Surja 46:  Kodrat e rėrės (El-Ahkaf)

[46:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[46:1] H. M.

[46:2] Shpallja e kėtij shkrimi ėshtė nga Zoti, i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.

[46:3] Ne nuk i krijuam qiejt dhe tokėn, dhe ēdo gjė mes tyre pėrveē pėr njė qėllim specifik, dhe pėr njė afat kohor tė kufizuar. Ata qė nuk besojnė janė plotėsisht tė pavėmendshėm pėr paralajmėrimet qė u janė dhėnė atyre.

[46:4] Thuaj, “Merrni parasysh idhujt qė i keni ngritur pėrkrah Zotit. Mė tregoni ēka nė tokė ata krijuan. Mos ėshtė njė pjesė e qiejve e tyre? Mė tregoni ndonjė shkrim tjetėr para kėtij, apo ndonjė pjesė tė njohurisė sė vėrtetuar qė pėrkrahė idhujtarinė tuaj, nėse jeni tė sinqertė.”

Idhujt nuk e dinė aspak

[46:5] Kush ėshtė mė larg nė humbje se ata qė idhujtarizojnė pėrkrah Zotit idhuj qė nuk mund t’iu pėrgjigjen atyre deri nė Ditėn e Ringjalljes, dhe nuk e dinė aspak qė po adhurohen?

Idhujt i mohojnė adhuruesit e tyre*

[46:6] Dhe kur njerėzit tė mblidhen (Ditėn e Gjykimit), idhujt e tyre do tė bėhen armiqtė e tyre, dhe do e mohojnė adhurimin e tyre.*

*46:6 Shih gjithashtu Mateu 7:21-23: Jezusi qartė i mohon ata qė e thėrrasin atė “Zot.”

[46:7] Kur shpalljet e jona iu recituan atyre, krejtėsisht tė qarta, ata qė nuk besuan thanė pėr tė vėrtetėn qė erdhi te ta, “Kjo ėshtė qartazi magji!”

[46:8] Kur ata thonė, “Ai e trilloi kėtė,” thuaj, “Nėse e trillova, atėherė ju nuk mund tė mė mbroni nga Zoti. Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė planifikoni. Ai mjafton si dėshmitar mes meje dhe jush. Ai ėshtė Falėsi, i Mėshirshmi.”

[46:9] Thuaj, “Unė nuk jam ndryshe nga tė dėrguarit e tjerė. Nuk e di aspak se ēka do tė mė ndodhė mua apo juve. Unė vetėm ndjekė ēka mė ėshtė shpallur mua. Nuk jam asgjė mė shumė se njė paralajmėrues i qartė.”

Rabini Juda Besimtari*

[46:10] Thuaj, “Ēka nėse ėshtė prej Zotit dhe ju nuk besuat nė tė? Njė dėshmitar prej Fėmijėve tė Izraelit ka qenė dėshmitar i njė fenomeni tė ngjashėm,* dhe ai ka besuar, pėrderisa ju jeni bėrė mendjemėdhenj. Padyshim Zoti nuk i udhėzon njerėzit shpirtligj.”

*46:10 Ky dėshmitar ėshtė Rabini Juda Besimtari (Shekulli i XI Pas Lindjes sė Krishtit), qė zbuloi kodin e njėjtė matematikor tė bazuar nė 19 nė fragmente tė pacenuara tė shkrimit (shih Shtojcėn 1).

[46:11] Ata qė nuk besuan thanė pėr ata qė besuan, “Sikur tė ishte diēka e mirė nuk do e pranonin atė para nesh.” Ata thanė, “Ky ėshtė trillim i lashtė!” sepse nuk ishin tė udhėzuar kah ai.

[46:12] Para kėsaj, libri i Moisiut furnizoi udhėzim dhe mėshirė. Ky gjithashtu ėshtė shkrim qė konfirmon, nė arabisht, pėr tė paralajmėruar ata qė shkelėn, dhe pėr t’iu dhėnė myzhde tė drejtėve.

Myzhde

[46:13] Padyshim, ata qė thonė, “Zotėruesi ynė ėshtė Zoti,” pastaj ēojnė jetė tė drejtė, nuk kanė pse tė frikėsohen, as nuk do tė brengosen.

