Surja 87:  Mė i Larti (El-A`la)

[87:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[87:1] Madhėroje emrin e Zotėruesit tėnd, Mė tė Lartit.

[87:2] Ai krijon dhe formon.

[87:3] Ai dizajnon dhe udhėzon.

[87:4] Ai prodhon kullotėn.

[87:5] Pastaj e kthen nė kashtė tė lehtė.

[87:6] Ne do tė recitojmė ty; mos harro.

[87:7] Ēdo gjė ėshtė nė pėrputhje me vullnetin e Zotit; Ai din ēka deklarohet, dhe ēka fshihet.

[87:8] Do tė drejtojmė ty nė rrugėn mė tė lehtė.

[87:9] Prandaj, t’ua kujtosh; ndoshta tė kujtuarit do tė jetė i dobishėm.

[87:10] I ndershmi do tė marrė vesh.

[87:11] Shpirtligu do i shmanget.

[87:12] Si pasojė, ai do tė vuaj tė madhin Zjarr.

[87:13] Nė tė cilin nuk vdes kurrė, as nuk mbetet gjallė.

[87:14] I suksesshėm vėrtetė ėshtė ai qė e shpengon shpirtin e vet.

[87:15] Duke e pėrkujtuar emrin e Zotėruesit tė tij dhe duke zbatuar lutjet e kontaktit (Salat).

[87:16] Vėrtetė, jeni tė preokupuar me jetėn e kėsaj bote.

[87:17] Edhe pse Pėrjetėsia ėshtė shumė mė e mirė dhe e pėrhershme.

[87:18] Kjo ėshtė e regjistruar nė mėsimet e mėhershme.

[87:19] Mėsimet e Ibrahimit dhe tė Moisiut.