Surja 67:  Mbretėrimi (El-Mulk)

[67:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[67:1] Mė i lartėsuari ėshtė Ai nė dorė tė tė cilit ėshtė i gjithė mbretėrimi, dhe Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm.

Qėllimi i jetės sonė*

[67:2] Ai qė krijoi vdekje dhe jetė me qėllim qė tė dallojė ata mes jush qė do tė bėnin mė mirė.* Ai ėshtė i Plotfuqishmi, Falėsi.

*67:2 Shih Hyrjen dhe Shtojcėn 7 pėr hollėsirat e qėllimit tė kėsaj bote.

[67:3] Ai krijoi shtatė gjithėsi nė shtresa. Ti nuk sheh asnjė papėrsosmėri nė krijimin nga Mirėbėrėsi. Kėqyr sa tė duash; a e sheh ndonjė tė metė?

[67:4] Kėqyr pėr sė dyti; sytė e tu do tė kthehen tė shastisur dhe tė mposhtur.

[67:5] Zbukuruam gjithėsinė mė tė ulėt me llamba, dhe i mbrojtėm kufijtė e saj me predha kundėr djajve; pėrgatitėm pėr ta ndėshkim nė Ferr.

[67:6] Pėr ata qė nuk besuan nė Zotėruesin e tyre, ndėshkimin e Xhehenemit. Ēfarė fati i tmerrshėm.

[67:7] Kur flaken nė tė, e dėgjojnė pėrderisa shpėrthen nė tym.

[67:8] Gati sa nuk eksplodon nga vrulli. Sa herė njė grup flaket nė tė, rojat e tij do i pyesin, “A nuk pranuat paralajmėrues?”

[67:9] Ata do tė pėrgjigjen, “Po vėrtetė; njė paralajmėrues na erdhi, por nuk besuam dhe thamė, ‘Zoti nuk shpalli asgjė. Ju jeni plotėsisht tė humbur.’”

[67:10] Ata gjithashtu thanė, “Po tė dėgjonim ose tė kuptonim, nuk do tė ishim mes banuesve tė Ferrit!”

[67:11] Kėshtu, ata i rrėfyen mėkatet e tyre. Mjerė banuesit e Ferrit.

[67:12] Sa pėr ata qė ia kanė dronė Zotėruesit tė tyre, edhe kur janė vetė, kanė arritur falje dhe shpėrblim shumė tė madh.

[67:13] I mbajtėt shprehjet fshehtė, apo i deklaruat, Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr mendimet mė tė thella.

[67:14] A nuk duhet ta njohė Ai ēka ka krijuar? Ai ėshtė Preciz, Mė Njohėsi.

[67:15] Ai ėshtė Ai qė e vuri Tokėn nė shėrbimin tuaj. Enduni nėpėr skaje tė saj, dhe hani nga furnizimet e Tij. Te Ai ėshtė mbledhja pėrfundimtare.

[67:16] A keni garantuar se Ai nė qiell nuk do tė godasė tokėn dhe ta bėjė tė gremiset?

[67:17] A keni garantuar se Ai nė qiell nuk do tė dėrgojė mbi ju njė stuhi tė fortė? A do tė vlerėsoni atėherė vlerėn e paralajmėrimeve tė Mia?

[67:18] Tė tjerė para tyre nuk kanė besuar; sa e tmerrshme ishte pagesa Ime!

[67:19] A nuk i kanė parė zogjtė mbi ta tė renditur nė rreshta dhe me krahė tė hapur? Mirėbėrėsi ėshtė Ai qė i mbanė ata nė ajėr. Ai ėshtė Pamės i tė gjitha gjėrave.

[67:20] Ku janė ata ushtarė qė mund t’ju ndihmojnė kundėr Mirėbėrėsit? Vėrtetė, mosbesimtarėt po mashtrohen.

[67:21] Kush ėshtė ai qė ju furnizon, nėse Ai mban furnizimet e Tij? Vėrtetė, ata janė zhytur thellė nė shkelje dhe neveri.

[67:22] A ėshtė ai qė ecė pėrderisa ėshtė i rrėzuar me fytyrė pėr balte mė mirė i udhėzuar, apo ai qė ecė nė rrugėn e drejtė?

[67:23] Thuaj, “Ai ėshtė qė ju nisi juve, dhe ju dhuroi dėgjimin tuaj, sytė, dhe trutė. Rrallė jeni mirėnjohės.”

[67:24] Thuaj, “Ai ėshtė Ai qė ju vendosi nė tokė, dhe para Tij do tė mblidheni.”

[67:25] Ata sfidojnė: “Kur do tė vijė ajo profeci, nėse jeni tė sinqertė?”

[67:26] Thuaj, “Njohuria e tillė ėshtė me Zotin; unė nuk jam mė shumė se njė paralajmėrues i qartė.”

[67:27] Kur ata ta shohin duke ndodhur, fytyrat e atyre qė nuk besuan do tė bėhen tė vrerosura, dhe do tė shpallet: “Kjo ėshtė me ēka dikur talleshit.”

[67:28] Thuaj, “Nėse Zoti vendosė tė mė asgjėsojė mua dhe ata me mua, ose tė derdhė mėshirėn e Tij mbi ne, kush ėshtė ai qė mund t’i mbrojė mosbesimtarėt nga njė ndėshkim qė dhemb?”

[67:29] Thuaj, “Ai ėshtė Mirėbėrėsi; besojmė nė Tė, dhe kemi besim nė Tė. Padyshim do e merrni vesh kush ėshtė vėrtetė larg nė humbje.”

[67:30] Thuaj, “Ēka nėse uji juaj fundoset larg, kush do t’ju furnizojė me ujė tė pastėr?”