Surja 89:  Agimi (El-Fexhr)

[89:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[89:1] Pasha agimin.

[89:2] Dhe dhjetė netėt.*

*89:2 Dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit, ku shumė besimtarė strehohen nė xhami (2:187).

[89:3] Pasha ēiftin dhe tekun.*

*89:3 Shih Shtojcėn 1 pėr rolin e numrave ēift dhe numrave tek.

[89:4] Pasha natėn pėrderisa kalon.

[89:5] Betim i thellė, pėr atė qė posedon inteligjencė.

[89:6] A e ke vėrejtur ēka i bėri Zotėruesi yt Adit?

[89:7] Iramit; qytezės me ndėrtesa tė larta.

[89:8] Nuk kishte askund si ajo.

[89:9] Gjithashtu Themudit, qė gdhendėn gurėt nė luginėn e tyre.

[89:10] Dhe Faraonit qė posedonte fuqi.

[89:11] Tė gjithė shkelėn nė tokė.

[89:12] Pėrhapėn tė kėqija gjithandej.

[89:13] Si pasojė, Zotėruesi yt derdhi mbi ta ndėshkim fshikullues.

[89:14] Zotėruesi yt ėshtė pėrherė syhapur.

[89:15] Kur qenia njerėzore testohet nga Zotėruesi i saj, nėpėrmjet bekimeve dhe gėzimeve, thotė, “Zotėruesi im ėshtė bujar ndaj meje.”

[89:16] Por nėse Ai e teston nėpėrmjet pakėsimit tė furnizimeve, thotė, “Zotėruesi im po mė poshtėron!”

[89:17] Jo! Jeni ju ata qė ia sollėt kėtė vetes duke mos pasur kujdes ndaj jetimit.

[89:18] Dhe duke mos pėrkrahur bamirėsi ndaj tė varfėrve.

[89:19] Dhe duke konsumuar trashėgiminė e jetimėve tė pandihmė.

[89:20] Dhe duke e dashur paranė sė tepėrmi.

[89:21] Vėrtetė, kur toka tė thėrrmohet, krejtėsisht e thėrrmuar.

[89:22] Dhe Zotėruesi yt vjen, sė bashku me engjėjt e rreshtuar rresht pas rreshti.

[89:23] Atė ditė, Xhehenemi do tė sillet pėrpara. Atė ditė, qenia njerėzore do tė kujtohet – por ēfarė kujtimi – do tė jetė tepėr vonė.

[89:24] Ai do tė thotė, “Ah, sikur tė isha pėrgatitur pėr jetėn time (tė pėrhershme).”

[89:25] Atė ditė, asnjė ndėshkim nuk do tė mund tė ishte mė i keq se ndėshkimi i Tij.

[89:26] Dhe asnjė mbyllje nuk ėshtė aq e efektshme sa mbyllja e Tij.

[89:27] Sa pėr ty, o shpirt i kėnaqur.

[89:28] Kthehu te Zotėruesi yt, i kėnaqur dhe i kėnaqshėm.

[89:29] Mirėserdhe brenda shėrbėtorėve tė Mi.

[89:30] Mirėserdhe brenda Parajsės Time.