Surja 47:  Muhamedi (Muhammed)

[47:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[47:1] Ata qė nuk besojnė dhe zmbrapsin nga rruga e Zotit, Ai ua asgjėson punėt e tyre.

[47:2] Ata qė besojnė dhe punojnė drejtėsi, dhe besojnė nė ēka i ėshtė zbritur Muhamedit - qė ėshtė e vėrteta nga Zotėruesi i tyre – Ai ua heqė mėkatet e tyre, dhe i bekon me kėnaqėsi.

[47:3] Kjo ėshtė pėr shkak se ata qė nuk besojnė po ndjekin pavėrtetėsi, pėrderisa ata qė besojnė po ndjekin tė vėrtetėn nga Zotėruesi i tyre. Zoti kėshtu i pėrmend pėr njerėzit shembujt e tyre.

[47:4] Nėse ndeshesh (nė luftė) me ata qė nuk besojnė, mund t’i godasėsh nė qafė. Nėse i merr si rob lufte mund t’i lirosh pa ose me pagesė, derisa tė pėrfundojė lufta. Sikur tė donte Zoti, Ai do t’ju kishte dhuruar juve fitore, pa luftė. Por Ai ju teston me njėri tjetrin. Sa pėr ata qė vriten nė rrugėn e Zotit, Ai nuk do e shkojė kot sakrificėn e tyre.

[47:5] Ai do i udhėzojė ata, dhe do i bekojė me qetėsim shpirtėror.

[47:6] Ai do i pranojė ata te Parajsa, qė Ai ua pėrshkroi.

[47:7] O ju qė besoni, nėse e pėrkrahni Zotin, Ai do t’ju pėrkrahė juve, dhe t’jua pėrforcojė kėmbėt.

[47:8] Ata qė nuk besojnė vetėshkaktojnė vuajtje; Ai i bėn punėt e tyre tė jenė krejtėsisht tė kota.

[47:9] Sepse ata urryen ēka Zoti shpalli dhe si pasojė, Ai asgjėson punėt e tyre.

[47:10] A nuk u endėn nėpėr tokė dhe panė pasojat qė pėsuan ata para tyre? Zoti i shkatėrroi punėt e tyre; tė gjithė mosbesimtarėt do tė vuajnė fatin e njėjtė.

[47:11] Kjo ėshtė pėr shkak se Zoti ėshtė Zotėruesi i atyre qė besuan, pėrderisa mosbesimtarėt nuk kanė asnjė zotėrues.

[47:12] Zoti i pranon ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė nė kopshte me prroje qė rrjedhin. Sa pėr ata qė nuk besojnė, ata jetojnė dhe hanė si hanė kafshėt, pastaj pėrfundojnė nė zjarr.

[47:13] Sa e sa shoqėria ishte mė e fortė se shoqėria qė tė dėboi ty nga qyteti yt; kur ne i asgjėsuam, askush nuk mund t’i ndihmonte ata.

[47:14] A janė ata tė ndriēuarit nga Zotėruesi i tyre njėjtė si ata punėt e kėqija tė tė cilėve janė tė zbukuruara nė sytė e tyre, dhe i ndjekin mendimet e tyre?

[47:15] Alegoria e Parajsės qė premtohet pėr tė drejtit ėshtė kjo: ka lumenj me ujė tė kthjellėt, dhe lumenj qumėshti tė freskėt, dhe lumenj vere – tė shijshme pėr pirėsit – dhe lumenj mjalti tė kulluar. Ata kanė tė gjitha llojet e frutave aty, dhe falje nga Zotėruesi i tyre. (A janė ata mė mirė) apo ata qė qėndrojnė pėrgjithmonė nė zjarr, dhe pijnė ujė ferri qė ua shqyen zorrėt?

[47:16] Disa prej tyre tė dėgjojnė ty, pastaj sapo tė largohen i pyesin ata qė u ndriēuan, “Ēka deshi tė thotė ai?” Zoti kėshtu i mbyllė zemrat e tyre dhe, si pasojė, ata ndjekin vetėm mendimet e tyre.

[47:17] Sa pėr ata qė janė tė udhėzuar, Ai ua shton udhėzimin, dhe ua dhuron drejtėsinė.

Fundi i botės*

[47:18] A po presin ata derisa tu vij Ora atyre papritmas? Tė gjitha shenjat pėr tė veē kanė ardhur.* Kur tu vij Ora atyre, si do tė kenė dobi nga lajmi i tyre?

*47:18 Kurani, duke qenė Besėlidhja e Fundit, furnizon tė gjitha shenjat e nevojshme pėr ta gjetur fundit e botės; 2280 Pas Lindjes sė Krishtit. Shih Shtojcėn 25 pėr hollėsirat.

La Ilahe Ila Allah: Urdhri i parė

[47:19] Ta dish qė: “Nuk ka asnjė zot tjetėr pėrkrah Zotit,” dhe kėrko falje pėr mėkatet tua dhe mėkatet e tė gjithė besimtarėve dhe besimtareve. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr vendimet tuaja dhe fatin tuaj pėrfundimtar.

