Surja 65:  Shkurorėzimi (Et-Talaq)

[65:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[65:1] O ti profet, kur ju njerėzit shkurorėzoheni prej grave, tė siguroheni qė tė pėrmbushet njė afat i shkurorėzimit. Ta matni afatin e tillė saktėsisht.* T’ia keni dronė Zotit Zotėruesit tuaj. Mos i dėboni ato prej shtėpive tė tyre, e as mos ua keqėsoni jetėn, pėr t’i detyruar qė tė largohen vet, nė mos kryefshin marrėdhėnie jashtėmartesore tė vėrtetuar. Kėto janė ligjet e Zotit. Kushdo qė i shkelė ligjet e Zotit kryen padrejtėsi kundėr vetes. Ku mund ta dish, ndoshta Zoti dėshiron qė diēka e mirė tė dalė prej kėsaj.

*65:1 Afati i tė shkurorėzuarės, para se tė bėhet e pranueshme pėr rimartesė, ėshtė njė periudhė pritjeje e tre menstruacioneve. Kjo siguron qė e shkurorėzuara nuk ishte shtatzėnė (2:228).

[65:2] Kur tė pėrmbushet afati, mund tė pajtoheni me to me barazi, ose tė shkoni deri nė fund me ndarjen me barazi. Tė keni dy dėshmitarė tė drejtė qė ta dėshmojnė shkurorėzimin para Zotit. Kjo ėshtė pėr t’i lehtėsuar ata qė besojnė nė Zotin dhe Ditėn e Fundit. Kushdo qė ia ka dronė Zotit, Ai do tė krijojė njė dalje pėr tė.

[65:3] Dhe do tė furnizojė pėr tė kah nuk e ka pritur. Kushdo qė ka besim te Zoti, Ai i mjafton atij. Urdhrat e Zotit kryhen. Zoti e ka vendosur fatin e secilės gjė.

[65:4] Sa pėr gratė qė kanė arritur menopauzėn, nėse keni ndonjė dyshim, afati i tyre tė jetė tre muaj. Sa pėr ato qė nuk kanė menstruacion, dhe zbulojnė qė janė shtatzėnė, afati i tyre pėrfundon kur lindin. Kushdo qė ia ka dronė Zotit, Ai e bėn ēdo gjė tė lehtė pėr tė.

[65:5] Ky ėshtė urdhri i Zotit qė Ai zbret te ju. Kushdo qė ia ka dronė Zotit, Ai ia largon mėkatet e tij, dhe e shpėrblen me bujari.

[65:6] T’i lejoni ato tė jetojnė nė tė njėjtėn shtėpi nė tė cilėn ato jetuan me ju, dhe mos ua vėshtirėsoni aq shumė jetėn qė tė largohen vetė. Nėse janė shtatzėnė, tė shpenzoni pėr to derisa tė lindin. Nėse e ushqejnė foshnjėn, t’i paguani ato pėr kėtė shėrbim. T’i mbani marrėdhėniet miqėsore mes jush. Nėse nuk pajtoheni, mund tė punėsoni njė grua tjetėr pėr ta ushqyer fėmijėn.

[65:7] Bashkėshorti i pasur tė furnizojė pėrkrahje sipas mundėsive tė veta, dhe i varfėri tė furnizojė sipas mundėsive qė Zoti dhuroi mbi tė. Zoti nuk ngarkon nė asnjė shpirt mė shumė se qė i ka dhėnė. Zoti do tė furnizojė lehtėsim pas vėshtirėsisė.

[65:8] Mori shoqėrish ngritėn krye kundėr urdhrave tė Zotėruesit tė vet dhe kundėr tė dėrguarve tė Tij. Si pasojė, i mbajtėm pėrgjegjės rreptėsisht, dhe i paguam me pagesė tė tmerrshme.

[65:9] Ata vuajtėn pasojat e vendimeve tė tyre; humbje e thellė.

[65:10] Zoti ka pėrgatitur pėr ta ndėshkim tė rėndė. Prandaj, t’ia keni dronė Zotit, o ju qė posedoni inteligjencė dhe besuat. Zoti ka zbritur te ju njė lajm -

[65:11] njė tė dėrguar* qė reciton te ju shpalljet e Zotit, qartė, pėr t’i ēuar ata qė besojnė dhe punojnė drejt nga errėsira te drita. Kushdo qė beson nė Zotin dhe ēon jetė tė drejtė, Ai do e pranojė nė kopshte me prroje qė rrjedhin; aty qėndrojnė pėrgjithmonė. Zoti do e shpėrblejė atė bujarisht.

*65:10-11 “I dėrguari” kėtu ėshtė qartė Kurani Strofa 10 flet pėr “zbritjen e njė lajmi,” dhe kjo thekson te Kurani si i dėrguari nė 65:11 (Shtojca 20).

Shtatė gjithėsi dhe shtatė toka*

[65:12] Zoti krijoi shtatė gjithėsi dhe numėr tė njėjtė tokash. Urdhrat rrjedhin mes tyre. Kjo ėshtė pėr t’jua bėrė me dije se Zoti ėshtė i Gjithėfuqishėm, dhe se Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

*65:12 Edhe pse Zoti krijoi gjashtė planetė tjerė qė janė identik me Tokėn tonė, vetėm nė planetin tonė ka jetė. Kėshtu, evolucionistėve do tu tregohet nė Ditėn e Gjykimit qė jeta nuk “evoluoi” nė planet veē pėr shkak tė rrethanave tė posaēme tė saj.