Surja 86:  Ylli i ndritshėm (Et-Tarik)

[86:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[86:1] Pasha qiellin dhe Al-Tarikun.

[86:2] A e din ti ēka ėshtė Al-Tariku?

[86:3] Ylli i ndritshėm.

[86:4] Absolutisht, secili ėshtė i ruajtur mirė.

[86:5] Le tė pasqyrojė njeriu mbi krijimin e tij.

[86:6] U krijua nga lėng qė derdhet.

[86:7] Nga mes shtyllės kurrizore dhe organeve tė brendshme.

[86:8] Ai padyshim mundet ta ringjallė atė.

[86:9] Ditėn kur tė gjitha tė fshehtat bėhen tė ditura.

[86:10] Ai nuk do tė ketė aspak fuqi, as ndihmues.

[86:11] Pasha qiellin qė kthen (ujin).

[86:12] Pasha tokėn qė ēahet (pėr tu rritur bimėt).

[86:13] Ky ėshtė kallėzim serioz.

[86:14] Pėr tė mos u marrė me tė lehtė.

[86:15] Ata thurin kurthe dhe planifikojnė.

[86:16] Por edhe Unė planifikoj.

[86:17] Shtyjau afatin mosbesimtarėve edhe pak.