*47:19 “Shtylla e Parė” e fesė thuhet nė suren e titulluar Muhamed, dhe i ėshtė kushtuar krejtėsisht vetėm Zotit. Emri i Muhamedit ishte shtuar nga idhujtarėt e tij, kundėr vullnetit tė tij.

Ekspozimi i hipokritėve

[47:20] Ata qė besuan thanė: “Kur do tė shpallet njė sure e re?” Por kur njė sure u shpall, ku haptas u pėrmend luftimi, do i shihje ata qė ushqyen dyshime nė zemrat e tyre duke tė shikuar ty, sikur vdekja tashmė tė kishte ardhur te ta. Ata kėshtu u ekspozuan.

Provė e besimit gjatė epokės sė Muhamedit

[47:21] Bindje dhe shprehje tė drejta priten prej tyre. Vetėm sikur tė tregonin besim nė Zotin, kur u bė thirrje pėr mobilizim, do tė kishte qenė mė mirė pėr ta.

[47:22] A ėshtė gjithashtu qėllimi juaj qė sapo tė largoheni tė kryeni tė kėqija dhe t’i keqtrajtoni tė afėrmit tuaj?

[47:23] Janė ata qė vetėshkaktuan mallkim nga Zoti, me tė cilin ai i bėn tė shurdhėr dhe tė verbėr.

Studioje Kuranin

[47:24] Pse nuk e studiojnė Kuranin me kujdes? A kanė dry nė mendjet e tyre?

[47:25] Padyshim, ata qė tėrhiqen prapa, pasi qė udhėzimi u ėshtė shfaqur atyre, djalli i ka joshur dhe i ka tėrhequr pėr kapistre.

[47:26] Kjo ėshtė pėr shkak se ata u thanė atyre qė urrenin ēka Zoti kishte zbritur, “Ne do t’ju bindemi juve nė ēėshtje tė caktuara.” Zoti i di plotėsisht fshehtėsitė e tyre.

[47:27] Si do tė jetė pėr ta kur engjėjt i vėnė nė vdekje? Do i rrahin nė fytyrat e tyre dhe prapanicat e tyre.

[47:28] Kjo ėshtė pėr shkak se ata ndoqėn ēka zemėroi Zotin dhe urryen gjėrat qė e kėnaqin Atė. Si pasojė, Ai i ka asgjėsuar punėt e tyre.

[47:29] A menduan ata qė ushqejnė dyshime nė zemrat e tyre qė Zoti nuk do i nxjerrė jashtė mendimet e tyre tė kėqija?

[47:30] Nėse dėshirojmė, mund t’i ekspozojmė pėr ty, qė tė mund t’i njohėsh vetėm duke i shikuar. Megjithatė, mund t’i njohėsh nga mėnyra e tė folurit. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha punėt tuaja.

[47:31] Patjetėr do t’ju vėmė nė test, pėr tė dalluar ata mes jush qė pėrpiqen, dhe durojnė me kėmbėngulje. Duhet t’i ekspozojmė cilėsitė tuaja tė vėrteta.

[47:32] Ata qė nuk besojnė dhe zmbrapsin nga rruga e Zotit, dhe kundėrshtojnė tė dėrguarin pasi qė udhėzimi u ėshtė shfaqur atyre, nuk e dėmtojnė Zotin aspak, e Ai i asgjėson punėt e tyre.

[47:33] O ju qė besoni, t’i bindeni Zotit, dhe t’i bindeni tė dėrguarit. Pėrndryshe, tė gjitha punėt tuaja do tė jenė tė kota.

Katastrofa e madhe

[47:34] Ata qė nuk besojnė dhe zmbrapsin nga rruga e Zotit, pastaj vdesin si mosbesimtarė, Zoti nuk do i falė.

[47:35] Prandaj, tė mos luhateni dhe tė mos dorėzoheni nė kėrkim tė paqes, se u ėshtė garantuar fitorja, dhe Zoti ėshtė me ju. Ai nuk do i shkojė kot pėrpjekjet tuaja.

[47:36] Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė asgjė mė shumė se lojė dhe kotėsi. Por nėse besoni dhe ēoni jetė tė drejtė, Ai do t’ju shpėrblejė, pa ju kėrkuar aspak para.

[47:37] Po t‘ju kėrkonte Ai para, deri nė atė masė sa qė tė krijonte vėshtirėsi pėr ju, mund tė ishit bėrė dorėshtrėnguar, dhe e keqja juaj e brendshme mund tė ekspozohej.

Paralajmėrim arabėve*

[47:38] Ftoheni qė tė shpenzoni nė rrugėn e Zotit, por disa prej jush bėheni dorėshtrėnguar. Dorėshtrėnguarit janė dorėshtrėnguar ndaj shpirtrave tė vet. Zoti ėshtė i Pasur, pėrderisa ju jeni tė varfėr. Nėse refuzoni, Ai do tė zėvendėsojė njerėz tė tjerė nė vendin tuaj, dhe ata nuk do tė jenė si ju.

*47:38 Kurani iu dha arabėve, nė gjuhėn e tyre, pėr 1400 vjet, por ata qartė e refuzuan atė dhe refuzuan tė besojnė qė ėshtė komplet; ata trilluan Hadith dhe Sunet.