Surja 10:  Jona (Junus)

[10:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[10:1] A.L.R.* Kėto (shkronja) janė provat e kėtij libri tė menēurisė.

*10:1 Kėto shkronja janė pjesė e madhe tė kodit matematikorė mbresėlėnės tė Kuranit dhe provė e autorėsisė hyjnore. Shih Shtojcėn 1 pėr hollėsira.

[10:2] A ėshtė shumė ēudi pėr njerėzit qė e frymėzuam njė njeri si ta? Ai (u frymėzua tė thotė), “T’i paralajmėrosh njerėzit, dhe jepu myzhde atyre qė besojnė se ata kanė arritur pozita tė ngritura te Zotėruesi i tyre.” Mosbesimtarėt thanė, “Ky ėshtė magjistar i shkathėt!”

[10:3] Zotėruesi juaj i vetėm ėshtė Zoti; Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn pėr gjashtė ditė, dhe mori gjithēka nė dorė. Ai komandon tė gjitha ēėshtjet. Nuk ka asnjė ndėrmjetėsues, pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Tij. I tillė ėshtė Zoti Zotėruesi juaj. Ta adhuroni Atė. A nuk doni tė merrni vesh?

[10:4] Te Ai ėshtė kthimi juaj pėrfundimtar, i tė gjithė juve. Ky ėshtė premtimi i vėrtetė i Zotit. Ai e nisė krijimin, pastaj e pėrsėritė, nė mėnyrė qė t’i shpėrblejė ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, me barazi. Sa pėr ata qė nuk besojnė, ata vetėshkaktojnė pije ferri, dhe ndėshkim qė dhemb se nuk besuan.

[10:5] Ai ėshtė Ai qė e bėri diellin rrezatues, dhe hėnėn dritė, dhe Ai dizajnoi fazat e saj qė tė mund tė mėsoni t’i numėroni vitet dhe tė llogaritni. Zoti nuk e krijoi gjithė kėtė, pėrveē pėr njė qėllim tė posaēėm. Ai shpjegon shpalljet pėr njerėzit qė dinė.

[10:6] Natyrisht, nė ndryshimin e natės dhe ditės, dhe ēka Zoti krijoi nė qiej dhe tokė, ka prova pėr njerėzit qė janė tė drejtė.

Preokupimi me kėtė botė

[10:7] Ata qė nuk presin tė na takojnė neve, dhe janė tė preokupuar me jetėn e kėsaj bote, dhe tė kėnaqur me tė, dhe refuzojnė tė jenė tė vėmendshėm ndaj provave tona,

[10:8] kanė vetėshkaktuar Ferr si vendbanim tė tyre pėrfundimtar, si pasojė e vet punėve tė tyre.

Zoti i udhėzon besimtarėt

[10:9] Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, Zotėruesi i tyre i udhėzon ata, pėr arsye tė besimit tė tyre. Lumenj do tė rrjedhin poshtė tyre nė kopshtet e haresė.

[10:10] Lutja e tyre aty ėshtė: “Qofsh i madhėruar, zoti ynė,” pėrshėndetja e tyre aty ėshtė, “Paqe,” dhe lutja e tyre pėrfundimtare ėshtė: “I lartmadhėruar qoftė Zoti, Zotėruesi i gjithėsisė.”

[10:11] Sikur Zoti ta nguste ndėshkimin e vetėshkaktuar nga njerėzit, ashtu si i kėrkojnė furnizimet, ata do tė kishin qenė tė asgjėsuar shumė kohė mė parė. Megjithatė, ne i lėmė ata qė nuk presin tė takohen me ne nė shkeljet e tyre, duke u endur.

[10:12] Kur e keqja prekė njeriun, ai na lutet pėrderisa ėshtė shtrirė, ose ulur, ose duke qėndruar nė kėmbė. Por sapo t’ia lehtėsojmė tė keqen, ai vazhdon sikur tė mos na ketė lutur pėr t’ia hequr ndonjė tė keqe! Punėt e shkelėsve kėshtu zbukurohen para syve tė tyre.

Mėsime nga e kaluara

[10:13] Mori gjeneratash i kemi asgjėsuar para jush kur ata shkelėn. Tė dėrguarit e tyre shkuan te ta me prova tė qarta, por ata refuzuan tė besojnė. Kėshtu i paguajmė njerėzit fajtorė.

