Surja 84:  Plasja (El-Inshikak)

[84:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[84:1] Do tė vij koha kur tė plasė qielli.

[84:2] Do i nėnshtrohet Zotėruesit tė tij dhe tė mbarojė.

[84:3] Toka do tė sheshohet.

[84:4] Do tė nxjerrė jashtė pėrmbajtjen, pėrderisa shpėrthen.

[84:5] Do i nėnshtrohet Zotėruesit tė saj dhe tė mbarojė.

[84:6] O njerėz, jeni duke shkuar pakthyeshėm pėr te takimi me Zotėruesin tuaj.

[84:7] Sa pėr atė qė e pranon regjistrin e vet nė dorėn e tij tė djathtė,

[84:8] Njehsimi i tij do tė jetė lehtė.

[84:9] Ai do tė kthehet te njerėzit e tij me gėzim.

[84:10] Sa pėr atė qė pranon regjistrin e vet prapa shpinės sė tij,

[84:11] Atė do e brejė ndėrgjegjja.

[84:12] Dhe do tė digjet nė Ferr.

[84:13] Ai sillej me kryelartėsi mes njerėzve tė tij.

[84:14] Ai mendoi se nuk do tė thirret nė llogaridhėnie.

[84:15] Me tė vėrtetė po; Zotėruesi i tij ishte Pamės i tij.

[84:16] Betohem solemnisht me tė kuqėrremtin muzg.

[84:17] Dhe natėn kur pėrhapet.

[84:18] Dhe hėnėn dhe fazat e saj.

[84:19] Do tė kaloni gjendje mė gjendje.

[84:20] Pse nuk besojnė?

[84:21] Dhe kur Kurani iu recitohet atyre, nuk bien nė pėrulje.

[84:22] Kjo ėshtė pėr shkak se ata qė nuk besuan po e refuzojnė (Kuranin).

[84:23] Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr mendimet e tyre mė tė thella.

[84:24] Premtoju atyre ndėshkim qė dhemb.

[84:25] Sa pėr ata qė besuan dhe ēuan jetė tė drejtė, pranojnė shpėrblim qė ėshtė fare mirė i merituar.