Surja 100:  Vringėlluesit (El-`Adijat)

[100:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[100:1] Pasha vringėlluesit e shpejtė.

[100:2] Qė qesin xixa.

[100:3] Sulen (te armiku) qė nė agim.

[100:4] Gjuajnė tmerr aty.

[100:5] Depėrtojnė nė zemėr tė territorit tė tyre.

[100:6] Njeriu ėshtė mosmirėnjohės i Zotėruesit tė tij.

[100:7] Dėshmon pėr kėtė fakt.

[100:8] I do gjėrat materiale sė tepėrmi.

[100:9] A nuk e kupton ai se do tė vij dita kur hapen varret?

[100:10] Dhe tė gjitha fshehtėsitė nxirren.

[100:11] Do ta marrin vesh, atė ditė, se Zotėruesi i tyre ka qenė Njohės i tėrėsishėm i tyre.