Surja 70:  Lartėsitė (El-Me'arixh)

[70:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[70:1] Njė pyetės mund ta vė nė pikėpyetje ndėshkimin e pashmangshėm.

[70:2] Pėr mosbesimtarėt, askush nuk mund ta ndalė.

[70:3] Nga Zoti; Poseduesi i Lartėsisė mė tė lartė.

[70:4] Engjėjt, me raportet e tyre, ngjiten te Ai nė njė ditė qė ėshtė baras me pesėdhjetė mijė vjet.

[70:5] Prandaj, tė mbahesh me durim tė kėndshėm.

[70:6] Se ata e shohin shumė larg.

[70:7] Pėrderisa ne e shohim shumė afėr.

[70:8] Do tė vij dita kur qielli do tė jetė si gurė tė shkrirė.

[70:9] Malet do tė jenė si lesh e li.

[70:10] Asnjė shok nuk ka gajle pėr shokun e tij tė ngushtė.

[70:11] Kur i shohin ata, fajtori do tė dėshirojė qė tė mund t’i jepte fėmijėt e vet si haraē, pėr ta kursyer atė nga ndėshkimi i asaj dite.

[70:12] Edhe bashkėshorten e vete, dhe vėllanė e vet.

[70:13] Madje tėrė fisin e vet qė e rriti.

[70:14] Madje tė gjithė njerėzit nė tokė, nėse ajo do e shpėtonte.

[70:15] Jo; ajo ėshtė flakė.

[70:16] E etur pėr tė djegur.

[70:17] I thėrret ata qė refuzuan.

[70:18] Ata qė mblodhėn dhe numėruan.

[70:19] Vėrtetė, qenia njerėzore ėshtė e shqetėsuar.

[70:20] Nėse preket me fatkeqėsi, e dėshpėruar.

[70:21] Nėse bekohet me pasuri, dorėshtrėnguar.

[70:22] Pėrveē adhuruesve.

[70:23] Qė gjithmonė i zbatojnė lutjet e tyre tė kontaktit (Salat).

[70:24] Njė pjesė e parave tė tyre lihet anash.

[70:25] Pėr tė varfrit dhe nevojtarėt.

[70:26] Ata besojnė nė Ditėn e Gjykimit.

[70:27] Ia kanė dronė shpagimit tė Zotėruesit tė tyre.

[70:28] Shpagimin e Zotėruesit tė tyre nuk e marrin pėr tallje.

[70:29] E mbajnė dėlirėsinė e tyre.

[70:30] (Kanė marrėdhėnie) vetėm me bashkėshortet, ose ēka ėshtė ligjėrisht e tyre -

[70:31] kushdo qė i shkelė kėto kufizime ėshtė mėkatar.

[70:32] Dhe besimtarėt e mbajnė fjalėn; ata janė tė besueshėm.

[70:33] Dėshmia e tyre ėshtė e vėrtetė.

[70:34] Ata vazhdimisht i zbatojnė lutjet e tyre tė kontaktit (Salat) me kohė.

[70:35] Ata kanė merituar pozita tė ndershme nė Parajsė.

[70:36] Ēka po i shtynė ata qė nuk besuan pėr tu mos bashkangjitur ty?

[70:37] Nė tė djathtė, dhe nė tė majtė, ikin.

[70:38] Si mundet cilido prej tyre tė presė tė hyjė nė Parajsėn e hareshme?

[70:39] Kurrė; i krijuam ata, dhe e dinė nga ēka.

[70:40] Betohem solemnisht nė Zotėruesin e lindjeve dhe perėndimeve; ne jemi tė aftė -

[70:41] tė zėvendėsojmė njerėz mė tė mirė nė vend tuajin; nuk mund tė mposhtemi.

[70:42] Prandaj, le tė enden e bredhin, derisa tė hasin nė ditėn qė po i pret.

[70:43] Ajo ėshtė dita kur ata dalin nga varret me ngut, sikur shtyhen te altarėt (e flijimit).

[70:44] Me sytė e tyre tė ulur, turpi do i mbulojė. Ajo ėshtė dita qė po i pret.