Surja 80:  U Mrrol (`Abese)

[80:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[80:1] (Muhamedi) u mrrol dhe ia ktheu shpinėn.

[80:2] Kur njeriu i verbėr erdhi te ai.

[80:3] Ku e din ti? Ai mund ta pastrojė veten.

[80:4] Ose mund tė marrė vesh, dhe tė ketė dobi nga lajmi.

[80:5] Sa pėr njeriun e pasur.

[80:6] Ia kushtove vėmendjen.

[80:7] Edhe pse nuk mund ta garantoje shpėtimin e tij.

[80:8] Ai qė erdhi te ti me nxitim.

[80:9] Dhe ėshtė vėrtetė i ndershėm.

[80:10] E injorove.

[80:11] Vėrtetė, ky ėshtė kujtim.

[80:12] Kushdo qė do ka pėr tė qenė i vėmendshėm.

[80:13] Nė shkrime tė nderuara.

[80:14] Tė lartėsuara dhe tė pastra.

[80:15] (Tė shkruara) me duart e tė dėrguarve.

[80:16] Qė janė tė ndershėm dhe tė drejtė.

[80:17] Mjerė qenia njerėzore; sa mosmirėnjohės ėshtė ai!

[80:18] Nga ēka Ai e krijoi atė?

[80:19] Nga njė pikėl, Ai e krijon dhe e konstrukton.

[80:20] Pastaj Ai ia tregon rrugėn.

[80:21] Pastaj e vė nė vdekje, dhe nė varr.

[80:22] Kur Ai do, Ai e ringjallė.

[80:23] T’iu pėrmbahet urdhrave tė Tij.

[80:24] Le ta marrė parasysh njeriu ushqimin e tij!

[80:25] Lėshojmė ujė me bollėk.

[80:26] Pastaj e ēajmė dheun.

[80:27] Rrisim nė tė drithėra.

[80:28] Hardhi dhe kullota.

[80:29] Ullinj dhe palma.

[80:30] Lloj lloj kopshtesh.

[80:31] Fruta dhe perime.

[80:32] Pėr tė furnizuar mbėshtetje pėr jetesė pėr ju dhe kafshėt tuaja.

[80:33] Pastaj, kur goditjes i vjen koha.

[80:34] Ajo ėshtė dita kur njeriu ikė nga vėllai i vet.

[80:35] Nga nėna dhe babai i vet.

[80:36] Nga bashkėshortja dhe fėmijėt e vet.

[80:37] Secili prej tyre, atė ditė, brengoset pėr fatin e vet.

[80:38] Disa fytyra atė ditė do tė jenė tė lumtura.

[80:39] Tė qeshura dhe tė gėzuara.

[80:40] Fytyra tė tjera, atė ditė, do tė jenė tė mbuluara me trishtim.

[80:41] Tė pushtuara nga brejtja e ndėrgjegjes.

[80:42] Kėta janė mosbesimtarėt shpirtligj.