[46:14] Ata kanė merituar Parajsė, ku qėndrojnė pėrgjithmonė; shpėrblim pėr punėt e tyre.

40: Mosha e vendimit*

[46:15] E urdhėruam njeriun qė t’i nderojė prindėrit e tij. Nėna e tij e barti rėndė, e lindi rėndė, dhe u kujdes nga afėr pėr tė pėr tridhjetė muaj. Kur ai arrin pjekurinė, dhe arrin moshėn dyzet vjeēare,* ai duhet tė thotė, “Zotėruesi im, mė drejto tė ēmoj bekimet qė Ti ke dhuruar mbi mua dhe mbi prindėrit e mi, dhe tė bėj punėt e drejta qė tė kėnaqin Ty. Le tė jenė edhe fėmijėt e mi tė drejtė po ashtu. Jam penduar te Ti; Unė jam i nėnshtruar.”

*46:15 Zoti e din fare mirė kush meriton tė shkojė nė Parajsė dhe kush meriton tė shkojė nė Ferr. Ėshtė ligj i tij qė kėdo qė Ai e vė nė vdekje para moshės 40 vjeēare tė shkojė nė Parajsė. Mėshira e jashtėzakonshme e Zotit pasqyrohet nė faktin qė shumica e njerėzve kanė vėshtirėsi qė ta pranojnė kėtė mėshirė hyjnore; ata argumentojnė: “Futni nė Ferr!” Shih Shtojcėn 32.

[46:16] Prej tyre i pranojmė punėt e drejta dhe ua tejkalojmė mėkatet. Ata kanė merituar Parajsė. Ky ėshtė premtimi i vėrtetė qė u ėshtė premtuar atyre.

[46:17] E ai qė u thotė prindėrve tė vet, “Mjerė ju; a po mė tregoni mua qė (pas vdekjes) do tė kthehem prapė nė jetė? E si atėherė ata qė vdiqėn para nesh nuk kthehen?” Prindėrit do tė qanin pėr ndihmėn e Zotit dhe tė thoshin, “Mjerė ti; tė lutem beso! Premtimi i Zotit ėshtė e vėrteta.” Ai do tė thoshte, “Pėrralla tė moēme!”

[46:18] Ata janė vulosur si mosbesimtarė mes ēdo gjenerate tė xhinėve dhe njerėzve; janė humbės.

[46:19] Ata tė gjithė arrijnė rangjet qė i kanė merituar, nė pėrputhje me punėt e tyre. Ai do i paguaj ata pėr punėt e tyre, pa as mė tė voglėn padrejtėsi.

[46:20] Do tė vij dita kur ata qė nuk besuan do tė parashtrohen nė zjarr: “I shkuat kot shanset e mira qė ju dhanė juve gjatė jetės suaj tė botės, dhe u ngazėllyet me to. Si pasojė, sot ju pėsoni ndėshkim tė turpshėm si pagesė pėr mendjemadhėsinė qė kryet nė tokė pa asnjė bazė, dhe pėr punėt e juaja tė kėqija.”

Hudi

[46:21] Kujtohuni qė vėllai i Adit i paralajmėroi njerėzit e tij te kodrat e rėrės – paralajmėrime tė shumta gjithashtu ishin dėrguar para tij dhe pas tij: “Tė mos adhuroni pėrveē Zotit. Kam frikė pėr ju ndėshkimin e njė dite tė madhe.”

[46:22] Ata thanė, “A ke ardhur tė na largosh nga zotat tanė? Ne tė sfidojmė ty tė sjellėsh (ndėshkimin) me tė cilin na kėrcėnon, nėse je i sinqertė.”

[46:23] Ai tha, “Njohuria pėr kėtė ėshtė me Zotin; Unė veē po ju dorėzoj juve ēka u dėrgova tė dorėzoj. Megjithatė, e shoh se ju njerėz jeni tė padijshėm.”

[46:24] Kur e panė stuhinė duke shkuar kah ata, thanė, “Kjo stuhi do tė na sjellė shumė shi tė nevojshėm.” Jo, kjo ėshtė ēka e sfidonit (Hudin) tė sjellė; erė tė fortė ku ka ndėshkim qė dhemb.

[46:25] Shkatėrroi ēdo gjė, si u komandua nga Zotėruesi i saj. Nė mėngjes, asgjė nuk shihej pėrveē shtėpive tė tyre. Kėshtu i paguajmė njerėzit fajtorė.

