Surja 52:  Mali Sinai (Et-Tur)

[52:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[52:1] Pasha Malin Sinai.

[52:2] Shkrimin e regjistruar.

[52:3] Tė botuar nė libra.

[52:4] Faltoren e frekuentuar.

[52:5] Tavanin e lartėsuar.

[52:6] Detin flakė.

[52:7] Pagesa e Zotėruesit tėnd ėshtė e pashmangshme.

[52:8] Asnjė forcė nė gjithėsi nuk mund ta ndalė.

[52:9] Do tė vij dita kur qielli do tė gjėmojė fort.

[52:10] Malet do tė fshihen.

[52:11] Mjerė nė atė ditė mosbesimtarėt -

[52:12] qė janė nė endjen e tyre, tė pavėmendshėm.

[52:13] Do tė shtyhen nė Xhehenem, me dhunė.

[52:14] Ky ėshtė Zjarri nė tė cilin dikur nuk besonit.

[52:15] A ėshtė magji, apo nuk po shihni?

[52:16] Vuanie djegien. Duroni apo nuk duroni, ėshtė njėjtė pėr ju. Kjo ėshtė pagesa e drejtė pėr ēka bėtė ju.

[52:17] Tė drejtit kanė merituar kopshte dhe hare.

[52:18] Ata gėzojnė ēka Zotėruesi i tyre ka rezervuar pėr ta; Zotėruesi i tyre i ka kursyer nga ndėshkimi i Ferrit.

[52:19] Hani e pini nė lumturi, si shpėrblim pėr punėt tuaja.

[52:20] Ata rrinė nė mobilie luksoze, dhe i shoqėrojmė me bashkėshorte tė bukura.

[52:21] Pėr ata qė besuan, dhe fėmijėt e tyre gjithashtu i ndoqėn nė besim, do t’ua bashkėngjisim fėmijėt. Nuk ngelim sė shpėrblyeri ata pėr ndonjė punė. Ēdo person paguhet pėr ēka bėri.

[52:22] Do i furnizojmė me fruta dhe mishra qė i duan.

[52:23] Do gėzojnė pije tė pandotura, tė pamėkat pėr t’i pirė.

[52:24] Duke iu shėrbyer atyre do jenė shėrbėtorė si perla tė ruajtura.

[52:25] Do tė takohen me njėri tjetrin dhe tė rikujtohen mes vete.

[52:26] Do tė thonė, “Ne ishim tė dashur dhe kokulur mes njerėzve tanė.

[52:27] "Zoti na ka bekuar, dhe na ka kursyer nga agonia e frymėve tė kėqija.

[52:28] "Ne i luteshim Atij; Ai ėshtė Mė i Dashuri, i Mėshirshmi.”

I dėrguari

[52:29] T’ua kujtosh njerėzve. Me bekimet e Zotėruesit tėnd mbi ty, nuk je as fallxhi, as i ēmendur.

[52:30] Mund tė thonė, “Ai ėshtė poet; le tė presim derisa tė jetė i vdekur.”

[52:31] Thuaj, “Vazhdoni tė prisni; po pres sė bashku me ju.”

[52:32] A janė ėndrrat e tyre qė e diktojnė sjelljen e tyre, apo janė shpirtligj prej natyre?

[52:33] A thonė, “Ai e trilloi tė tėrėn?” Nė realitet, thjeshtė janė mosbesimtarė.

"Muhamedanėt” sfidojnė Zotin dhe prodhojnė Hadith

[52:34] Le tė prodhojnė Hadith si ky, nėse janė tė sinqertė.

[52:35] A u krijuan ata prej asgjėje? A janė ata krijuesit?

[52:36] A i krijuan ata qiejt dhe tokėn? Vėrtetė, nuk janė tė sigurt.

[52:37] A i posedojnė thesaret e Zotėruesit tėnd? A i kanė gjėrat nė duar?

[52:38] A ngjiten nė njė shkallė qė ua mundėson tė dėgjojnė? Le tė tregojnė dėgjuesit e tyre provė tė tyre.

[52:39] A ka Ai vajza, pėrderisa ju keni djem?

[52:40] A mos po iu kėrkon ti atyre ndonjė pagė, dhe ata po ngarkohen nga ajo?

[52:41] A e dinė tė ardhmen, dhe e kanė tė regjistruar?

[52:42] A po thurin kurthe dhe planifikojnė? Planifikimet e mosbesimtarėve kthehen kundėr vet atyre.

[52:43] A kanė zot tjetėr pėrkrah Zotit? Qoftė i madhėruar Zoti, shumė larg nga tė pasurit e partnerėve.

[52:44] Kur tė shohin masa duke rėnė nga qielli, do tė thonė, “Re tė grumbulluara!”

[52:45] Shpėrfilli ata derisa tė hasin nė ditėn nė tė cilėn goditen.

[52:46] Atė ditė, planifikimet e tyre nuk do i mbrojnė, as nuk do tė ndihmohen.

[52:47] Ata qė shkelin vuajnė ndėshkim kėtu, por shumica e tyre nuk e dinė.

[52:48] Tė durosh me kėmbėngulje nė zbatimin e urdhrave tė Zotėruesit tėnd – je para syve tonė – dhe madhėroje dhe lavdėroje Zotėruesin tėnd kur tė ngritesh.

[52:49] Gjithashtu gjatė natės madhėroje Atė, dhe nė agim pėrderisa veniten yjet.