Surja 64:  Fajėsim i dyanshėm (Et-Teghabun)

[64:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[64:1] Duke e madhėruar Zotin ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė. Atij i takon i gjithė mbretėrimi, dhe Atij i takon i gjithė lavdėrimi, dhe Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm.

[64:2] Ai ėshtė Ai qė ju krijoi juve, pastaj mes jush ka mosbesimtarė, dhe besimtarė. Zoti ėshtė krejtėsisht Pamės i ēdo gjėje qė bėni.

[64:3] Ai krijoi qiejt dhe tokėn pėr njė qėllim specifik,* ju dizajnoi dhe pėrkreu dizajnin tuaj, pastaj te Ai ėshtė kthimi pėrfundimtar.

*64:3 Ne jemi nė kėtė botė pėr shkak tė mėshirės sė pafund tė Zotit. Mirėbėrėsi na ka dhėnė njė shans qė ta shpengojmė veten. Shih Hyrjen dhe Shtojcėn 7.

[64:4] Ai di ēdo gjė nė qiej dhe tokė, dhe Ai di ēdo gjė qė fshihni dhe ēdo gjė qė deklaroni. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr mendimet mė tė thella.

[64:5] A i ke vėrejtur ata qė nuk besuan nė tė kaluarėn, pastaj i vuajtėn pasojat e vendimit tė tyre? Ata vetėshkaktuan ndėshkim qė dhemb.

[64:6] Kjo ėshtė sepse tė dėrguarit e tyre shkuan te ta me prova tė qarta, por ata thanė, “A tė ndjekim njerėz si ne?” Ata nuk besuan dhe refuzuan. Zoti nuk ka nevojė pėr ta; Zoti nuk ka asnjė nevojė, i Falėnderuari.

[64:7] Ata qė nuk besuan pretendojnė se nuk do tė ringjallen! Gjithsesi, pasha Zotėruesin tim, do tė ringjalleni, dhe do tė mbaheni pėrgjegjės pėr ēdo gjė qė keni bėrė. Kjo ėshtė e lehtė pėr Zotin.

[64:8] Prandaj, tė besoni nė Zotin dhe tė dėrguarin e Tij, dhe dritėn qė e kemi shpallur kėtu. Zoti ėshtė Njohės i tėrėsishėm i ēdo gjėje qė bėni.

[64:9] Do tė vijė dita kur Ai ju mbledhė nė Ditėn e Mbledhjes. Ajo ėshtė Dita e Fajėsimit tė Dyanshėm. Kushdo qė beson nė Zotin dhe ēon jetė tė drejtė, Ai do ia heqė mėkatet e tij, dhe do e pranojė nė kopshte me prroje qė rrjedhin. Ata qėndrojnė aty pėrgjithmonė. Ky ėshtė mė i madhi triumf.

[64:10] Sa pėr ata qė nuk besojnė dhe refuzojnė shpalljet tona, ata janė banuesit e Zjarrit; nė tė qėndrojnė pėrgjithmonė. Ēfarė fati i tmerrshėm!

Ligj Hyjnor

[64:11] Asgjė nuk ju ndodhė pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. Kushdo qė beson nė Zotin, Ai do ia udhėzojė zemrėn. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

[64:12] T’i bindeni Zotit dhe t’i bindeni tė dėrguarit. Nėse refuzoni, atėherė misioni i vetėm i tė dėrguarit tonė ėshtė qė tė japė lajmin.

[64:13] Zoti: nuk ka asnjė zot tjetėr pėrveē Tij. Nė Zotin besimtarėt tė kenė besim.

[64:14] O ju qė besoni, bashkėshortet tuaja dhe fėmijėt tuaj mund tė jenė armiqtė e juaj; ruajuni. Nėse kini ndjesė, harroni, dhe falni, atėherė Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėm.

[64:15] Paratė tuaja dhe fėmijėt janė njė test, dhe Zoti posedon njė shpėrblim tė madh.

[64:16] Prandaj, t’ia keni dronė Zotit sa mė shumė qė mundeni, dhe dėgjoni, dhe binduni, dhe jepni bamirėsi pėr tė mirėn tuaj. Kushdo qė mbrohet nga dorėshtrėnguarsia e vet, kėta janė tė suksesshmit.

[64:17] Nėse i jepni Zotit hua drejtėsie, Ai do e shumėfishojė shpėrblimin pėr ju shumėfish, dhe t’ju falė. Zoti ėshtė Mirėnjohės, i Butė.

[64:18] Njohėsi i tė gjitha tė fshehtave dhe deklarimeve; i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.