Tash ėshtė radha juaj

[10:14] Pastaj ju bėmė trashėgimtarė tė tokės pas tyre, pėr tė parė se si do tė veproni ju.

Ēdo shkronjė ėshtė e llogaritur dhe Hyjnisht e dizajnuar

[10:15] Kur shpalljet tona iu recitohen atyre, ata qė nuk presin tė takohen me ne thonė, “Sille njė Kuran* tjetėr pos kėtij, ose ndryshoje atė!” Thuaj, “Unė as qė mund ta ndryshoj vetė. Unė thjeshtė ndjek ēka mė ėshtė shpallur. I frikėsohem, nėse nuk i bindem Zotėruesit tim, ndėshkimit tė njė dite tė hatashme.”

*10:15 Fjala “Kuran” pėrmendet nė Kuran 58 herė, por pasi qė kjo strofė pėrmendė njė “Kuran tjetėr,” ai duhet tė pėrjashtohet; “Ky Kuran” pėrmendet nė Kuran 57 herė, 19*3.

[10:16] Thuaj, “Sikur tė donte Zoti, unė nuk do t’ua recitoja juve, as nuk do tė dinit ndonjė gjė pėr tė. Unė kam jetuar mes jush njė jetė tė tėrė para kėsaj (dhe mė keni njohur si person i sinqertė dhe i arsyeshėm). A nuk kuptoni?”

[10:17] Kush ėshtė mė i keq se ai qė trillon gėnjeshtra pėr Zotin, ose i refuzon shpalljet e Tij. Padyshim, shkelėsit nuk ia dalin.

[10:18] Ata adhurojnė pėrkrah Zotit idhuj qė nuk posedojnė aspak fuqi pėr t’i dėmtuar ose pėr t’iu bėrė dobi, dhe ata thonė, “Kėta janė ndėrmjetėsuesit tanė te Zoti!” Thuaj, “A mos po e informoni Zotin pėr diēka qė Ai nuk e di nė qiej dhe tokė?” Qoftė i madhėruar Ai. Ai ėshtė Mė i Larti; larg nga nevoja pėr partnerė.

[10:19] Njerėzit dikur ishin njė asamble, pastaj ata u grindėn. Po tė mos ishte pėr njė fjalė tė paracaktuar nga Zotėruesi yt, ata do tė ishin gjykuar menjėherė nė lidhje me grindjet e tyre.

Mrekullia e Kuranit pėr tu zbuluar pas Muhamedit*

[10:20] Ata thonė, “E si nuk i zbriti atij asnjė mrekulli nga Zotėruesi i tij?” Thuaj, “E ardhmja i takon Zotit; pra pritni, edhe unė jam duke pritur sė bashku me ju.”

*10:20 Nė prapavėshtrim, ne shohim tani se mrekullia e Kuranit, nė fakt “Njėra prej mrekullive mė tė mėdha” (74:30-35), ishte paracaktuar hyjnisht pėr tu zbuluar 14 shekuj pas Muhamedit. Po tė marrim parasysh gjendjen e tanishme tė Myslimanėve tradicional, nėse Muhamedit do i jepej kjo mrekulli, ata Mysliman, qė tashmė po e idolizojnė Muhamedin pėrkrah Zotit, do e adhuronin atė si njė Zot tė mishėruar. Aq mė shumė, kjo mrekulli siē shihet ėshtė dizajnuar pėr epokėn e kompjuterėve, dhe pėr tu vlerėsuar nga gjeneratat matematikisht tė sofistikuara.

Njerėz kryengritės

[10:21] Kur dhurojmė mėshirė mbi njerėzit, pasi qė t’i ketė pllakosur fatkeqėsia, ata menjėherė planifikojnė kundėr shpalljeve tona! Thuaj, “Planifikimi i Zotit ėshtė shumė mė i efektshėm. Se tė dėrguarit tanė janė duke regjistruar ēdo gjė qė planifikoni.”

