Surja 45:  Gjunjėzimi (El-Xhathije)

[45:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[45:1] H. M.

[45:2] Shpallja e kėtij shkrimi ėshtė prej Zotit, tė Plotfuqishmit, Mė tė Menēurit.

[45:3] Qiejt dhe toka janė plot prova pėr besimtarėt.

[45:4] Gjithashtu nė krijimin tuaj, dhe krijimin e tė gjitha kafshėve, ka prova pėr njerėz qė janė tė sigurt.

[45:5] Gjithashtu, ndryshimi i natės dhe ditės, dhe furnizimet qė Zoti zbret nga qielli pėr tė ngjallur tokė tė vdekur, dhe manipulimi i erėrave; tė gjitha kėto janė prova pėr njerėzit qė kuptojnė.

Cilin hadith?*

[45:6] Kėto janė shpalljet e Zotit qė t’i recitojmė ty sinqerisht. Nė cilin Hadith tjetėr pos Zotit dhe shpalljeve tė Tij besojnė ata?

[45:7] Mjerė ēdo trillues, fajtor.*

*45:6-7 Zoti mallkon “Hadithin” me emėr, dhe na informon qė ėshtė trillim blasfemues.

[45:8] Ai qė i dėgjon shpalljet e Zotit t’i recitohen atij, pastaj insiston me mendjemadhėsi nė rrugėn e tij, sikur tė mos i ketė dėgjuar kurrė. Premtoi atij ndėshkim qė dhemb.

[45:9] Kur ai mėson ndonjė gjė nė lidhje me shpalljet tona, ai i tallė ato. Kėta kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.

[45:10] Duke i pritur ata ėshtė Xhehenemi. Ēka mblodhėn nuk do i ndihmojė ata, as idhujt qė i kishin ngritur pėrkrah Zotit. Ata kanė vetėshkaktuar ndėshkim tė tmerrshėm.

[45:11] Ky ėshtė fener, dhe ata qė nuk besojnė nė kėto shpallje nga Zotėruesi i tyre kanė vetėshkaktuar mallkim dhe ndėshkim qė dhemb.

[45:12] Zoti ėshtė Ai qė e parashtroi detin nė shėrbimin tuaj, ashtu qė anijet tė mund tė enden nėpėr tė nė pėrputhje me ligjet e Tij. Ju pra kėshtu kėrkoni furnizimet e Tij, qė tė mund tė jeni mirėnjohės.

[45:13] Ai e parashtroi nė shėrbimin tuaj ēdo gjė nė qiej dhe tokė; e gjithė prej Tij. Kėto janė prova pėr njerėzit qė pasqyrojnė.

[45:14] Thuaju atyre qė besojnė t’i falin ata qė nuk i presin ditėt e Zotit. Ai do tė paguaj secilin pėr ēfarėdo qė kanė mbledhur.

[45:15] Kushdo qė punon drejtėsi bėn ashtu pėr tė mirėn e vet, dhe kushdo qė punon tė kėqija bėn ashtu nė dėm tė vet. Te Zotėruesi juaj do tė ktheheni.

[45:16] I kemi dhėnė Fėmijėve tė Izraelit shkrimin, menēuri, dhe profetllėk, dhe i kemi furnizuar ata me furnizime tė mira; ne kemi dhuruar mbi ta mė shumė bekime sesa mbi cilindo popull tjetėr.

[45:17] U kemi dhėnė atyre kėtu urdhra tė qarta. Pėr ironi, ata nuk e polemizuan kėtė derisa u erdhi njohuria. Kjo ėshtė pėr shkak tė xhelozisė nga ana e tyre. Padyshim, Zotėruesi yt do i gjykojė ata nė Ditėn e Ringjalljes nė lidhje me gjithēka qė kanė polemizuar.

[45:18] Ne pastaj tė caktuam ty qė tė vėsh ligjet e sakta; ta ndjekėsh kėtė, dhe mos shko pas dėshirave tė atyre qė nuk dinė.

[45:19] Ata nuk mund tė tė ndihmojnė ty aspak kundėr Zotit. Janė shkelėsit ata qė e shoqėrojnė veten me njėri tjetrin, pėrderisa Zoti ėshtė Zotėruesi i tė drejtėve.

[45:20] Ky furnizon ndriēime pėr njerėzit, dhe udhėzim, dhe mėshirė pėr ata qė janė tė sigurt.

[45:21] A presin ata qė punojnė tė kėqija qė ne do i trajtojmė nė tė njėjtėn mėnyrė si ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė? A mund jeta dhe vdekja e tyre tė jetė e njėjtė?* Vėrtetė gabim ėshtė gjykimi i tyre.

