Surja 111:  Ferrat (El-Mesed)

[111:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[111:1] Tė mallkuara janė punėt e Ebi Lehebit, edhe ai ėshtė i mallkuar.*

*111:1 Ebi Lehebi ishte axha i Muhamedit dhe udhėheqėsi i opozitės. Gruaja e tij barti njė fushatė keqtrajtimi kundėr Muhamedit dhe besimtarėve. Sikur tė gjitha pėrshkrimet e Parajsės dhe Ferrit, litari me ferra ėshtė alegori.

[111:2] Paratė e tij dhe ēfarėdo qė ka arritur nuk do e ndihmojnė kurrė.

[111:3] Ai ka vetėshkaktuar Ferrin flakė.

[111:4] Gjithashtu gruaja e tij, qė e udhėhoqi keqtrajtimin.

[111:5] Ajo do tė jetė (e ringjallur) me njė litar ferrash rreth qafės sė saj.