[10:22] Ai ėshtė Ai qė ju lėvizė nėpėr tokė dhe det. Ju hipni nė anije, dhe lundrojnė qetė nė njė fllad tė kėndshėm. Pastaj, pėrderisa kėnaqen aty, frynė erė e fortė, dhe valėt i rrethojnė nga ēdo anė. Kjo ėshtė kur ata i luten Zotit, sinqerisht duke ia kushtuar lutjet e tyre vetėm Atij: “Nėse vetėm na shpėton kėtė herė, do tė jemi mirėnjohės pėrgjithmonė.”

[10:23] Por sapo Ai i shpėton, ata shkelin nė tokė, dhe e kundėrshtojnė tė vėrtetėn. O njerėz, shkelja juaj ėshtė vetėm pėr tė keqen e shpirtrave tuaj. Ju vazhdoni tė jeni tė preokupuar me jetėn e kėsaj bote, pastaj te ne ėshtė kthimi juaj pėrfundimtar, pastaj ne ju njoftojmė pėr ēdo gjė qė kishit bėrė.

[10:24] Shembulli i jetės sė kėsaj bote ėshtė kėshtu: ne zbresim shi nga qielli pėr tė prodhuar me tė tė gjitha llojet e bimėve nga toka, dhe pėr tė furnizuar ushqim pėr njerėzit dhe kafshėt. Pastaj, pikėrisht ndėrsa toka ėshtė krejt e stolisur, dhe njerėzit e saj mendojnė se ata i kanė gjėrat nė dorė, gjykimi ynė vjen natėn ose ditėn,* duke e lėnė atė krejtėsisht shterpė, sikur tė mos ketė ekzistuar asgjė ditėn paraprake. Ne kėshtu shpjegojmė shpalljet pėr njerėzit qė pasqyrojnė.

*10:24 Zoti, natyrisht, e din nėse gjykimi i Tij do tė vij gjatė ditės, apo gjatė natės, Por thjeshtė ndodhė qė toka do tė jetė gjysma ditė dhe gjysma natė kur vjen fundi i botės. Njė tjetėr “mrekulli shkencore” e Kuranit.

[10:25] Zoti fton pėr te vendbanimi i paqes, dhe udhėzon kėdo qė dėshiron (tė udhėzohet) nė rrugė tė drejtė.

Parajsa dhe Ferri janė tė pėrhershme

[10:26] Pėr tė drejtit, shpėrblimi do shumėfishohet shumėfish. Fytyrat e tyre nuk do tė pėrjetojnė ndonjė humbje apo turp. Kėta janė banuesit e Parajsės; ata qėndrojnė aty pėrgjithmonė.

[10:27] Sa pėr ata qė mblodhėn mėkate, pagesa e tyre ėshtė e barabartė me mėkatet e tyre. Poshtėrimi ėshtė ngastra e tyre, dhe askush pėrkrah Zotit nuk mund t’i mbrojė ata. Fytyrat e tyre do tė duken tė pushtuara nga togje nate tė errėt. Ata do tė jenė banuesit e Ferrit; nė tė qėndrojnė pėrgjithmonė.

Idhujt mohojnė adhuruesit e tyre

[10:28] Nė ditėn kur t’i mbledhim tė gjithė ata, do tu themi atyre qė adhuruan idhuj, “Ju kemi mbledhur, sė bashku me idhujt tuaj.” Ne do i bėjmė ata tė ballafaqohen me njėri tjetrin, dhe idhujt e tyre do tu thonė atyre, “Nuk e dinim fare qė na adhuruat.

[10:29] "Zoti mjafton si dėshmitar mes nesh dhe jush, qė ne ishim plotėsisht tė pavetėdijshėm qė na adhuruat.”

[10:30] Atė herė secili shpirt do tė ekzaminojė ēdo gjė qė kishte bėrė. Ata do tė kthehen te Zoti, Zotėruesi dhe Sunduesi i tyre me tė drejtė, dhe idhujt qė i kishin trilluar do i mohojnė.

[10:31] Thuaj, “Kush ju furnizon prej qiellit dhe tokės? Kush e ka nė dorė krejt dėgjimin dhe shikimin? Kush e prodhon tė gjallin nga i vdekuri, dhe tė vdekurin nga i gjalli? Kush i ka nė dorė tė gjitha gjėrat?” Ata do tė thoshin, “Zoti.” Thuaj, “Pse atėherė nuk i zbatoni urdhrat?”

