnderuari.

*41:42 Njėri prej funksioneve madhore tė mrekullisė matematikore tė Kuranit ėshtė qė tė ruajė ēdo shkronjė dhe ēdo aspekt tė Kuranit. Kėshtu, ēfarėdo futje e duarve nė tė vėrehet menjėherė (Sht. 1 & 24).

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes*

[41:43] Ēka tė thuhet ty ėshtė saktėsisht ēka iu tha tė dėrguarve paraprak. Zotėruesi yt posedon falje, dhe Ai gjithashtu posedon ndėshkim qė dhemb.

*41:43 Prova matematikore tregon qė kjo strofė i referohej tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes. Duke mbledhur vlerėn germore tė “Rashad” (505), plus vlerėn e “Khalifa” (725), plus numrin e kėsaj strofe (43), marrim 505+725+43=1273=19x67. Shih Shtojcėn 2.

S’ka rėndėsi gjuha

[41:44] Po ta bėnim atė Kuran jo-arabisht do tė kishin thėnė, “Pse zbriti nė atė gjuhė?” Qoftė ėshtė arabisht ose jo-arabisht, thuaj, “Pėr ata qė besojnė, ėshtė udhėzim dhe shėrim. Sa pėr ata qė nuk besojnė, ata do tė jenė tė shurdhėr dhe tė verbėr ndaj tij, sikur tė jenė duke u thirrur nga njė vend shumė i largėt.”

[41:45] I kemi dhėnė Moisiut shkrimin dhe u polemizua gjithashtu. Po tė mos ishte pėr vendimin e paracaktuar tė Zotėruesit tėnd, ata do tė ishin gjykuar menjėherė. Me tė vėrtetėn, ata ushqejnė tepėr shumė dyshime.

[41:46] Kushdo qė vepron drejt bėn ashtu pėr tė mirėn e vet, dhe kushdo qė bėn tė kėqija bėn ashtu nė dėm tė vetes. Zotėruesi yt nuk ėshtė i padrejtė ndaj njerėzve.

Idhujt i mohojnė ndjekėsit e tyre

[41:47] Me Tė ėshtė njohuria pėr Orėn (fundin e botės).* Asnjė fryt nuk del nga lėvozhga e vet, as ndonjė femėr nuk mbetet shtatzėnė as nuk lindė, pa njohurinė e Tij. Do tė vij dita kur Ai i pyet ata: “Ku janė ata idhuj qė i ngritėt pėrkrah Meje?” Ata do tė thonė, “Deklarojmė para Teje qė askush prej nesh nuk dėshmon pėr atė.”

*41:47 Zoti e ka zbuluar kėtė njohuri nėpėrmjet tė Dėrguarit tė Tij tė Besėlidhjes (Shtojca 25).

[41:48] Idhujt qė ata i kishin idolizuar do i mohojnė ata, dhe ata do e kuptojnė qė nuk do tė kenė kah tė shpėtojnė.

Shokė pėr interes

[41:49] Qenia njerėzore nuk lodhet duke u lutur pėr gjėra tė mira. Dhe kur vėshtirėsi i bie, bėhet i dėshpėruar, i pashpresė.

[41:50] Dhe kur e bekojmė atė pasi tė ketė vuajtur pak vėshtirėsi, ai thotė, “Kjo mė takon mua. Nuk besoj qė Orės do i vij koha ndonjėherė. Edhe nėse kthehem te Zotėruesi im, do tė gjej te Ai gjėra mė tė mira.” Padyshim, do i njoftojmė mosbesimtarėt pėr tė gjitha punėt e tyre, dhe do i parashtrojmė nė ndėshkim tė rėndė.

[41:51] Kur e bekojmė qenien njerėzore, ai kthehet prapa, dhe largohet larg e mė larg, dhe kur ai vuan ndonjė fatkeqėsi, ai lutet fort.

[41:52] Deklaro: “Ēka nėse ky (Kuran) ėshtė vėrtetė nga Zoti, e ju vendosni ta refuzoni? Kush janė mė larg nė humbje se ata qė vendosin ta kundėrshtojnė kėtė?”

Profeci shumė e madhe*

[41:53] Do t’ua tregojmė atyre provat tona nė fushėpamjet, dhe brenda vetes, derisa ta kuptojnė qė ky ėshtė e vėrteta.* A nuk mjafton Zotėruesi yt si dėshmitar i tė gjitha gjėrave?

*41:53 Janė 19 fjalė qė pėrbėjnė kėtė strofė, dhe vlerat e tyre germore japin shumėn 1387, 19x73. Kjo profeci shumė e madhe, sė bashku me 9:33, 48:28, 61:9 & 110:2 na njoftojnė qė e tėrė bota ėshtė e paracaktuar ta pranojė Kuranin si lajmin e pandryshuar tė Zotit (Shih Shtojcėn 38).

[41:54] Vėrtetė, ata janė nė dyshim pėr takimin me Zotėruesin e tyre. Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.