Surja 54:  Hėna (El-Kamer)

[54:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[54:1] Ora ėshtė afruar, dhe hėna ėshtė ēarė.*

*54:1 Kėsaj shenje tė rėndėsishme tė afrimit tė fundit tė botės i erdhi koha mė 1969 kur njerėzit zbarkuan nė hėnė dhe sollėn copa tė hėnės nė tokė. Nė tė njėjtėn kohė, Mrekullia matematikore e Zotit nė Kuran po zbulohej gradualisht. Myslimanėt Tradicional e kundėrshtuan atė, pasi qė i ekspozonte gabimet e zakoneve tė tyre (Shtojca 25).

[54:2] Atėherė ata panė njė mrekulli; por ia kthyen shpinėn dhe thanė, “Magji e vjetėr.”

[54:3] Nuk besuan, ndoqėn mendimet e veta, dhe i qėndruan besnik traditave tė tyre tė vjetra.

[54:4] Paralajmėrime tė mjaftueshme janė dėrguar pėr t’i alarmuar ata.

[54:5] Menēuri e madhe; por tė gjitha paralajmėrimet kanė qenė tė kota.

[54:6] Injoroi ata; do tė vij dita kur thirrėsi do tė shpallė katastrofė tė tmerrshme.

[54:7] Me sytė e tyre tė poshtėruar, ata dalin nga varret si karkaleca tė shpėrndarė.

[54:8] Pėrderisa i pėrgjigjen thirrėsit, mosbesimtarėt do tė thonė, “Kjo ėshtė ditė e vėshtirė.”

[54:9] Njerėzit e Nuhut nuk besuan para tyre. Nuk i besuan shėrbėtorit tonė dhe thanė, “I ēmendur!” Ai u keqtrajtua.

[54:10] Iu pėrgjėrua Zotėruesit tė tij, “Jam i shtypur; mė jep fitore.”

[54:11] Pastaj i hapėm portat e qiellit, duke derdhur ujė.

[54:12] Dhe i bėmė burimet tė shpėrthejnė nga toka. Ujėrat u takuan pėr tė kryer njė vendim tė paracaktuar.

Arka

[54:13] E bartėm atė nė lundėr tė bėrė nga trungje dhe litarė.

[54:14] Lundroi nėn sytė tanė; shpėrblim pėr njė qė u refuzua.

[54:15] E kemi ujdisur si mėsim. A dėshiron ndokush prej jush tė mėsojė?

[54:16] Sa e tmerrshme ishte pagesa Ime pas paralajmėrimeve!

[54:17] E bėmė Kuranin tė lehtė pėr tu mėsuar. A dėshiron ndokush prej jush tė mėsojė?

[54:18] Adi nuk besuan. Si pasojė, sa i tmerrshėm ishte ndėshkimi Im pas paralajmėrimeve.

[54:19] Dėrguam mbi ta erė tė fortė, nė njė ditė vuajtjesh tė vazhdueshme.

[54:20] I hodhi njerėzit pėrreth si tė ishin trungje palmash tė kalbura.

[54:21] Sa i tmerrshėm ishte ndėshkimi Im pas paralajmėrimeve!

[54:22] E bėmė Kuranin tė lehtė pėr tu mėsuar. A dėshiron ndokush prej jush tė mėsojė?

[54:23] Themudi i refuzuan paralajmėrimet.

[54:24] Ata thanė, “A tė ndjekim njė prej nesh; qenie njerėzore? Pastaj do tė humbemi, dhe tė pėrfundojmė nė Ferr.

[54:25] "A i zbriti lajmi atij, nė vend tė neve? Ai ėshtė gėnjeshtar i pafytyrė.”

[54:26] Ata do tė kuptojnė nesėr kush ėshtė gėnjeshtari i pafytyrė.

[54:27] Po dėrgojmė devenė si test pėr ta. Vėshtroji dhe ji i durueshėm.

[54:28] Njoftoji ata qė uji tė ndahet mes tyre; (deveja) tė lejohet tė pijė nė ditėn e saj tė caktuar.

[54:29] Por ata e bindėn shokun e tyre ta vrasė (devenė), dhe ai u detyrua.

[54:30] Si pasojė, sa i tmerrshėm ishte ndėshkimi Im! Ishin paralajmėruar.

[54:31] Dėrguam mbi ta njė tė rėnė, ku u bėnė si kashtė e shtruar.

[54:32] E bėmė Kuranin tė lehtė pėr tu mėsuar. A dėshiron ndokush prej jush tė mėsojė?

[54:33] Njerėzit e Lutit i refuzuan paralajmėrimet.

[54:34] Iu lėshuam rrebesh gurėsh. Vetėm familja e Lutit u shpėtua nė agim.

[54:35] E bekuam atė dhe familjen e tij; kėshtu i shpėrblejmė mirėnjohėsit.

[54:36] I paralajmėruam ata pėr pagesėn tonė, por i pėrqeshėn paralajmėrimet.

[54:37] Ata negociuan me tė pėr mysafirėt e tij; i verbuam. Vuanie ndėshkimin Tim; ishit tė paralajmėruar.

[54:38] Herėt nė mėngjesin e ardhshėm, ndėshkim shkretues iu ra atyre.

[54:39] Vuanie ndėshkimin Tim; ishit tė paralajmėruar.

[54:40] E bėmė Kuranin tė lehtė pėr tu mėsuar. A dėshiron ndokush prej jush tė mėsojė?

[54:41] Njerėzit e Faraonit u paralajmėruan.

[54:42] Ata i refuzuan tė gjitha shenjat tona. Si pasojė, i paguam ashtu si njė i Plotfuqishėm, Gjithėfuqishėm duhet t’i paguaj.

[54:43] A jeni ju mosbesimtarė mė tė mirė se ata mosbesimtarė? A jeni shfajėsuar nga shkrimi?

[54:44] Ndoshta ata mendojnė, “Do tė jemi fituesit.”

[54:45] Tė gjithė ata do tė mposhten; do tė kthehen mbrapa dhe tė ikin.

[54:46] Ora po i pret, dhe Ora ėshtė shumė mė e keqe dhe dhemb mė shumė.

[54:47] Patjetėr, fajtorėt kanė humbur, dhe do tė pėrfundojnė nė Ferr.

[54:48] Ata do tė jenė tė zvarritur nė zjarr, me forcė. Vuanie agoninė e ndėshkimit.

[54:49] Ēdo gjė qė krijuam ėshtė saktėsisht e matur.

[54:50] Urdhrat tona kryhen sa ēel e mbyll sytė.

[54:51] I asgjėsuam njerėzit qė ishin si ju. A dėshiron ndokush prej jush tė mėsojė?

[54:52] Ēdo gjė qė bėnė ėshtė e regjistruar nė shkrime.

[54:53] Ēdo gjė, e vogėl apo e madhe, ėshtė e shkruar.

[54:54] Padyshim, tė drejtit kanė merituar kopshte dhe lumenj.

[54:55] Nė pozitė tė nderuar, te i Gjithėfuqishmi Mbret.