[10:32] I tillė ėshtė Zoti, me tė drejtė Zotėruesi juaj. Ēka ka pas sė vėrtetės, pėrveē rrenės? Si mund ta shpėrfillni gjithė kėtė?

[10:33] Kjo ėshtė ēka vendimi i Zotėruesit tuaj iu bėn atyre qė zgjedhin tė jenė shpirtligj; ata nuk mund tė besojnė.

Pasqyroni nė idhujt tuaj

[10:34] Thuaj, “A mund ndonjėri prej idhujve tuaj tė nisė krijim, dhe pastaj ta pėrsėrisė?” Thuaj, “Zoti e nisė krijimin, pastaj e pėrsėritė.”

[10:35] Thuaj, “A udhėzon ndonjėri prej idhujve tuaj pėr te e vėrteta?” Thuaj, “Zoti udhėzon pėr te e vėrteta. A ia vlen mė shumė tė ndiqet dikush qė udhėzon pėr te e vėrteta, apo dikush qė nuk udhėzon, dhe vetė ka nevojė pėr udhėzim? Ēka nuk ėshtė nė rregull me vlerėsimin tuaj?”

[10:36] Shumica e tyre nuk ndjekin asgjė pos hamendje, dhe hamendja nuk mund ta zėvendėsojė tė vėrtetėn. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė bėjnė.

Vetėm Zoti mund tė jetė autor i Kuranit

[10:37] Nuk ka shans qė tjetėr pos Zotit tė jetė autor i kėtij Kurani. I konfirmon tė gjitha lajmet paraprake, dhe furnizon shkrim tėrėsisht tė hollėsishėm. Ėshtė i pagabueshėm, se vjen prej Zotėruesit tė gjithėsisė.

[10:38] Nėse thonė, “Ai e trilloi atė,” thuaj, “Atėherė prodhonie njė sure si kėto, dhe ftoni kėdo qė dėshironi, pos Zotit, nėse jeni tė sinqertė.”

[10:39] Vėrtetė, ata e kanė refuzuar kėtė pa e studiuar dhe ekzaminuar, dhe para se ta kuptojnė. Kėshtu edhe ata para tyre nuk besuan. Prandaj, vėreni pasojat pėr shkelėsit.

[10:40] Disa prej tyre i besojnė (kėtij shkrimi), pėrderisa tė tjerėt nuk i besojnė. Zotėruesi yt ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr keqbėrėsit.

[10:41] Nėse tė refuzojnė, atėherė thuaj, “Unė kam punėt e mia, dhe ju i keni punėt tuaja. Ju nuk jeni fajtorė pėr asgjė qė bėj, dhe unė nuk jam fajtor pėr asgjė qė bėni.”

[10:42] Disa prej tyre tė vėnė veshin ty, por a mund t’i bėsh shurdhat tė dėgjojnė, edhe pse nuk mund tė kuptojnė?

Njerėzit e zgjedhin rrugėn e tyre lirisht

[10:43] Disa prej tyre tė shikojnė ty, por a mund t’i udhėzosh tė verbrit, edhe pse ata nuk shohin?

[10:44] Zoti nuk iu bėn keq njerėzve; janė njerėzit ata qė i bėjnė keq shpirtrave tė tyre.

[10:45] Nė ditėn kur Ai i mbledhė tė gjithė ata, ata do tė ndihen sikur tė kenė zgjatur nė kėtė botė njė orė tė ditės, gjatė tė cilės ata takohen. Humbės vėrtetė janė ata qė nuk besojnė nė takimin me Zotin; dhe zgjedhin tė jenė tė kequdhėzuar.

[10:46] Qoftė tė treguam pak (nga ndėshkimi) qė u premtuam atyre, ose ta pėrfunduam jetėn tėnde para saj, te ne ėshtė kthimi i tyre pėrfundimtar. Zoti ėshtė dėshmitar i ēdo gjėje qė bėjnė.

[10:47] Pėr secilėn shoqėri, njė tė dėrguar. Pasi qė tė vij i dėrguari i tyre, ata gjykohen me barazi, pa as mė tė voglėn padrejtėsi.

[10:48] Ata sfidojnė: “Kur do i vij koha kėsaj profecie, nėse jeni duke e treguar tė vėrtetėn?”

