Surja 66:  Ndalesa (Et-Tahrim)

[66:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[66:1] O ti profet, pse ndalon ēka Zoti e ka bėrė tė lejueshme pėr ty, vetėm pėr t’i kėnaqur gratė tua? Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėm.*

*66:1 Muhamedanėt pėrreth botės besojnė se Muhamedi ishte i pagabueshėm. Kjo strofė na mėson se ai nė fakt ishte qenie njerėzore e gabueshme (18:110, 33:37, 40:66, 80:1).

[66:2] Zoti ka shpallur pėr ju ligjet nė lidhje me betimet tuaja. Zoti ėshtė Zotėruesi juaj, dhe Ai ėshtė i Gjithėdijshmi, Mė i Menēuri.

[66:3] Profeti ia kishte besuar njė pohim ca grave tė tij, pastaj njėra prej tyre e pėrhapi, dhe Zoti ia bėri me dije atij. Ai pastaj i njoftoi gratė e tij me njė pjesė tė ēėshtjes, dhe e shpėrfilli njė pjesė. Ajo e pyeti, “Kush tė njoftoi ty pėr kėtė?” Ai tha, “U njoftova nga i Gjithėdijshmi, Mė Njohėsi.”

[66:4] Nėse ju dyja pendoheni te Zoti, atėherė zemrat tuaja kanė dėgjuar. Por nėse bashkoheni kundėr tij, atėherė Zoti ėshtė aleati i tij, dhe po ashtu Gabrieli dhe besimtarėt e drejtė. Gjithashtu, engjėjt janė ndihmuesit e tij.

[66:5] Nėse shkurorėzohet me ju, Zotėruesi i tij do tė zėvendėsojė gra tė tjera nė vend tuajin qė janė mė tė mira se ju; tė nėnshtruara (Myslimane), besimtare (Mu’mine), tė dėgjueshme, tė penduara, adhuruese, tė devotshme, ose tė martuara mė parė, ose virgjėresha.

[66:6] O ju qė besoni, mbrojeni veten dhe familjet tuaja nga Zjarri qė ushqehet me njerėz dhe gurė. Aty bėjnė roje engjėj tė rreptė dhe tė fuqishėm qė kurrė nuk janė tė pabindur ndaj Zotit; ata bėjnė ēfarėdo qė urdhėrohen tė bėjnė.

[66:7] O ju qė nuk besuat, mos kėrkoni falje sot. Ju po paguheni vetėm pėr ēka bėtė.

Besimtarėt pendohen

[66:8] O ju qė besoni, tė pendoheni te Zoti me njė pendim me vendosmėri. Zotėruesi juaj pastaj do t’jua largojė mėkatet tuaja dhe t’ju pranojė nė kopshte me prroje qė rrjedhin. Nė atė ditė, Zoti nuk do tė zhgėnjejė profetin dhe ata qė besuan me tė. Drita e tyre do tė rrezatojė para tyre dhe djathtas tyre. Ata do tė thonė, “Zotėruesi ynė, pėrkryena dritėn tonė, dhe falna; Ti je i Gjithėfuqishėm.”

[66:9] O profet, lufto kundėr mosbesimtarėve dhe hipokritėve dhe ji i rreptė me ta. Vendbanim i tyre ėshtė Xhehenemi, dhe njė fat i tmerrshėm.

Miti i ndėrmjetėsimit rrėnohet

[66:10] Zoti citon si shembuj tė atyre qė nuk besuan gruan e Nuhut dhe gruan e Lutit. Ato ishin tė martuara me dy nga shėrbėtorėt tonė tė drejtė, por i tradhtuan dhe, si pasojė, ata nuk mund t’iu ndihmonin atyre aspak kundėr Zotit. Atyre dyjave iu tha, “Hyni nė Zjarr me ata qė e merituan atė.”

Shembuj tė besimtareve: Gruaja e Faraonit

[66:11] Dhe Zoti citon si shembull i atyre qė besuan gruan e Faraonit. Ajo tha, “Zotėruesi im, ndėrto njė shtėpi pėr mua te Ti nė Parajsė, dhe mė shpėto nga Faraoni dhe punėt e tij; mė shpėto nga njerėzit shkelės.”

Maria

[66:12] Gjithashtu, Maria, Amramitja. Ajo mbrojti nderin e saj, pastaj ne frymė nė tė nga fryma jonė. Ajo besoi nė fjalėt e Zotėruesit tė saj dhe shkrimet e Tij; ajo ishte e dėgjueshme.