*45:21 Ne tash e kuptojmė qė tė drejtit nuk vdesin vėrtetė - ata shkojnė drejtė e nė Parajsė (16:32) – pėrderisa tė padrejtit rrehen keq nga engjėjt e vdekjes (8:50 & 47:27).

[45:22] Zoti krijoi qiejt dhe tokėn pėr njė qėllim tė posaēėm, pėr tė paguar secilin shpirt pėr ēfarėdo qė ka mbledhur, pa as mė tė voglėn padrejtėsi.*

*45:22 Zoti na dhuroi neve kėtė jetė si shans tė ēmuar qė ta shpengojmė veten, ta mohojmė aleancėn e lashtė me Dreqin, dhe t’i ribashkohemi mbretėrisė sė Zotit. Shih Hyrjen dhe Shtojcėn 7.

Formė e zakonshme e idhujtarisė: Egoja si zot

[45:23] A e ke vėnė re atė zot i tė cilit ėshtė egoja e vet? Si pasojė, Zoti e dėrgon atė nė humbje, pėrkundėr njohurisė sė tij, ia mbyll dėgjimin dhe mendjen, dhe vė mbulesė nė sytė e tij. Kush pra mund ta udhėzojė atė, pas njė vendimi tė tillė nga Zoti? A nuk doni tė merrni vesh?

[45:24] Ata thanė, “Ne vetėm jetojmė kėtė jetė; jetojmė dhe vdesim dhe vetėm koha e shkakton vdekjen tonė!” Ata nuk kanė asnjė njohuri tė sigurt pėr kėtė; vetėm hamenden.

[45:25] Kur shpalljet tona iu recitohen atyre, qartė, argumenti i tyre i vetėm ėshtė tė thonė, “Kthena stėrgjyshėrit, nėse jeni tė sinqertė.”

[45:26] Thuaj, “Zoti ju ka dhuruar juve jetė, pastaj Ai ju vė nė vdekje, pastaj Ai do t’ju mbledhė te Dita e Ringjalljes, e cila ėshtė e pashmangshme. Por shumica e njerėzve nuk dinė.”

[45:27] I Zotit ėshtė i gjithė sovraniteti i qiejve dhe tokės. Ditėn kur Orės (Gjykimit) i vjen koha, atėherė humbin ata qė shtihen.

Gjunjėzimi

[45:28] Do tė shohėsh ēdo shoqėri duke u gjunjėzuar. Ēdo shoqėri do tė thirret qė ta shohė regjistrin e vet. Sot, paguheni pėr ēdo gjė qė keni bėrė.

[45:29] Ky ėshtė regjistri ynė; e shprehė tė vėrtetėn pėr ju. Kemi regjistruar ēdo gjė qė bėtė.

[45:30] Sa pėr ata qė besojnė dhe punojnė drejtėsi, Zotėruesi i tyre do i pranojė nė mėshirėn e Tij. Ky ėshtė triumfi i madh.

[45:31] Sa pėr ata qė nuk besojnė: “A nuk ju recituan juve shpalljet e Mia, por u bėtė mendjemėdhenj dhe ishit njerėz shpirtligj?”

[45:32] Kur deklarohet qė premtimi i Zotit ėshtė e vėrteta dhe qė Ora (e Gjykimit) ėshtė e pashmangshme, ju thatė, “Ne nuk dimė ēka ėshtė Ora! Jemi plot hamendje pėr tė; nuk jemi tė sigurt.”

[45:33] Tė kėqijat e punėve tė tyre do tu dalin nė shesh atyre, dhe pikėrisht ato qė i tallnin do tu kthehen pėr t’i kapluar.

[45:34] Do tė deklarohet: “Sot ju harrojmė juve, ashtu si ju e harruat takimin e kėsaj dite. Vendbanim i juaji ėshtė zjarri, dhe nuk do tė keni asnjė ndihmues.

[45:35] "Kjo ėshtė sepse i morėt shpalljet e Zotit si tė kota, dhe ishit tė preokupuar me jetėn e parė.” Si pasojė, ata kurrė nuk do tė dalin nga ferri, as nuk do tė shfajėsohen.

[45:36] Zotit i takon i gjithė lavdėrimi; Zotėruesi i qiejve, Zotėruesi i tokės, Zotėruesi i gjithėsisė.

[45:37] Atij i takon e gjithė epėrsia nė qiej dhe tokė. Ai ėshtė i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.