I dėrguari nuk posedon fuqi

[10:49] Thuaj, “Unė nuk posedoj fuqi pėr ta dėmtuar veten, ose pėr t’i sjellė dobi vetes; vetėm ēka Zoti do ngjanė.” Secila shoqėri ka afat tė paracaktuar. Kur afatit tė tyre i vjen fundi, ata nuk mund ta shtyjnė as pėr njė orė, e as ta pėrshpejtojnė.

[10:50] Thuaj, “Qoftė erdh ndėshkimi i Tij te ju natėn ose ditėn, pse po nguten shkelėsit aq shumė?

[10:51] “Nėse ndodhė, a do tė besoni atėherė? Pse duhet tė besoni atėherė? Ju dikur e sfidonit qė tė vijė?”

[10:52] Do tu thuhet shkelėsve, “Shijojeni ndėshkimin e pėrhershėm. A nuk po paguheni saktėsisht pėr ēka keni mbledhur?”

[10:53] Ata tė sfidojnė ty qė tė profetizosh: “A vėrtetė kėshtu do tė ndodhė?” Thuaj, “Po vėrtetė, pasha Zotėruesin tim, kjo ėshtė e vėrteta, dhe nuk do tė mund t’i ikni.”

Ēfarė ēmimi besimi

[10:54] Sikur cilido shpirtligė tė posedonte ēdo gjė nė tokė, do e ofronte me gatishmėri. Ata do i brejė ndėrgjegjja kur e shohin ndėshkimin. Ata do tė gjykohen me barazi, pa as mė tė voglėn padrejtėsi.

[10:55] Absolutisht, e Zotit ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe tokė. Absolutisht, premtimi i Zotit ėshtė e vėrteta, por shumica e tyre nuk dinė.

[10:56] Ai e ka nė dorė jetėn dhe vdekjen, dhe te Ai do tė ktheheni.

[10:57] O njerėz, ndriēim ka ardhur te ju kėtu prej Zotėruesit tuaj, dhe shėrim pėr ēfarėdo qė ua shqetėson zemrėn, dhe udhėzim, dhe mėshirė pėr besimtarėt.

Gėzim pėr besimtarėt

[10:58] Thuaj, “Me hirėsinė e Zotit dhe me mėshirėn e Tij do tė gėzohen.” Kjo ėshtė shumė mė e mirė se ēfarėdo pasurie qė mund ta mbledhin.

Ndalesa ushqimore tė trilluara nga njerėzit

[10:59] Thuaj, “A e keni vėrejtur se si Zoti zbret te ju tė gjitha llojet e furnizimeve, pastaj ju i bėni disa prej tyre jo tė ligjshme, dhe disa tė ligjshme?” Thuaj, “A ju dha Zoti leje pėr ta bėrė kėtė? Apo, po trilloni rrena dhe po ia mveshni Zotit?”

[10:60] A nuk iu shkon mendja atyre qė trillojnė rrena pėr Zotin qė atyre do iu duhet tė pėrballen me Tė nė Ditėn e Ringjalljes? Padyshim, Zoti derdhė mbi njerėzit hirėsinė e Tij, por shumica e tyre janė mosmirėnjohės.

Tė njohurit e Zotit

[10:61] Ti nuk hasė nė ndonjė situatė, as nuk reciton ndonjė Kuran, as nuk bėni asgjė, pa qenė ne dėshmitarė aty pėrderisa ju e bėni atė. Madje as njė peshė atomi nuk ėshtė jashtė kontrollit tė Zotėruesit tuaj, qoftė ajo nė qiej apo tokė. As nuk ka ndonjė gjė mė tė vogėl se njė atom, as mė tė madhe, qė nuk ėshtė e regjistruar nė njė regjistėr tė qartė.

Lumturi: Tash dhe pėrgjithmonė*

[10:62] Absolutisht, aleatėt e Zotit nuk kanė pse tė frikėsohen, as nuk do tė brengosen.

*10:62-64 Shumica e njerėzve mendojnė se atyre iu duhet tė presin deri nė Ditėn e Ringjalljes para se t’i pranojnė shpėrblimet e tyre pėr drejtėsi, ose ndėshkimin pėr shpirtligėsi. Por Kurani vazhdimisht i siguron besimtarėt qė atyre u ėshtė garantuar lumturi e pėrsosur kėtu nė kėtė botė, tash dhe pėrgjithmonė. Nė fund tė afatit tė tyre kėtu, ata shkojnė drejtė nė Parajsė (shih Shtojcėn 17).

