Surja 44:  Tymi (Ed-Duhan)

[44:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[44:1] H. M.

[44:2] Dhe ky shkrim ndriēues.

[44:3] E kemi zbritur nė njė natė tė bekuar, se kemi pėr tė paralajmėruar.

[44:4] Nė tė (shkrimin), ēdo ēėshtje menēurie ėshtė e sqaruar.

[44:5] Ėshtė urdhėr i paracaktuar prej nesh qė tė dėrgojmė tė dėrguarė.

[44:6] Kjo ėshtė Mėshirė nga Zotėruesi yt. Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.

[44:7] Zotėruesi i qiejve dhe tokės, dhe ēdo gjėje ndėrmjet tyre. Veē sikur tė ishit tė sigurt!

[44:8] Nuk ka asnjė zot tjetėr pėrkrah Tij. Ai e ka nė dorė jetėn dhe vdekjen; Zotėruesi juaj dhe Zotėruesi i stėrgjyshėrve tuaj.

[44:9] Vėrtetė, ata janė dyshues, tė pavėmendshėm.

Tymi: Profeci madhore*

[44:10] Prandaj, pritnie ditėn kur qielli tė sjellė njė tym tė thellė.*

*44:10 Vetėm dy shenja kanė mbetur pėr tu pėrmbushur, ky tym dhe Gogu dhe Magogu (Shtojca 25).

[44:11] Do i mbėshtjellė njerėzit; ky ėshtė ndėshkim qė dhemb.

[44:12] "Zotėruesi ynė, lehtėsona kėtė ndėshkim; ne jemi besimtarė.”

[44:13] Tash qė ėshtė shumė vonė, atyre iu bie nė mend! Njė i dėrguar sqarues ka ardhur te ta.

[44:14] Por e refuzuan atė, duke thėnė “Mirė i arsimuar, por i ēmendur!”

[44:15] Ne do tė lehtėsojmė ndėshkimin pėr njė kohė; shpejt do tė riktheheni mbrapa.

[44:16] Ditėn kur godasim goditjen e madhe, do tė hakmerremi.

[44:17] I kemi testuar para tyre njerėzit e Faraonit; njė i dėrguar i ndershėm shkoi te ta.

[44:18] Duke deklaruar: “Dėgjomėni mua, shėrbėtorė tė Zotit. Unė jam njė i dėrguar i sinqertė te ju.”

[44:19] Dhe, “Mos shkelni kundėr Zotit. Unė sjell te ju prova tė fuqishme.

[44:20] "Kėrkoj strehim te Zotėruesi im dhe Zotėruesi juaj, nėse mė kundėrshtoni.

[44:21] "Nėse nuk dėshironi tė besoni, atėherė thjeshtė lėrmėni rehat.”

[44:22] Mė pas, ai iu pėrgjėrua Zotėruesit tė tij: “Kėta janė njerėz shpirtligj.”

[44:23] (Zoti tha,) “Udhėto me shėrbėtorėt e Mi gjatė natės; do tė ndiqeni.

[44:24] "Kalonie detin shpejt; trupat e tyre do tė mbyten.”

[44:25] Kėshtu, ata lan pas shumė kopshte dhe burime.

[44:26] Tė mbjella dhe jetė luksoze.

[44:27] Bekime qė i gėzonin.

[44:28] Tė gjitha kėto ne i bėmė tė trashėgohen nga njerėz tė tjerė.

[44:29] As qielli, as toka nuk qau pėr ta, dhe atyre nuk iu shty afati.

[44:30] Ndėrkohė, i shpėtuam Fėmijėt e Izraelit nga keqtrajtimi poshtėrues.

[44:31] Nga Faraoni; ai ishte tiran.

[44:32] I kemi zgjedhur ata nga mesi i tė gjithė njerėzve, me qėllim.

[44:33] U treguam atyre aq shumė prova, tė cilat pėrbėnin njė test tė madh.

Pritni pasojat e njėjta

[44:34] Gjeneratat e tanishme thonė,

[44:35] “Ne vetėm vdesim vdekjen e parė; kurrė nuk do tė ringjallemi!

[44:36] "Ktheni stėrgjyshėrit tanė, nėse jeni tė sinqertė.”

[44:37] A janė ata mė tė mirė se njerėzit e Tubas dhe tė tjerėt para tyre? Ne i asgjėsuam ata pėr krimet e tyre.

[44:38] Nuk i krijuam qiejt dhe tokėn, dhe ēdo gjė mes tyre, sa pėr lojė.

[44:39] I krijuam ato pėr njė qėllim tė posaēėm, por shumica e tyre nuk dinė.

[44:40] Dita e Vendimit i pret tė gjithė ata.

[44:41] Ajo ėshtė dita kur asnjė shok nuk mund t’i ndihmojė shokut tė vet nė asnjė mėnyrė; askush nuk mund tė ndihmohet.

[44:42] Vetėm ata qė arrijnė mėshirė nga Zoti. Ai ėshtė i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Mosbesimtarėt

[44:43] Padyshim, lisi i hidhėrimit -

[44:44] do tė furnizojė ushqimin pėr mėkatarėt.

[44:45] Si finjė, do tė vlojė nė barqe.

[44:46] Sikur vlimi i pijeve tė ferrit.

[44:47] Merrnie atė dhe hidhnie nė qendėr tė Ferrit.

[44:48] Pastaj derdhni mbi kokėn e tij ndėshkimin e Vlimit.

[44:49] "Shijoje kėtė; t’i ishe shumė i fuqishėm, shumė i nderuar.”

[44:50] Kjo ėshtė ēka dikur e dyshoje.

Tė Drejtit

[44:51] Tė drejtit do tė jenė nė pozitė tė sigurt.

[44:52] Duke gėzuar kopshte dhe burime.

[44:53] Duke veshur kadife dhe saten; afėr njėri tjetrit.

[44:54] U japim atyre bashkėshorte tė mrekullueshme.

[44:55] Ata gėzojnė aty tė gjitha llojet e frutave, nė paqe tė pėrsosur.

Tė drejtit nuk vdesin vėrtetė*

[44:56] Ata nuk shijojnė vdekje aty – veē vdekjes sė parė* - dhe Ai i kurseu ata nga ndėshkimi i Ferrit.

*44:56 Siē detajohet nė Shtojcėn 17, tė drejtit nuk vdesin vėrtetė; ata shkojnė drejtė nė Parajsėn e njėjtė ku Ademi dhe Eva dikur jetuan. Krahasonie kėtė pohim me pohimin e mosbesimtarėve nė 40:11.

[44:57] I tillė ėshtė bekimi nga Zotėruesi yt. I tillė ėshtė triumfi i madh.

[44:58] Ne kėshtu e kemi sqaruar atė nė gjuhėn tėnde, qė tė mund tė marrin vesh.

[44:59] Prandaj, prit; edhe atyre do iu duhet tė presin.