Surja 81:  Mbėshtjellja (Et-Tekuir)

[81:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[81:1] Kur dielli tė mbėshtillet.

[81:2] Yjet tė pėrplasen nė njėri tjetrin.

[81:3] Malet tė jenė fshirė.

[81:4] Riprodhimi tė ndalohet.

[81:5] Bishat tė mblidhen.

[81:6] Oqeanet tė ngriten flakė.

[81:7] Shpirtrat tė rikthehen te trupat e tyre.

[81:8] Vajza qė u varros e gjallė tė pyetet:

[81:9] Pėr ēfarė krimi ishte vrarė?

[81:10] Regjistrat tė hapen.

[81:11] Qielli tė hiqet.

[81:12] Ferri tė ndizet.

[81:13] Parajsa tė paraqitet.

[81:14] Ēdo shpirt do e dijė ēdo gjė qė ka sjellė.

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes

[81:15] Betohem solemnisht me galaktika.

[81:16] Qė udhėtojnė me saktėsi nė orbitat e tyre.

[81:17] Pasha natėn kur bie.

[81:18] Dhe mėngjesin kur frymon.

[81:19] Kjo ėshtė shprehja e njė tė dėrguari tė nderuar.*

*81:19 Duke mbledhur numrin e sures, dhe numrin e strofės, dhe vlerėn germore tė emrit “Rashad” (505), dhe vlerėn e “Khalifa” (725), marrim 1330, 19x70. Kjo jep provė matematikore Kuranore se ky i dėrguar ishte Rashad Khalifa.

[81:20] I autorizuar nga Poseduesi i Fronit, tėrėsisht i pėrkrahur.

[81:21] Atij t’i bindeni dhe t’i kihet besim.

[81:22] Shoku juaj (Rashadi) nuk ishte i ēmendur.

[81:23] Ai e pa atė te horizonti i lartė.*

*81:23 Rashad Khalifa u mblodh te horizonti i lartė siē tregohet hollėsisht te Shtojca 2.

[81:24] Ai nuk fshehu ndonjė lajm.

[81:25] Nuk ėshtė thėnie e njė djalli tė mallkuar.

[81:26] Tash pra, ku do tė shkoni?

[81:27] Ky ėshtė lajm pėr tė gjithė njerėzit.

[81:28] Pėr ata qė dėshirojnė tė shkojnė drejtė.

[81:29] Ēfarėdo qė doni ėshtė nė pėrputhje me vullnetin e Zotit, Zotėruesin e gjithėsisė.