Surja 77:  Tė Nisur (El-Murselat)

[77:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[77:1] (Engjėjt) e nisur varg.

[77:2] Pėr t’i shtyrė erėrat.

[77:3] Pėrzier retė.

[77:4] Shpėrndarė furnizimet.

[77:5] Dėrguar lajmet.

[77:6] Lajme tė mira, si dhe paralajmėrime.

[77:7] Ēka ju ėshtė premtuar do tė vij.

[77:8] Pra, kur yjet shuhen.

[77:9] Qielli ēilet.

[77:10] Malet shpėrthejnė.

[77:11] Tė dėrguarit mblidhen.

[77:12] Ajo ėshtė dita e paracaktuar.

[77:13] Dita e Vendimit.

[77:14] Ēfarė Dite e Vendimit!

[77:15] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:16] A nuk i asgjėsuam gjeneratat e mėhershme?

[77:17] Pastaj i bėmė tė tjerėt t’i ndjekin ato?

[77:18] Kjo ėshtė ēka iu bėjmė kriminelėve.

[77:19] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:20] A nuk ju krijuam juve prej njė lėngu tė ulėt?

[77:21] Pastaj e vendosėm atė nė njė depo tė mbrojtur mirė.

[77:22] Pėr njė kohė tė caktuar.

[77:23] E matėm saktėsisht.* Ne jemi projektuesit mė tė mirė.

*77:20-23 Sipas Embriologjisė Mjekėsore tė Langmanit, nga T.W. Sadler (Edicioni i Pestė, Faqe 88): “Nė pėrgjithėsi kohėzgjatja e shtatzėnisė pėr njė fetus me afat tė plotė ėshtė 266 ditė ose 38 javė pas fekondimit.” Edhe 266-shi edhe 38-shi janė shumėfisha tė 19-tės (Shtojca 1).

[77:24] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:25] A nuk e bėmė tokėn vendbanim?

[77:26] Pėr tė gjallit dhe tė vdekurit?

[77:27] Vendosėm nė tė male tė larta, dhe ju furnizuam me ujė tė pijshėm.

[77:28] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:29] Shkoni te ēka e konsideronit rrenė.

[77:30] Shkoni te njė hije me tri dendėsi tė ndryshme.

[77:31] Sidoqoftė, as nuk furnizon freski, as mbrojtje nga nxehtėsia.

[77:32] Hedhė xixa sa njė shtėpi.

[77:33] Tė verdha si ngjyra e deveve.

[77:34] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:35] Ajo ėshtė dita kur nuk flasin.

[77:36] As nuk iu jepet leje tė kėrkojnė falje.

[77:37] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:38] Kjo ėshtė Dita e Vendimit. Ju kemi mbledhur me gjeneratat paraprake.

[77:39] Nėse keni ndonjė kurth, lirisht provoni kurthin.

[77:40] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:41] Tė drejtit do tė gėzojnė hije dhe burime.

[77:42] Dhe fruta qė ua ka ėnda.

[77:43] Hani dhe pini nė lumturi si shpėrblim pėr punėt tuaja.

[77:44] Kėshtu i shpėrblejmė tė virtytshmit.

[77:45] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:46] Hani dhe kėnaquni pėrkohėsisht; jeni fajtorė.

[77:47] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:48] Kur u thuhet atyre, “Pėrkuluni,” ata nuk pėrkulen.

[77:49] Mjerė refuzuesit nė atė ditė.

[77:50] Cilit Hadith, pos kėtij, i pėrmbahen?