Surja 98:  Prova (El-Bejjine)

[98:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[98:1] Ata qė nuk besuan mes njerėzve tė shkrimit, si dhe adhuruesit e idhujve, kėmbėngulin nė rrugėt e tyre, pėrkundėr provės qė u ėshtė dhėnė.*

*98:1-2 Prova ėshtė kodi matematikor i Kuranit (Shtojca 1) dhe i dėrguar ishte Rashad Khalifa. Numri i sures (98), plus numri i strofės (2), plus vlera numerike e “Rashad Khalifa” (1230) japin shumėn 1330 (19x70), e njėjta shumė si nė 81:19 (Shtojca 2).

[98:2] Njė i dėrguar prej Zotit po u reciton atyre mėsime tė shenjta.*

[98:3] Nė to ka mėsime tė vlefshme.

[98:4] Nė fakt, ata qė pranuan shkrimin nuk polemizuan derisa prova iu dha atyre.

[98:5] Krejt ēka kėrkohej prej tyre ishte ta adhuronin Zotin, duke ia kushtuar fenė absolutisht vetėm Atij, t’i zbatonin lutjet e kontaktit (Salat), dhe tė jepnin bamirėsinė e obligueshme (Zeqat). E tillė ėshtė feja e pėrsosur.

[98:6] Ata qė nuk besuan mes njerėzve tė shkrimit, dhe adhuruesit e idhujve, kanė vetėshkaktuar zjarrin e Xhehenemit pėrgjithmonė. Ata janė krijesat mė tė kėqija.

[98:7] Ata qė besuan dhe ēuan jetė tė drejtė janė krijesat mė tė mira.

[98:8] Shpėrblimi i tyre te Zotėruesi i tyre ėshtė kopshte Edeni me prroje qė rrjedhin, ku qėndrojnė pėrgjithmonė. Zoti ėshtė i kėnaqur me ta, dhe ata janė tė kėnaqur me Tė. I tillė ėshtė shpėrblimi pėr ata qė ia kanė dronė Zotėruesit tė tyre.