[10:63] Ata janė ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė.

[10:64] Pėr ta, gėzim dhe lumturi nė kėtė botė, si dhe nė Pėrjetėsi. Ky ėshtė ligji i pandryshueshėm i Zotit. I tillė ėshtė triumfi mė i madh.

[10:65] Mos u dėshpėro nga shprehjet e tyre. E gjithė fuqia ėshtė e Zotit. Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.

[10:66] Absolutisht, i Zotit ėshtė ēdokush nė qiej dhe ēdokush nė tokė. Ata qė ngritin idhuj pėrkrah Zotit janė nė fakt duke mos ndjekur asgjė. Ata vetėm mendojnė qė janė duke ndjekur diēka. Ata vetėm hamenden.

[10:67] Ai ėshtė Ai qė e bėri natėn pėr pushimin tuaj, dhe e bėri ditėn tė ndriēuar. Kėto janė prova pėr njerėzit qė mund tė dėgjojnė.

Blasfemia e tepėrt

[10:68] Ata thanė, “Zoti ka lindur djalė!” Qoftė i madhėruar Ai. Ai ėshtė Mė i Pasuri. E Tij ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė. Ju nuk keni asnjė provė pėr tė pėrkrahur njė blasfemi tė tillė. A po thoni pėr Zotin ēka nuk dini?

[10:69] Deklaro: “Ata qė trillojnė rrena pėr Zotin nuk do ia dalin.”

[10:70] Ata e marrin hisen e tyre tė pėrkohshme nė kėtė botė, pastaj te ne ėshtė kthimi i tyre pėrfundimtar, pastaj i parashtrojmė nė ndėshkim tė rreptė pėr mosbesimin e tyre.

Nuhu

[10:71] Recito pėr ta historinė e Nuhut. Ai u tha njerėzve tė tij, “O njerėzit e mi, nėse e gjeni pozicionin tim dhe tėrheqjen time tė vėrejtjes ndaj jush nė lidhje me shpalljet e Zotit tė tepėrta pėr ju, atėherė unė mbėshtetem te Zoti. Ju duhet tė mblidheni me udhėheqėsit tuaj, tė pajtoheni nė njė vendim tė fundit mes jush, dhe pastaj mė lejoni ta di atė pa vonesė.

[10:72] Nėse refuzoni, atėherė unė nuk kam kėrkuar nga ju ndonjė pagė. Paga ime vjen prej Zotit. Unė jam urdhėruar qė tė jem i nėnshtruar.”

[10:73] Ata e refuzuan atė dhe, si pasojė, ne e shpėtuam atė dhe ata qė iu bashkangjitėn atij te arka; i bėmė ata trashėgimtarė. Dhe i mbytėm ata qė refuzuan shpalljet tona. Vini re pasojat; ata kanė qenė tė paralajmėruar.

Njerėzit insistojnė nė mėkatin e tyre fillestar

[10:74] Pastaj dėrguam pas tij tė dėrguarė te njerėzit e tyre, dhe ata u treguan atyre prova tė qarta. Por ata nuk kishin pėr tė besuar nė ēka e kishin refuzuar mė parė. Kėshtu i mbyllim zemrat e shkelėsve.

Moisiu dhe Aroni

[10:75] Pastaj ne dėrguam pas tyre Moisiun dhe Aronin te Faraoni dhe grupi i tij, me provat tona. Por ata u bėnė mendjemėdhenj; dhe ishin njerėz shkelės.

[10:76] Kur e vėrteta u erdhi atyre nga ne, thanė, “Kjo ėshtė qartazi magji!”

[10:77] Moisiu tha, “A kėshtu e pėrshkruani tė vėrtetėn kur ajo vjen te ju? A ėshtė kjo magji? Si mundet ndonjė magjistar tė mbizotėrojė?”

[10:78] Ata thanė, “A erdhe tė na largosh nga ēka i gjetėm prindėrit tanė duke bėrė, dhe pėr tė arritur pozita dominimi pėr vete? Ne kurrė nuk do tė bashkangjitemi ty si besimtarė.”

