Surja 88:  Kaplimi (El-Ghashije)

[88:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[88:1] A je i vetėdijshėm pėr Kaplimin?

[88:2] Fytyrat nė atė ditė do tė jenė me turp.

[88:3] Me mundim dhe rraskapitje.

[88:4] Duke vuajtur nė Zjarr flakė.

[88:5] Duke pirė nga njė burim i zjarrtė.

[88:6] Nuk do tė kenė ushqim pėrveē llojit tė papėrdorshėm.

[88:7] qė as nuk mban, as nuk shuan uri.

[88:8] Fytyra tė tjera atė ditė do tė jenė plot gėzim.

[88:9] Tė kėnaqura me punėn e tyre.

[88:10] Nė Parajsė tė lartėsuar.

[88:11] Aty asnjė gjepur nuk dėgjohet.

[88:12] Aty rrjedh burim.

[88:13] Aty ka mobilie luksoze.

[88:14] Dhe pije nė dispozicion.

[88:15] Edhe shtamba varg.

[88:16] Dhe qilima kudo.

[88:17] Pse nuk po pasqyrojnė mbi devetė dhe si janė krijuar?

[88:18] Dhe qiellin dhe si ėshtė ngritur.

[88:19] Dhe malet dhe si janė konstruktuar.

[88:20] Dhe tokėn dhe si ėshtė ndėrtuar.

[88:21] T’ua kujtosh, se misioni yt ėshtė ta ēosh kėtė kujtesė.

[88:22] Nuk ke aspak fuqi mbi ta.

[88:23] Sa pėr ata qė kundėrshtojnė dhe nuk besojnė.

[88:24] Zoti do i parashtrojė nė tė madhin ndėshkim.

[88:25] Te ne ėshtė fati i tyre pėrfundimtar.

[88:26] Pastaj do i thėrrasim nė llogaridhėnie.