I pėrqeshėn paralajmėrimet e tė dėrguarit

[46:26] I patėm vėnė ata nė tė njėjtėn mėnyrė si ju vumė juve, dhe i furnizuam ata me dėgjim, sy, dhe mendje. Por dėgjimi, sytė, dhe mendjet e tyre nuk iu ndihmuan aspak, sepse ata vendosėn t’i shpėrfillin shpalljet e Zotit. Kėshtu, profecitė dhe paralajmėrimet qė ata i kishin pėrqeshur e kanė shkaktuar pėrfundimin e tyre.

[46:27] Kemi asgjėsuar shumė shoqėri rreth jush, pasi qė i patėm shpjeguar provat, qė tė mund tė pendohen.

[46:28] Pse atėherė idhujt qė i ngritėn pėr t’i sjellė mė afėr Zotit nuk arritėn t’iu ndihmojnė atyre? Nė fakt, ata i braktisėn ata. Tė tillė ishin zotat e rremė qė ata idolizuan; tė tilla ishin shpikjet qė ata trilluan.

Besimtarė mes xhinėve*

[46:29] Kujtohu qė drejtuam njė numėr xhinėsh te ti, nė mėnyrė qė t’i lėmė ata tė dėgjojnė Kuranin. Kur ata arritėn atje, thanė, “Dėgjoni.” Sapo mbaroi, ata vrapuan te njerėzit e tyre, duke paralajmėruar.*

*46:29 Xhinėt janė krijesat qė u pajtuan plotėsisht me Dreqin kur ai e filloi blasfeminė e famshme tė tij biliona vjet mė parė. Ata janė tė sjellė nė kėtė botė si pasardhės tė Dreqit. Njė xhin ėshtė i lindur sa herė qė njė qenie njerėzore ėshtė e lindur. Xhini i sapo lindur caktohet te i njėjti trup si njeriu i sapo lindur, dhe vazhdimisht nxit pikėvėshtrimin e Dreqit (Shtojca 7).

[46:30] Ata thanė, “O njerėzit tanė, kemi dėgjuar njė libėr qė u shpall pas Moisiut, dhe konfirmon shkrimet paraprake. Udhėzon te e vėrteta; te rruga e drejtė.

[46:31] "O njerėzit tanė, pėrgjigjuni thirrjes sė Zotit, dhe besoni nė Tė. Ai pastaj do t’jua falė mėkatet tuaja, dhe t’ju kursejė nga ndėshkimi qė dhemb.”

[46:32] Ata qė nuk arrijnė t’i pėrgjigjen thirrjes sė Zotit nuk mund tė shpėtojnė, dhe nuk do tė kenė asnjė Zotėrues tjetėr pėrveē Tij; ata kanė shkuar shumė larg nė humbje.

[46:33] A nuk e kuptojnė ata qė Zoti, qė krijoi qiejt dhe tokėn pa u munduar aspak, ėshtė i zoti t’i ngjallė tė vdekurit? Po vėrtetė; Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm.

[46:34] Ditėn kur mosbesimtarėt parashtrohen nė Zjarr, ata do tė pyeten, “A nuk ėshtė kjo e vėrteta?” Ata do tė pėrgjigjen, “Po vėrtetė, pasha Zotėruesin tonė.” Ai do tė thotė, “Atėherė vuanie ndėshkimin se nuk besuat.”

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes*

[46:35] Prandaj, ji i durueshėm si tė dėrguarit para teje qė poseduan forcė dhe u mbajtėn me durim. Mos u ngut qė ta shohėsh ndėshkimin qė do tu vij atyre patjetėr. Ditėn kur ata e shohin atė, do tu duket sikur tė kenė zgjatur njė orė tė ditės. Kjo ėshtė shpallje: A nuk janė shpirtligjtė qė po asgjėsohen vazhdimisht?

*46:35 Evidenca Kuranore dhe matematikore vėrteton qė i dėrguari i adresuar kėtu ėshtė Rashad Khalifa. Duke e mbledhur vlerėn germore tė “Rashad Khalifa” (1230), dhe numrin e sures (46), dhe numrin e strofės (35), marrim 1311, ose 19x69. Kjo ėshtė nė pėrputhje me kodin e Kuranit (Sht. 2).