E vėrteta mbizotėron

[10:79] Faraoni tha, “Mė sillni mua ēdo magjistarė me pėrvojė.”

[10:80] Kur erdhėn magjistarėt, Moisiu u tha atyre, “Hidhni ēfarė do tė hidhni.”

[10:81] Kur ata hodhėn, Moisiu tha, “Ēka keni prodhuar ju ėshtė magji, dhe Zoti do e bėjė tė dėshtojė. Zoti nuk i pėrkrahė punėt e shkelėsve.”

[10:82] Zoti e vendosė tė vėrtetėn me fjalėt e Tij, pėrkundėr kriminelėve.

[10:83] Askush nuk besoi me Moisiun pėrveē njė pakice nga njerėzit e tij, pėrderisa i frikėsoheshin tiranisė sė Faraonit dhe kėshilltarėve tė tij. Padyshim, Faraoni ishte tepėr mendjemadh nė tokė, dhe njė tiran i vėrtetė.

[10:84] Moisiu tha, “O njerėzit e mi, nėse vėrtetė keni besuar nė Zotin, atėherė kini besim te Ai, nėse vėrtetė jeni tė nėnshtruar.”

[10:85] Ata thanė, “Ne kemi besim te Zoti. Zotėruesi ynė, shpėtona nga persekutimi i kėtyre njerėzve shtypės.

[10:86] "Ēlirona, me mėshirėn Tėnde, nga njerėzit mosbesimtarė.”

[10:87] E frymėzuam Moisiun dhe vėllanė e tij. “Mbani shtėpitė tuaja nė Egjipt tash pėr tash, shndėrroni shtėpitė tuaja nė sinagoga, dhe mbani Lutjet e Kontaktit (Salat). Jepu myzhde besimtarėve.”

[10:88] Moisiu tha, “Zotėruesi ynė, i ke dhėnė Faraonit dhe kėshilltarėve tė tij luks dhe pasuri nė kėtė botė. Zotėruesi ynė, ata vetėm i pėrdorin ato pėr t’i zmbrapsur tė tjerėt prej rrugės Tėnde. Zotėruesi ynė, fshijau pasurinė e tyre, dhe ua ngurtėso zemrat pėr t’i parandaluar nga besimi, derisa ta shohin ndėshkimin qė dhemb.”

[10:89] Ai tha, “Lutja juaj ka marrė pėrgjigje (o Moisi dhe Aron), pra jini tė durueshėm, dhe mos i ndiqni rrugėt e atyre qė nuk dinė.”

[10:90] I dėrguam Fėmijėt e Izraelit matanė detit. Faraoni dhe trupat e tij i ndoqėn, mizorisht dhe mėkatnisht. Kur mbytja u bė realitet pėr tė, tha, “Besoj qė nuk ka zot pėrveē Atij nė tė cilin kanė besuar Fėmijėt e Izraelit; Unė jam i nėnshtruar.”

[10:91] “Tepėr vonė!* Se tashmė je rebeluar, dhe zgjodhe tė jesh shkelės.

*10:91 Besimi nė Zotin ėshtė hapi i parė. Pas kėsaj, duhet tė ushqehet dhe tė zhvillohet shpirti nėpėrmjet praktikave tė adhurimit (shih Shtojcėn 15).

Trupi i Faraonit ruhet*

[10:92] "Sot, ne do tė ruajmė trupin tėnd, pėr tė tė bėrė mėsim pėr gjeneratat e ardhshme.”* Fatkeqėsisht, shumė njerėz nuk janė tė vėmendshėm pėr shenjat tona.

*10:92 Zoti i pajisi Egjiptasit me njohurinė e veēantė tė mumifikimit. Sot, trupi i mumifikuar i Faraonit ėshtė nė ekspozitė nė Muzeun e Kajros.

[10:93] I kemi pajisur Fėmijėt e Izraelit me pozitė tė ndershme, dhe i bekuam ata me furnizime tė mira. Prapėseprapė, ata u grindėn kur kjo njohuri erdhi te ta. Zotėruesi yt do i gjykojė ata nė Ditėn e Ringjalljes sa i pėrket ēdo gjėje pėr tė cilėn u grindėn.

Dyshimi i tė dėrguarit

[10:94] Nėse ke ndonjė dyshim nė lidhje me ēka tė ėshtė zbuluar nga Zotėruesi yt, atėherė pyeti ata qė lexojnė shkrimin paraprak. Vėrtetė, e vėrteta ka ardhur te ti prej Zotėruesit tėnd. Mos ji me dyshuesit.

[10:95] As mos iu bashkėngjit atyre qė refuzojnė shpalljet e Zotit, se mos bėhesh me humbėsit.

[10:96] Padyshim, ata qė janė tė mallkuar me vendim nga Zotėruesi yt nuk mund tė besojnė.

[10:97] Pa marrė parasysh ēfarė prove iu tregon atyre, (ata nuk mund tė besojnė), derisa ta shohin ndėshkimin qė dhemb.

Kombet besimtare pėrparojnė

[10:98] Cilado shoqėri qė beson padyshim do tė shpėrblehet pėr besimin. Pėr shembull, njerėzit e Jonas: kur ata besuan, ne e hoqėm ndėshkimin poshtėrues qė ata kishin qenė duke e vuajtur nė kėtė botė, dhe i bėmė pėrparimtarė.

Mosbesimtarėt bllokohen*

[10:99] Sikur tė donte Zotėruesi yt, tė gjithė njerėzit nė tokė do tė kishin besuar.* A dėshiron t’i detyrosh njerėzit tė bėhen besimtarė?

*10:99-101 Testi kėrkon qė ta flakim idhujtarinė vetė, pa ndėrhyrje hyjnore nė vendimin tonė fillestar. Zoti i bllokon ata qė zgjedhin tė mos besojnė.

[10:100] Asnjė shpirt nuk mund tė besojė pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. Se Ai e vė njė mallkim mbi ata qė refuzojnė tė kuptojnė.

[10:101] Thuaj, “Shikoni tė gjitha shenjat nė qiej dhe tokė.” Tė gjitha provat dhe tė gjitha paralajmėrimet nuk mund t’i ndihmojnė njerėzit qė vendosėn tė mos besojnė.

[10:102] A mund tė presin ata tjetėr pos fatit tė homologėve tė tyre nė tė kaluarėn? Thuaj, “Pritni, dhe, sė bashku me ju, po pres edhe unė.”

Fitore e garantuar

[10:103] Pėrfundimisht i shpėtojmė tė dėrguarit tonė dhe ata qė besojnė. Ėshtė ligj i pandryshueshėm i yni qė t’i shpėtojmė besimtarėt.

[10:104] Thuaj, “O njerėz, nėse keni ndonjė dyshim sa i pėrket fesė sime, unė nuk adhuroj ēka ju adhuroni pėrkrah Zotit. Unė e adhuroj vetėm Zotin; Atė qė do i pėrfundojė jetėt tuaja. Unė jam urdhėruar tė jem besimtar.”

[10:105] Jam urdhėruar: “Mbaje veten tė pėrkushtuar ndaj fesė monoteiste; tė mos praktikosh adhurim idhujsh.

[10:106] “Tė mos adhurosh pėrkrah Zotit ēka nuk posedon aspak fuqi tė tė sjellė dobi apo tė tė dėmtojė. Nėse po, atėherė do tė jesh shkelės.”

E gjithė fuqia ėshtė e Zotit

[10:107] Nėse Zoti tė prekė me vėshtirėsi, askush nuk mund ta lehtėsojė pėrveē Atij. Dhe kur Ai tė bekon ty, asnjė forcė nuk mund ta pengojė hirėsinė e Tij. Ai e dhuron atė mbi kėdo qė Ai zgjedhė nga mesi i shėrbėtorėve tė Tij. Ai ėshtė Falėsi, i Mėshirshmi.

[10:108] Deklaro: “O njerėz, e vėrteta ka ardhur kėtu nga Zotėruesi juaj. Kushdo qė udhėzohet ėshtė i udhėzuar pėr tė mirėn e vet. Dhe kushdo qė shkon nė humbje, shkon nė humbje nė dėm tė vetes. Unė nuk jam kujdestar i juaji.”

[10:109] Ndiq ēka tė ėshtė shpallur ty, dhe ji i durueshėm derisa Zoti tė nxjerrė gjykimin e Tij; Ai ėshtė gjykatėsi mė i mirė.